Γενικά Οικονομικές διακοπές για νεαρό ζευγάρι

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.048
Έχει απο τις καλύτερες συγκοινωνίες στις Κυκλάδες η Σίφνος.Κάθε βράδυ πηγαίναμε απο Καμάρες Απολλωνία και ήταν αρχές Ιουλίου.Από μέσα Ιουλίου έχει ακόμα καλύτερες συγκοινωνίες καθώς πολλαπλασιάζονται τα δρομολόγια.
 
Μηνύματα
51
Likes
45
Κι εγώ έχω ακούσει πράγματα για νησιά, αλλά αν δεν έχω προσωπική εμπειρία δεν δίνω συμβουλές βγάζοντας συμπεράσματα από εκτιμήσεις τρίτων.
Τότε εξαρτάται και πως ορίζεις το "καλές συγκοινωνίες". Αν νομίζεις ότι κάθε 1-2 ώρες είναι καλά, που να πας στην Σκιάθο που τον Σεπτέμβριο είχε λεωφορείο κάθε ένα τέταρτο...
 

konstantina.i

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα!Επειδη εγω παω πρωτη φορα διακοπες με το αγορι μου μιας κ τελειωνουμε το σχολειο ,εχετε να μου προτεινετε κατι ?Θελουμε κατι οικονομικο οσο γινεται αλλα προσεγμενο,μερος με καθαρες κ ωραιες παραλιες ,κ σιγουρα δεν θα εχουμε μαζι οχημα !Για 6 βραδια διαμονη μεσα ιουλιου!οι διακοπες μου ως τωρα δεν ηταν τοσο οικονομικες οποτε δεν εχω ιδεα που να ψαξω :p
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα!Επειδη εγω παω πρωτη φορα διακοπες με το αγορι μου μιας κ τελειωνουμε το σχολειο ,εχετε να μου προτεινετε κατι ?Θελουμε κατι οικονομικο οσο γινεται αλλα προσεγμενο,μερος με καθαρες κ ωραιες παραλιες ,κ σιγουρα δεν θα εχουμε μαζι οχημα !Για 6 βραδια διαμονη μεσα ιουλιου!οι διακοπες μου ως τωρα δεν ηταν τοσο οικονομικες οποτε δεν εχω ιδεα που να ψαξω :p
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Πρέπει να πεις περίπου τι ψάχνεις.
Σίγουρα αν θέλεις να δεις παραλίες, απαραίτητο ρόλο παίζει η συγκοινωνία εφόσον δεν έχετε όχημα.
Επίσης το οικονομικό όσο γίνεται είναι σχετικό.
Π.χ. οικονομική είναι η Ιος, αλλά θα σας ενδιέφερε τέτοιο νησί;
Προφανώς θέλετε και διασκέδαση, οπότε είναι και η Πάρος καλή επιλογή, πιο στα μέτρα σας αλλά ακριβότερη.
Είναι και οι Σποράδες μια λύση.
Εξαρτάται πάντα που οριοθετείτε τα θέλω σας..
Δώσε περισσότερες πληροφορίες να προτείνουμε σχετικά!
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλησπέρα σας!Είναι η πρώτη μου δημοσίευση στην ομάδα ως νέο μέλος οπότε και καλή μου αρχή :D Αν και υπάρχει πληθώρα σχετικών θεμάτων από τα οποία αποκόμισα πάρα πολλές πληροφορίες,τολμώ να πω ότι μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ όποτε πήρα το θάρρος να φτιάξω ένα νέο!Λοιπόν,τα facts είναι ότι είμαστε ζευγάρι 20χρονων φοιτητών και ψάχνουμε νησί στις Κυκλάδες,το οποίο θα επισκεφτούμε αρχές Αυγούστου.Ως φοιτητές δεν έχουμε αυτοκίνητο οπότε καλό θα ήταν το νησί να έχει είτε καλή συγκοινωνία με ΚΤΕΛ είτε να είναι μικρό,σχετικά οικονομικό(καταλύματα κτλ),ωραίες παραλίες και ωραία τοπία(μιας και έχω χόμπι την φωτογραφία).Θα προτιμούσαμε να είναι κάπως πιο ήσυχο,χωρίς πολλή βαβούρα δηλαδή, αλλά αν θες να περάσεις ήρεμα τις διακοπές σου ακόμα και στη Μύκονο,θα τον βρεις τον τρόπο :p Αυτά σε γενικές γραμμές και περιμένω να διαβάσω τις απόψεις σας :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες και καλή αρχή:)
Με το που διάβασα το ποστ και τις παραμέτρους που θέτεις, το πρώτο νησί που μου ρθε στο μυαλό ήταν η Ανάφη.
Μικρό νησάκι, με τοπία και παραλίες, δύσκολη πρόσβαση με το πλοίο μεν, αλλά μετακινήσεις με πόδι και λεωφορείο σε βολικές ώρες. Πολύ οικονομικό, νέος κόσμος αλλά χωρίς βαβούρα, και αν είστε και του free camping είναι σίγουρα ο παράδεισος σας. Το τοπίο άκρως ειδυλλιακό, και η χώρα πανέμορφη.
Επίσης θα μπορούσατε να τσεκάρετε και τη Κίμωλο, με λίγο πολύ τα ίδια χαρακτηριστικά όπως και η Ανάφη.
Απο κει και πέρα η Αντίπαρος είναι ένα μέρος που μπορεί να μπει στη κουβέντα, γιατί είναι μέσα στα δεδομένα σου.
Δε προτείνω μεγαλύτερα νησιά με καλή συγκοινωνία προς το παρόν.
Τσέκαρε λίγο τα δεδομένα κι εδώ είμαστε να ενημερώνουμε.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δες την Μηλο προσφερεται για ωραιες φωτογραφιες σε παραλιες κ περιεργη γεωμορφολογια, πετρωματα κλπ. Επισης προτεινω Αμοργο για παρομοιους λογους.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Εγώ θα έλεγα Πάρο. Μικρό νησί με καλή συγκοινωνία, υπεροχες παραλίες , μερικά ομορφα τοπία και νησί κατάλληλο για την ηλικία σας. Οκ ίσως έχει λίγη περισσότερη βαβούρα από αλλά νησιά αλλά άξιζει
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Μήλο είχε παει πέρυσι ενα φιλικό μου ζευγάρι και το μονο μειονέκτημα που μου είπαν ηταν οτι χωρίς αυτοκίνητο δεν πήγαν στις καλες παραλίες της Μυλου(σαρακηνικο βέβαια πήγαν) και κόστιζε αρκετά να πας με καραβάκι.Η Αμοργος ομως noted!Σε ευχαριστω πολυ :)

Λες για Πάρο εε;Δεν ειναι κακή ιδέα,σε ευχαριστω!
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η Πάρος ούτε μικρό είναι, ούτε σχετικά οικονομικό, ούτε κάπως πιο ήσυχο. Ναι όσον αφορά την ηλικία, αλλά όχι όσον αφορά τα κριτήρια που έθεσες.
Μήλος χωρίς αμάξι είσαι καταδικασμένος. Δε νομίζω ότι γίνεται.
Τέλος για Αμοργό 100%, αν και ξεφεύγει λίγο απο τον όρο ''μικρό''. Κι εκεί καλό θα ήταν να υπάρχει αμάξι, μια μέρα τουλάχιστον!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Η Πάρος επιμένω ότι είναι ένα νησί όχι αχανές με πολύ καλή συγκοινωνία (βασικότατο για άτομα χωρίς μεσον) με πολύ όμορφες παραλίες. Για το οικονομικό υπάρχει πληθώρα επιλογών τόσο στο φαγητό διασκέδαση και διαμονή. Υπάρχουν μια χαρά οικονομικές επιλογές . Το έχω επισκεφθεί ως φοιτητής και μια χαρά είχα περάσει. Φυσικά δεν είναι και η μοναδική επιλογή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.161
Μηνύματα
882.480
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom