Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
Εμένα μπορώ να πω ότι δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα η Λευκάδα, ίσως επειδή και τις δύο φορές που πήγα έτυχε να πέσω σε μέρες που έβρεξε κιόλας ενδιάμεσα, ίσως το ότι ήμουν άτυχος με τα ξενοδοχεία που επισκέφτηκα και ήταν απαράδεκτα. Δεν ξέρω.

Το ότι δεν με ενθουσίασε δε σημαίνει με τίποτα ότι θα απέτρεπα από κάποιον να την επισκεφτεί και να την ζήσει από κοντά! Επίσης δεν σημαίνει ότι είναι χάλια το νησί, απλά εμένα προσωπικά με ενθουσιάζει περισσότερο η Κυκλαδίτικη ομορφιά...αυτή με γοητεύει, οπότε λογικό δεν είναι να μην ξετρελαθώ κιόλας; :)
είχα κι εγω μία εμπειρία με απαράδεκτο ξενοδοχείο στη Λευκάδα στον Αγιο Νηκήτα! είχε μπαλκόνι που έβλεπε σε σκουπιδότοπο με αλογόμυγες να κυκλοφορούν και για να μπεις μέσα στο ξενοδοχείο περνούσες με τα πόδια από χωματόδρομο σχεδόν μέσα από το νεκροταφείο. καμία σχέση μ αυτό που έδειχναν στο ιντερνετ. έμεινα μία βραδυά και του είχα πληρωμένες 2 και όταν θέλησα να φύγω πλήρωσα το μισό από τις 8 μέρες που είχα κλείσει για να μου δώσει πίσω την ταυτότητα μου και με θρασσος μου είπε πως το νησί δεν διαθέτει τουριστική αστυνομία οπότε αν ήθελα να αναφέρω κάτι έπρεπε να απευθυνθω στην τουριστικά αστυνομία της Κερκυρας όπου ανηκει το νησι...μιλαμε για πολυ βρώμα μεσα στο δωμάτιο και καμία σχέση με ότι έιχαμε συμφωνήσει απο το τηλέφωνο
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Καλημέρα, έχω πάει 2 φορές στη Λευκάδα και είπα να μοιραστώ μαζί σου την εμπειρία μου! Στη Λευκάδα πέρασα πολύ ωραίες διακοπές με πολύ ωραίο φαγητό. έμεινα στα διαμερίσματα Γωγώ στο Νυδρί. .....
Καλο το Νυδρι για μια βολτιτσα αλλα ειναι καλυτερα να μεινει κανεις πιο κοντα στη Λευκαδα... Οι καλες παραλιες ειναι απο την αριστερη μερια οποτε αν μεινεις κοντα στη Λευκαδα εχεις καλυτερη προσβαση. Ακομα για βολτα το βραδυ ειναι πολυ καλυτερα εκει!
 

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
Καλο το Νυδρι για μια βολτιτσα αλλα ειναι καλυτερα να μεινει κανεις πιο κοντα στη Λευκαδα... Οι καλες παραλιες ειναι απο την αριστερη μερια οποτε αν μεινεις κοντα στη Λευκαδα εχεις καλυτερη προσβαση. Ακομα για βολτα το βραδυ ειναι πολυ καλυτερα εκει!
ναι ετσι ειναι αλλα εμεις την πατησαμε με το δωματιο και ψαχναμε ενω είμασταν ήδη Λευκάδα. την δευτερη χρονια ειμασταν τοσο ευχαριστημένοι που απλα δεν μας ένοιαζε και προκειμένου να την ξαναπατήσουμε κλείσαμε στο ίδιο.κάναμε λίγο παραπάνω δρόμο με το αυτοκίνητο αλλα δεν μας πείραζε. Θα ξανα έμενα άνετα στο ίδιο μέρος προσωπικά, δεν ήταν κανένα χωριουδάκι χωρίς κόσμο. τωρα αν δεν υπαρχει αυτοκινητο είναι ζόρικη γενικά η Λευκάδα...
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλημέρα,καλό μήνα και καλό καλοκαίρι σε όλους!!!
Ξέρει κανείς τα νέα για την παραλία Εγκρεμνοί μετά το σεισμό? υπάρχει πρόσβαση είτε με σκάλα είτε με βάρκα?
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα και καλό μήνα.
Λοιπόν, από σημερινή ενημέρωση που είχα μου είπαν τα εξής: Εγκρεμνούς και Γυαλό δεν πας με τίποτα, Καλαμίτσι πολύ δύσκολα, πας αλλά και οι καντίνες κάτω είναι προς το παρόν γκρεμισμένες. Στο Πόρτο Κατσίκι πας αλλά σε κάποια σημεία ο δρόμος έχει καθιζήσεις με αποτέλεσμα να μην ξέρεις πόσο γερός είναι. Αυτά τα ολίγα.
 

Lefkada Beaches

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Καλημέρα και καλό μήνα.

Οι παραλίες Εγκρεμνοί και Γιαλός δεν έχουν πρόσβαση με αυτοκίνητο, γιατί το δίκτυο είναι κατεστραμένο. Από του χρόνου πάλι. Με τα πόδια η απόσταση είναι πολύ μεγάλη και δεν συνήστατε.. Ο μόνος τρόπος για να φτάσει κάποιος είναι με καραβάκι είτε με κρουαζιέρα είτε από τη Βασσιλική είτε από το Νυδρί.
Πληροφορίες μπορείς να βρείς εδώ για τις παραλίες.
 
Μηνύματα
137
Likes
125
ευχαριστώ,παιδιά!
κρίμα, μάλλον επέλεξα λάθος χρονιά να πάω Λευκάδα :(
τουλάχιστον, εύχομαι να έχει πρόσβαση με βάρκα το καλοκαίρι
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πω πω της κακομοιρας εγινε!!!Ολες οι καλες παραλιες αποκλεισμενες. Ελπιζω ο δημος να παρεμβει κ να μην περασουν δεκα χρονια για να αποκατασταθουν οι ζημιες.
 

LefterisGr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα!!! Το πρόγραμμα φέτος λέει Λευκαδα με την κοπέλα!!! Ακούω όμως για έναν μικρό χαμό όσο αφορά τις παραλίες....να ανησύχησω?μήπως δεν θα με βολεψει το αυτοκίνητο? Ή είναι πολύ συγκεκριμενες παραλίες που έπαθαν ζημιά? Επίσης μία ερώτηση...σκεφτόμουν να κλείσω για Αγ.Νικητα...είναι καλά εκεί?πόσο απέχει ή Λευκαδα?γιατί δεν τους πολυεμπιστευομαι αυτούς με τα δωμάτια...την δουλεια τους κάνουν οι άνθρωποι...αλλά καλό θα ήταν να ήξερα ακριβώς :) ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Υγ:δεν βλέπω να βρίσκω δωμάτιο για Αγ.Νικητα..καμιά καλή πρόταση? :)
 
Last edited:
Μηνύματα
137
Likes
125
Καλημέρα! μίλησα σήμερα με την ιδιοκτήτρια ξενοδοχείου στη Λευκάδα, μου είπε οτι στις παραλίες Εγκρεμνοί και Γιαλός πας μόνο με καραβάκι. Πορτο Κατσίκι δεν έχει πρόβλημα.
Οσον αφορά τα δωμάτια , δυσκολεύτηκα κι'γω αρκετά, τα περισσότερα καταλύματα ήδη κλεισμένα και στα υπόλοιπα οι τίμες είναι αρκετά υψηλές.
Τελίκα αποφάσιζα να κλείσω μέσα στην πόλη (πάμε χωρίς αυτοκίνητο).
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πω πω της κακομοιρας εγινε!!!Ολες οι καλες παραλιες αποκλεισμενες. Ελπιζω ο δημος να παρεμβει κ να μην περασουν δεκα χρονια για να αποκατασταθουν οι ζημιες.
Κι εμείς αυτό ελπίζουμε. Φέτος η χρονιά θα είναι δυστυχώς δύσκολη αλλά είχα διαβάσει πριν 1-2 μήνες ότι εγκριθηκαν τα κονδύλια οπότε ελπίζω τουλάχιστον του χρόνου να γίνουν τα βασικά.

Καλημέρα!!!Ακούω όμως για έναν μικρό χαμό όσο αφορά τις παραλίες....να ανησύχησω?μήπως δεν θα με βολεψει το αυτοκίνητο? Ή είναι πολύ συγκεκριμενες παραλίες που έπαθαν ζημιά? Επίσης μία ερώτηση...σκεφτόμουν να κλείσω για Αγ.Νικητα...είναι καλά εκεί?πόσο απέχει ή Λευκαδα?!
Υγ:δεν βλέπω να βρίσκω δωμάτιο για Αγ.Νικητα..καμιά καλή πρόταση? :)
Κοίτα και οι δρόμοι σε πολλά σημεία έχουν καθιζήσεις και είναι δύσκολα. Δεν είναι κλειστοί αλλά ένα φόβο τον έχεις. Ψέματα δε θέλω να σας πω, να πάτε και να βρείτε άλλα. Στον Άγιο ΝΙκήτα είναι ωραία, ένα τέταρτο από την πόλη, δίπλα στο Κάθισμα αλλά γενικά χυπάνε πολύ τις τιμές. Μια καλή εναλλακτική είναι οι Τσουκαλάδες, το χωριό πριν τον άγιο Νικήτα που έχει πιο οικονομικά δωμάτια αλλά δεν είναι παραθαλάσσιο.
Για το Πόρτο Κατσίκι που ρώτησαν κάποιοι, όπως ξαναέγραψα έχει η μιρκότερη ζημιά. Αλλά θα πήγαινες εσύ να κρέμεται ο βράχος πάνω απ'το κεφάλι σου;
Για τα καραβάκια, πέραν των γνωστών που κάνουν τις ημερήσιες εκδρομές, δεν υπάρχει ενημέρωση για κάτι επιπλέον, τύπου θαλάσσιου ταξί. Εδώ στην Κεφαλλονιά μετά από τόσα χρόνια και οι δρόμοι βόρεια είναι ακόμα κλειστοί. Είναι δύσκολα τα έργα δυστυχώς και είμαστε και στην Ελλάδα, μην το ξεχνάμε.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.808
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom