Γαλλία γαλλικη ριβιερα

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Eze λεγεται ενα ομορφο χωριο λιγοτερο απο ωρα απο Νικαια με τρενο.Ημουν περισυ εκει και μονο με τρενα ταξιδευα.γρηγορα και αξιοπιστα.Στο χωριο δεν ανεβηκα λογω υψοφοβιας αλλα ειναι το καλλιτερο για μονοημερη απο Νικαια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλησπέρα και απο εμένα ! Θα παω με την αδερφή μου 5 μερες-5δν στη Γαλλική Ριβιέρα 31 Μαίου- 5 Ιουνίου. Τα 2 πρώτα βράδια θα μείνουμε Μόντε Κάρλο (με couchsurfing) . Μετα θα θέλαμε να μείνουμε 1 βράδι Κάννες και 2 Νίκαια για να πάμε και 1 μονοήμερη σε κάποιο χωριό. Κάθε προτάσεις δεκτές , δεν θα έχουμε αμάξι , θα μετακινούμαστε με λεωφορείο .
1. Κανουν οι Μονεγασκοι couchsurfing?

2. Eze οπως λεει η @coco . Πολυ ομορφο χωριουδακι με τα δαιδαλωδη σοκακια του, τα πολλα καταστηματα χειροποιητης τεχνης και με τις δυο αρωματοποιειες του που λεγεται πως φτιαχνουν τις συνταγες σχεδον ολων των διασημων αρωματων.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Σας ευχαριστώ παρα πολυ!! Ναι κάνουν και αυτοι!! Και εκει ειναι πολυτιμοι γιατι τα ξενοδοχεια ειναι πανακριβα!! Επισης καθε πρόταση για φαγητό ποτό δεχτή!!
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Καλησπέρα και απο εμένα ! Θα παω με την αδερφή μου 5 μερες-5δν στη Γαλλική Ριβιέρα 31 Μαίου- 5 Ιουνίου. Τα 2 πρώτα βράδια θα μείνουμε Μόντε Κάρλο (με couchsurfing) . Μετα θα θέλαμε να μείνουμε 1 βράδι Κάννες και 2 Νίκαια για να πάμε και 1 μονοήμερη σε κάποιο χωριό. Κάθε προτάσεις δεκτές , δεν θα έχουμε αμάξι , θα μετακινούμαστε με λεωφορείο .
Εμείς πάλι το είχαμε συνδυάσει με Μονακό. Δε ξέρω το χρόνο σου και τι σου αρέσει να δεις γενικότερα, το Eze πραγματικά είναι ένα πανέμορφο, παραθαλάσσιο τουριστικό θέρετρο, αμφιθεατρικά χτισμένο, με τα στενάκια του και με τις υπέροχες επαύλεις. Εμείς συνεχίσαμε στο Μονακό, που κατά τη δική μου ταπεινή άποψη και τα δικά μου γούστα είναι πυκνοχτισμένο και θυμίζει τσιμεντούπολη. Όμως εγώ απόλαυσα πραγματικά την επίσκεψή μου στο ενυδρείο του Ζακ Ιβ Κουστό. Εάν και εφόσον θα σε ενδιέφερε να δεις κάτι τέτοιο, η είσοδος κοστίζει 8€, δεν είναι μεγάλο, με πολύ άνεση χρόνου το ''βλέπεις'' σε 2 ωρίτσες χαλαρά, φωτογραφίζοντας και χαζεύοντας. Έχει όμως ένα ενδιαφέρον ως ενυδρείο γιατί διαφέρει κατά πολύ από τα άλλα του είδους του, τουλάχιστον έτσι όπως τα έχουμε εμείς συνηθίσει με τις μεγάλες πισίνες, τα πολλά ζώα, κτλ κτλ. Θα έλεγα ότι κάνει περισσότερο μια ιστορική αναδρομή στον καταδυτικό εξοπλισμό και στα είδη της θαλάσσιας ζωής. Όπως και να έχει, ο καιρός θα είναι υπέροχος, ούτε πολύ ζέστη ούτε πολύ κρύο, σου εύχομαι να περάσεις τέλεια!

DSCN2879.JPG DSCN2918.JPG DSCN2922.JPG DSCN2843.JPG
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Ευχαριστώ παρα πολύ Ασπασία , ενυδρεία έχω δεί αρκετά είναι η αλήθεια . Θα παμε όμως στο Εζε αφού το προτείνεται όλοι!!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το χωριο που προτεινα,το Εζ,ΔΕΝ ειναι παραθαλασσιο,ειναι πανω σε λοφο και εχει θεα στη θαλασσα.
Στα υπ οψιν οι τιμες στο Μονακο ειναι απαιχτες..στην κεντρικη πλατεια ενα νερο 7,80..
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Το χωριο που προτεινα,το Εζ,ΔΕΝ ειναι παραθαλασσιο,ειναι πανω σε λοφο και εχει θεα στη θαλασσα.
Στα υπ οψιν οι τιμες στο Μονακο ειναι απαιχτες..στην κεντρικη πλατεια ενα νερο 7,80..
Πιθανόν και να έχεις δίκιο καθώς εμείς διασχίσαμε όλη τη περιοχή παραθαλάσσια και δε σου κρύβω πως θυμάμαι στη ξενάγηση τη συγκεκριμένη ονομασία περνώντας, γιατί υπάρχουν παντού σπίτια σε όλη την ακτογραμμή και οι περιοχές ξεχωρίζουν μόνο από τις πινακίδες. Βλέποντάς το στη χάρτη, ναι, το χωριουδάκι δείχνει ψηλά, όμως πίστεψέ με πως η μνήμη μου δε με απατά και πραγματικά νόμιζα ότι η στάση μας ήταν εκεί!!! Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση!!!

https://www.google.gr/maps/dir/Mona...0x40819a5fd979c40!2m2!1d7.361792!2d43.7278189
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Το χωριο ΔΕΝ ειναι στη θαλασσα,ειναι σιγουρο αυτο.Το γραφω μονο για να γνωριζει οποιος ενδιαφερεται να παει.
 

Action

Member
Μηνύματα
117
Likes
411
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Το χωριο ΔΕΝ ειναι στη θαλασσα,ειναι σιγουρο αυτο.Το γραφω μονο για να γνωριζει οποιος ενδιαφερεται να παει.
Δε θα έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, ίσα ίσα μάλιστα, παρότι έχω μνήμη φωτογραφική και σίγουρα παρακολουθώ τα λεγόμενα του ξεναγού πιστά παντού όπου πάω, είμαι ο τελευταίος άνθρωπος στο πλανήτη γη που θυμάται ονόματα γενικότερα, τοποθεσίες, χωριά, λιμάνια κτλ κτλ και ημερομηνίες. Σίγουρα εγώ θα κάνω λάθος, δε τίθεται αμφιβολία περί τούτου, καθότι δεν επισκέφτηκα μόνη μου τα μέρη αυτά για να γνωρίζω ακριβώς το προορισμό μου, παρά μόνο με το γκρουπ, αυτό έχει ένα μείον, γιατί κάτι να σου πει ο διπλανός στο κρίσιμο σημείο, σου αποσπά τη προσοχή και καταλαβαίνεις άλλα αντί άλλων στο τέλος.
Η αλήθεια είναι ότι δε το έψαξα και πολύ γιατί ο αυτοκινητόδρομος περνάει αρκετά ψηλά στους οικισμούς αυτούς! Για του λόγου το αληθές:
DSCN2764.JPG DSCN2779.JPG DSCN2781.JPG

Ευχαριστώ και πάλι, πρώτη εγώ που νόμιζα ότι πήγα (για φαντάσου), φυσικά πολύ χρήσιμο για όποιον έχει σκοπό να πάει!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.067
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Προφανως η @Action μιλα για το Eze-sur-Mer που ειναι στη θαλασσα και η @coco για το Eze-Village που ειναι σε λοφο. Εκεινο που αξιζει ειναι το δευτερο.

@misha19 οικονομικα μπορεις να φας στο καζινο του Μοντε Καρλο αλλα αυτοι που θα σας φιλοξενουν απαγορευεται να μπουν εκει. Οποτε θα πρεπει να πατε μονοι σας.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Προφανως..μερσι για τη διευκρινηση και καλη Ανασταση!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom