3μερο στον νομο λακωνιας

Tzeni-Zissis

Member
Μηνύματα
23
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Δονούσα-Ηρακλειά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μονο στη μεσσηνιακη Μανη (Στουπα-Καλογρια ) θα βρεις φτηνοτερα καταλυματα.Κολπο Οιτυλου-Λιμενι-Αρεοπολη ..το ξεχνας.
Το φτηνοτερο (νομιζω) αλλα και πολυ υπεροχο ειναι Το Πλαγιακι στο Νεο Οιτυλο.
Θα συμφωνήσω....... για Πλαγιάκι!!!!

γνωριζει κανεις αν απο μονεμβασια γινονται εκδρομες- κρουαζιερες προς ελαφονησο???
Από Νεάπολη έχει πλοίο μικρό που σε πάει ελαφόνησο και έχει κάθε μισή ώρα νομίζω και κάνει ένα τέταρτο..... Δεν είναι από το βασικό λιμάνι της Νεάπολης, αλλά λίγο πιο έξω....Δεν θυμάμαι το όνομα του χωριού, είναι πολύ κοντά στη Νεάπολη!!!
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Από Νεάπολη έχει πλοίο μικρό που σε πάει ελαφόνησο και έχει κάθε μισή ώρα νομίζω και κάνει ένα τέταρτο..... Δεν είναι από το βασικό λιμάνι της Νεάπολης, αλλά λίγο πιο έξω....Δεν θυμάμαι το όνομα του χωριού, είναι πολύ κοντά στη Νεάπολη!!!
Απο την Πούντα φεύγει για Ελαφόνησο.
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Καλησπερα,λεμε και εμεις φετος για ενα 2ημερο η 3ημερο στη Μανη.Θελουμε να δουμε Λιμενι Οιτυλο Αρεοπολη Γερολιμενα Σκουταρι κτλ. Για διανυκτερευση που ειναι καλυτερα;Ειδα οτι δεν υπαρχουν οικονομικα ξενοδοχεια εκει,ισχυει;Καμια οικονομικη λυση δεν υπαρχει πουθενα στο νομο;Να βολευει ομως για εξορμησεις γυρω.
 
Μηνύματα
66
Likes
39
Καλησπερα,λεμε και εμεις φετος για ενα 2ημερο η 3ημερο στη Μανη.Θελουμε να δουμε Λιμενι Οιτυλο Αρεοπολη Γερολιμενα Σκουταρι κτλ. Για διανυκτερευση που ειναι καλυτερα;Ειδα οτι δεν υπαρχουν οικονομικα ξενοδοχεια εκει,ισχυει;Καμια οικονομικη λυση δεν υπαρχει πουθενα στο νομο;Να βολευει ομως για εξορμησεις γυρω.
Ρίξε μια ματιά στο Βαθύ και στο Μαυροβούνι. Με λίγο ψάξιμο θα βρεις και στο κόλπο του Οίτυλου. Με 40-50 € (όχι Αύγουστο) θα βρεις αξιόλογα καταλύματα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δες Πλαγιακι, Σουκιδια κ Καστρο Μαινη. Το Πετρα κ Φως οπως κ το Πορτο Βιτιλο ειναι ακριβα. Επισης γκουγκλαρε Καραβοστασι Οιτυλου να δεις τι δωματια εχει εκει. Ειναι οικονομικοτερα νομιζω. Αχ πριν μια ωρα γυρισα. Αφηστε με να κλαψω με την ησυχια μου... με ρωτατε για Μανη.
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Μακαρι να ημουν κι εγω εκει τωρα!Ευχαριστω για τις απαντησεις!Ενδιαφερομαι για Αυγουστο ομως ,την πρωτη βδομαδα του Αυγουστου,θα τα εχω υποψιν μου οσα μου ειπατε αλλα δεν θα κλεισουμε ξενοδοχειο γιατι θα παμε κι αλλου πριν και μετα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
To Λιμένι είναι πανέμορφο και γραφικό αλλά μικρό, μάλλον τον Αύγουστο θα γίνεται χαμός...τώρα την άνοιξη και αργίες ή Σου-Κου και πάλι είχε κόσμο..Δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα για διαμονή,στενός ο δρόμος είναι και δύσκολο το πάρκινγκ. Πάντως για εκδρομή σίγουρα αξίζει...
Αχχχχχχχχ
DSC02630.JPG

DSC02646.JPG


DSC02642.JPG


DSC02650.JPG
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ρωτησει καθολου απο περιεργεια ποσο εχουν οι ξενωνες στο Λιμενι. Ολο κ χτιζονται καινουρια οικηματα στην πλαγια καθε χρονια κ μου σπανε τα νευρα. Το παρκινγκ τον Αυγουστο ειναι πραγματι σπαστικο.Εμεις συνηθως παρκαρουμε τερμα του δρομου στο παλιο νεκροταφειο με το εκκλησακι στο τερμα πανω στα βραχια. Το σημειο ειναι εκπληκτικο κ το ζαχαρωνα για το γαμο μου, αλλα με απετρεψε το οτι δεν ειναι κανονικο εκκλησακι αλλα εκκλησακι νεκροταφειου. Στο Λιμενι εκτος απο τον γνωστο ( κ αντιπαθητικο για μας τους ντοπιους ) Τακη υπαρχουν το Τελωνειο, το μαγαζακι της Θοδωρας κ η ταβερνα Κουρνας. Ααα να σας πω κ τον πονο μου. Αγαπω πολυ τον τοπο μου κ παω ανελλιπως απο δυο ετων, αλλα πραγματικα ψαχνω με το κυαλι να βρω δυο τρια καλα μαγαζια οπου να γινεται τζερτζελο κ να μπορεις να ριξεις κανενα χορο. Δεν ειπαμε να γινουμε Μυκονος αλλα κ αυτα τα ηρεμα, λιγοστα κ καθιστα μπαρακια που εχουμε μου τη δινουν στα νευρα. Δεν μπορει να εχουμε τοσο τουρισμο κ να μην εχουν φροντισει να φτιαξουν κ κανενα πιο δυνατο μαγαζι. Παω για εναν ολοκληρο μηνα κ δεν εχω που να βγω με την παρεα μου για να διασκεδασουμε κ λιγακι.
 
Last edited:

Cathrinaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλοί μου φίλοι θα ήθελα τη βοήθεια σας ως προς την επιλογή καταλύματος μου για τις διακοπές μου γύρω στα μέσα Ιουλίου!!!
Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε δύο συμπαθητικά δωματιάκια που βρίσκονται το πρώτο σε απόσταση αναπνοής απο την παραλία Σκουταρίου και το άλλο πάρα πολύ κοντά (με τα πόδια) στην παραλία Μαυροβουνίου. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε μόνο απο θέμα φυσικής ομορφιάς και νερών ποιά από τις 2 παραλίες να προτιμήσω για το καθημερινό μου μπανάκι;;;
Να σας πω πως δεν μας πειράζει ιδιαίτερα που στο Σκουταρι θα είμαστε λίγο απομονωμένοι και πιο μακρυά ας πούμε απο το Γύθειο που είναι πιο κοσμικό. Το μόνο που μας ενδιαφέρει είναι η φυσική ομορφιά!!!! :D :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.497
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom