Νορβηγία Κυνηγώντας το Βόρειο Σέλας...

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Χαίρομαι γι'αυτό. Πραγματικά αξίζει να μπει σαν προορισμός στον ταξιδιωτικό σας χάρτη, δεν θα το μετανιώσετε. Καλή Ανάσταση, με υγεία και πολλά, καλά ταξίδια!

Η επόμενη εξόρμηση, παρά την γκρίνια (δικαιολογημένη ενίοτε!) της συζύγου (ξέρετε, τα γνωστά "Δεν έχουμε λεφτά, βάλε τίποτα στην άκρη, τί θα βρουν τα παιδιά μας") έχει ήδη κλείσει για τον προσεχή Ιούλιο. Αλλά απαιτεί προετοιμασία που δεν έχω ξανακάνει μέχρι τώρα σε οποιοδήποτε ταξίδι, ακόμα και τότε στην Καλιφόρνια: Πρώτα ο Θεός και να είμαστε καλά θα κάνουμε το γύρο της Ισλανδίας με camper van!
Εννοείς ότι θα πας με δικό σου όχημα; Όταν είχα πάει το 2009 (Βλέπε την αντίστοιχη ιστορία στο travelstories) είχα δει τύπους με δικά τους αυτοκίνητα, αλλα δε θυμάμαι πως τα μετέφεραν. Πάντως εκεί τα πράγματα είναι άνετα. Όλα θα πάνε καλά. Επίσης αξίζει να διαθέσεις και δυο μέρες για Γροιλανδία. Χωρίς το βαν φυσικά.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Εννοείς ότι θα πας με δικό σου όχημα; Όταν είχα πάει το 2009 (Βλέπε την αντίστοιχη ιστορία στο travelstories) είχα δει τύπους με δικά τους αυτοκίνητα, αλλα δε θυμάμαι πως τα μετέφεραν. Πάντως εκεί τα πράγματα είναι άνετα. Όλα θα πάνε καλά. Επίσης αξίζει να διαθέσεις και δυο μέρες για Γροιλανδία. Χωρίς το βαν φυσικά.

Όχι με δικό μου. Θα νοικιάσουμε εκεί και θα οδηγάμε και θα κοιμόμαστε μέσα στο βανάκι. Έχω "ακούσει" ότι είναι πολύ cool τρόπος για να γυρίσεις τη χώρα. Θα δείξει!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.721
Likes
14.206
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Όχι με δικό μου. Θα νοικιάσουμε εκεί και θα οδηγάμε και θα κοιμόμαστε μέσα στο βανάκι. Έχω "ακούσει" ότι είναι πολύ cool τρόπος για να γυρίσεις τη χώρα. Θα δείξει!
Κάνει κρύο ακόμα και το καλοκαίρι. 15 Κελσίου είναι από τις καλές θερμοκρασίες. Το βράδυ 7 με10 βαθμούς. Αυτοί κυκλοφορούν με κοντομάνικα. Πρόσεξε τη θέρμανση το βράδυ. Χαιρετώ.
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Κάνει κρύο ακόμα και το καλοκαίρι. 15 Κελσίου είναι από τις καλές θερμοκρασίες. Το βράδυ 7 με10 βαθμούς. Αυτοί κυκλοφορούν με κοντομάνικα. Πρόσεξε τη θέρμανση το βράδυ. Χαιρετώ.
Άρα όταν λένε cool, αναφέρονται κυρίως στο κρύο ,έ; :D Να σαι καλά
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Απίστευτη εμπειρία, για τις φωτογραφίες τι να πω; απλά φανταστικές (έστω και με το κινητό! ). Κάθε ταξίδι και μία υπέροχη εμπειρία, κάθε ταξίδι και αμέτρητα κλικ. Πόσες φορές δεν έχω αναλογιστεί το κόστος του φωτογραφικού εξοπλισμού στην απόφασή μου να ανανεώσω το ήδη υπάρχον, αλλά και πόσες φορές από την άνεση του σπιτιού μου δεν έχω αναφωνήσει '' αααα για δες '' όταν ανάμεσα στα εκατοντάδες κλικ ανακαλύπτω εκείνο που ''κολλάει'' το μάτι και το μυαλό. Εκεί πια καταλαβαίνω ότι αυτό που συνέλαβε το μάτι μου και στη συνέχεια ο φακός μου, αξίζει τα περισσότερα που μπορώ να δώσω, γιατί πολύ απλά πως να κοστολογήσεις την έξαψη αρχικά της στιγμής και κατόπιν της ανάμνησης; Πολύ χαίρομαι που επενδύετε με αυτό το τρόπο (ταξίδι και φωτογραφία), σας εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!!!
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Απίστευτη εμπειρία, για τις φωτογραφίες τι να πω; απλά φανταστικές (έστω και με το κινητό! ). Κάθε ταξίδι και μία υπέροχη εμπειρία, κάθε ταξίδι και αμέτρητα κλικ. Πόσες φορές δεν έχω αναλογιστεί το κόστος του φωτογραφικού εξοπλισμού στην απόφασή μου να ανανεώσω το ήδη υπάρχον, αλλά και πόσες φορές από την άνεση του σπιτιού μου δεν έχω αναφωνήσει '' αααα για δες '' όταν ανάμεσα στα εκατοντάδες κλικ ανακαλύπτω εκείνο που ''κολλάει'' το μάτι και το μυαλό. Εκεί πια καταλαβαίνω ότι αυτό που συνέλαβε το μάτι μου και στη συνέχεια ο φακός μου, αξίζει τα περισσότερα που μπορώ να δώσω, γιατί πολύ απλά πως να κοστολογήσεις την έξαψη αρχικά της στιγμής και κατόπιν της ανάμνησης; Πολύ χαίρομαι που επενδύετε με αυτό το τρόπο (ταξίδι και φωτογραφία), σας εύχομαι ολόψυχα τα καλύτερα!!!
Έτσι όπως τα λες είναι. Παρόλο που ξόδεψα παράλογα πολλά (για τις ανάγκες και το επίπεδο φωτογραφίας μου) για καινούρια μηχανή, δεν το έχω μετανιώσει. Αυτό ίσως με έκανε πιο εκλεκτικό στα κλικ μου πλέον, είναι απείρως λιγότερα και πιο " ψαγμένα ".
Ώστοσο αυτο που λεω παντα ειναι πως η καλυτερη μηχανή ειναι αυτη που έχεις μαζί σου.
Καλά ταξίδια και σε σένα
 

Menia21

Member
Μηνύματα
780
Likes
2.018
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Photography trip
Εξαιρετική αφήγηση και καινούρια ιδέα για ταξίδι! Πραγματικά, όλα τα λεφτά το Σέλας!!!
Ερώτηση: έτσι όπως τα ζήσατε, αυτό το ταξίδι μπορεί να πραγματοποιηθεί με ένα 5χρονο αγοράκι? Λίγο δύσκολο το κόβω, αλλά ας την κάνω την ερώτηση...:rolleyes-80:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Οι φωτογραφιες ειναι μοναδικες η ιστορια σου εκπληκτικη. Μπραβο σου χιλια μπραβο!!!!! Σιχαινομαι το χιονι κ το χειμωνα, παντα ονειρευομαι μια τροπικη παραλια, αλλα θα τα υπεμενα ολα για να δω το Βορειο Σελας. Δεν υπαρχει.. !!!?
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.275
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
φανταστικες φωτογραφιες !!!!
 

angela.lad

Member
Μηνύματα
62
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Η πιο ωραια ιστορια που εχω διαβασει!Μπραβο σου μας ταξιδεψες!Το βορειο σελλας ειναι ονειρο-στοχος και για μενα!Να ειστε καλα να πηγαινετε πολλα πολλα ταξιδια!Αν βρεις χρονο πες μας/μου και για την οργανωση πτησεων κ για το κοστος!Μπραβο σας κ παλι!
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Εξαιρετική αφήγηση και καινούρια ιδέα για ταξίδι! Πραγματικά, όλα τα λεφτά το Σέλας!!!
Ερώτηση: έτσι όπως τα ζήσατε, αυτό το ταξίδι μπορεί να πραγματοποιηθεί με ένα 5χρονο αγοράκι? Λίγο δύσκολο το κόβω, αλλά ας την κάνω την ερώτηση...:rolleyes-80:
Κοίταξε, αν ταξιδέψεις Οκτώβριο ή προς το τέλος Μαρτίου, το κρύο δεν είναι απαγορευτικό. Επίσης το τουριστικό γραφείο που μας κανόνισε τις βραδιές με το Βόρειο Σέλας, είχαν και επιλογή για private tour δηλ αυτοκίνητο για 3-4 άτομα. Πιο ακριβό αλλά και πιο ευέλικτο. Μάλιστα το δεύτερο βραδι είδα μια οικογενεια με 4 άτομα που το κάνανε.
Οπότε με επιφύλαξη θα έλεγα, γιατί όχι ;
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ονειρεμένο Ταξίδι
Θιβετ
Η πιο ωραια ιστορια που εχω διαβασει!Μπραβο σου μας ταξιδεψες!Το βορειο σελλας ειναι ονειρο-στοχος και για μενα!Να ειστε καλα να πηγαινετε πολλα πολλα ταξιδια!Αν βρεις χρονο πες μας/μου και για την οργανωση πτησεων κ για το κοστος!Μπραβο σας κ παλι!
Το πλάνο πτήσεων είχε ως εξης: Αθήνα - Στοκχόλμη - Όσλο - Τρόμσο και στην επιστροφή Τρομσο - Όσλο - Βρυξέλλες -Αθήνα. Η συνολική διάρκεια κάθε σκέλους ήταν γύρω στις 10 ώρες (μαζί με τις αναμονες ) και το κόστος γύρω στα 800€ και για τους δύο.
Η διαμονή κόστισε γύρω στα 500€ για 5 βραδια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom