Swiss International Air Lines Swiss Air - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα σε όλους.

Κοιτάζω με την κοπέλα μου για Ζυρίχη στα τέλη Απρίλη. Βρήκαμε εισιτήρια, όλα καλά. Όμως στην κατηγορία Light δεν προσφέρεται η δυνατότητα κράτησης θέσης χωρίς πληρωμή. Ξέρει κανείς αν θα μπορούμε κατά τη διάρκεια του online check in να κάνουμε κράτηση θέσεων χωρίς χρήματα; Όπως πχ συμβαίνει και στις υπόλοιπες αεροπορικές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
αυτο που ρωτασ ειναι και δικη μου απορια!!!
 

dimivar

Member
Μηνύματα
54
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Moscow
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Συγγνωμη @Samion αλλα δεν καταλαβα!! Τελικα αν δεν επιλέξεις θέσεις κατα την κράτηση μπορείς να επιλέξεις κατα το check in ή σου δίνει μονο το συστημα!! Αν σου δίνει απο μόνο του μπορείς να την αλλάξεις?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συγγνωμη @Samion αλλα δεν καταλαβα!! Τελικα αν δεν επιλέξεις θέσεις κατα την κράτηση μπορείς να επιλέξεις κατα το check in ή σου δίνει μονο το συστημα!! Αν σου δίνει απο μόνο του μπορείς να την αλλάξεις?
Η κράτηση θεσης γι αυτη την κατηγορια ναυλου χρεωνεται. Αν δεν πληρωσεις (καλυτερα) θα σου δωσει θεση οπως ειπες το συστημα. Αν ειστε 2 οκ για παραπανω πιθανως να μην ειναι μαζι. Και δεν μπορεις να την αλλαξεις μετα απο το σαιτ.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Γνωρίζει κάποιος αν με το εισιτήριο swiss Economy εκτός από την 1 χειραποσκευή μέχρι 8 κιλά (55Χ40Χ23) δικαιούμαστε και 2η για λάπτοπ ή ώμου (40Χ30Χ10)? Είναι αυστηροί στους ελέγχους των κιλών?
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Γνωρίζει κάποιος αν με το εισιτήριο swiss Economy εκτός από την 1 χειραποσκευή μέχρι 8 κιλά (55Χ40Χ23) δικαιούμαστε και 2η για λάπτοπ ή ώμου (40Χ30Χ10)? Είναι αυστηροί στους ελέγχους των κιλών?
Απ'όσο μου έχει τύχει, οι χαμηλού κόστους είναι λίγο ψείρες σε αυτό. Με τη Swiss το μόνο που μου έτυχε ήταν μια φορά να μου ζητήσουν τη χειραποσκευή για ζύγισμα όταν πήγα να αφήσω τις βαλίτσες στο check-in. Ήταν πάνω απο το όριο και η κοπέλα μου πρότεινε να την βάλει με τις βαλίτσες, αλλά δεν με χρέωσε (πετούσαμε με στάση Ζυρίχη για ΗΠΑ και μου είπε μην τυχόν την ξαναζυγίσουν και στη Ζυρίχη). Έχω πετάξει άλλες 5 φορές με Swiss, δεν έγινε κάτι άλλο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τι γίνεται όταν η αεροπορική εταιρεία (η αστρα εν προκειμένω) στην αναζήτηση δρομολογίων έχει κάποια δρομολόγια μη ενεργοποιημένα; Αφού δεν μπορείς να κάνεις κράτηση, γιατί τα έχει; Προσωπικά εκτιμώ ότι θα είναι διαθέσιμα αργότερα. Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για ταξίδι Κω-Θεσσαλονίκη στις 21/12. Πάω λοιπόν και μου δίνει ώρα, διάρκεια πτήσεις, αεροπλάνο κλπ για τις 22/12 και καμιά δυνατότητα να κάνω κράτηση. Έχει κι άλλες πτήσεις πιο μετά και η πρώτη που μπορείς να πάρεις είναι από 2/1 και μετά. Γιατί λοιπόν έχει τις πτήσεις, αφού δεν μπορείς να κάνεις κράτηση; Δεν το ρώτησα σε τουριστικό γραφείο αλλά, όταν, πριν καν δω αυτό, τους ρώτησα αν θα μπουν πτήσεις, είπαν όχι.

Επίσης θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο επειδή έμπλεξα εδώ στο νησί κι οι τιμές είναι πανάκριβες (μην πει κανείς γιατί δεν έκανα κράτηση, νωρίτερα, για δουλειά ήρθα 26/10, δεν μπορούσα να ξέρω νωρίτερα πού θα ήμουν). Και σκέφτομαι μια άλλη εναλλακτική, να χρησιμοποιήσω τα miles and bonus της aegean (με την οποία αυτή τη στιγμή η τιμή είναι γύρω στα 400€). Μου λείπουν 2.050 μίλια. Μπορώ, λέει, να εξαγοράσω μίλια για να φτάσω τα 5250 και να δικαιούμαι (λέμε τώρα) δωρεάν πτήση. Δε βρίσκω όμως πόσο κοστίζουν αυτά τα 2050 μίλια. Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω το κόστος;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.703
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom