ΗΠΑ Εστα η Βιζα?

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Έχετε διαβάσει την απόφαση από επίσημο site; Υπάρχει link να τη δούμε;
http://mobile.in.gr/Article.aspx?Id=1500053353
Αυτό έχω δει μόνο και λέει πως από τέλος Φεβρουαρίου προβλέπεται να βγει το νέο ερωτηματολόγιο για ESTA.
Μου κάνει εντύπωση η ημερομηνία (Μάρτιος 2011) από την οποία και μετά, αν έχεις ταξιδέψει στις επίμαχες χώρες, πρέπει να ζητήσεις βίζα. Για πόσο χρόνο κρατούν τα στοιχεία μας;; Κι αν είναι έξι μήνες, όπως νόμιζα, κι αν δεν έχεις σφραγίδες, πώς σε ελέγχουν;
Επιπλέον λέει πως αν έχεις διπλή υπηκοότητα και η μία είναι Ιράκ, Συρία κτλ, τότε ακόμα κι αν έχεις ήδη ESTA, αυτή δεν ισχύει. Γιατί αναφέρεται σαφώς αυτό; Δηλαδή σε διαφορετική περίπτωση, αν την έχεις ήδη πάρει και δεν έχει λήξει, δεν υποχρεούσαι να ζητήσεις βίζα;! Περίεργο μου φαίνεται.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ρισκάρεις να κάνεις το ταξίδι και να απαντήσεις ότι δεν έχεις πάει;(ενώ έχεις πάει)....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπηκα αμερικη χτεςμε βιζα, χωρις προβληματα. Αλλα απο γεναρη που ληγει η βιζα δε μας βλεπω καλα. Στομεταξυ τωρα ζηταει εστα και ο καναδας...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Μπηκα αμερικη χτεςμε βιζα, χωρις προβληματα. Αλλα απο γεναρη που ληγει η βιζα δε μας βλεπω καλα. Στομεταξυ τωρα ζηταει εστα και ο καναδας...
Ο Καναδας μαλλον θα ζηταει εστα και για Ελληνες που ειναι τρανζιτ ; Αντε πάλι , δεν φτανει τα 6 ωρα αναμονη στο πληκτικο αεροδρομιο του Τορόντο θα εχουμε και τη μανουρα με το εστα και τα 15 ευροπουλα ;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
Εγώ έκανα αίτηση για esta πριν δέκα μερες και πουθενά δε με ρώτησε αν έχω επισκεφθεί κάποια απο αυτές τις χώρες. Η αίτηση ήταν ίδια με την παλιά.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ο Καναδας μαλλον θα ζηταει εστα και για Ελληνες που ειναι τρανζιτ ; Αντε πάλι , δεν φτανει τα 6 ωρα αναμονη στο πληκτικο αεροδρομιο του Τορόντο θα εχουμε και τη μανουρα με το εστα και τα 15 ευροπουλα ;
Ναι και για τράνζιτ, έχω εισιτήριο μαζί τους και μου έστειλαν το σχετικό reminder.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό έχω δει μόνο και λέει πως από τέλος Φεβρουαρίου προβλέπεται να βγει το νέο ερωτηματολόγιο για ESTA.
Άρα εκεί θα ρωτάνε για Συρίες, Σουδάν κλπ...

Μου κάνει εντύπωση η ημερομηνία (Μάρτιος 2011) από την οποία και μετά, αν έχεις ταξιδέψει στις επίμαχες χώρες, πρέπει να ζητήσεις βίζα.
Από την οργανωμένη εμφάνιση ISIS κι έπειτα δηλαδή...
Για πόσο χρόνο κρατούν τα στοιχεία μας;;
Μπαίνει ένας ελέφαντας σε ένα μπαρ. Πού θα καθίσει; ΟΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ.
Κι αν είναι έξι μήνες, όπως νόμιζα, κι αν δεν έχεις σφραγίδες, πώς σε ελέγχουν;
Όλες οι αεροπορικές πλην Cubana και της ηρωιλής AirKoryo είναι υποχρεωμένες να περνάνε τα flight manifests τους στην NSA. Θεωρητικά αυτή τα κρατά για 6 μήνες, πρακτικά λόγω εξαιρέσεων του Patriot Act τα κρατά όσο χρειάζεται, για όσους έχουν πάει στις συγκεκριμένες χώρες φαντάζομαι πως χρειάζεται.

Δεν τους αδικώ που παίρνουν μέτρα, είναι περίεργες εποχές. Απλά ελπίζω στη συνέντευξη να έχουν διάθεση να δ΄ψσουν βίζες σε όσους δε δημιουργούμε προβληματα αποδεδειγμένα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Παιδιά όποιος έκανε πρόσφατα την αίτηση και θυμάται ας μου πει κάτι. Επειδή δε με βλέπω να βρίσκω μίλια για να πάω ΗΠΑ το καλοκαίρι (για επιστροφή βρήκα) σκέφτομαι να πάω με Aegean Μιλάνο και από κει JFK με Emirates που είναι φθηνά και απευθείας.

Η ερώτησή μου είναι: Ρωτάει στην ΕΣΤΑ από ποια χώρα αναχωρούμε? Πάει καιρός που πήγα ΝΥ και δε θυμάμαι τι συμπλήρωσα.. Αν το ζητάει, εγώ τι γράφω? Αθήνα ή Μιλάνο? Αν ζητάει αεροπορική θα γράψω την Emirates?

Σε περίπτωση που αλλάξουν τα σχέδια πτήσης ή το/τα ξενοδοχεία λόγω κωλύμματος κλπ., τι γίνεται? Διορθώνονται τα στοιχεία πτήσης ή διαμονής στην ΕΣΤΑ ή να ρισκάρω να την βγάλω τελευταία στιγμή?

Επίσης, γράφουμε όλα τα ξενοδοχεία που θα διαμείνουμε, όλες τις διευθύνσεις ή αρκεί το πρώτο?

Α κι εκεί που ζητάει "family name" μητρός, τι εννοεί? Το πατρικό της ή του άντρα της?

Ευχαριστώ παιδιά. Βασικά απάντηση στην πρώτη ερώτηση με ενδιαφέρει άμεσα για να βγάλω το εισιτήριο και για τα άλλα επανερχόμαστε
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδιά όποιος έκανε πρόσφατα την αίτηση και θυμάται ας μου πει κάτι. Επειδή δε με βλέπω να βρίσκω μίλια για να πάω ΗΠΑ το καλοκαίρι (για επιστροφή βρήκα) σκέφτομαι να πάω με Aegean Μιλάνο και από κει JFK με Emirates που είναι φθηνά και απευθείας.

Η ερώτησή μου είναι: Ρωτάει στην ΕΣΤΑ από ποια χώρα αναχωρούμε? Πάει καιρός που πήγα ΝΥ και δε θυμάμαι τι συμπλήρωσα.. Αν το ζητάει, εγώ τι γράφω? Αθήνα ή Μιλάνο? Αν ζητάει αεροπορική θα γράψω την Emirates?

Σε περίπτωση που αλλάξουν τα σχέδια πτήσης ή το/τα ξενοδοχεία λόγω κωλύμματος κλπ., τι γίνεται? Διορθώνονται τα στοιχεία πτήσης ή διαμονής στην ΕΣΤΑ ή να ρισκάρω να την βγάλω τελευταία στιγμή?

Επίσης, γράφουμε όλα τα ξενοδοχεία που θα διαμείνουμε, όλες τις διευθύνσεις ή αρκεί το πρώτο?

Α κι εκεί που ζητάει "family name" μητρός, τι εννοεί? Το πατρικό της ή του άντρα της?

Ευχαριστώ παιδιά. Βασικά απάντηση στην πρώτη ερώτηση με ενδιαφέρει άμεσα για να βγάλω το εισιτήριο και για τα άλλα επανερχόμαστε
Δε θυμάμαι τι ζητάει, αλλά μην αγχώνεσαι. Δεν είναι δεσμευτικά τίποτε από αυτά, και νομίζω ότι μπορούν να αλλάξουν και αργότερα ηλεκτρονικά. Τα στοιχεία της διαμονής θα τα επιβεβαιώσει ή αλλάξει ο υπάλληλος στο immigration όταν φθάσεις, με βάση ό,τι συμπληρώσετε στη φόρμα που θα σας δωσεί στο αεροπλάνο. Το ξενοδοχείο συνήθως είναι το πρώτο που θα μείνετε. Για το family name μητρός εικάζω αυτό που γράφεται στα επίσημα έγγραφα ως επίθετο της.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Εχουν περάσει μήνες που την έκανα...αλλά νομίζω ότι δεν ζητάνε πλέον την εταιρία που ταξιδεύεις,αλλα μόνο την διεύθυνση που θα μείνεις και αν δεν ξέρεις,βάζεις μόνο περιοχή κλπ.Δες εδώ....https://help.cbp.gov/app/answers/de...lying-for-esta-if-travel-plans-are-indefinite
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.661
Likes
50.501
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όποιος κάνει αίτηση για έστα ας κάνει ένα κόπο να μας πει αν τον ρωτάει αν έχει επισκεφθεί Συρίες, Ιράν, Σουδάν και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις περικαλώ.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Παιδιά όποιος έκανε πρόσφατα την αίτηση και θυμάται ας μου πει κάτι. Επειδή δε με βλέπω να βρίσκω μίλια για να πάω ΗΠΑ το καλοκαίρι (για επιστροφή βρήκα) σκέφτομαι να πάω με Aegean Μιλάνο και από κει JFK με Emirates που είναι φθηνά και απευθείας.

Η ερώτησή μου είναι: Ρωτάει στην ΕΣΤΑ από ποια χώρα αναχωρούμε? Πάει καιρός που πήγα ΝΥ και δε θυμάμαι τι συμπλήρωσα.. Αν το ζητάει, εγώ τι γράφω? Αθήνα ή Μιλάνο? Αν ζητάει αεροπορική θα γράψω την Emirates?

Σε περίπτωση που αλλάξουν τα σχέδια πτήσης ή το/τα ξενοδοχεία λόγω κωλύμματος κλπ., τι γίνεται? Διορθώνονται τα στοιχεία πτήσης ή διαμονής στην ΕΣΤΑ ή να ρισκάρω να την βγάλω τελευταία στιγμή?

Επίσης, γράφουμε όλα τα ξενοδοχεία που θα διαμείνουμε, όλες τις διευθύνσεις ή αρκεί το πρώτο?

Α κι εκεί που ζητάει "family name" μητρός, τι εννοεί? Το πατρικό της ή του άντρα της?

Ευχαριστώ παιδιά. Βασικά απάντηση στην πρώτη ερώτηση με ενδιαφέρει άμεσα για να βγάλω το εισιτήριο και για τα άλλα επανερχόμαστε
Δεν ρωταει απο ποιά χωρα αναχωρεις .
Δεν ρωταει πτηση .
Για διαμονη αρκουν τα στοιχεια του πρωτου ξενοδοχειου.
Στο όνομα μητρός γραφεις αυτο που εχει στην ταυτοτητα της .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.269
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom