Ζάκυνθος Πληροφοριες για Ζακυνθο

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Η παραλία με το ναυάγιο όντως μαζεύει κόσμο,αλλά δεν πιστεύω πως είναι ανασταλτικός παράγοντας. Προτείνω να πας οδικώς στην παραλία Πόρτο Βρώμη, μέχρι να φτάσεις εκεί βλέπεις και την εξοχή της Ζακύνθου. Η μικρή αυτή παραλία προσφέρει την κοντινότερη εν πλω πρόσβαση στο ναυάγιο. Σκάφος περίπου 15 ατόμων σε μεταφέρει μέσα σε 15-20 λεπτά στο ναυαγισμένο πλοίο με το όνομα "ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ" .Το θετικό είναι ότι σε κάνουν βόλτα και σε άλλες παραλίες της περιοχής , σαφώς μικρότερες απο αυτήν του ναυαγίου αλλά έχουν τα ίδια νερά και την ίδια ομορφιά. Σε αυτό που διαφέρουν είναι στον κόσμο. Σε αυτές τις παραλίες και τις σπηλίες και στους κολπίσκους που σε πηγαίνουν δεν συναντάς κανέναν άλλον. Ο λόγος είναι επειδή τα μεγάλα πλοία που κάνουν τον γύρω του νήσιου σταματάνε μόνο στο ναυάγιο.
Αν επιλέξεις την παραλία Πόρτο Βρώμη φεύγοντας κατά τις 5 -6 η ώρα όταν και θα πεινάς θα έχεις να επιλέξεις μεταξύ 2 εκ των καλύτερων ταβερνών του νησιού.Καλύτερων όσον αφορά και το φαγητό και την θέα .Αναφέρομαι στις 2 ταβέρνες που είναι στην περιοχή Καμπί.
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Η παραλία με το ναυάγιο όντως μαζεύει κόσμο,αλλά δεν πιστεύω πως είναι ανασταλτικός παράγοντας. Προτείνω να πας οδικώς στην παραλία Πόρτο Βρώμη, μέχρι να φτάσεις εκεί βλέπεις και την εξοχή της Ζακύνθου. Η μικρή αυτή παραλία προσφέρει την κοντινότερη εν πλω πρόσβαση στο ναυάγιο. Σκάφος περίπου 15 ατόμων σε μεταφέρει μέσα σε 15-20 λεπτά στο ναυαγισμένο πλοίο με το όνομα "ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ" .Το θετικό είναι ότι σε κάνουν βόλτα και σε άλλες παραλίες της περιοχής , σαφώς μικρότερες απο αυτήν του ναυαγίου αλλά έχουν τα ίδια νερά και την ίδια ομορφιά. Σε αυτό που διαφέρουν είναι στον κόσμο. Σε αυτές τις παραλίες και τις σπηλίες και στους κολπίσκους που σε πηγαίνουν δεν συναντάς κανέναν άλλον. Ο λόγος είναι επειδή τα μεγάλα πλοία που κάνουν τον γύρω του νήσιου σταματάνε μόνο στο ναυάγιο.
Αν επιλέξεις την παραλία Πόρτο Βρώμη φεύγοντας κατά τις 5 -6 η ώρα όταν και θα πεινάς θα έχεις να επιλέξεις μεταξύ 2 εκ των καλύτερων ταβερνών του νησιού.Καλύτερων όσον αφορά και το φαγητό και την θέα .Αναφέρομαι στις 2 ταβέρνες που είναι στην περιοχή Καμπί.

Αρχικά να σε ευχαριστήσω για τον χρόνο σου, τις εκτενείς απαντήσεις και συγχρόνως σημαντικές πληροφορίες.

Έχω ακόμα μία ερώτηση. Αξίζει μία επίσκεψη στο Μαραθονήσι και αν ναι μπορείς να κάνεις κατάδυση στο μέρος αυτό μαζί με κάποιο δάσκαλο - ειδικό καταδύσεων?
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Υπάρχουν 1-2 σχολές κατάδυσης αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα και δεν γνωρίζω.
Όσον αφορά το μαραθονήσι για εκδρομή πιστεύω πως αξίζει. Έχει όμως πολύ κόσμο, αν σε προβλημάτιζε μια φορά ο πολύς κόσμος στο ναυάγιο για το μαραθονήσι να σε προβληματίζει ακόμη περισσότερο. Σκέψου ότι το νησάκι είναι πολύ κοντά από τον Λαγανά και πηγαίνουν εκτός από τα τουριστικά πλοιάρια πολλοί ιδιώτες με βάρκες ή σκάφη. Και αυτή είναι η πρόταση μου. Να νοικιάσετε μια βάρκα (δεν απαιτείται δίπλωμα) και να πάτε στο Μαραθωνήσι. Θα έχεις την ευκαιρία να επισκεφτείς και την πίσω παραλία, να το γυρίσεις γύρω γύρω , να περιηγηθείς στην θάλασσα με την βάρκα μέχρι να βρεις μια χελώνα καρέτα-καρέτα ακόμη και να πας σε διπλανές παραλίες μπορείς με την βάρκα.
Για ότι χρειαστείς στην διάθεση σου. Μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε
 
Μηνύματα
6
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Εμείς είχαμε πάει με την παρέα μου και είχαμε μείνει στο οργανωμένο κάμπινγκ στο Τραγάκι πού ήταν πού ωραία! Από τις πιο ωραίες παραλίες που πήγαμε ήταν το πόρτο Λιμνιώνας το οποίο ήταν βραχώδες και είχε πολλές σπηλιές, τα νερά ήταν πεντακάθαρα! Στον Λαγανά πάθαμε πολιτισμικό σόκ, δεν είχε ούτε έναν Έλληνα και γενικά μου αφησε πολύ κακή εντύπωση, αντίθετα μου άρεσε πολύ ο Αλικανάς αλλά και το κέντρο του νησιού. Οι γαλάζιες σπηλιές και το ναυάγιο αξίζουν μια επίσκεψη. Επίσης και η παραλία Κερί είναι απλή και όμορφη αν θες να πας κάπου με αρκετό κόσμο κι αμμό!
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Εμείς είχαμε πάει με την παρέα μου και είχαμε μείνει στο οργανωμένο κάμπινγκ στο Τραγάκι πού ήταν πού ωραία! Από τις πιο ωραίες παραλίες που πήγαμε ήταν το πόρτο Λιμνιώνας το οποίο ήταν βραχώδες και είχε πολλές σπηλιές, τα νερά ήταν πεντακάθαρα! Στον Λαγανά πάθαμε πολιτισμικό σόκ, δεν είχε ούτε έναν Έλληνα και γενικά μου αφησε πολύ κακή εντύπωση, αντίθετα μου άρεσε πολύ ο Αλικανάς αλλά και το κέντρο του νησιού. Οι γαλάζιες σπηλιές και το ναυάγιο αξίζουν μια επίσκεψη. Επίσης και η παραλία Κερί είναι απλή και όμορφη αν θες να πας κάπου με αρκετό κόσμο κι αμμό!
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!

Υπάρχουν 1-2 σχολές κατάδυσης αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα και δεν γνωρίζω.
Όσον αφορά το μαραθονήσι για εκδρομή πιστεύω πως αξίζει. Έχει όμως πολύ κόσμο, αν σε προβλημάτιζε μια φορά ο πολύς κόσμος στο ναυάγιο για το μαραθονήσι να σε προβληματίζει ακόμη περισσότερο. Σκέψου ότι το νησάκι είναι πολύ κοντά από τον Λαγανά και πηγαίνουν εκτός από τα τουριστικά πλοιάρια πολλοί ιδιώτες με βάρκες ή σκάφη. Και αυτή είναι η πρόταση μου. Να νοικιάσετε μια βάρκα (δεν απαιτείται δίπλωμα) και να πάτε στο Μαραθωνήσι. Θα έχεις την ευκαιρία να επισκεφτείς και την πίσω παραλία, να το γυρίσεις γύρω γύρω , να περιηγηθείς στην θάλασσα με την βάρκα μέχρι να βρεις μια χελώνα καρέτα-καρέτα ακόμη και να πας σε διπλανές παραλίες μπορείς με την βάρκα.
Για ότι χρειαστείς στην διάθεση σου. Μην διστάσεις να ρωτήσεις οτιδήποτε
Ίσως επαναλαμβάνομαι με αυτή την ερώτηση. Με την ενοικίαση ενός αυτοκίνητου πιο θα ήταν καλό μέρος για διαμονή ώστε η μετακίνησή μας σε Λαγανά και Πόρτο Βρώμη να είναι σχετικά εύκολη με το αυτοκίνητο?
 
Last edited by a moderator:

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Καλησπερα παιδιά!!Τον Ιουλιο με το καλό πάμε με το αγόρι μου διακοπές στην Ζακυνθο!Έχω συλλέξει όλες τις πληροφορίες που γραψατε εδώ το μόνο που θέλω να ρωτησω είναι αν νοίκιασε κανένας σας αυτοκίνητο από το αεροδρόμιο κ αν ναι με ποια εταιρία;
 

spoul

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Καλησπέρα στην παρέα!
Θα πάμε με τη γυναίκα μου για 1 βδομάδα τέλος Ιουλίου, χωρίς αυτοκίνητο. Ίσως νοικιάσουμε για 2-3 ημέρες, αλλά θέλουμε να αράξουμε κάπου, για ξεκούραση. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα στην παρέα!
Θα πάμε με τη γυναίκα μου για 1 βδομάδα τέλος Ιουλίου, χωρίς αυτοκίνητο. Ίσως νοικιάσουμε για 2-3 ημέρες, αλλά θέλουμε να αράξουμε κάπου, για ξεκούραση. Τι προτείνετε; Ευχαριστώ.
Καλησπέρα. Για χαλάρωμα θα πρότεινα Βασιλικό φυσικά.Πολύ ήσυχα,με μερικές απο τις ωραιότερες παραλίες του νησιού στα πόδια σας. Πορτο Μπανάνα , Άγιος Νικόλαος , Γέρακας..
Τώρα το θέμα είναι πως ο Βασιλικός απο την πόλη είναι περίπου 25' και αυτό ίσως κουράσει απο θέμα π.χ ενός ποτού στην Μπόχαλη ή φαγητού.Προς Βασιλικό έχει βέβαια και το Porto Azzuro για ποτάκι το βράδυ. Απο παραλίες όπως είπα και παραπάνω,λίγο λιγότερο ο Άγιος Νικόλαος , οι άλλες δύο είναι οι απόλυτα ήσυχες. Για παράδειγμα στο Πόρτο Μπανάνα να πάτε στο Tropicana Beach Bar . Θεωρώ πως είναι το ιδανικό για χαλάρωμα. ''Οικογενειακό'' μαγαζι θα έλεγα με ωραίο φαγητό πάνω στο γκαζόν(!!)και χαλάρωμα κάτω στις ξαπλώστρες. Σε αντίθεση με το Casa Playa στην ίδια παραλία το οποίο είναι αχανές και έχει πάρα πολύ κόσμο. Ωραίες παραλίες είναι και ο Αλυκανάς και οι Αλυκές. Είναι βέβαια στην μεριά του Τσιλιβί. Πιο βόρεια. Δεν γνωρίζω που έχετε νοικιάσει. Για χαλαρό ποτάκι φυσικά Μπόχαλη στο movida. Δίπλα έχει και άλλο ένα μπαράκι εξίσου ωραίο. Όμορφα είναι στον Λαγανά στην παραλία στο Cheers.. Καμία σχέση με όσα θα δςίτε στον κεντρικό του Λαγανά. Χαλαρά κυριολεκτικά πάνω στο κύμα αράζεις πίνεις το ποτάκι σου και είσαι κομπέ.Φαγητό προτείνω ανεπιφύλακτα τον ''Αυγουστή'' στο Τσιλιβί. Είναι δίπλα στο Alexandra Beach Hotel. Μαλάνος επίσης πολύ ωραίο μαγειρευτό φαγητό αλλά και της ώρας. Παγωτάκι Pierro's στην πολη. Επίσης Τσιλιβί είναι ωραία για περπάτημα το βράδυ στα τουριστικά..
Τώρα εννοείται θα πάτε Ναυάγιο. Προσωπικά το πήρα απο Σχοινάρι(δεν γνώριζα την πρώτη χρονιά)και οδήγησα καμια ώρα απο Τσιλιβί. Απο εκεί πήρα καραβάκι(15e το άτομο σε πάει σε αφήνει 1 'ωρα και σε γυρίζει). Φέτος θα νοικιάσω σκαφάκι απο Κερί ή απο Λαγανά να περάσω Μαραθονήσι.Αξίζει έχω ακούσει και δεν είναι δύσκολο δεν χρειάζεται δίπλωμα άλλωστε. Ωραί λόγια ακούγονται και για Πόρτο Βρώμη.
Να πάτε επίσης Λημνιώνα.. Πολύ ωραία..
ότι άλλη πληροφορία εδώ είμαστε..
 

spoul

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές-προτάσεις! Έχουμε νοικιάσει στο Τσιλιβί.
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Χίλια ευχαριστώ για τις συμβουλές-προτάσεις! Έχουμε νοικιάσει στο Τσιλιβί.
Πολύ ωραία στο Τσιλιβι. Προτείνω να μην πάρεις καραβακι κάνοντας τον γύρο του νησιού διότι είσαι εκεί για μία εβδομάδα και στο καραβάκι θα φας γεμάτες 9 ώρες. Καλύτερα να κάνεις εκδρομουλα για Σχοιναρι και απο εκεί καραβάκι. Αλλά ψάξτο λίγο.
Αλλά σου ξαναλεων(προσωπικα παω σχεδον καθημερινά)να πηγαίνεις για μπανακι Βασιλικι. Άμμος και ρηχα νερά για απόλυτη χαλάρωση!!!
 

hliad1990

Member
Μηνύματα
52
Likes
3
Καλησπερα θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι νομιζω εκανα γκαφα :( εκλεισα να μεινω λαγανα για 13 με 18 αυγουστου αλα διαβαζε αυτα που λετε οτι δεν αξιζει να το ακυρωσω? Βοηθεια παιδια
 

jman7095

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Λοιπόν αφού γύρισα απο ζάκυνθο θέλω να σας πω τις εντυπώσεις μου. Ως νησί είναι πολύ όμορφο ειδικότερα οι παραλίες και η φυσική του ομορφιά. Είναι αρκετά πράσινο αλλά και βραχώδες γεμάτο θαλλάσιες σπηλιές και καταγάλανα νερά. Από άποψη παραλιών και θαλασσών είναι ιδανικό για διακοπές. Για νυχτερινή ζωη εάν είσαι party animal υπάρχει ο Λαγανάς ένα μέρος που είναι μόνο για νυχτερινή διασκέδαση και τίποτε άλλο. Έχει φουλ ξένους (Άγγλους) , οπότε καλό είναι να μην μένεται εκεί εάν θέλετε την ησυχία σας καθώς επίσης τα περισσότερα ξενοδοχεία εκεί είναι βρώμικα διότι υπάρχει μεγάλος αριθμός ξένων. Τις βραδινές ώρες επικρατεί μία χαοτική κατάσταση με τους περισσότερους να είναι μεθυσμένοι έχοντας εφηβική συμπεριφορά . Προσωπικά έμεινα στον Λαγανά και το μετάνιωσα διότι δεν μου προσέφερε κάτι παρά μόνο απογοήτευση . H χώρα της ζακύνθου κλασσική χωρίς κάτι το συναρπαστικό παρά μόνο η Μπόχαλη ( 2km από την χώρα) με όμορφη θέα αλλά με τιμές τσιμπημένες . Αυτό που μου έκανε εντύπωση και θα το προτείνω ανεπιφύλακτα να το δείτε είναι οι παραλία του Γέρακα και του Πόρτο Λιμνιώνα με τα καταγάλανα νερά σαν να βρίσκεσαι στην καραϊβική ! Αν είσαι του beach bar fun ιδανική είναι η Μπανάνα στο βασιλικό και ο Άγιος Νικόλαος. Αν είσαι ρομαντικός ο φάρος στο κερί δεν πρέπει να τον χάσεις με ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα που θα σε συναρπάσει . Τέλος θα πρέπει οπωσδήποτε να πας στο Ναυάγιο και στο Μαραθονήσι με καραβάκι βλέποντας και τις χελώνες .
Υ.Γ Αξίζει για διακοπές αλλά αποφύγετε τον Λαγανά. Είναι η αντίθετη εικόνα του νησιού!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom