Ικαρία Ικαρία

redonto

Member
Μηνύματα
36
Likes
9
Κάποιος/α που να επισκέφτηκε την Ικαρία τέλη Αυγούστου? Αξίζει εκείνη την περίοδο ή αν δεν προλάβεις τα πανηγύρια, δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να δείς?

Sourtouko όπως είπαν και οι υπόλοιποι, δυστυχώς, 4 μέρες είναι ελάχιστες για Ικαρία...Μπορεί να φαίνεται μικρό νησί, αλλά δεν είναι...Αμάξι θες οπωσδήποτε.
Κάμπο που μένω κι εγώ όταν πάω, είναι βολικό χωριό, συνδέει Εύδηλο και Αρμενιστή. Φαντάσου όμως ότι π.χ. η απόσταση Κάμπος - Ράχες είναι γύρω στο 30λεπτο.. Φούρνους για μένα δεν αξίζουν και τόσο, άστο καλύτερα για άλλη φορά.
Στα αξιοθέατα βάλε και μια επίσκεψη στη μονή Θεοκτίστης, που είναι σαν τεράστιοι ογκόλιθοι να στερεώνονται στον αέρα, φοβερό τοπίο...
Φαγητό στις Ναϊάδες στον Να, στον Αρμενιστή στο Ζεύκιν, πήγαινε και σε κανένα πανηγύρι (καλύτερα στο Καραβόσταμο εκεί που θα είσαι) και μια χαρά..Και μια και ρωτάς για τα πανηγύρια, επειδή μάλλον δεν έχεις συνειδητοποιήσει τις αποστάσεις (το λέω καλοπροαίρετα, μην παρεξηγηθώ), ο δρόμος για το Καρκινάγρι είναι τουλάχιστον χάλια ενώ ο Ξυλοσύρτης από τον Κάμπο απέχει γύρω στη 1 ώρα και βάλε..
Το λέω όχι για να αποθαρρύνω κάποιους αλλά για να ξέρουν τι τους περιμένει: η Ικαρία έχει δυστυχώς αποστάσεις και για να τη δει κάποιος καλά θέλει σίγουρα μια βδομάδα.
Συγγνώμη που παίρνω το θάρρος να σου στείλω προσωπικό μήνυμα, αλλά είδα απ'τις συζητήσεις στο φόρουμ ότι στο θέμα ικαρία έχεις διδακτορικό! Θα κάνω διακοπές φέτος τέλη Αυγούστου και μόνος. Η Ικαρία σαν προορισμός τέλη Αυγούστου αξίζει ή επειδή έχουν τελειώσει τα πανυγήρια δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο να δεις?
 
Last edited by a moderator:

Nancoula1

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Τελικά την επισκέφθηκες;; Κρίμα που δεν είδα νωρίτερα το μήνυμά σου, είχα πολλά να σου πω για την Ικαρία! Πέρυσι την είχα επισκεφθεί 15 Σεπτέμβρη, ήταν λες και βρισκόμουν σε άλλο νησί: πολύ όμορφα αλλά με διαφορετικό τρόπο. Πανηγύρια έχει όλο το χρόνο, τέλος Αυγούστου είναι πολύ πιθανό να πετύχεις κάποια, τσέκαρε αυτή τη σελίδα https://www.facebook.com/ikariotikaPanigiria?fref=ts. Εγώ δεν πέτυχα Πανηγύρι, αλλά γάμο κι ήταν ακόμη πιο κεφάτα! Έχω ένα μικρό ταξιδιωτικό blog όπου μιλώ αναλυτικά για την αγαπημένη μας, αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά, προλαβαίνεις ακόμη να πας... ή να εμπνευστείς για του χρόνου!! http://surtuka.blogspot.gr/
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Τελικά την επισκέφθηκες;; Κρίμα που δεν είδα νωρίτερα το μήνυμά σου, είχα πολλά να σου πω για την Ικαρία! Πέρυσι την είχα επισκεφθεί 15 Σεπτέμβρη, ήταν λες και βρισκόμουν σε άλλο νησί: πολύ όμορφα αλλά με διαφορετικό τρόπο. Πανηγύρια έχει όλο το χρόνο, τέλος Αυγούστου είναι πολύ πιθανό να πετύχεις κάποια, τσέκαρε αυτή τη σελίδα https://www.facebook.com/ikariotikaPanigiria?fref=ts. Εγώ δεν πέτυχα Πανηγύρι, αλλά γάμο κι ήταν ακόμη πιο κεφάτα! Έχω ένα μικρό ταξιδιωτικό blog όπου μιλώ αναλυτικά για την αγαπημένη μας, αν θέλεις μπορείς να ρίξεις μια ματιά, προλαβαίνεις ακόμη να πας... ή να εμπνευστείς για του χρόνου!! http://surtuka.blogspot.gr/
Έτσι ακριβώς όπως τα γράφεις στο μπλοκ σου είναι. Πήγα αρχές Αυγούστου για μια βδομάδα και ένιωσα ακριβώς αυτά που έγραψες.
 

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
καλησπέρα παιδια, ξέρει κανείς τι τιμές παίζουν για ενοικίαση αυτοκινήτου??
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
καλησπέρα παιδια, ξέρει κανείς τι τιμές παίζουν για ενοικίαση αυτοκινήτου??
Καλησπέρα. Μιλώντας για δεδομένα τέλη Ιουλίου με Αύγουστο, οι τιμές παίζουν απο 35-40 και ανεβαίνουν. Είναι βέβαια ανάλογα και τις μέρες που το θέλεις. Εμείς ας πουμε για δεκαήμερο κλείσαμε πολύ καλύτερο deal, νομίζω κοντά στα 33€ μέσο όρο ανά ημέρα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Για 7 μερες περσυ αρχες αυγουστου, το κλεισαμε με 35/μερα.
 

vbatsigr

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα!
Εχω κλεισει να παω Ικαρια καλοκαίρι περιοδο 15αυγουστου χωρις να το εχω ψαξει συγκεκριμένα απλα επειδη ακουγα ολο καλα λογια.
Εκλεισα ξενοδοχείο μεσω booking στον Αγιο Κυρηκο (η ποιότητα του ξενοδοχειου δε με απασχολεί-ενταξει μην ειναι κ σταβλος φυσικα) και τωρα διαβαζω εδω οτι ολα "κινουνται" στη βόρεια μερια του νησιου οποτε με κάνει να αναρωτιέμαι αξιζει να εισαι αγ. Κυρηκο ή να ακυρώσω κ να κλεισω καπου προς τα πανω? Ξερω οτι οι αποστάσεις ειναι μεγάλες κ αυτο ειναι το επόμενο σκελος της ερώτησης μου, σκέφτομαι να παρω το αυτοκίνητο μου παρα να νοικιασω μιας και το καράβι μου βγαίνει φθηνοτερα, ειναι καλη κινηση ή οχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
Καλησπέρα!
Εχω κλεισει να παω Ικαρια καλοκαίρι περιοδο 15αυγουστου χωρις να το εχω ψαξει συγκεκριμένα απλα επειδη ακουγα ολο καλα λογια.
Εκλεισα ξενοδοχείο μεσω booking στον Αγιο Κυρηκο (η ποιότητα του ξενοδοχειου δε με απασχολεί-ενταξει μην ειναι κ σταβλος φυσικα) και τωρα διαβαζω εδω οτι ολα "κινουνται" στη βόρεια μερια του νησιου οποτε με κάνει να αναρωτιέμαι αξιζει να εισαι αγ. Κυρηκο ή να ακυρώσω κ να κλεισω καπου προς τα πανω? Ξερω οτι οι αποστάσεις ειναι μεγάλες κ αυτο ειναι το επόμενο σκελος της ερώτησης μου, σκέφτομαι να παρω το αυτοκίνητο μου παρα να νοικιασω μιας και το καράβι μου βγαίνει φθηνοτερα, ειναι καλη κινηση ή οχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
ΣΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙς ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ. ΕΣΥ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ 2. ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ ΤΗ ΒΟΡΕΙΑ ΠΛΕΥΡΑ. ΕΚΤΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙς ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα!
Εχω κλεισει να παω Ικαρια καλοκαίρι περιοδο 15αυγουστου χωρις να το εχω ψαξει συγκεκριμένα απλα επειδη ακουγα ολο καλα λογια.
Εκλεισα ξενοδοχείο μεσω booking στον Αγιο Κυρηκο (η ποιότητα του ξενοδοχειου δε με απασχολεί-ενταξει μην ειναι κ σταβλος φυσικα) και τωρα διαβαζω εδω οτι ολα "κινουνται" στη βόρεια μερια του νησιου οποτε με κάνει να αναρωτιέμαι αξιζει να εισαι αγ. Κυρηκο ή να ακυρώσω κ να κλεισω καπου προς τα πανω? Ξερω οτι οι αποστάσεις ειναι μεγάλες κ αυτο ειναι το επόμενο σκελος της ερώτησης μου, σκέφτομαι να παρω το αυτοκίνητο μου παρα να νοικιασω μιας και το καράβι μου βγαίνει φθηνοτερα, ειναι καλη κινηση ή οχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ολα μα όλα κινούνται στη άλλη πλευρά του νησιού (δυτικά που βλέπει προς Αιγαίο).
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ακυρώσεις τον Αγιο Κύρηκο, που συνήθως έχει μόνο συμπεθέρους για λουτρά, και να ψαχτείς για Αρμενιστή.
Η ζωή είναι εκεί, και γύρω απο εκεί (Χριστός Ραχών,Μεσακτή,Νας κτλ).
Τώρα για το αυτοκίνητο, θα σου πω τη προσωπική μου άποψη και μόνο.
Είναι οι χειρότεροι δρόμοι που έχω δει στη ζωή μου, και την έχω γυρίσει την Ελλάδα αρκετά... Το δικό μου το αμάξι δεν θα το έπαιρνα Ικαρία, ούτε και αν με πληρώνανε, εκτός αν είχα κανένα Lada Niva μοντέλο 87... Οι αποστάσεις είναι και μεγάλες και δύσβατες έχε υπόψιν σου.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ολα μα όλα κινούνται στη άλλη πλευρά του νησιού (δυτικά που βλέπει προς Αιγαίο).
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ακυρώσεις τον Αγιο Κύρηκο, που συνήθως έχει μόνο συμπεθέρους για λουτρά, και να ψαχτείς για Αρμενιστή.
Η ζωή είναι εκεί, και γύρω απο εκεί (Χριστός Ραχών,Μεσακτή,Νας κτλ).
Τώρα για το αυτοκίνητο, θα σου πω τη προσωπική μου άποψη και μόνο.
Είναι οι χειρότεροι δρόμοι που έχω δει στη ζωή μου, και την έχω γυρίσει την Ελλάδα αρκετά... Το δικό μου το αμάξι δεν θα το έπαιρνα Ικαρία, ούτε και αν με πληρώνανε, εκτός αν είχα κανένα Lada Niva μοντέλο 87... Οι αποστάσεις είναι και μεγάλες και δύσβατες έχε υπόψιν σου.
Συμφωνω κι εγω απολυτα και στα 2 σκελη. Απο τη μερια του αγ. Κυρηκου δεν εχει ζωη και γι αυτο ειναι και πιο φθηνα τα δωματια. Οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες χρονικα, λογω του ασχημου δρομου. Παντως εμεις περσυ ειχαμε μεινει την πρωτη βραδια που φτασαμε στα θερμα, ωστε την επομενη μερα να παμε στους φουρνους. Αν εχετε αρκετες μερες μπορειτε να μεινετε 2 βραδια αγ. Κυρηκο, ωστε να δειτε και τη βορεια πλευρα του νησιου και τα υπολοιπα αρμενιστη η να.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.317
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνω κι εγω απολυτα και στα 2 σκελη. Απο τη μερια του αγ. Κυρηκου δεν εχει ζωη και γι αυτο ειναι και πιο φθηνα τα δωματια. Οι αποστασεις ειναι πολυ μεγαλες χρονικα, λογω του ασχημου δρομου. Παντως εμεις περσυ ειχαμε μεινει την πρωτη βραδια που φτασαμε στα θερμα, ωστε την επομενη μερα να παμε στους φουρνους. Αν εχετε αρκετες μερες μπορειτε να μεινετε 2 βραδια αγ. Κυρηκο, ωστε να δειτε και τη βορεια πλευρα του νησιου και τα υπολοιπα αρμενιστη η να.
Αυτό είναι και μια πολύ καλή πρόταση η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο και δε το ανέφερα.
Αν έχεις π.χ. 10 μέρες στη διάθεση σου (διάστημα που χρειάζεται η Ικαρία), είναι καλό να αφιερώσεις τις 2-3 σε Φούρνους και γενικά στη πλευρά του Αγ.Κύρηκου.
Σωστή παρατήρηση @depy!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.121
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom