Ζάκυνθος Πληροφοριες για Ζακυνθο

zantecele

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
hi to the members! φετος σκεφτομαστε να μπαμε διακοπες 10 μερες στη ζακυνθο με το αγορι μου. θα παμε οδικως μεχρι κυλληνη και απο εκει ζακυνθο.εχω βρει με 20 ευρω στο κερι διαμερισμα με κουζινακι κλπ. το μαραθωνονησι αξιζει σαν εμπειρια? εμαθα πως ειναι απεναντι. ποσο κοστιζει στη χαμηλη περιοδο? (θα παμε τον αλλο μηνα). Το ναυαγιο ειναι οντως μια ξεχωριστη εμπειρια ? ποιες ωρες ειναι λιγοτερο πολυσυχναστο? ποιες παραλιες ειναι ελευθερες και εχουν φυσικη ομορφια? κυνηγαμε κυριως ηρεμια και φυσικες ομορφιες στο τοπιο εχετε να προτεινετε κατι με λιγοτερη βαβουρα που να κερδιζει ποντους απο την αληθινη ποιοτητα του νησιου? thank's προκαταβολικα σε ολους!!!
Αξίζει να πας στο ναυάγιο. Θα σου μείνει σε πολύ ωραία εμπειρία Δες για περισσότερες πληροφορίες στο navagio-zante.com
 

Luna13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χρόνια πολλά σε όλους!
..Σε μια βδομάδα ταξίδι στη Ζάκυνθο!! Πρώτη φορά.. Μια μικρή βοήθεια για αξιοθέατα μέρη και παραλίες και κυρίως.. τιμές με καραβάκι για τις εκδρομές τριγύρω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

vierinia

Member
Μηνύματα
27
Likes
17
Μιας και επιστρέψαμε από 10ήμερη παραμονή στο νησί, θα παραθέσω συνοπτικά τις εντυπώσεις μας:

Παραλίες: Πολύ ωραίες παραλίες αν και οι καλές έχουν μια μικρή ταλαιπωρία στην πρόσβαση. Γενικά πολύ ζεστά νερά και ρηχές οι περισσότερες. Ναυάγιο εκπληκτική παραλία αλλά δυστυχώς είχε πολύ κόσμο (ακόμα και μέσα Ιουλίου). Στην εκδρομή περιλαμβάνονται και οι γαλάζιες σπηλιές για ονειρικές βουτιές. Αξίζει οπωσδήποτε μια βουτιά στον υπέροχο Λιμνιώνα (βραχώδες, τέλεια και κρύα νερά, όχι με μικρά παιδιά, αρκετά μακριά απο τα πάντα). Σούπερ και το Μαραθωνήσι (αμμώδης, μη οργανωμένη, με βαρκάκι από Αγ Σώστη ή με κανένα πιο μεγάλο για να δειτε και χελώνες στον Λαγανά πριν πάτε). Ωραίος αλλά σχετικά δυσπρόσιτος ο Μαραθιάς (βότσαλο, οργανωμένη, κατεβαίνεις ένα μονοπάτι για να φτάσεις). Ωραίο τοπίο στον Γέρακα (οργανωμένη,αμμώδης ,ρηχή). Ξύγκια δεν μας άρεσε τελικά πολύ, ήταν και η μυρωδιά απο το θειάφι. Ο Μακρύς γυαλός φαινόταν ωραίος αλλά δεν κάτσαμε. Μπανάνα, Πόρτο Ζόρο και λοιπές παραλίες Βασιλικού ήταν απλά καλές.

Φαγητό: Πολύ καλό φαγητό, αποφύγετε τις τουριστικές ταβέρνες σε Αργάσι - Τσιλιβί - Λαγανά. Προτείνω οπωσδήποτε το Peppermint (Αργάσι, χωμένο όμως προς το τέλος του δρόμο κοντά σε μια εκκλησία), το Βότσαλο (πάνω απο τον Μαραθιά) και τον Αδελφό του Κώστα (στο δρόμο προς Βασιλικό). Καλό φαγητό φάγαμε και στην ταβέρνα πάνω απο την παραλία του Λιμνιώνα και στην Βαρκαρόλα (Χώρα).

Ποτό - Καφέ : Γενικά το νησί υστερεί πολύ σε αυτό το θέμα. Έχει πολύ μαζικό τουρισμό (κυριώς Άγγλους) ενώ λείπε πολύ το παραδοσιακό στοιχείο. Για βόλτα και καφέ είναι ωραία στην Μπόχαλη και στον πεζόδρομο στη Χώρα. Ωραία είναι και στο νησακι του Αγ.Σώστη για ένα καφέ. Επίσης, ξεχωρίζει το καφέ-ρεστοράν Πορτοκάλι στο Αργάσι, σε ένα πολύ ιδιαίτερο χώρο.

Μεταφορές: Δεν έχει τεράστιες αποστάσεις όπως π.χ. η Κεφαλονιά αλλά το μεταφορικό είναι απαραίτητο. Στα συν ότι είναι αρκετά οικονομικό το καράβι απο Κυλλήνη.

Διαμονή: Για να το συνδυάζετε με την βραδυνή σας βόλτα, θα πρότεινα να μείνει κανείς στην Χώρα. Στον Λαγανά είναι επιεικώς χάλια, Τσιλιβί και Αργάσι μέτρια με πολύ τουρισμό (όχι όμως τόσα πιτσιρίκια όσο στον Λαγανά) αλλά είναι μια πρόταση για κάποιον που θέλει να έχει κοντά παραλία (προτιμώ Αργάσι, που τελικά μείναμε κιόλας).

Συνολικά, το νησί μου άρεσε αλλά πήγα ξέροντας ότι πηγαίνω κυρίως για τις παραλίες. Έχει πραγματικά υπέροχες παραλίες αλλά απαιτούν μια σχετική ταλαιπωρία να πας (Ναυάγιο - Γαλάζιες Σπηλιές, Μαραθωνήσι θέλουν καραβάκι, Λιμνιώνας είναι μακρία και δεν έχει ουσιαστικά παραλία πάρα μόνο βράχια). Οι εύκολες παραλίες είναι πιο μέτριες (με εξαίρεση ίσως τον Γέρακα). Όποιος πηγαίνει για βόλτες,σοκάκια, ησυχία, γραφικά χωριά καλύτερα να μην πάει. Αυτό είναι το μεγάλο μείον του νησιού.
Τέλος μη χάσετε την ευκαιρία να δείτε και καμιά χελώνα από κοντα.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Φέτος αποφάσισα με την παρέα μου να περάσω τις καλοκαιρινές μου διακοπές στη Ζάκυνθο και θα χρειαστώ πολλές πληροφορίες. Αν υπάρχει και κάποιος ντόπιος/ια που θα μπορούσε να μου δώσει αυτές τις πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Μηνύματα
7
Likes
1
ρίξε τα ερωτήματά σου και όλο και κάτι θα απαντήσουμε
Αρχικά το πρώτο ερώτημά μου είναι σε πιο μέρος αξίζει να μείνουμε. Για να δώσω ένα παράδειγμα, έχω διαβάσει ότι για νυχτερινή ζωή πρέπει να πας Λαγανά αλλά κάπου αλλού διάβασα ότι στο Λαγανά μαζεύει πάρα πολλούς ξένους οι οποίοι ξεφεύγουν αρκετά. Επίσης διάβασα ότι δεν μπορείς να ευχαριστηθείς τις διακοπές σου από θέμα θάλασσας στο Λαγανά λόγω του μεγάλου αριθμού τουριστών που μαζεύει.

Αξίζει λοιπόν να μείνουμε σε άλλο μέρος πιο μακριά από το Λαγανά και να νοικιάσουμε κάποιο αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις μας ?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Ποιο μήνα σκέφτεστε να πάτε Τζάντε?
Στον Λαγανά έχει clubs , μαγαζιά με τουριστικά είδη και εστίασης. Με έναν άναρχο τρόπο καλύπτουν όλα τα γούστα μουσικής και κουζίνας. Απευθύνονται σε τουρίστες και κυρίως σε μη Έλληνες. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να βρεις ένα μπαράκι ή εστιατόριο που να σε καλύπτει , οι τουρίστες που ξεφεύγουν το κάνουν σε συγκεκριμένα bars όποτε αν αποφύγεις αυτά δεν θα έχεις θέμα. Έλληνες και Ζακυνθινοί για βραδινή διασκέδαση επιλέγουν κυρίως το Αργάσι.
Σχετικά με την θάλασσα τι είδους παραλία προτιμάς? Ο κόλπος του Λαγανά προσφέρει ρηχά και ζεστά νερά. Στην πλευρά του Καλαμακίου η αμμουδιά είναι μεγάλη και υπάρχει άνεση σε αντίθεση με την πλευρά του Λαγανά που έχει αμμουδιά.
Σημειώνω πως υπάρχουν πάρα πολλές παραλίες , ταβέρνες και μέρη να εξερευνήσεις που καθιστούν απαραίτητο το μεταφορικό μέσο.
Αν όμως δεν διαθέτεις μεταφορικό μέσο και θέλεις ένα ήσυχο μέρος με καλή παραλία,χαλαρά barakia και εστιατόρια τότε προτείνω το Τσιλιβί.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ποιο μήνα σκέφτεστε να πάτε Τζάντε?
Στον Λαγανά έχει clubs , μαγαζιά με τουριστικά είδη και εστίασης. Με έναν άναρχο τρόπο καλύπτουν όλα τα γούστα μουσικής και κουζίνας. Απευθύνονται σε τουρίστες και κυρίως σε μη Έλληνες. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορείς να βρεις ένα μπαράκι ή εστιατόριο που να σε καλύπτει , οι τουρίστες που ξεφεύγουν το κάνουν σε συγκεκριμένα bars όποτε αν αποφύγεις αυτά δεν θα έχεις θέμα. Έλληνες και Ζακυνθινοί για βραδινή διασκέδαση επιλέγουν κυρίως το Αργάσι.
Σχετικά με την θάλασσα τι είδους παραλία προτιμάς? Ο κόλπος του Λαγανά προσφέρει ρηχά και ζεστά νερά. Στην πλευρά του Καλαμακίου η αμμουδιά είναι μεγάλη και υπάρχει άνεση σε αντίθεση με την πλευρά του Λαγανά που έχει αμμουδιά.
Σημειώνω πως υπάρχουν πάρα πολλές παραλίες , ταβέρνες και μέρη να εξερευνήσεις που καθιστούν απαραίτητο το μεταφορικό μέσο.
Αν όμως δεν διαθέτεις μεταφορικό μέσο και θέλεις ένα ήσυχο μέρος με καλή παραλία,χαλαρά barakia και εστιατόρια τότε προτείνω το Τσιλιβί.

Προς τα τέλη Ιουλίου λέμε να πάμε, τώρα όσον άφορα το είδος της παραλίας δεν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη προτίμηση αρκεί να υπάρχει μία σχετική άνεση.

Η επόμενη μου ερώτηση έχει να κάνει με την επίσκεψή μας στο Ναυάγιο. Έχω δει από φωτογραφίες αλλά έχω ακούσει κιόλας, πως αν θέλεις να απολαύσεις αυτή τη μοναδικότητα και την ομορφιά που προσφέρει αυτό το μέρος, πρέπει να πας τις πρωινές ώρες καθώς όσο περνάει η ώρα πλήθος κόσμου προσεγγίζει τη παραλία είτε με πλοία είτε με καραβάκια. Ποιες είναι οι πρωινές ώρες που πρέπει να πάμε στο Ναυάγιο? Μπορούμε να πάμε με κάποιο μικρό καραβάκι ( μόνο οι παρέα ) ύστερα από συνεννόηση με τον οδηγό αν δεν θέλουμε να πάμε με τα συνηθισμένα καράβια που κάνουν εκδρομή στο μέρος αυτό?
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Θεωρώ πως η Ζάκυνθος έχει πολλές και όμορφες παραλίες με σχετικά ζεστά νερά για Ιόνιο. Αλικανάς, Άγιος Νικόλαος, Μπανάνα, Πόρτο Ρώμα οι προτάσεις μου, όλες οργανωμένες. Για ναυάγιο, αν δεν κάνω λάθος, πηγαίνουν ταχύπλοα από Άγιο Νικόλαο-Βολίμες μέχρι 10 άτομα, για λίγο κόσμο νωρίς το πρωί, ή αργά το απόγευμα.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Θεωρώ πως η Ζάκυνθος έχει πολλές και όμορφες παραλίες με σχετικά ζεστά νερά για Ιόνιο. Αλικανάς, Άγιος Νικόλαος, Μπανάνα, Πόρτο Ρώμα οι προτάσεις μου, όλες οργανωμένες. Για ναυάγιο, αν δεν κάνω λάθος, πηγαίνουν ταχύπλοα από Άγιο Νικόλαο-Βολίμες μέχρι 10 άτομα, για λίγο κόσμο νωρίς το πρωί, ή αργά το απόγευμα.
Πιο όμορφο και οργανωμένο μέρος από αυτά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom