Ανάφη Πληροφορίες για Ανάφη 1st time

Μηνύματα
6
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Καλησπέρα σε όλους! Κανονίζουμε με το αγορι μου να παμε πρώτη φορά διακοπές και θελουμε ενα νησάκι που να μπορούμε να τριγυρισουμε χωρίς αμάξι! Μα πρότειναν την Ανάφη και απο φωτογραφίες μας αρεσε! Θα ηθελα αν μπορείτε να μας δώσετε πληροφορίες όσοι έχετε παει για το που να μείνουμε/φάμε/ τι μέρη να δούμε και γενικα ο,τι συμβουλή θεωρείτε χρήσιμη να μοιραστείτε για την διαμονή μας σε αυτο το νησί! Είδατε εδώ είτε με pm! Ευχαριστώ πολυ!! :)
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Η Ανάφη είναι ένα υπέροχο μικρό νησί που αποτελεί τον παράδεισο των free campers.Αν είστε λάτρεις της κατασκήνωσης θα βρείτε πολλές παραλίες να στήσετε τη σκηνή σας.
Τώρα τα ενοικιαζόμενα δωμάτια βρίσκονται στη χώρα του νησιού που ειναι ο μοναδικός οργανωμένος οικισμός.
Υπάρχει ένα λεωφορειάκι που κάνει λίγες διαδρομές στις παραλίες αλλά γενικά το νησί έχει πολλά μονοπάτια και ενδείκνυται για πεζοπορίες. Το highligt είναι ο μονόλιθος της Ανάφης-ο δεύτερος μεγαλύτερος μετά το Γιβραλτάρ-στην κορυφή του οποίου απολαμβάνετε πιάτο όλο το Αιγαίο.
Οι επιλογές για φαγητό είναι αρκετές,ποιοτικές και σχετικά φθηνές.Αυτό που είναι μοναδικό στην Ανάφη πάντως είναι η ηρεμία και η γαλήνη που αποπνέει το νησί.
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Η Ανάφη είναι ένα υπέροχο μικρό νησί που αποτελεί τον παράδεισο των free campers.Αν είστε λάτρεις της κατασκήνωσης θα βρείτε πολλές παραλίες να στήσετε τη σκηνή σας.
Τώρα τα ενοικιαζόμενα δωμάτια βρίσκονται στη χώρα του νησιού που ειναι ο μοναδικός οργανωμένος οικισμός.
Υπάρχει ένα λεωφορειάκι που κάνει λίγες διαδρομές στις παραλίες αλλά γενικά το νησί έχει πολλά μονοπάτια και ενδείκνυται για πεζοπορίες. Το highligt είναι ο μονόλιθος της Ανάφης-ο δεύτερος μεγαλύτερος μετά το Γιβραλτάρ-στην κορυφή του οποίου απολαμβάνετε πιάτο όλο το Αιγαίο.
Οι επιλογές για φαγητό είναι αρκετές,ποιοτικές και σχετικά φθηνές.Αυτό που είναι μοναδικό στην Ανάφη πάντως είναι η ηρεμία και η γαλήνη που αποπνέει το νησί.
Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου! Εμείς ενδιαφερόμαστε για δωμάτιο όσο πιο οικονομικά γίνεται! Εσυ είχες κανει ελεύθερο η έμεινες σε δωμάτιο στην Ανάφη;
 

Ftero

Member
Μηνύματα
18
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία-Μαυροβούνιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τα δύο τελευταία χρόνια έκανα ελεύθερο camping,αλλά έχω μείνει και στο Apollon και στη Μαργαρίτα στο Κλεισίδι. Το νησί έχει φθηνά καταλύματα αλλά είναι λίγα οπότε αν αποφασίσετε Ανάφη να κλείσετε νωρίς.Θα βρείς όλα τα δωμάτια στο παρακάτω link(στο booking υπάρχουν 2-3) και ξεκίνα τα τηλέφωνα!
http://anafi.gr/taxidepse/diamoni/
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Πήγαμε τον περασμένο Σεπτέμβριο και περάσαμε τέλεια. Ετοιμάζω να γράψω ιστορία. ότι θες στείλε μου.
 

Nadia0907

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Παιδιά καλησπέρα,

Φέτος το καλοκαίρι σκεφτόμαστε με τον καλό μου να επισκεφτούμε την Ανάφη. Δυστυχώς, η εργασία μας είναι τέτοια που μπορούμε να πάμε μονάχα Αύγουστο. Και μάλιστα 15Αύγουστο!!
Πως είναι εκεί τα πράγματα; Ακούω πως είναι σχετικά ήρεμα (κάτι που επιζητούμε), έχει πολλά να κάνεις (πεζοπορία κ.τ.λ) και γενικά πως είναι καλή φάση.
Θα είμαστε εντάξει αν μείνουμε 15 ημέρες ή να το συνδυάσουμε με κάποιο άλλο νησί;
Σας ευχαριστώ πολύ!
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Παιδιά καλησπέρα,

Φέτος το καλοκαίρι σκεφτόμαστε με τον καλό μου να επισκεφτούμε την Ανάφη. Δυστυχώς, η εργασία μας είναι τέτοια που μπορούμε να πάμε μονάχα Αύγουστο. Και μάλιστα 15Αύγουστο!!
Πως είναι εκεί τα πράγματα; Ακούω πως είναι σχετικά ήρεμα (κάτι που επιζητούμε), έχει πολλά να κάνεις (πεζοπορία κ.τ.λ) και γενικά πως είναι καλή φάση.
Θα είμαστε εντάξει αν μείνουμε 15 ημέρες ή να το συνδυάσουμε με κάποιο άλλο νησί;
Σας ευχαριστώ πολύ!
@Nadia0907 Καλώς ήρθες! Όπως κι εσύ επισημαίνεις, 15Αυγουστο και ήρεμα είναι δυστυχώς σχήμα οξύμωρο. Ωστόσο, συγκριτικά μιλώντας, ασφαλώς και στην Ανάφη θα είσαι καλύτερα παρά οπουδήποτε αλλού μπορώ να σκεφτώ. Αν θες, ρίξε μια ματιά στο παρακάτω λινκ να πάρεις μια γεύση Ανάφης όπως την κατέγραψα αρχές Σεπτέμβρη του 2015, κι αν νοιώσεις ότι εκπέμπουμε στο ίδιο μήκος κύματος ευχαρίστως να μιλήσουμε λεπτομερέστερα στη συνέχεια.

ΑΝΑΦΗ, ΚΑΛΛΙΣΤΗ ΤΕΡΜΑ ΚΥΚΛΑΔΕΣ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν
 

Nadia0907

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλή μου Isabelle,
Σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα μα πιο πολύ για το χρόνο που δαπάνησες να μου απαντήσεις. Η Ανάφη ήταν πάντα για εμένα ένα παιδικό όνειρο, βγαλμένο από τα βιβλία της Ζώρζ Σαρή που τόσο την εξυμνούσε. Κάποιες χρονιές οι οικογενειακές υποχρεώσεις, κάποιες άλλες η δουλειά, δυο χρονιές η αμέλεια, μου τη στέρησαν. Φέτος, αν θέλει κι ο θεός, θα είμαι εκεί να κερδίσω το χαμένο χρόνο.
Όσο για το αν με εκφράζουν όσα περιέγραψες στο κατά τα άλλα υπέροχο δημιούργημά σου, θα σου απαντήσω πως είναι σα να με ξέρεις! Σε ευχαριστώ για τις όμορφες εικόνες που μοιράστηκες μαζί μου.
Αναμένοντας νεότερά σου
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Είθε να πας και θ' αποζημιωθείς στα σίγουρα για τα χρόνια της αναμονής! Πες μονάχα πιο συγκεκριμένα τι θες να μάθεις και θα πράξω το κατά δύναμην να σ' ενημερώσω. Δυο βασικές ερωτήσεις από μένα:
1. Θες να μείνεις σε δωμάτιο ή να κατασκηνώσεις;
2. Θα διαθέτεις μεταφορικό μέσο ή μόνο πόδια;
 

Nadia0907

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Σε ευχαριστώ πολύ,
Γενικά, δεν είμαι familiar με την ελεύθερη κατασκήνωση και δε θα ήθελα να δοκιμάσω εκεί. Συνεπώς, ας επιλέξω μια πιο safe επιλογή όπως αυτή της διαμονής σε δωμάτιο.
Όσο αφορά στο μεταφορικό, θα μετακινούμαστε με τη μηχανή μας.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Έξοχα!
Εμείς είχαμε μείνει στη Χώρα στη Μαρουλία http://anafi.gr/business/maroulias-rooms/. Εκεί υπάρχει δυνατότητα διαμονής σε απλό δίκλινο δωμάτιο με μπάνιο έναντι 25 €/βράδυ (τιμές Σεπτέμβρη του 2015 - τονίζω το "Σεπτέμβρης" γιατί τον Αύγουστο οι τιμές δυστυχώς σκαρφαλώνουν), καθώς και σε εξαιρετικό διαμερισματάκι με μπάνιο και κουζίνα έναντι 40 €/βράδυ. Όλα τα καταλύματα διαθέτουν άπαρτη θέα στο απέραντο γαλάζιο.
Εννοείται ότι έχεις και πολλές άλλες επιλογές στη Χώρα και όχι μόνο. Ενδεικτικά μπορείς να κοιτάξεις εδώ: http://anafi.gr/taxidepse/diamoni/
Δεδομένου ότι διαθέτετε μοτό, θα σε συμβούλευα δίχως άλλο να μείνεις στη Χώρα που συγκεντρώνει τα πάντα (εστιατόρια, μπαράκια, μίνι μάρκετ κλπ) σ' ένα περιβάλλον εκπάγλου ομορφιας, και να κινείστε από κει για τις παραλίες και λοιπές διαδρομές.
Ο,τι πάντως κι αν επιλέξεις, κλείσε έγκαιρα. Τα καταλύματα είναι λίγα για την υπάρχουσα ζήτηση και τον Αύγουστο γίνονται ανάρπαστα.

Σε ο,τι αφορά το οδικό δίκτυο, το πιο πολυσύχναστο κομμάτι (δηλαδή ο δρόμος που οδηγεί από το λιμάνι στη Χώρα καθώς και η νότια διαδρομή που περνάει από τις βασικές παραλίες (Κλεισίδι, Αγ. Ανάργυρι, Ρούκουνας, Ποταμός και καταλήγει στο Μοναστήρι) είναι όλο ασφαλτοστρωμένο. Οι άλλοι δρόμοι που οδηγούν σε πιο απομονωμένες περιοχές δυτικά, βόρεια ή/και στο κέντρο του νησιού είναι μερικώς ασφάλτινοι και κυρίως χωμάτινοι γι αυτό μεγάλη προσοχή στην οδήγηση (το αμμοχωμάτινο κατηφορικό στροφιλίκι γλυστράει του θανατά).

Ο,τι άλλο σου'ρθει στο μυαλό, μη διστάσεις να ρωτήσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom