Ιαπωνία Βοήθεια για ταξίδι στην Ιαπωνία.

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Παιδια μια διευκρινηση για JR Rail Pass θα ηθελα.Βασικα παραπανω ,ας πουμε 2-3 .

-Μπορω online με καποιο τροπο να παραγγειλω την καρτα-πασο χωρις να κατεβω Αθηνα?
-Διαβασα καποια αρθρα σχετικα με τον τροπο χρησης.Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν πρεπει να τσεκαρω το πασο καθε φορα που ανεβαινω σε ενα τραινο.
-Τριτον ποσο ευκολη η δυσκολη ειναι η χρηση του σιδηροδρομικου δικτου,να μην μπερδευτω και ανεβω σε κανα που δεν επιτρεπεται και με πεταξουν εξω.Κλασικα ταξιδευω μονος οποτε δεν παιζει δευτερο ζευγαρι ματια
-Σχετικα με Ιαπωνια επειδη λογω χρονου ταξιδευω Ιουνιο(δεν εχω κλεισει αλλα συντομα)τι γνωμη εχετε για τις καιρικες συνθηκες εκεινη την εποχη.Γνωριζω οτι υπαρχουν καλυτερες περιοδοι αλλα θα ειναι παραγοντας που θα επηρεασει αρνητικα το ταξιδι σε μεγαλο βαθμο?
-Λογικα θα εχω 12 μερες καθαρες στην Ιαπωνια.Σκεφτομαι αν αρκει το 7 day pass η χρειαζεται 14 day pass για να ειμαι καλυμμενος,ανετος και σενιος και γενικα.

Τελικα βγηκαν καποιες αποριες παραπανω!!!
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
^ Το Japan Rail Pass, το παραγγέλνεις από το ίντερνετ, και δεν χρειάζεται να πας πουθενά, έρχεται στο σπίτι σου. Αρκεί να το παραγγείλεις ΠΡΙΝ φύγεις για την Ιαπωνία εννοείται. https://www.japan-rail-pass.com/?cu...Dqz5z-s5o4igc-P8MFFPCvMwZjD5N6lv4AaApr_8P8HAQ

Τώρα αν θέλεις να ταξιδέψεις σε τρένο με βαγόνι με Μη κρατημένη Θέση - Non Reserved, απλά δείχνεις το πάσο σου στον ελεγκτή που θα είναι εκεί, λίγο πριν τις πλατφόρμες. Αν θες να κλείσεις θέση - Reserved, πας 1 ώρα πριν ή την προηγούμενη μέρα σε ένα Jr Office του σταθμού και κλείνεις θέση για το τρένο και την ώρα που θες. (Εκτός τρένου Nozomi φυσικά).
Και εγώ θα πάω τον Νοέμβριο αλλά έχω μελετήσει τόσο καλά που δεν νομίζω να χαθώ, έτσι πιστεύω δηλαδή :p . Aπλά εκτύπωσε χάρτη, ή κατέβασε στο κινητό. Οι γραμμές JR που θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο δεν είναι τόσο χαώδες, ειδικά στο Τόκυο και στο Κιότο. Το μετρό έχει πολλές γραμμές. Αν πας μόνο σε αυτές τις 2 πόλεις δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για το 14ημερο πάσο, αν σου λήξει το πάσο, και είσαι στο Τόκυο βγάζεις μία κάρτα Suica (που θα βγάλεις σίγουρα δηλαδή) για να μετακινείσαι σε Jr/μετρό, την γεμίζεις με χρήματα, την ακουμπάς στο μικρό πάνελ, ανοίγουν οι μπάρες και περνάς έτσι εύκολα, και σου δείχνει κιόλας πόσα χρήματα σου έχουν απομείνει έτσι ώστε να την ξαναγεμίσεις αν χρειαστεί.
Ο καιρός κανένας δεν ξέρει πως θα είναι, λογικά ηλιοφάνεια θα έχει, τώρα αν βρέξει 2-3 μέρες δεν θα γίνει τίποτα! Καλό ταξίδι!
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
^ Το Japan Rail Pass, το παραγγέλνεις από το ίντερνετ, και δεν χρειάζεται να πας πουθενά, έρχεται στο σπίτι σου. Αρκεί να το παραγγείλεις ΠΡΙΝ φύγεις για την Ιαπωνία εννοείται. https://www.japan-rail-pass.com/?cu...Dqz5z-s5o4igc-P8MFFPCvMwZjD5N6lv4AaApr_8P8HAQ

Τώρα αν θέλεις να ταξιδέψεις σε τρένο με βαγόνι με Μη κρατημένη Θέση - Non Reserved, απλά δείχνεις το πάσο σου στον ελεγκτή που θα είναι εκεί, λίγο πριν τις πλατφόρμες. Αν θες να κλείσεις θέση - Reserved, πας 1 ώρα πριν ή την προηγούμενη μέρα σε ένα Jr Office του σταθμού και κλείνεις θέση για το τρένο και την ώρα που θες. (Εκτός τρένου Nozomi φυσικά).
Και εγώ θα πάω τον Νοέμβριο αλλά έχω μελετήσει τόσο καλά που δεν νομίζω να χαθώ, έτσι πιστεύω δηλαδή :p . Aπλά εκτύπωσε χάρτη, ή κατέβασε στο κινητό. Οι γραμμές JR που θα χρησιμοποιήσεις περισσότερο δεν είναι τόσο χαώδες, ειδικά στο Τόκυο και στο Κιότο. Το μετρό έχει πολλές γραμμές. Αν πας μόνο σε αυτές τις 2 πόλεις δεν αξίζει να δώσεις χρήματα για το 14ημερο πάσο, αν σου λήξει το πάσο, και είσαι στο Τόκυο βγάζεις μία κάρτα Suica (που θα βγάλεις σίγουρα δηλαδή) για να μετακινείσαι σε Jr/μετρό, την γεμίζεις με χρήματα, την ακουμπάς στο μικρό πάνελ, ανοίγουν οι μπάρες και περνάς έτσι εύκολα, και σου δείχνει κιόλας πόσα χρήματα σου έχουν απομείνει έτσι ώστε να την ξαναγεμίσεις αν χρειαστεί.
Ο καιρός κανένας δεν ξέρει πως θα είναι, λογικά ηλιοφάνεια θα έχει, τώρα αν βρέξει 2-3 μέρες δεν θα γίνει τίποτα! Καλό ταξίδι!
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Γενικα απο οτι καταλαβα για να μην ειναι απαραιτητο να κλεισεις θεση υπαρχουν αρκετες θεσεις ελευθερες και απο τη στιγμη που ταξιδευω μονος λογικα αυτο το δρομο θα ακολουθησω.Τωρα οσον αφορα το ταξιδι με βλεπω η να κοβω καμια μερα η να προσθετω κανα δυο γιατι μου βγαινουν πολλες μερες για τις δυο πολεις και λιγες για να κανω κατι ακομα.Τελοσπαντων θα πεσει μελετη μεσα στις γιορτες απο οτι βλεπω γιατι εχω ηδη καθυστερησει.
 

EvNick

Member
Μηνύματα
177
Likes
132
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
USA - JAPAN - AUS
^ Κανονικά υπάρχουν θέσεις αρκετές, τρένα φεύγουν για Κιότο κάθε 10-15 λεπτά, το Hikari που θα πάρεις εσύ έχει 2 φορές την ώρα, και υπάρχουν πολλά βαγόνια οπότε δεν υπάρχει σοβαρό θέμα, εκτός κι αν πέσεις σε περίοδο διακοπών της χώρας, χριστούγεννα κλπ.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δε χρειάζεται να κάνεις οπωσδήποτε κράτηση θέσης, υπάρχουν συγκεκριμένα βαγόνια (που φυσικά ανακοινώνονται στα μεγάφωνα αλλά αναγράφονται κ στο δάπεδο) που είναι για αυτούς που δεν έχουν κλείσει θέση.

Όμως μπορείς να πας πχ 10' πριν την αναχώρηση, απλώς να σου κλείσουν τη θέση εκεί στο γραφείο του σταθμού (παντού έχει γραφεία της JR Rail pass) οπότε θα έχεις τη θέση σου μια χαρά. Α επίσης παρατήρησα ότι τα βαγόνια που είναι για αυτούς που έχουν κλείσει θέση, έχουν πιο άνετες θέσεις!!


Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Γενικα απο οτι καταλαβα για να μην ειναι απαραιτητο να κλεισεις θεση υπαρχουν αρκετες θεσεις ελευθερες και απο τη στιγμη που ταξιδευω μονος λογικα αυτο το δρομο θα ακολουθησω.Τωρα οσον αφορα το ταξιδι με βλεπω η να κοβω καμια μερα η να προσθετω κανα δυο γιατι μου βγαινουν πολλες μερες για τις δυο πολεις και λιγες για να κανω κατι ακομα.Τελοσπαντων θα πεσει μελετη μεσα στις γιορτες απο οτι βλεπω γιατι εχω ηδη καθυστερησει.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Παιδιά έχει πάει κανείς στην disneyland του Τόκιο;
Τι θέλεις να μάθεις ?
έχω πάει στην disneyland του Τόκιου αλλά και σε όλες τις 5 disneyland που υπάρχουν σε 5 διαφορετικές πόλεις.
Ανυπομονούμε πλέον για τα εγκαίνια του νέου πάρκου στην Shanghai
 

ntinapap

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Τι θέλεις να μάθεις ?
έχω πάει στην disneyland του Τόκιου αλλά και σε όλες τις 5 disneyland που υπάρχουν σε 5 διαφορετικές πόλεις.
Ανυπομονούμε πλέον για τα εγκαίνια του νέου πάρκου στην Shanghai
Έχω παει μόνο στο Παρίσι. Φαντάζομαι θα είναι αρκετά μεγαλύτερη. Οι τιμές πως είναι είσοδο κ γενικά ;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.113
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μια συμπληρωματικη ερωτηση θα ηθελα να κανω!!Σκεφτομαι για δυο ημερησιες εκδρομες απο Τοκυο .Οι επιλογες πανω κατω ειναι Νικκο,Καμακουρα,Κawagoe η εστω Takayama με μια διανυκτερευση.Θα ηθελα να ακουσω καποια προταση καθως πρεπει να επιλεξω δυστυχως.Επισης απο Κιοτο μαλλον για Ναρα και Οσακα παει η υποθεση.Πιθανον(σιγουρα μαλλον)υπαρχουν και αλλες επιλογες που δεν γνωριζω.Οτι εχετε ευχαριστηση παιδια.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.089
Likes
1.657
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Nikko πήγα ημερήσια εκδρομή και ήταν καλά.
Για τους άλλους προορισμούς που αναφέρεις δεν έχω άποψη.
Και από Kyoto μια βόλτα στη Nara είναι καλή σα σκέψη.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Μια συμπληρωματικη ερωτηση θα ηθελα να κανω!!Σκεφτομαι για δυο ημερησιες εκδρομες απο Τοκυο .Οι επιλογες πανω κατω ειναι Νικκο,Καμακουρα,Κawagoe η εστω Takayama με μια διανυκτερευση.Θα ηθελα να ακουσω καποια προταση καθως πρεπει να επιλεξω δυστυχως.Επισης απο Κιοτο μαλλον για Ναρα και Οσακα παει η υποθεση.Πιθανον(σιγουρα μαλλον)υπαρχουν και αλλες επιλογες που δεν γνωριζω.Οτι εχετε ευχαριστηση παιδια.
Από Κιοτο μπορείς να σκεφτείς και τη Χιροσίμα σαν ημερήσια, αν δεν την έχεις στο πρόγραμμα. Επίσης την Τακαγιάμα μπορείς να την κάνεις σαν ενδιάμεσο σταθμό στο Τόκιο - Κιότο ή αντίστροφα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom