Ρωσία Διαδικασία και κόστος έκδοσης VISA για Ρωσία

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
Το χόστελ αυτό είναι όντως μέσα στην περιοχή τρανζιτ και χρεώνουν με ώρες και όχι ανά βραδιά. Το θέμα είναι ότι χωρίς βίζα δεν μπορείς να βγεις έξω. Μέχρι πέρσι δεχόντουσαν κόσμο χωρίς βίζα, με κράτηση στο Novotel, δίπλα από το αεροδρόμιο και σε παρακολουθούσαν φρουροί και δεν επιτρεπόταν να πας σε άλλο όροφο, τώρα αυτό δεν ισχύει, χωρίς βίζα μόνο στο τύπου hostel μέσα στο αεροδρόμιο μπορείς να μείνεις, και οι περίπου 10-12 ώρες πάνε γύρω στα 90 ευρώ.
 

MARY

Member
Μηνύματα
40
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Να ήταν μόνο ένα!!
Ύστερα από πολύ ψάξιμο στο forum και από πολύτιμες πληροφορίες σας (και σας ευχαριστώ για αυτό) ο πιο φθηνός τρόπος έκδοσης visa, τουλάχιστον για τους Αθηναιους,είναι ο εξής: παίρνετε την απαραίτητη πρόσκληση από το Travelrussia που προτείνεται παραπάνω με 10,03 ευρώ το άτομο, έκδοση της επίσης απαραίτητης ταξιδιωτικής ασφάλειας από το πολιτιστικό κέντρο στη Τζαβέλα 8,4 ευρώ το άτομο για 6ημέρες, συμπληρώνετε ηλεκτρονικά την αίτηση για βίζα και επιλέγετε για κατάθεση δικαιολογητικών το προξενείο και όχι το "visa supporting center" και έτσι γλιτώνετε 25 ευρώ το άτομο και στη συνέχεια κλείνετε το ραντεβού για την κατάθεση των εγγράφων στο προξενείο στη Τζαβέλα και αφού τα παραδώσετε πληρώνετε το παράβολο των 35 ευρώ στην Εθνική Τράπεζα αυθημερόν -προσοχή μέχρι ώρα 12. Αδιαφορεί τε για τη ρώσικη ξυνίλα και σε 5 ημέρες παίρνετε τη βίζα.
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Ευαγγελία σαφώς και να πας μόνη σου.

Εγώ πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στις 9:30 το πρωί και στις 10:00 είχα βγει συμπεριλαμβανομένου και του ελέγχου, την εναπόθηση προσωπικών αντικειμένων σε ντουλαπάκι κ.λ.π.

Η διαδικασία είναι πάρα μα πάρα πολύ εύκολη.


  • Πρέπει να έχεις μαζί σου το Voucher και τη Visa Support από το ξενοδοχείο που έχεις κλείσει όπου και στη δική μου περίπτωση ήταν "free of charge".
  • Στο προξενείο συμπληρώνεις την αίτηση και δίνεις και μία φωτογραφία (γενικά είναι χαλαροί στο μέγεθος και στο τύπο της φωτογραφίας αφού και μεγάλη να είναι όπως του διαβατηρίου αυτοί την κόβουν).
  • Τους παραδίδεις και το διαβατήριο το οποίο το παίρνεις πίσω μαζί με την Visa. Προσοχή το διαβατήριο να έχει ισχύ για τουλάχιστον 6 μήνες από την ημερομηνία εξόδου από τη χώρα.
  • Επίσης θα χρειαστεί να καλύπτεσαι από ασφάλεια υγείας στη Ρωσία. Αν έχεις λοιπόν προσωπική ασφάλεια που σε καλύπτει την έχεις μαζί σου και σου βγάζουν μία φωτοτυπία. Αν δεν έχεις βγάζεις μία εκείνη τη στιγμή (από διπλανό κτήριο) που έχει κόστος 2? την ημέρα.
  • Το κόστος για την έκδοση της βίζας είναι 35? και βγαίνει σε 6 περίπου εργάσιμες ημέρες.
Γενικά είναι πολύ απλή η διαδικασία που αξίζει όχι μόνο για τα χρήματα που κερδίζεις και τα οποία δεν είναι ευκαταφρόνητα αλλά όταν σκοπεύεις να κάνεις ένα ταξίδι σε μία μακρινή χώρα και να την εξερευνήσεις και πολλές φορές μόνος σου, μακρυά από group, χρησιμοποιώντας κάθε μεταφορικό μέσο, διαβάζοντας χάρτες και οδηγούς, ε τότε δεν θα κολλήσεις σε μισή ώρα διαδικάσια μέσα στη χώρα σου.

Καλό σου ταξίδι.

Βασίλης.
οταν λες voucher k visa support απο το ξενοδοχειο τι εννοεις? τα στοιχεια της κρατησης? εχω 15 ωρες κενες για τρανσιτ πτηση κ θελω να κατεβω στην κοκκινη πλατεια.ποσο κοστιζει η βιζα για ρωσια? δεν μενω αθηνα οποτε πρεπει να αποστειλω τα εγγραφα?
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
οταν λες voucher k visa support απο το ξενοδοχειο τι εννοεις? τα στοιχεια της κρατησης? εχω 15 ωρες κενες για τρανσιτ πτηση κ θελω να κατεβω στην κοκκινη πλατεια.ποσο κοστιζει η βιζα για ρωσια? δεν μενω αθηνα οποτε πρεπει να αποστειλω τα εγγραφα?
Χρειάζεσαι την κράτηση του ξενοδοχείου, μαζί με ένα ακόμη χαρτί που ουσιαστικά είναι σαν πρόσκληση από αυτούς προς εσένα για να βγει η visa. Μαζί με όλα τα υπόλοιπα χαρτιά, κάνεις τη διαδικασία. Δεν ξέρω αν γίνεται με courier, αλλά αν είναι να πληρώσεις και courier, γιατί δεν πας απλά το διαβατήριό σου σε ένα πρακτορείο και να κάνουν αυτοί τη δουλειά;
Οι 15 ώρες που λες ότι έχεις transit, είναι αρκετές αν κινηθείς γρήγορα. Χρειάζεται ώρα στον έλεγχο, ώρα στο aeroexpress, και περπάτημα στο κέντρο. Και είναι Ρωσία, που σημαίνει ότι μπορεί να καθυστερήσει ο έλεγχος όταν πας ξανά αεροδρόμιο π.χ.
Η visa κοστίζει 90 ευρώ σε πρακτορείο (αν έχεις Μουζενίδη στην πόλη σου πήγαινε εκεί), 60 στο προξενείο - visa center. Διαλέγεις ;)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Χρειάζεσαι την κράτηση του ξενοδοχείου, μαζί με ένα ακόμη χαρτί που ουσιαστικά είναι σαν πρόσκληση από αυτούς προς εσένα για να βγει η visa. Μαζί με όλα τα υπόλοιπα χαρτιά, κάνεις τη διαδικασία. Δεν ξέρω αν γίνεται με courier, αλλά αν είναι να πληρώσεις και courier, γιατί δεν πας απλά το διαβατήριό σου σε ένα πρακτορείο και να κάνουν αυτοί τη δουλειά;
Οι 15 ώρες που λες ότι έχεις transit, είναι αρκετές αν κινηθείς γρήγορα. Χρειάζεται ώρα στον έλεγχο, ώρα στο aeroexpress, και περπάτημα στο κέντρο. Και είναι Ρωσία, που σημαίνει ότι μπορεί να καθυστερήσει ο έλεγχος όταν πας ξανά αεροδρόμιο π.χ.
Η visa κοστίζει 90 ευρώ σε πρακτορείο (αν έχεις Μουζενίδη στην πόλη σου πήγαινε εκεί), 60 στο προξενείο - visa center. Διαλέγεις ;)
πριν 2 χρονια εξεδιδε βιζες το επιτιμο προξενειο της ρωσιας στο ρεθυμνο.τωρα οχι.σημερα που μιλησα μαζι τους με προετρεψαν στην σελιδα vhs-greece να ακολουθησω τις διαδικασιες κ να αποστειλω τα απαραιτητα εγγραφα με κουριερ στην αθηνα.κοστιζει τοσο πολυ για την βιζα???
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
πριν 2 χρονια εξεδιδε βιζες το επιτιμο προξενειο της ρωσιας στο ρεθυμνο.τωρα οχι.σημερα που μιλησα μαζι τους με προετρεψαν στην σελιδα vhs-greece να ακολουθησω τις διαδικασιες κ να αποστειλω τα απαραιτητα εγγραφα με κουριερ στην αθηνα.κοστιζει τοσο πολυ για την βιζα???
Η φίλη παραπάνω λέει ότι έκανε τη δουλειά μέσω προξενείου, εμάς τα ραντεβού στο προξενείο ήταν κλεισμένα για τα επόμενα δύο χρόνια. Αν μένεις Αθήνα, και πας μόνος σου στο προξενείο, είναι άλλη υπόθεση. Αν πάλι θέλεις να κάνεις τη δουλειά με courier στο VHS, διαλέγεις :) Εγώ δε θα το έκανα, θα το κάνω και πάλι αν η visa για σύζυγο Ρωσίδας υπηκόου γίνει δωρεάν. Συμβουλή μου (αν και δε μου αρέσει) είναι να πας στο Μουζενίδη στο Ρέθυμνο. Συμβουλή δεύτερη (που αναιρεί την πρώτη :p ), πάρε κανένα σνακ και νερά στη χειρασποσκευή από Ελλάδα, και κανένα παιχνίδι και άραξε στο αεροδρόμιο. Να δώσεις 150 ευρώ (με μετακινήσεις κτλ) για λίγες ώρες στο κέντρο, δεν αξίζει. Και πάλι, εσύ διαλέγεις :)
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.684
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Η φίλη παραπάνω λέει ότι έκανε τη δουλειά μέσω προξενείου, εμάς τα ραντεβού στο προξενείο ήταν κλεισμένα για τα επόμενα δύο χρόνια. Αν μένεις Αθήνα, και πας μόνος σου στο προξενείο, είναι άλλη υπόθεση. Αν πάλι θέλεις να κάνεις τη δουλειά με courier στο VHS, διαλέγεις :) Εγώ δε θα το έκανα, θα το κάνω και πάλι αν η visa για σύζυγο Ρωσίδας υπηκόου γίνει δωρεάν. Συμβουλή μου (αν και δε μου αρέσει) είναι να πας στο Μουζενίδη στο Ρέθυμνο. Συμβουλή δεύτερη (που αναιρεί την πρώτη :p ), πάρε κανένα σνακ και νερά στη χειρασποσκευή από Ελλάδα, και κανένα παιχνίδι και άραξε στο αεροδρόμιο. Να δώσεις 150 ευρώ (με μετακινήσεις κτλ) για λίγες ώρες στο κέντρο, δεν αξίζει. Και πάλι, εσύ διαλέγεις :)
σε ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις! στην επιστροφη απο βιετναμ εχουμε τις 15 ωρες...θα δω τι θα κανω! :shock:
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Το θέμα με απασχόλησε για λίγο και εμένα. Επιλέξαμε τη λύση του πρακτορείου. Πήρα τηλέφωνο στα δύο πιο γνωστά πρακτορεία και επέλεξα το φθηνότερο. Ο Μουζενίδης παίρνει 90€ συν την ασφάλεια που στην περίπτωσή μας είναι 15 ευρώ (11*1.40). Σε 5-6 εργάσιμες μέρες μου είπαν θα είναι έτοιμη η βίζα.
Μία φωτογραφία τύπου διαβατηρίου, διαβατήριο με λήξη μεγαλύτερη του 6μήνου και μία αίτηση που θα σας δώσουν εκεί είναι αυτά που χρειάζεστε.
ΥΓ Ο Μουζενίδης στη Κρήτη έχει γραφεία μόνο στο Ηράκλειο.
 

cazanova

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
pantos emena mou ta eipane ola apo to vhs ..proti fora kai egw kai vrika akri monos mou lupamai gia osous den ta katafernoun kai apeuthinontai sta praktoreia alla einai ola polu eukola . arkei na exeis eleuthero xrono kai upomoni gia na googlareis kai na breis oti thes ...
 

cazanova

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ευχομαι να σας βοηθησω με αυτα τα λιγα που θα σας πω .

1 . διαβατηριο σε ισχυει .
2. φωτογραφια στις διαστασεις που θελουν.
3. μεσω booking.com εκτυπωση της κρατησης. eite mesw tis TravelRussia ..einai gyro stis 13.50 euro
4. αιτηση συμπληρωμενη ηλεκτρονικα .
5. 60 ευρω για την εκδωση βιζας.
περιμενεις 6 εργασιμες και εφυγες ...αφου εχεις κλεισει τα εισητηρια ))

και ασε τα πρακτορεια να ψαχνουν για κοροιδα .
 

Attachments

Last edited:

cazanova

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ύστερα από πολύ ψάξιμο στο forum και από πολύτιμες πληροφορίες σας (και σας ευχαριστώ για αυτό) ο πιο φθηνός τρόπος έκδοσης visa, τουλάχιστον για τους Αθηναιους,είναι ο εξής: παίρνετε την απαραίτητη πρόσκληση από το Travelrussia που προτείνεται παραπάνω με 10,03 ευρώ το άτομο, έκδοση της επίσης απαραίτητης ταξιδιωτικής ασφάλειας από το πολιτιστικό κέντρο στη Τζαβέλα 8,4 ευρώ το άτομο για 6ημέρες, συμπληρώνετε ηλεκτρονικά την αίτηση για βίζα και επιλέγετε για κατάθεση δικαιολογητικών το προξενείο και όχι το "visa supporting center" και έτσι γλιτώνετε 25 ευρώ το άτομο και στη συνέχεια κλείνετε το ραντεβού για την κατάθεση των εγγράφων στο προξενείο στη Τζαβέλα και αφού τα παραδώσετε πληρώνετε το παράβολο των 35 ευρώ στην Εθνική Τράπεζα αυθημερόν -προσοχή μέχρι ώρα 12. Αδιαφορεί τε για τη ρώσικη ξυνίλα και σε 5 ημέρες παίρνετε τη βίζα.

Symfono me sena alla aplos exoun allaksei ligo i times sto TravelRussia
 

cazanova

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ύστερα από πολύ ψάξιμο στο forum και από πολύτιμες πληροφορίες σας (και σας ευχαριστώ για αυτό) ο πιο φθηνός τρόπος έκδοσης visa, τουλάχιστον για τους Αθηναιους,είναι ο εξής: παίρνετε την απαραίτητη πρόσκληση από το Travelrussia που προτείνεται παραπάνω με 10,03 ευρώ το άτομο, έκδοση της επίσης απαραίτητης ταξιδιωτικής ασφάλειας από το πολιτιστικό κέντρο στη Τζαβέλα 8,4 ευρώ το άτομο για 6ημέρες, συμπληρώνετε ηλεκτρονικά την αίτηση για βίζα και επιλέγετε για κατάθεση δικαιολογητικών το προξενείο και όχι το "visa supporting center" και έτσι γλιτώνετε 25 ευρώ το άτομο και στη συνέχεια κλείνετε το ραντεβού για την κατάθεση των εγγράφων στο προξενείο στη Τζαβέλα και αφού τα παραδώσετε πληρώνετε το παράβολο των 35 ευρώ στην Εθνική Τράπεζα αυθημερόν -προσοχή μέχρι ώρα 12. Αδιαφορεί τε για τη ρώσικη ξυνίλα και σε 5 ημέρες παίρνετε τη βίζα.


ΜARY .. το 8.40 ευρω ειναι το κοστος καποιας ασφαλιστικης που σου πρωτεινουν στη Τζαβελα .?
γιατι εγω εκλεισα στην MONDIAL ASSISTANCE με 21,95 ευρω ..για 10 ημερες
για 6 μερες 16.73
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom