Χρυσές συμβουλές για άφραγκους ταξιδευτές!

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Το ειπατε και πιο πανω βεβαια το διαβασα, αλλα το ποσταρα για να δειτε και το site (αλλα και το βιντεακι που εχουν τωρα!) ^.^
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Eurolines, "αγαπημενο" μεταφορικο μεσο πολλων και σε λογικες τιμες. Αλλα καλο ειναι να κοιταμε και τις τοπικες εταιριες. Πχ ειχαμε βρει Βερολινο-Κοπεγχαγη πηγαινε-ελα με περιπου 50 ευρω. Ανεξαρτητως βαθμου μπατιροσυνης, τα θεωρω λιγα λεφτα. Η εταιρια ηταν αυτη https://www.berlinlinienbus.de/ και απ οτι μολις ειδα, αν κλεισεις εγκαιρως (10-15 meres prin) βγαινει συνολο 44 ευρω. Pas mal.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ρίξτε μια ματιά και σε αυτή την σελίδα
http://www.eurolines.co.uk/
που έχει δρομολόγια λεωφορείων. Έχω βρει εισιτήριο από Λονδίνο για Παρίσι με 6 λίρες και από Παρίσι για Λονδίνο με 10 λίρες.

Πρέπει να έχει και για άλλους προορισμούς ευκαιρίες αλλά δεν την έχω ψάξει και πολύ για το πόσο βολεύει εκεί που σε αφήνει το λεωφορείο και γενικότερα για τους άλλους προορισμούς.Μια φίλη μου πάντως που μένει Λονδίνο μου είπε ότι έχει εισιτήρια ακόμη και από μια λίρα κάποιες φορές.Αυτή έκλεισε τελευταία στιγμή με 38 λίρες πάνε έλα Λονδίνο Παρίσι πριν λίγες ημέρες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Αν κάτι αξίζει πολύ είναι να κλείσεις νυχτερινή διαδρομή και να εξοικονομήσεις τη διαμονή σε προορισμούς που είναι πανάκριβη, πχ διαδρομή Άμστερνταμ- Κοπεγχάγη με 25 ευρώ περίπου το νυχτερινό, όταν θες τα τριπλάσια για να μείνεις για ένα βράδυ σε κάθε πόλη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.298
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν καταφέρεις να κοιμηθείς σε ένα κάθισμα ΚΤΕΛ αλλιώς χαμένη και η νύχτα και η επόμενη μέρα.
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
'Oσο ήμουν Εράσμους πραγματικά ταξίδευα σχεδόν τζάμπα !!
'Ενα πράγμα που με είχε σώσει είναι αυτή η εταιρεία λεωφορείων
http://megabus.com/
Τα λεωφορεία είναι εξαιρετικά (free wifi, πρίζα για τον φορτιστή) κι οι τιμές είναι εξευτιλιστικές

Ενδεικτικά είχα ταξιδέψει Κολωνία- Βερολίνο (7 ώρες) με 6 ευρώ πήγαινε- έλές α !!!! Απλά για να είναι κι οι τιμες τόσο χαμηλές πρέπει να τα κλείσεις αρκετά νωρίτερα
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Έχω κλείσει και εγώ με αυτή την εταιρία για φίλη. Έχει εισιτήρια που ξεκινάνε από 1 λίρα και μάλιστα έκλεισα και 1 τέτοιο εισιτήριο από Λονδίνο για Νιούκασλ. Μιλάμε για απόσταση κοντά στα 500 χιλιόμετρα! Όσον αφορά το αρκετά νωρίτερα ένας με ενάμισης μήνας είναι εντάξει πιστεύω.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
1ον Κυνηγάω τις προσφορές της Aegean με το 40% εκτός εαν βρώ Ryanair
2ον Μένω σε διαμέρισμα από Airbnb (όχι απαραίτητα στο κέντρο)
30ν Καθώς ταξιδεύω με τον άντρα μου, πληρώνουμε μια αποσκευή, την οποία φορτώνω τρόφιμα. Για την ακρίβεια: Μαγειρεύω, μοιράζω σε μερίδες και καταψύχω 2-3 φαγητά. Αμπαλάρω καλά και τα βάζω σε τσάντα που τα διατηρεί παγωμένα. Μόλις φθάσω πάλι στην κατάψυξη. Τρώμε δηλαδή ότι και στο σπίτι μας.
Το κόστος της βαλίτσας ισοδυναμεί με ένα (?) γεύμα σε φθηνό εστιατόριο και φορτώνω κι άλλα πράγματα.
Έξω μόνο καφέδες και ίσως κι ένα γεύμα. Για την πολυτέλεια βρε αδερφέ!:D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Κλεινω εισιτηρια με μιλια και προτιμω πτησεις με αναχωρηση αργα το απογευμα η και πολυ αργα το βραδυ (11-12) για να κερδισω μια μερα.
Κλεινω και ξενοδοχεια 6-8 μηνες πριν, συνηθως 30-40% φθηνοτερα απο οτι 2-3 μηνες πριν.
Επειδη μου αρεσει το φαγητο στα εστιατορια, κλεινω απο το TheFork - εχει σε πολλες ευρωπαικες χωρες πλεον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom