Ιταλία Τοσκάνη.....Θέλω βοήθεια.

Mary Tsoukala

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
θα πάω Τοσκάνη.
Δεν έχω ποτέ οδηγήσει σε ευρωπαϊκή ΄χωρα.
Θαθελα να το κάνω αλλά δεν έχω εξοικείωση με αυτοκινητόδρομους και το φοβάμαι λίγο .
προτιμώ να μείνω σε μια μικρότερη πόλη η χωριο για βόλτες στην εξοχή και αμπελώνες και να επισκέπτομαι κατ επιλογή τις πόλεις -Φλωρεντία-Σιέννα και τα μνημεία τους
Δεν έχω ιδέα που μπορώ να αφήσω το αυτοκίνητο επισκεπτόμενη τη Φλωρεντία. γνωρίζω ότι το παρκινγκ είναι πολύ δαπανηρό
Συμβουλές από τους έμπειρους?
ευχαριστώ
 

xristinapetr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Βρίσκομαι ήδη στην Φλωρεντία και αύριο θα φύγουμε για Σιένα, Μοντεπουλτσιανο, Σαν Τζιμινιανο κλπ. Είχα διαβάσει σε παλιότερες αναρτήσεις κάποιες πληροφορίες σχετικά με εστιατόρια, τζελατεριες και τα σχετικά ,αλλά δεν μπορώ να τα βρω... θα μπορούσα να έχω κάποια βοήθεια? Ευχαριστώ!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Οχι.αυτο ζητησε? Φασον προτασεις? Το φορουμ εχει θησαυρο εμπειριων κ προτασεων απο πραγματικους ελληνες ταξιδιωτες. Αναζητηστε τον.
Gelateria della passera. πονηρο όνομα, θεικο παγωτο.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Οχι.αυτο ζητησε? Φασον προτασεις? Το φορουμ εχει θησαυρο εμπειριων κ προτασεων απο πραγματικους ελληνες ταξιδιωτες. Αναζητηστε τον.
Gelateria della passera. πονηρο όνομα, θεικο παγωτο.
Λέει πως έχει διαβάσει στο φόρουμ σχετικές δημοσιεύσεις και δεν μπορεί να βρει τις προτάσεις. Βάζεις το όνομα που θες στο trip advisor και απλά σου δείχνει που βρίσκετε. Για Gelateria della passera συμφωνώ απόλυτα! Θα προτείνω Trattoria osteria da que ganzi για πολύ καλή bistecca alla fiorentina
 
Last edited:

xristinapetr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Οχι.αυτο ζητησε? Φασον προτασεις? Το φορουμ εχει θησαυρο εμπειριων κ προτασεων απο πραγματικους ελληνες ταξιδιωτες. Αναζητηστε τον.
Gelateria della passera. πονηρο όνομα, θεικο παγωτο.
Ναι αυτό εννοούσα! Δεν μπορούσα να βρω τις συζητήσεις! Ευχαριστώ πολύ! Οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι χρήσιμη!
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά,

Χρειάζομαι τη βοήθεια και την εμπειρία σας. Ως φανατική ιταλόφιλη, θα ταξιδέψω αυτή τη φορά από 4-9 Ιανουαρίου σε Φλωρεντία-Τοσκάνη και συγκεκριμένα το συνοπτικό πρόγραμμα που σκέφτομαστε να κάνουμε έχει ως εξής:

4/1/2016: Άφιξη στην Μπολόνια και αναχώρηση για Φλωρεντία όπου και θα διανυκτερεύσουμε απο 4/1-7/1 (αφού πρώτα βολτάρουμε όσο μπορούμε)
5/1: Περιήγηση στην Φλωρεντία
6/1: Λούκα-Πίζα και επιστροφή στην Φλωρεντία
7/1: Σιένα-Σαν Τζιμινιάνο-περιοχή Κιάντι (δρόμοι κρασιού)?? και επιστροφή σε Φλωρεντία
8/1: Αναχώρηση για Μπολόνια και περιήγηση στην πόλη
9/1: Επιστροφή στα πάτρια εδάφη.

Πώς σας φαίνετιαι το πρόγραμμα? Και όσον αφορά διαδρομή προς Σιένα-Σαν Τζιμινιάνο θα έχω τη δυνατότητα να κάνω και το δρόμο του κρασιού ή είναι υπερβολικό για μία ημέρα?

Περιμένω προτάσεις και σας ευχαριστώ
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ονειρεμένο Ταξίδι
καραιβικη
Αγχωθηκα...θα σου πουν κι οι πιο ειδικοι βεβαια...πολλα παρα πολλα!
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Τίποτα, καμία βοήθεια στη συμφορουμίτισα?:oops:
 

kaly78

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
καλιφορνια
Σχεδον καθε μερα στο δρομο για μενα ειναι σκοτωμα!Θα αφηνα εξω Πιζα-Λουκα και θα επικεντρωνομουν σε Φλωρεντια.
 

Arkoudou

Member
Μηνύματα
55
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες-Μπρυζ-Γάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νορβηγικα Φιορδ - Ν.Υόρκη
Ευχαριστώ για την βοήθεια kaly78. Βέβαια έχουμε τη λογική στα συνήθως ολιγοήμερα ταξίδια μας, να μην ξεκουραζομαστε καθόλου οπότε δεν μας ενοχλούν οι συνεχείς διαδρομες.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Ευχαριστώ για την βοήθεια kaly78. Βέβαια έχουμε τη λογική στα συνήθως ολιγοήμερα ταξίδια μας, να μην ξεκουραζομαστε καθόλου οπότε δεν μας ενοχλούν οι συνεχείς διαδρομες.
Επειδή λοιπόν έχω και εγώ την ίδια λογική με σένα (θα ξεκουραστώ όταν γυρίσω στην Ελλάδα) θα έλεγα ότι ΅βγαίνει΅ το πρόγραμμά σου. Εχω κάνει κάτι παρόμοιο, αλλά με αφετηρία τη Ρώμη (από νότο προς βορρά και πίσω).
΄Θα σου πρότεινα όμως μια μικρή τροποποίηση: αν μπορείς να βάλεις μια διανυκτέρευση από τις 5 στη Σιένα, για να περιηγηθείς πιο άνετα στους δρόμους του κρασιού και να δεις και τη Σιένα πιο καλά. Στα πλαίσια της ημερήσιας μαζί με άλλα, μέχρι να παρκάρεις έξω από τα τείχη και να περπατήσεις μέχρι την πλατεία και να δεις και κανα δυό άλλα πράγματα θα σου ΅φάει¨ κανένα τετράωρο το λιγότερο και 2 ώρες στο San Cimigniano συν το χαλαρό του δρόμου νυχτώνει και νωρίς...... (εγώ είχα πάει καλοκαίρι και διανυκτέρευσα κιόλας Σιένα). Σκέψου το.
Επίσης στην ημερήσια που θα κάνεις στην Πίζα κάνε μια μικρή στάση στο Vinci. Είναι πάνω στη διαδρομή, είναι το χωριό του Λεονάρντο Ντα Βίντσι, έχει το σπίτι του, ένα ωραίο μικρό μουσείο, ωραίο καφέ και είναι και λίγο ΅¨εκτός πεπατημένης΅¨ που εμένα τουλάχιστον μου αρέσουν και αυτά.
Αυτές είναι οι προτάσεις μου.
Α! Μπολόνια δεν έχω πάει (ακόμα). Μόνο για τη μακαρονάδα μπολονέζ ξέρω. Περιμένω τα δικά σου νέα.
Οτι και να κάνεις καλά να περάσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom