Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Καλησπέρα κι από μένα! Μπορώ να πω ότι είμαι αααπειρα ενθουσιασμένη, γιατί έκλεισα τα εισιτήρια μου για Κούβα!! Μέσα από τις συζητήσεις κατάλαβα ότι η Κούβα είναι ο πλέον ασφαλής προορισμός, επομένως αποφάσισα να κάνω το ταξίδι μόνη μου. Ωστόσο, έχω κάποιες (αρκετές) απορίες και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας! Ταξιδεύω 5-15 Ιουνίου, που σημαίνει ότι έχω 10 βράδια.

α) Σκέφτομαι να διαμορφώσω το πρόγραμμά μου κάπως έτσι: 4 βράδια στην Havana με πιθανή μονοήμερη στο Vinales, 2 μέρες - 2 βράδια στο Trinidad, 2 μέρες - 1 βράδυ στο Cienfuegos με τη μία μονοήμερη στη Santa Clara, 2 βράδια - 2 μέρες στο Varadero και πάλι 1 βράδυ στην Havana για να αναχωρήσω την επόμενη.
Ποια είναι η γνώμη σας;


γ) Θεωρείτε ότι πρέπει να κλείσω από τώρα τα εισιτήρια των λεωφορείων για τις εκεί μετακινήσεις μου ή θα βρω και εκείνη την ώρα;

δ) Εκτός από Vedado που έχω κλείσει για τις άλλες περιοχές που σκέφτομαι να πάω χρειάζεται να κλείσω από τώρα δωμάτιο? Μήπως ξέρετε κανένα καλό casa particular για εκεί?

Αυτά προς το παρόν!!
Θα σου στειλω με πμ το e-mail της καζας για το Σιενφουεγκος και να μην εχει αυτην δωματια(το πιο πιθανο να εχει),θα σε παει σε καμια αλλη καζα εκει κοντα και σιγουρα θα εχει και καποιον γνωστο με καζα στο Τρινιδαδ.Το οτι εισαι μονη σου δεν ειναι προβλημα αλλα μου κανει εντυπωση(θετικη) οτι πηρες αποφαση να κανεις αυτο το ταξιδι μονη σου και για πρωτη φορα.
Μπορει και να συναντηθουμε αν και με βλεπω να πηγαινω τον Σεπτεμβριο.Το Σιενφουεγκος την μερα σε μια ωρα εχεις δει οτι αξιολογο εχεις να δεις,δες αν σε βολευει να πας μια μονοημερη εκδρομη στην Γουαμα(1 ωρα και κατι με αμαξι)εκει εχει ενα παρκο κροκοδειλων και μπορεις να παρεις βαρκα και να πας σ'ενα χωριο που ζουσαν ιθαγενεις.Η διαδρομη αλλα και το χωριο ειναι πολυ ωραια.
Δεν ξερω αν παει η viazul εκει ή πρεπει να πας σε καποιο ταξιδιωτικο γραφειο να ρωτησεις.Πολυ πιθανο να υπαρχει εκδρομη για πλαγια χιρον-πλαγια λαργκα-γουαμα.
Για την viazul δεν ξερω πολλα πραματα και ποτε δεν εχω ταξιδεψει,πριν μια εβδομαδα παντως πηγα στα γραφεια της στον σταθμο του Σιενφουεγκος γιατι ηθελε μια γνωστη μου να παει στο Καμαγουει.Για Σιενφουεγκος-Σαντα κλαρα(6 δολαρια) ειχε εισητηριο,για Σαντα κλαρα-Καμαγουει(15 δολαρια) δεν ειχε αλλα της ειπε να παει εκει γιατι μπορει να γινει καμια ακυρωση,οπως και εγινε και ταξιδεψε κανονικα.Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος,απο μια καρτελα που ειχα δει εχει 3-4 δρομολογια την μερα για Αβανα(20 δολαρια)Τρινιδαδ(6 δολαρια),Βαραδερο(16 δολαρια).
Την εποχη που πας ο τουρισμος θα ειναι πεσμενος και δεν πιστευω να εχεις προβλημα με τα δρομολογια.Για να βρεις σπιτι οποια εποχη και να πας δεν υπαρχει προβλημα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.359
Likes
9.283
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ε δεν το λες μικρό χωριο...εχει τις αποστασεις του..η παραλια (που εκει θα εμενα) ειναι 20χιλ. Κ ο σταθμος σε αποσταση απι νταουν ταουν κ το βραδυνο φαν επισης..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.438
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Προχθες που γυρνουσαμε απο Κουβα σταματησαν τον φιλο μου για ελεγχο στο αεροδρομιο της Θεσσαλονικης.Ειχε μαζι του 2 κουτια πουρα των 25 και ενα των 10 και 2 κουτες τσιγαρα.
Οι τελωνιακοι του ειπαν οτι δικαιουται μεχρι 50 τσιγαρα και οτι τα πουρα πανε σε αλλη κατηγορια και υπολογιζονται με το μεγεθος και οτι δικαιουται πολυ λιγοτερα.Στο τελος πληρωσε προστιμο μονο για τα τσιγαρα 36 ευρω.
Αν καποιος θελει καζα για το Σιενφουεγκος εχω να του δωσω το e-mail απο μια που εκλεισα οταν ηρθε ο φιλος μου.Εχει 4 δωματια για νοικιασμα,μεγαλα και αξιοπρεπεστατα και ειναι πολυ κοντα στην Μαλεκον.
50 χειροποιητα πουρα η 200 τσιγαρα η συνδυασμος των δυο. Αν ειχε ΚΑΙ 50 πουρα ΚΑΙ τσιγαρα υπερεβη τα ορια και του χρεωσαν τα τσιγαρα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Ε δεν το λες μικρό χωριο...εχει τις αποστασεις του..η παραλια (που εκει θα εμενα) ειναι 20χιλ. Κ ο σταθμος σε αποσταση απι νταουν ταουν κ το βραδυνο φαν επισης..
Έτσι ναι...αλλά εγώ θα έμενα και θα μείνω κέντρο, στο χωριό σε casa, αυτό εννοούσα :)
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το Σιενφουεγκος την μερα σε μια ωρα εχεις δει οτι αξιολογο εχεις να δεις,δες αν σε βολευει να πας μια μονοημερη εκδρομη στην Γουαμα(1 ωρα και κατι με αμαξι)εκει εχει ενα παρκο κροκοδειλων και μπορεις να παρεις βαρκα και να πας σ'ενα χωριο που ζουσαν ιθαγενεις.Η διαδρομη αλλα και το χωριο ειναι πολυ ωραια.
Δεν ξερω αν παει η viazul εκει ή πρεπει να πας σε καποιο ταξιδιωτικο γραφειο να ρωτησεις.Πολυ πιθανο να υπαρχει εκδρομη για πλαγια χιρον-πλαγια λαργκα-γουαμα.
Οπότε απ' ό,τι καταλαβαίνω αυτό καλύτερα να το κάνω από πρωί ώστε να 'χω την μέρα μπροστά μου, ε? Επίσης, σχετικά με την εναλλακτική που λες με ταξιδιωτικό, πώς μπορώ να το μάθω αν υπάρχει και πότε και από πού φεύγει?

Την εποχη που πας ο τουρισμος θα ειναι πεσμενος και δεν πιστευω να εχεις προβλημα με τα δρομολογια.Για να βρεις σπιτι οποια εποχη και να πας δεν υπαρχει προβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λίγο με τα δρομολόγια και τα δωμάτια ότι δεν θα βρω (ίσως επειδή θα μαι και μόνη έχω μία ανασφάλεια). Πιστεύεις όμως ότι και να μην κλείσω λεωφορεία, θα βρω την άκρη μου εκεί?
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Οπότε απ' ό,τι καταλαβαίνω αυτό καλύτερα να το κάνω από πρωί ώστε να 'χω την μέρα μπροστά μου, ε? Επίσης, σχετικά με την εναλλακτική που λες με ταξιδιωτικό, πώς μπορώ να το μάθω αν υπάρχει και πότε και από πού φεύγει?


Η αλήθεια είναι ότι έχω αγχωθεί λίγο με τα δρομολόγια και τα δωμάτια ότι δεν θα βρω (ίσως επειδή θα μαι και μόνη έχω μία ανασφάλεια). Πιστεύεις όμως ότι και να μην κλείσω λεωφορεία, θα βρω την άκρη μου εκεί?
Για μενα το καλυτερο ειναι να φτασεις Σιενφουεγκος μεσημερακι,να κανεις τις βολτες σου στο Παρκε Μαρτι-Στην Μαλεκον να δεις οτι θελεις και το βραδυ να βγεις σε μια απο τις ντισκο που εχουν παντα κοσμο και πολυ κεφι.Την αλλη μερα το πρωι φευγεις για την εκδρομη σου την οποια εχεις κλεισει την προηγουμενη μερα απο καποιο τουριστικο γραφειο(εχει 2-3 στον κεντρικο τους δρομο-ελ πραδο) και το βραδακι γυρνας για να βγεις παλι στο Σιενφουεγκος.Αποψη μου ειναι οτι η νυχτερινη ζωη του Σιενφουεγκος αξιζει δυο βραδυα.
Αν το τουριστικο γραφειο δεν εχει εκδρομη για την Γουαμα μπορεις να πας στους καταρακτες του Ελ Νιτσο(εχω δει αφισα οτι υπαρχει εκδρομη) ή στην Σαντα Κλαρα.
Ειναι λογικο να εχεις αγχωθει για τα δωματια και τα δρομολογια αλλα σε διαβεβαιωνω οτι με τα δωματια δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Θα σου στειλω και μια διευθηνση απο μια καζα στο Βεδαδο-Αβανα,απο εκει θα σου βρουν σπιτια για οπου θελεις να πας.
Για τα δρομολογια δεν μπορω να ειμαι σιγουρος γιατι δεν εχω ταξιδεψει ποτε με τιν viazul.
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αποψη μου ειναι οτι η νυχτερινη ζωη του Σιενφουεγκος αξιζει δυο βραδυα.
Όπως το λες, σκέφτομαι να το κάνω. Απλώς την δευτερη μέρα λέω να φύγω αργά το απογευματακι για Τρινιδαδ,γιατί αλλιώς θα πρέπει να φύγω την επόμενη μέρα το μεσημέρι και θέλω να κερδίσω όλη τη μέρα εκεί. Ευχαριστώ πολύ για οοολη τη βοήθεια!!!
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλησπερα στο φορουμ και απο μενα!

Αποφασισα στα ξαφνικα να παω στη Κουβα και εκλεισα εισητηρια εχθες το βραδυ για την επομενη Τεταρτη, 18/5 και για μια βδομαδα. Το ξερω οτι δεν ειναι πολυ αλλα τοση ειναι η αδεια μου, οποτε θελω να δω οσα περισσοτερα μπορω. Οπως το σκεφτομαι, θα κατσω 4 βραδια Αβανα και 2 στο Σιενφουεγος.

Σχετικα με τη διαμονη, εχω διαβασει τα απειρα στο φορουμ και αλλου και εχω μπερδευτει λιγο. Μπορει καποιος να μου πει που ειναι η καλυτερη περιοχη της Αβανας για να μεινει καποιος? Επισης μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο casa για να κλεισω? Επισης, ξερει κανεις κοστος εκδρομης για Vinales? Μπορω να κλεισω εκει ή ειναι high season και καλυτερα να κλεισω απο τωρα?

Σχετικα με τη βιζα, εκλεισα με Air Europa και απο οτι διαβαζω δε δινουν τη tourist card, πρεπει να την εχεις απο πριν. Δεδομενου του οτι μενω Μοναχο και σα καλο χωριο δεν εχουμε προξενειο, ξερει μηπως καποιος ενα trusted site για να μπορεσω να την αγορασω απο εκει?

Τελος, το ξερω οτι αυτο που θα ρωτησω ειναι χαζο αλλα τι παιζει με το ιντερνετ? :) Υπαρχει περιπτωση να πρεπει να τσεκαρω τα mails απο τη δουλεια δυο φορες μεσα σε αυτες τις μερες..υπαρχει θεμα γενικα για να βρεις stable internet?

Ευχαριστω!
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Καλησπερα στο φορουμ και απο μενα!

Αποφασισα στα ξαφνικα να παω στη Κουβα και εκλεισα εισητηρια εχθες το βραδυ για την επομενη Τεταρτη, 18/5 και για μια βδομαδα. Το ξερω οτι δεν ειναι πολυ αλλα τοση ειναι η αδεια μου, οποτε θελω να δω οσα περισσοτερα μπορω. Οπως το σκεφτομαι, θα κατσω 4 βραδια Αβανα και 2 στο Σιενφουεγος.

Σχετικα με τη διαμονη, εχω διαβασει τα απειρα στο φορουμ και αλλου και εχω μπερδευτει λιγο. Μπορει καποιος να μου πει που ειναι η καλυτερη περιοχη της Αβανας για να μεινει καποιος? Επισης μπορει καποιος να μου προτεινει καποιο casa για να κλεισω? Επισης, ξερει κανεις κοστος εκδρομης για Vinales? Μπορω να κλεισω εκει ή ειναι high season και καλυτερα να κλεισω απο τωρα?

Σχετικα με τη βιζα, εκλεισα με Air Europa και απο οτι διαβαζω δε δινουν τη tourist card, πρεπει να την εχεις απο πριν. Δεδομενου του οτι μενω Μοναχο και σα καλο χωριο δεν εχουμε προξενειο, ξερει μηπως καποιος ενα trusted site για να μπορεσω να την αγορασω απο εκει?

Τελος, το ξερω οτι αυτο που θα ρωτησω ειναι χαζο αλλα τι παιζει με το ιντερνετ? :) Υπαρχει περιπτωση να πρεπει να τσεκαρω τα mails απο τη δουλεια δυο φορες μεσα σε αυτες τις μερες..υπαρχει θεμα γενικα για να βρεις stable internet?

Ευχαριστω!
Για μενα η καλυτερη περιοχη στην Αβανα ειναι στο Βεδαδο κοντα στο ξενοδοχειο Αβανα Λιμπρε και κοντα στο παρκο που εχει το παγωτο copelia.Αν δεν ψαχνεις για βιλες εχω να σου προτεινω καζα για Αβανα(Βεδαδο) και Σιενφουεγκος.
Για το κοστος εκδρομης στο Vinales δεν το γνωριζω ουτε τη γινεται με την visa γιατι την βγαζω παντα απο Ελλαδα.
Ιντερνετ εχει σε πολλες πλατειες-παρκα,εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα ξερω απο Ελληνες και Κουβανους φιλους μου.2 cuc εχει μια καρτα για μια ωρα αν δεν κανω λαθος.Το πιο πιθανο ειναι να παρεις απο καποιον "πιτσιρικα" για 3 cuc.
Μονος σου θα πας;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.438
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όπως το λες, σκέφτομαι να το κάνω. Απλώς την δευτερη μέρα λέω να φύγω αργά το απογευματακι για Τρινιδαδ,γιατί αλλιώς θα πρέπει να φύγω την επόμενη μέρα το μεσημέρι και θέλω να κερδίσω όλη τη μέρα εκεί. Ευχαριστώ πολύ για οοολη τη βοήθεια!!!
Στη Γουαμά υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθυστερηση πλέον Από τις 11 βάρκες λειτουργούν μόλις 3, προτεραιότητα έχουν τα πρακτορεία που έχουν κράτηση προ ημερών, οπότε η καθυστέρηση μόνο για την αναμονή της βάρκας είναι έως και 3-4 ώρες.

Για τον άλλο φίλο, συμφωνώ σε όσα είπε ο προλαλήσας. Για βίζα όμως δύσκολα τα πράγματα, μέσω σάιτ δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις. Πάρε την κουβανική πρεσβεία στο Βερολίνο και βγάλε άκρη όσο πιο γρήγορα μπορείς, αλλιώς μπορεί και να μη σε αφήσουν να επιβιβαστείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom