Γαλλία Στρασβούργο

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
γιατι να μη φτανει δεν ειναι κ μεγαλο το στρασβουργο αμαρτια να μην πας στα γυρω χωρια.αξιζει να νοικιασεις αμαξι και να δεις οσο πιο πολλα χωρια μπορεις το μονο που δεν ξερω-αναμενομενο-ειναι τι καιρο θα κανει κ αν μπορειτε την οδηγηση στα χιονια.
αστο για αργοτερα και αποφασιζεις.
τα γυρω χωριουδακια εχουν καταπληκτικες αγορες αλλα θα πας κολμαρ παση θυσια.λιγες μερες για την περιοχη θεωρω ...αλλα... στρασβουργο 2 κολμαρ 2 και 1 χωρια ειναι οκ σε σχεση με το τιποτα.
περιμενε οσους το εκαναν χειμωνα εγω πηγα ανοιξη αλλα εδωσα λογο τιμης να ξαναπαω να νοικιασω αμαξι και να πετυχω χριστουγεννιατικες αγορες!
υ.γ.στο στρασβουργο να εχεις το νου σου για αρουραιους ειναι μεγαλοι σαν κατσικια!
ετυχα εναν κ αρχισα να του κανω ζουζουνιες γιατι το περασα για κατι βιδροειδες :bleh: ουυυ τον τραβηξα και στην καμερα κολληταρια γιναμε:D μεχρι που καποιος πλησιασε κ μου λεει σαρεσουν οι αρουραιοι ε;:agnes happy:
περιττο να σου πω τι τρεξιμο εριξα, το βιντεο για οποιον ενδιαφερεται πωλειται :shark1:
 

George Ef

Member
Μηνύματα
44
Likes
267
Επόμενο Ταξίδι
Στρασβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Eίναι σχεδόν 5 γεμάτες μέρες.Σίγουρα μόνο για το Στρασβούργο μου φαίνονται αρκετές,απλά σκεφτόμουν ότι επειδή θα είναι όλο αυτό το χριστουγεννιάτικο μήπως προσπαθώντας να τα συνδυάσω όλα,στο τέλος τα ''κάνω'' όλα μισά!

Υ.Γ:Ευχαρίστως να του μεταφέρω τους χαιρετισμούς σου (του αρουραίου :p ).
 

konstantinosk

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Κύριοι και κυρίες,

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μετάβαση από Φρανκφούρτη στο Στρασβούργο με τρένο και αν ναι, από που μπορώ να κλέισω εισητήρια?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κύριοι και κυρίες,

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μετάβαση από Φρανκφούρτη στο Στρασβούργο με τρένο και αν ναι, από που μπορώ να κλέισω εισητήρια?
Ναι. www.bahn.de

Παντως υπάρχει και λεωφορειακή γραμμή απευθείας από το αεροδρόμιο, αν σε βολεύει καλύτερα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
θα ρωτησω εδω για Αλσατια για να μην ανοιγω αλλο θεμα.Εκτος απο τα κλασσικα χωρια που θα επισκεφθουμε οπωσδηποτε δηλ Colmar,Ribeauville,Eguisheim,Riquewihr,Kayersberg...ποια αλλα ειναι ομορφα κ αξιζουν επισκεψη;Γιατι ειναι πολλα τα χωρια που βρισκω σε διαφορα σαιτ κ δεν ξερω ποια αλλα να ενταξω στο προγραμμα μου.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
εκτός από αυτά που αναφέρεις τα οποία όλα είναι πανέμορφα εγώ πέρσι τα Χριστούγεννα που βρέθηκα στο Στρασβούργο επισκέφτηκα το Obernai το οποίο μου άρεσε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Δεν θα παμε Χριστουγεννα αλλα προς ανοιξη,καλοκαιρι....οποτε με ενδιαφερει κ οσα χωρια ειναι κοντα στα βουνα η σε ενα ωραιο φυσικο περιβαλλον.
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
θα ρωτησω εδω για Αλσατια για να μην ανοιγω αλλο θεμα.Εκτος απο τα κλασσικα χωρια που θα επισκεφθουμε οπωσδηποτε δηλ Colmar,Ribeauville,Eguisheim,Riquewihr,Kayersberg...ποια αλλα ειναι ομορφα κ αξιζουν επισκεψη;Γιατι ειναι πολλα τα χωρια που βρισκω σε διαφορα σαιτ κ δεν ξερω ποια αλλα να ενταξω στο προγραμμα μου.
Ρίξε μια ματιά εδώ...

http://www.travelstories.gr/community/threads/Στρασβούργο-παντός-καιρού-και-εκδρομές.52662/
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
demie θελω μια μικρη βοηθεια στην κατανομη του ποια χωρια να βαλουμε μεσα σε δυο μερες δεδομενης της εγγυτητας τους.Οι μερες σιγουρα δυο..μπορει να γινουν κ τρεις.
Τα χωρια που εχω ξεχωρισει εγω ειναι:
Colmar,Eguisheim,Riquewihr,Ribeauville
Obernai,Kayersberg,La Petite Pierre με τα σπιτακια απο ψαμμολιθο,τ ο καστρο Haut Koenigsbourg, Andlau,Rosheim,Wissenbourg,M ittelbergheim.
Ξερω οτι ειναι πολλα ,αυτα διαβασα οτι ειναι τα ωραιοτερα η τελοσπαντων εχουν ενδιαφερον για μενα.Πως μπορουμε να τα μοιρασουμε..θα ειναι Ιουλιος κ η μερα θα ειναι μεγαλη.
Σκεφτομαι να βαλω μια μερα Στρασβουργο,μια Μελανα Δρυμο ,δυο η τρεις Αλσατικα χωρια κ μετα να παμε προς Ελβετια κ θα δουμε ποσες μερες θα μπορουμε να διαθεσουμε κ για κει.
Σε ευχαριστω πολυ
 

demie

Member
Μηνύματα
409
Likes
795
demie θελω μια μικρη βοηθεια στην κατανομη του ποια χωρια να βαλουμε μεσα σε δυο μερες δεδομενης της εγγυτητας τους.Οι μερες σιγουρα δυο..μπορει να γινουν κ τρεις.
Τα χωρια που εχω ξεχωρισει εγω ειναι:
Colmar,Eguisheim,Riquewihr,Ribeauville
Obernai,Kayersberg,La Petite Pierre με τα σπιτακια απο ψαμμολιθο,τ ο καστρο Haut Koenigsbourg, Andlau,Rosheim,Wissenbourg,M ittelbergheim.
Ξερω οτι ειναι πολλα ,αυτα διαβασα οτι ειναι τα ωραιοτερα η τελοσπαντων εχουν ενδιαφερον για μενα.Πως μπορουμε να τα μοιρασουμε..θα ειναι Ιουλιος κ η μερα θα ειναι μεγαλη.
Σκεφτομαι να βαλω μια μερα Στρασβουργο,μια Μελανα Δρυμο ,δυο η τρεις Αλσατικα χωρια κ μετα να παμε προς Ελβετια κ θα δουμε ποσες μερες θα μπορουμε να διαθεσουμε κ για κει.
Σε ευχαριστω πολυ
Καλησπέρα!

Στο Στρασβούργο να πάρετε το πλοιαράκι, μπορεί να είναι τουριστικό, αλλά θα εξοικονομήσετε πολύ χρόνο κ θα δείτε πολύ ωραίες εικόνες.

Όσο για τα αλσατικά χωριά, καταρχάς μοιάζουν μεταξύ τους, οπότε μην αγχώνεσαι.
εδώ είναι ο χάρτης με τα βασικά αλσατικά χωριά. Οι απόψεις διίστανται...προσωπικά το Colmar ήταν το αγαπημένο μου, σε άλλους δεν αρέσει τόσο πολύ. Riquewihr, Ribeauville, Obernai, Kayserberg, Haut Koenigsbourg ήταν πολύ ωραία, δες κ τις φωτό στην ιστορία μου κ σ'αυτές των άλλων μελών κ δες ποια σε ενδιαφέρουν. Τα υπόλοιπα δεν τα επισκέφτηκα...ή ίσως περάσαμε απλώς με το αυτοκίνητο κ δε σταματήσαμε...δε μού θυμίζουν κάτι τα ονόματα. Γενικά έχε υπόψη σου πως σε 2-3 ώρες τα γυρίζεις γιατί είναι μικρά μέρη, θα είναι κ Ιούλιος οπότε μπορείτε να δείτε πολλά χωριά. Πάτε κάνετε μια βόλτα κ αν σάς αρέσει κάθεστε, αν όχι πάτε στο επόμενο.

Τώρα, όσο για το πως να τα χωρίσετε, από τα μέρη που πήγα το Colmar είχε περισσότερα καφέ κ εστιατόρια σε σχέση με τα υπόλοιπα...χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως έχει πάρα πολλές επιλογές. Οπότε εγώ προσωπικά εκεί θα διανυκτέρευα. Αλλά καταλήξτε σε ποια χωριά θέλετε να πάτε κ βλέπουμε μετά που θα διανυκτερεύσετε...ενδεχομένως το Colmar να μη βολεύει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ευχαριστω θερμα.Ναι εχω κατα νου διανυκτερευση στο Κολμαρ η στο Eguisheim.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom