Ερωτήσεις για διαβατήριο ή ταυτότητα

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Για να βγάλω διαβατήριο πηγαίνω πρώτα στο αστυνομικό τμήμα ή θα πρέπει ήδη να έχω υποβάλλει αίτηση για το ηλεκτρονικό παράβολο;
Πρωτα το παράβολο-φωτογραφιες- και μετα στο γραφείο έκδοσης διαβατηρίων
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Ποσό μα ποσό απαράδεκτος και στον κόσμο του είναι αυτός ο τύπος ο ψηλός στην αστυνομία παλαιού φαληρου στο τμήμα διαβατηρίων!!!!!!! Επειδή εχει προβλήματα στο σπίτι του κάνει πιο αργά και από την καθυστέρηση!!! Και αυτό ότι έχουν μόνο ένα άτομο, απαράδεκτο!!! Την περασμένη εβδομάδα πήγα δυο φορές, την πρώτη φορά αφού περίμενα κ ένα δυωρο... Είδε 4-5 άτομα πριν από εμένα, Έπεσε το σύστημα κ έφυγα... Την επόμενη μέρα πάλι καλά ήταν ένας κοντουλης πολύ καλός έκανα την δουλειά μου μέσα σε μια ώρα... Το κάθε άτομο κάνει περίπου 20 λεπτά για να καταθέσει τα χαρτιά κ να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Αλλα πάντα όσες φορές κ να έχω πάει όσοι είναι για παραλαβή διαβατηρίων πάντα μα πάντα προηγούνται και δεν περιμένουν στη σειρά με όλους όσους είναι και για να εκδώσουν διαβατήριο... Τώρα πήγα και είχε πάνω από 10 άτομα.... Και πολλοί ήταν για παραλαβή, μου είπε ένας περίμενε από τις 9:30 το πρωί και ήταν για παραλαβή. Επίσης και μια αστυνομικίνα είναι πολύ καλή και εξυπηρετική αλλα δεν ήταν εκεί. Μέχρι τις 3 είναι σήμερα ανοιχτά για διαβατήρια, θα πάω πάλι μια βόλτα αν κ δεν βλέπω να το παίρνω σήμερα... Τα νεύρα μου!!!!!!! Έπρεπε να το μοιραστώ μαζί σας!!! Κ επίσης ότι είναι μόνο για 5 χρόνια... Καλά μας τα τρώνε!!! Στην Ιταλία ο Φιλος μου είναι για 10 χρόνια ισχύει το διαβατήριο!
 

makeup.elias

Member
Μηνύματα
103
Likes
214
Για να βγάλω διαβατήριο πηγαίνω πρώτα στο αστυνομικό τμήμα ή θα πρέπει ήδη να έχω υποβάλλει αίτηση για το ηλεκτρονικό παράβολο;
Μπόρεις να πας σε ένα κεπ, να έχεις κ το αφμ μαζί σου, η να το κανεις ηλεκτρονικά, να βγάλεις μια φωτοτυπία την ταυτότητα, φωτογραφίες διαβατηρίου, πας σε οποιαδήποτε τράπεζα και πληρώνεις αυτό που θα σου δώσουν από το ΚΕΠ τα παράβολα για την έκδοση του διαβατηρίου... Και πας στο αντίστοιχο αστυνομικό τμήμα που εξυπηρετεί για την περιοχή σου... http://www.passport.gov.gr/appendix/
 

deppi

Member
Μηνύματα
37
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
USA road trip
Μπόρεις να πας σε ένα κεπ, να έχεις κ το αφμ μαζί σου, η να το κανεις ηλεκτρονικά, να βγάλεις μια φωτοτυπία την ταυτότητα, φωτογραφίες διαβατηρίου, πας σε οποιαδήποτε τράπεζα και πληρώνεις αυτό που θα σου δώσουν από το ΚΕΠ τα παράβολα για την έκδοση του διαβατηρίου... Και πας στο αντίστοιχο αστυνομικό τμήμα που εξυπηρετεί για την περιοχή σου... http://www.passport.gov.gr/appendix/
Προτιμω ηλεκτρονικα για να ξεμπερδευω! ευχαριστω παντως!
 

Antonia33

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
παιδια γεια σας,
Ταξιδευω στις 3 του μαη και επιστρέφω στις 9. Η ταυτοτητα μου εχει ημερομηνια ληξης 18 Μαιου. Υπαρχει καμία περιπτωση να αντιμετωπισω κάποιο πρόβλημα;

Ευχαριστω πολύ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.861
Likes
26.605
Ταυτότητα ποιανού κράτους;
Έχει κάποια σημασία ποιανού κράτους είναι;Ας πούμε Κυπριακού,αλλάζει κάτι;
Αφού η ταυτότητα δεν έχει λήξει κατά την διάρκεια του ταξιδιού και αφού το ταξίδι
θα γίνει εντός Ευρωπαικής ένωσης ή των κρατών που δέχονται την ταυτότητα,τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Antonia33

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Έχει κάποια σημασία ποιανού κράτους είναι;Ας πούμε Κυπριακού,αλλάζει κάτι;
Αφού η ταυτότητα δεν έχει λήξει κατά την διάρκεια του ταξιδιού και αφού το ταξίδι
θα γίνει εντός Ευρωπαικής ένωσης ή των κρατών που δέχονται την ταυτότητα,τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Λογικα εχεις δικαιο! Ευχαριστω πολυ!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ασχετο...αλλά από την έκδοση της,η κυπριακή ταυτότητα,τι διάρκεια έχει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.074
Μηνύματα
879.692
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom