workaway

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο σάιτ για το οποίο και θα ήθελα να σας μιλήσω μιας και το θεωρώ εξαιρετικό για όσους ενδιαφέρονται για εθελοντισμό στο εξωτερικό

http://www.workaway.info/

Eπειδή με την φίλη μου ως φοίτητριες ενδιαφερόμασταν για εθελοντική εργασία, σχετική με το αντικείμενο των σπουδών μας, στραφήκαμε αρχικά προς την Aiesec ( ελπίζω να την γράφω σωστά :p )...Αλλά επειδή η Aiesec απαιτεί εγγραφή περίπου 150 ευρώ στον σύλλογο, και τα οικονομικά μας δεν μας το επιτρέπουν αποφασίσαμε να στραφούμε αλλού για μεγαλύτερη οικονομία...Μέχρι που ανακαλύψαμε αυτό το σάιτ

Τι είναι λοιπόν το workaway ?

Το workaway είναι ένα σάιτ που παρέχει δυνατότητες εθελοντικής εργασίας σε όλο τον κόσμο και σε διαφορετικούς τομείς (μπορείτε να βρείτε από δουλειά σε ξενοδοχείο και babysitting μέχρι και βοήθεια σε ζωολογικό κήπο)

Το κόστος εγγραφής στο σάιτ είναι 23 ευρώ για μονό και 30 ευρώ για λογαριασμό ενός χρόνου...Σαφώς συμφέρει...Η εθελοντική εργασία είναι συνήθως 5 ώρες για 5 μέρες την εβδομάδα και σε αντάλλαγμα σου προσφέρεται στέγαση και διατροφή....Είναι πολύ value for money διακοπές ενώ ταυτόχρονα κερδίζεις πολλά από την επαφή σου με τους ντόπιους....;)

Εμείς έχουμε κλείσει ήδη για 3 βδομάδες εθελοντικής εργασίας σε ένα νηπιαγωγείο στη Βουδαπέστη !!!! Σίγουρα με το που τελειώσει η παραμονή μου εκεί θα κάνω θέμα για να σας περιγράψω ότι μου συνέβει :p

'Εχει πάει κανείς άλλος με workaway στο εξωτερικό???
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.669
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Σίγουρα με το που τελειώσει η παραμονή μου εκεί θα κάνω θέμα για να σας περιγράψω ότι μου συνέβει :p
Καλά να περάσετε και θα περιμένουμε την ιστορία σου.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο ειναι τρομερα ενδιαφερον. Για πες μας πως γινεται η επιλογη εργασιας;Σου προτεινει καποιες το σαιτ η διαλεγεις εσυ;Επισης πως θα συνεννοειστε με τα μικρα παιδακια;
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Αυτο ειναι τρομερα ενδιαφερον. Για πες μας πως γινεται η επιλογη εργασιας;Σου προτεινει καποιες το σαιτ η διαλεγεις εσυ;Επισης πως θα συνεννοειστε με τα μικρα παιδακια;
Κλεοπάτρα δεν ξέρω αν έριξες κάποια ματιά στο σάιτ.! 'Εχει μηχανή αναζήτησης.Συμπληρώνεις την ήπειρο/χώρα που θέλεις και δίπλα έχει ακόμη μια μηχανή που μπορείς να πληκτρολογήσεις τον τύπο εργασίας που θέλεις. Για παράδειγμα εμείς που θέλαμε φορείς σχετικούς με την εκπαίδευση και γενικά απασχόληση με παιδιά,πατούσαμε language center, teaching, campsites για κατασκηνώσεις...Μας εμφάνιζε τις διαθέσιμες επιλογές κι εμείς τις εξετάζαμε μίας προς μια...'Ολα αυτά μπορείς να τα κάνεις και χωρίς να έχεις δημιουργήσει λογαριασμό στο σάιτ...Απλά για να μιλήσεις με τους οικοδεσπότες που σε ενδιαφέρουν πρέπει να πληρώσεις αυτό το ποσό που σου ζητά το σάιτ.. 'Ετσι λοιπόν στείλαμε μηνύματα σε5 διαφορετικούς οικοδεσπότες και μας απάντησαν οι 3, οπότε και καταλήξαμε στο νηπιαγωγείο της Βουδαπέστης, γιατί ήταν το μόνο σε πρωτεύουσα και πρακτικά κέντρο Ευρώπης ώστε να πάμε και κανένα ταξιδάκι Βιέννη/Μπρατισλάβα που είναι κοντά...Στείλαμε στον ιδιοκτήτη αρκετά μέιλ, μιλήσαμε και στο σκάιπ, τσεκάραμε και το σάιτ του νηπιαγωγείου, οπότε ελπίζω να μην απογοητευτούμε...Μάλιστα σε αντάλλαγμα με την εργασία μας, εκτός από τη διαμονή θα μας προσφέρει και 4 γεύματα ημερησίως. Με τα παιδάκια θα μιλάμε στα αγγλικά, αφού το νηπιαγωγείο είναι ιδιωτικό και τα παιδιά μιλάν κυρίως αγγλικά και λιγότερο ούγγρικα
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Ναι μεχρι τωρα κοιταω το σαιτ κ μου εχουν βγει τα ματια. Εχει κατι δουλειες σε κατι χωρες!!!! Εχω βρει διδασκαλια αγγλικων που ειναι η ειδικοτητα μου σε εξωτικες χωρες τυπου Ινδονησια κ Φιλιππινες αλλα ειναι μακρια. Επισης πολλοι ζητουν long stay κ δεν μπορω. Με ενδιαφερει πολυ δουλεια σε χοστελ η καμπινγκ καθως κ φροντιδα σκυλων.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Χάσιμο το σάιτ. Τι μας έκανες στα καλά καθούμενα.
 

Honey bee

Member
Μηνύματα
28
Likes
39
Ναι μεχρι τωρα κοιταω το σαιτ κ μου εχουν βγει τα ματια. Εχει κατι δουλειες σε κατι χωρες!!!! Εχω βρει διδασκαλια αγγλικων που ειναι η ειδικοτητα μου σε εξωτικες χωρες τυπου Ινδονησια κ Φιλιππινες αλλα ειναι μακρια. Επισης πολλοι ζητουν long stay κ δεν μπορω. Με ενδιαφερει πολυ δουλεια σε χοστελ η καμπινγκ καθως κ φροντιδα σκυλων.
Κλεοπάτρα έχει πραγματικά άαααπειρες επιλογές....Αλλά η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι ζητούν να μείνεις 3 βδομάδες, γι αυτό χρειάζεται να χεις χρόνο στη διάθεση σου.

Χάσιμο το σάιτ. Τι μας έκανες στα καλά καθούμενα.

Χαχαχα Γιώργο δεν ξέρεις κι εγώ τι κακό είχα πάθει όταν το πρωτοανακάλυψα :p Μιλάμε για ώρες μπροστά στον υπολογιστή :p
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom