ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
Να παραθέσω κι εγώ με τη σειρά μου τις απορίες μου μιας και πλησιάζει το το Μάιο το ταξίδι μας..
1. Από JFK συμφέρει μέσα, τύπου μετρό ή ταξί? Αν είναι ταξί προτιμότερο πόσο σου παίρνει περίπου για μανχαταν -μη μας πιάσουν και κώτσους! και δίνουμε και tip μήπως στον ταρίφα???
2.Για να μετακινείσαι στην πόλη βγάζεις κάποια κάρτα ή αγοράζεις εισητήρια ξεχωριστά? Τι συμφέρει πιο πολύ?Υπάρχει κάτι τύπου κάρτα για 5 ή 10 μέρες? Θα μείνουμε 9 βράδια.Στο Λονδίνο που έχω πάει είχα την oystercard που μας είχε βολέψει πολύ, υπάρχει κάτι αντίστοιχο?
3.Επειδή έχω δει ότι υπάρχουν κάποια ticket pass, κάρτες που τις πληρώνεις για να δεις πχ 10 ή 20 ή 80 ή δεν ξέρω κ εγώ πόσα αξιοθέατα, ξέρετε πιο απ'όλα συμφέρει πιο πολύ?
4. Στο άγαλμα της ελευθερίας αξίζει να ανέβεις?
5. Σε ποιό πολυκατάστημα αξίζει να πας και να ψωνίσεις από τα εκπτωτικά?Αξίζει να βγεις σε αυτό που είναι εκτός πόλης ή και αυτά μέσα σε καλύπτουν?
Αυτές για την ώρα,ελπίζω οι έμπειροι να με διαφωτίσουν..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Να παραθέσω κι εγώ με τη σειρά μου τις απορίες μου μιας και πλησιάζει το το Μάιο το ταξίδι μας..
1. Από JFK συμφέρει μέσα, τύπου μετρό ή ταξί? Αν είναι ταξί προτιμότερο πόσο σου παίρνει περίπου για μανχαταν -μη μας πιάσουν και κώτσους! και δίνουμε και tip μήπως στον ταρίφα???
.
Είσαι τυχερή,γιατί σήμερα έδωσε λύση το @Boxeraki για την μετακίνηση....Διάβασε αυτό...http://www.travelstories.gr/community/threads/Προσφορά-αυτοκίνητο-Νέα-Υόρκη.54440/
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
αααααααα πολύ χρήσιμο το λινκ για την προσφορά @karfitsa και νομίζω είναι και η τιμή καλή-φαντάζομαι! θα το τσεκάρω σίγουρα και για λεπτομέρειες, ευχαριστώ πολύ!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
2.Για να μετακινείσαι στην πόλη βγάζεις κάποια κάρτα ή αγοράζεις εισητήρια ξεχωριστά? Τι συμφέρει πιο πολύ?Υπάρχει κάτι τύπου κάρτα για 5 ή 10 μέρες? Θα μείνουμε 9 βράδια.
Η εβδομαδιαία κάρτα κοστίζει 31$ συν ένα δολάριο για την κάρτα αυτή καθ' αυτή. Για τις επόμενες δύο μέρες βάζεται ένα ποσό στην κάρτα φορτίζοντάς την. Η εβδομαδιαία είναι πολύ καλή λύση. Το μεμονωμένο εισιτήριο κοστίζει 2,75$

4. Στο άγαλμα της ελευθερίας αξίζει να ανέβεις?
Ο περισσότερος κόσμος δεν κατεβαίνει καν στο νησί. Πάντως να ξέρετε ότι έχει πολύ μεγάλη αναμονή και αν είνα κοντά το ταξίδι σας το θεωρώ απίθανο, ακόμα και να θέλετε, να μπορείτε να κλείσετε.

5. Σε ποιό πολυκατάστημα αξίζει να πας και να ψωνίσεις από τα εκπτωτικά?Αξίζει να βγεις σε αυτό που είναι εκτός πόλης ή και αυτά μέσα σε καλύπτουν?
Αυτές για την ώρα,ελπίζω οι έμπειροι να με διαφωτίσουν..
Το Сentury 21 είναι μια εξαιρετική επιλογή. Πολύ καλές τιμές και σχετικά μεγάλη ποικιλία. Από εκεί καναμε κατά βάση τα ψώνια μας. Επίσης, μπορεί να πετύχετε προσφορές πχ σε κάποιο Footlocker. Πχ είχε σε προσφορά Nike Stefan Janovski στα 65$ που στην Ελλάδα πάνε 120αρια στο νερό και στο εκπτωτικό είναι αμφίβολο ότι θα μπορέσεις να βρεις συγκεκριμένο προϊόν. Πήγαμε στο Jersey Gardens που είναι δίπλα στο Newark. Είναι νομίζω μια καλή επιλογή ιδιαίτερα για την ημέρα της αναχώρησης. Εμείς πετούσαμε 9 το βράδυ.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
triplover ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, κάθε εμπειρία είναι βοήθεια για εμάς τους newbies! :)

Και άλλη μία ερώτηση-απορία σε όσους έκαναν κράτηση για διαμονή κατευθείαν από το ξενοδοχείο της επιλογής τους και όχι από booking ή αλλο αντιστοιχο σαιτ. Απ'οτι έψαξα κι εγώ στις σελίδες των ξενοδοχείων έχουν online booking που σου βγαζει και το ακριβές κόστος, εγώ απότι είδα αν δεν είναι πιο ακριβό από booking, είναι πάνω κάτω ίδια η τιμή. Η ερώτηση είναι η εξής και σε όσους το έχουν κάνει: εφόσον το κόστος το βλέπεις online, με ποιά λογική στέλνει κάποιος email/ επικοινωνεί με το ξενοδοχείο για να πάρει κάποια προσφορά? Θέλω να πω τι λέει στο μαιλ? Θα ήθελα να μου δώσετε μια πιο οικονομική λύση πχ? Ελπίζω να μη φανεί χαζή/αφελής η ερώτηση, το ρωτάω γιατί διάβασα σε ποστς κάποιοι ταξιδιώτες το έκαναν κ πέτυχαν καλύτερη τιμή, αλλά εφόσον είναι όλα φανερά στη σελίδα, με τι "φόντα", με τι τρόπο ζητάς να σου δώσουν άλλη τιμή από αυτή που βλέπεις?
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.194
Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί τρόποι.Απλά ζητάς άν είναι δυνατή καλύτερη τιμή στο διάστημα που θέλεις.Αν μπορούν να κάνουν μια ειδική προσφορά.Μπορεί να πετύχει,μπορει και οχι.Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Έχω διαβάσει πολλά από τα σχετικά με τη Ν.Υόρκη θέματα,αλλά πάλι είμαι λίγο μπερδεμένη με το θέμα της διαμονής. Είμαι ανάμεσα σε 3 ξενοδοχεία. Το sofitel new york που είναι κοντά στην Times Square http://www.booking.com/hotel/us/new...42795524a838ef90419b7663X1;type=total;ucfs=1& και προφανως ειναι το πιο κεντρικό.
Το άλλο είναι το Renwick Hotel που μου άρεσε περισσότερο, αλλά με προβληματίζει η τοποθεσία του http://www.booking.com/hotel/us/the...691774fb5bfaba15883ce5fbX1;type=total;ucfs=1& και το τρίτο το Residence Inn Central park http://www.booking.com/hotel/us/res...c6dccdc8645476e8a8fdfe49X1;type=total;ucfs=1&.
Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
αποψη μου ειναι να πας στο πιο φτηνο.και τα 3 ειναι σε πολυ καλη τοποθεσια , μην δινεις τζαμπα λεφτα επειδη ειναι διπλα στην times square.και εγω ετσι την πατησα ελεγα ναμε διπλα στην times και μετα καταλαβα οτι δεν αξιζε. Αν βρεις και πιο φτηνο downtown πχ η κοντα στο central park πανε εκει. με τα λεφτα που θα γλειτωσεις θα κανεις τα ψωνια σου στα μαγαζια, στο λεεω γιατι τα λεφτα ειναι πολλα και ειναι κριμα να τα δωσεις στο ξενοδοχειο.το ξενοδοχειο μονο για υπνο και για μπανιο θα το χεις γιατι τις περισοτερες ωρες της ημερας σου θα σε εξω.Τωρα αν σε ανχωνει το θεμα των αποστασεων στο manhatan δεν ειναι τιποτα. θα βγαλεις μια εβδομαδιεα metro card (30 δολλαρια εχει αποτι θυμαμε) και θα μετακινισε παντου με το μετρο.
 

fanouli

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς για τότε που θέλω να πάω (11-18 ιουνιου) όλα τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα. Θα το ψάξω λίγο ακόμη βέβαια.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο Sofitel θελουν προσοχη οι αντρες της παρεας. Οι καμαριερες αποπλανουν...
:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.641
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom