Μάλτα Μια χαρά είναι η Μάλτα!

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ας γράψω λίγο την άποψή μου για τα λεωφορεία επειδή τείνω να διαφωνήσω με όλους σας. Με κούρασαν, με κούρασαν, με κούρασαν. Και είμαι και βολική και συνηθισμένη στην ταλαιπωρία των ΜΜΜ διότι δεν οδηγώ στην καθημερινότητά μου.

Έμενα Σλιέμα στα όρια με το St Julian. Δεινοπάθησα. Τα ωράρια δεν ήταν απολύτως ακριβή, υπήρχαν καθυστερήσεις, στις ώρες αιχμής γινόταν η πλήρης σαρδελοποίηση. Συχνά περνούσε ένα λεωφορείο κι επειδή περίμενε τόσος κόσμος ο οδηγός έβαζε μερικούς μόνο μέσα και οι υπόλοιποι έπρεπε να περιμένουν το επόμενο. Ειδικά η μετάβαση στο Μαρσασλόκ ήταν δράμα! Τι να πω, ενδεχομένως να είχε τόσο κόσμο λόγω Πρωτομαγιάς. Από την άλλη πώς θα είναι το καλοκαίρι;

Γενικώς προτείνω ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες. Εμείς κλείσαμε transfer από και προς το αεροδρόμιο, ενώ πήγαμε Γκόζο ημερήσια εκδρομή οργανωμένα. Χρήματα που καθόλου δεν μετάνιωσα, καθώς αν κάναμε αυτές τις διαδρομές με ΜΜΜ θα χάναμε πολύτιμο χρόνο και θα ταλαιπωρούμασταν οικτρά.

Σόρρυ για την παρένθεση, περιμένω τη συνέχεια! :)
Σίγουρα έχει να κάνει με το από που παίρνεις το λεωφορείο. Εμείς τις περισσότερες φορές το παίρναμε από την αφετηρία του. Μάλιστα, δεν θυμάμαι κάποια φορά που δεν κάτσαμε.
Η γραμμή Βαλέτα - Σλιέμα μου έκανε και εμένα για προβληματική, καθώς εξυπηρετεί μεγάλο όγκο τουριστών. Να φανταστείς δεν πήγαμε Σλιέμα (και) γιατί μας απέτρεψε το πλήθος που συνωστιζόταν στην αφετηρία.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ας γράψω λίγο την άποψή μου για τα λεωφορεία επειδή τείνω να διαφωνήσω με όλους σας. Με κούρασαν, με κούρασαν, με κούρασαν. Και είμαι και βολική και συνηθισμένη στην ταλαιπωρία των ΜΜΜ διότι δεν οδηγώ στην καθημερινότητά μου.

Έμενα Σλιέμα στα όρια με το St Julian. Δεινοπάθησα. Τα ωράρια δεν ήταν απολύτως ακριβή, υπήρχαν καθυστερήσεις, στις ώρες αιχμής γινόταν η πλήρης σαρδελοποίηση. Συχνά περνούσε ένα λεωφορείο κι επειδή περίμενε τόσος κόσμος ο οδηγός έβαζε μερικούς μόνο μέσα και οι υπόλοιποι έπρεπε να περιμένουν το επόμενο. Ειδικά η μετάβαση στο Μαρσασλόκ ήταν δράμα! Τι να πω, ενδεχομένως να είχε τόσο κόσμο λόγω Πρωτομαγιάς. Από την άλλη πώς θα είναι το καλοκαίρι;

Γενικώς προτείνω ενοικίαση αυτοκινήτου για 1-2 μέρες. Εμείς κλείσαμε transfer από και προς το αεροδρόμιο, ενώ πήγαμε Γκόζο ημερήσια εκδρομή οργανωμένα. Χρήματα που καθόλου δεν μετάνιωσα, καθώς αν κάναμε αυτές τις διαδρομές με ΜΜΜ θα χάναμε πολύτιμο χρόνο και θα ταλαιπωρούμασταν οικτρά.

Σόρρυ για την παρένθεση, περιμένω τη συνέχεια! :)
Kαι ένα ζευγάρι φίλοι μας που πήγαν μέσα απριλίου τα ίδια μας είπαν.. Και επίσης πως η οδήγηση τους είναι χάλια.. Ιούνιο που πάμε εμείς λογικά θα'χει ακόμα περισσότερο κόσμο. Στο χωριό του ποπάυ πήγατε (@underwater ή @katkats);; Αξίζει ή είναι τουριστοπαγίδα; Φαίνεται και μακριά στο χάρτη και με αυτά που ακούω για τα λεωφορεία και μέσα στη ζέστη θα'ναι ζόρικα. Είδα πως είναι κοντά και η golden beach (από τις λίγες παραλίες τους) και έλεγα μήπως το συνδυάσουμε..
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Συμφωνώ απόλυτα... Κακώς είναι παρεξηγημένη η Μάλτα.. Μόλις γύρισα και μου άρεσε πολύ. Ομολογώ ότι την επέλεξα σχεδόν από πείσμα να αποδείξω ότι είναι όπως λες κ εσύ "μια χαρα"..
Το μάτι σου χορταίνει ομορφιά ..! Ασε που είναι μια γοητευτική μίξη πολλών διαφορετικών πολιτισμών..
Το μόνο που θα ήθελα να πω είναι σε σχέση με την αντίληψη ότι η Μάλτα είναι καλοκαιρινός προορισμός για μπάνιο κτλ... Απ ότι είδα δεν συγκρίνεται με κανένα ελληνικό νησί και οι όντως πολύ όμορφες σπηλίες της έχουν πολλά να ζηλέψουν από την Μήλο. Ίσως βέβαια να κάνω κ λάθος .. Αν κάποιος είδε κάτι διαφορετικό να μας πει! Επίσης μέρη πολυδιαφημισμένα όπως το Blue lagoon στο Comino βουλιάζουν κυριολεκτικά από κόσμο και είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσει κανείς να τα ευχαριστηθεί από μια ώρα και μετά..
YΓ: Περιμένουμε να ακούσουμε και για Βαλένθια :clap:
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Η γραμμή Βαλέτα - Σλιέμα μου έκανε και εμένα για προβληματική
Αυτό είναι που λέει η katkats , χρησιμοποιήσαμε κ εμείς τα λεωφορεία 4 μέρες full κ μείναμε πάρα πολύ ικανοποιημένοι, υπάρχουν άπειρες γραμμές και περνάνε συνέχεια.. Γυρίσαμε σχεδόν όλο το νησί με τα λεωφορεία κ η μόνη φορα που δυσκολευτήκαμε ήταν σε διαδρομή στην Σλιέμα όπου είμασταν σαν σαρδέλες.
Πάντως την οδήγηση την λες κ λίγο χαοτική...... πέραν του ότι οδηγούν από δεξιά, οδηγούν λίγο σαν τρελοί χωρίς φλας , όρια ταχύτητας δεν τηρούνται.. Δεν ξέρω αν θα νοίκιαζα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.121
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Κρίμα που ταλαιπωρήθηκες, εγώ πήγα το Μάϊο του 2008,μαλλον ήμουν νεότερη και δεν πολυκατάλαβα απο ταλαιπωρία. Η αλήθεια είναι, τώρα που τα θυμάμαι, ότι τα λεωφορεία, εκείνα τα παλιά τα κίτρινα, ήταν συχνά γεμάτα και αργούσαν αλλά μάλλον έιχα ενθουσιαστεί με τον τόπο και το πρέβλεψα.
Αυτοκίνηντο ούτε τόλμησα να σκεφτώνα νοικιάσω λόγω της αντίθετης απο εμάς οδήγησης.
Κοίτα κι εμείς 34 χρονών είμαστε, δεν μας λες και γερουσία, αλλά παρ' όλα αυτά τα είδαμε όλα. Αυτά τα λεωφορεία που λες δεν τα είδα, μάλλον έχουν σταματήσει να λειτουργούν.

Είχα διαβάσει κάπου λίγο καιρό αφότου επιστρέψαμε (2014/5?) ότι η εταιρία υπεύθυνη για τα λεωφορεια άλλαξε, με αποτέλεσμα η κατάσταση να αλλάξει προς το χειρότερο. Μάλλον γι αυτό είχες μια τέτοια εμπειρία. Εμείς ούτε μια φορά δεν είχαμε καθυστέρηση η κάποιο πρόβλημα καθόλη την εβδομάδα που κάτσαμε τον Αύγουστο πέραν του γεμάτου λεωφορείου στο Βαλλεττα Σλιεμα. Μάλιστα τότε υπήρχαν και λεωφορεία που σε πήγαιναν σε πολλά μέρη του νησιού από Σλιεμα που δεν είχαν αφετηρία τη Βαλλεττα για να μοιράσουν τον κόσμο.
Σίγουρα έχει να κάνει με το από που παίρνεις το λεωφορείο. Εμείς τις περισσότερες φορές το παίρναμε από την αφετηρία του. Μάλιστα, δεν θυμάμαι κάποια φορά που δεν κάτσαμε.
Η γραμμή Βαλέτα - Σλιέμα μου έκανε και εμένα για προβληματική, καθώς εξυπηρετεί μεγάλο όγκο τουριστών. Να φανταστείς δεν πήγαμε Σλιέμα (και) γιατί μας απέτρεψε το πλήθος που συνωστιζόταν στην αφετηρία.
Αυτό είναι που λέει η katkats , χρησιμοποιήσαμε κ εμείς τα λεωφορεία 4 μέρες full κ μείναμε πάρα πολύ ικανοποιημένοι, υπάρχουν άπειρες γραμμές και περνάνε συνέχεια.. Γυρίσαμε σχεδόν όλο το νησί με τα λεωφορεία κ η μόνη φορα που δυσκολευτήκαμε ήταν σε διαδρομή στην Σλιέμα όπου είμασταν σαν σαρδέλες.
Έχετε δίκιο ότι η γραμμή της Σλιέμα είναι προβληματική και ότι βολεύει να ξεκινάει κανείς απευθείας από Βαλέττα. Από την άλλη τη χειρότερη ταλαιπωρία τη φάγαμε στη διαδρομή μεταξύ Βαλέττας και Μαρσασλόκ, τόσο στο πήγαινε όσο και στο έλα. Ελλιπέστατος αριθμός δρομολογίων για τόσο πολύ κόσμο. Ενώ για Σλιέμα είχε πολλές γραμμές και είναι και μικρή διαδρομή. Επίσης το Σλιέμα-Βαλέττα το κάναμε και με το φέρρυ, αξίζει, 5' και βγάζεις και ωραίες φωτός.

Kαι ένα ζευγάρι φίλοι μας που πήγαν μέσα απριλίου τα ίδια μας είπαν.. Και επίσης πως η οδήγηση τους είναι χάλια.. Ιούνιο που πάμε εμείς λογικά θα'χει ακόμα περισσότερο κόσμο. Στο χωριό του ποπάυ πήγατε (@underwater ή @katkats);; Αξίζει ή είναι τουριστοπαγίδα; Φαίνεται και μακριά στο χάρτη και με αυτά που ακούω για τα λεωφορεία και μέσα στη ζέστη θα'ναι ζόρικα. Είδα πως είναι κοντά και η golden beach (από τις λίγες παραλίες τους) και έλεγα μήπως το συνδυάσουμε..
Δεν πήγαμε. Από τις φωτός και όσα διάβασα μου φάνηκε τρελή tourist trap. Για μένα αν κάποιος θέλει να ξεφύγει λίγο από τα "στάνταρ" να πάει Γκόζο. Μαζί με τη Mdina το μέρος που ευχαριστήθηκα περισσότερο.
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Επίσης το Σλιέμα-Βαλέττα το κάναμε και με το φέρρυ, αξίζει, 5'
Αυτό ήθελα να πω κ εγώ! Είναι έτσι η μορφολογία της Μάλτας που από θαλάσσης φτάνεις πιο γρήγορα .. Πολύ βολικό το φέρρυ! Το μόνο αρνητικό ότι εξαρταται από τον καιρό.. Λίγο να φυσάει το κόβουν :cool:
 

kanaliotis

Member
Μηνύματα
143
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τον περασμένο Αύγουστο πήγα με τη σύζυγο στη Μαλτα. Εμείς χρησιμοποιήσαμε το λεωφορείο μόνο για τη διαδρομή στη Mdina και για να πάμε από τη Βαλέτα στο λιμάνι όπου πήραμε το φέρρυ για Γκοτζο. Κινηθήκαμε όμως πολύ βολικά με το ´πρασινό ´ hop on hop off. Τονίζω το πράσινο γιατί στα ακουστικά η ξενάγηση ειναι και στα Ελληνικά , όπου είχε αρκετά έξτρα κ ενδιαφέροντα περα από αυτά που είχα στον ταξ. Οδηγό μου. Η τιμή ήταν πολύ τίμια και είχα και έκπτωση και για τη χρήση στο Gozo.

Γενικά τον Αύγουστο γινόταν της κακομοίρας απο άποψη τουρισμού . μάλιστα με μερικούς Μαλτεζους που το συζήτησα , θεωρούσαν ότι δέχτηκαν παραπάνω τουρίστες απο αυτό που πραγματικά μπορούσαν να εξυπηρετήσουν. Αναφέρω ενδεικτικό παράδειγμα , το λεωφορείο για το λιμάνι που πήραμε το φέρρυ για το Gozo, γέμισε απ την αφετηρία της Βαλέτα .φυσικα για μας ήταν ΟΚ, σαν να πήραμε ταξί , αλλα οι άνθρωποι που περίμεναν στις στάσεις θα γίνανε μπουρλότο . Θεωρώ κ πάλι ομως ότι ήταν ειδικη περίπτωση .

Γενικά , θα ήθελα να πω και εγώ ότι η Μαλτα με εξέπληξε ευχάριστα ,ίσως γιατί πήγα με όχι υψηλές προσδοκίες . Ενδιαφέρουσα ιστορία, καλό φαγητό , όμορφες φυσικές ομορφιές , καταπληκτικό ξενοδοχείο που εμεινα στη Βαλέτα και αρκετά οικονομικό .

Το συστήνω .

Υγ. Εννοείται καραβάκι Σλιεμα-Βαλέτα και όχι λεωφορείο !
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Μιας και ειδα οτι συζητατε για τις μετακινησεις... θα συμφωνησω με την @underwater απολυτα.
Τα λεωφορεια στο νησι ειναι χασιμο χρονου και υπομονης! Ειδικα με τις τιμες ενοικιασης που παιζουν ( last minute 38 ευρω για 3 μερες, θυμαμαι οταν το κοιταγα για ολη τη διαμονη μας (4 μερες ηταν κατι σαν 30 ευρω), αν σκεφτει κανεις οτι το ταξι αεροδρομιο- St Julian's εχει 20 ευρω τοτε δεν το συζηταμε.... ΑΜΑΞΙ με κλειστα τα ματια.
Δεν οδηγουν τελεια (πχ σε διαβασεις δεν σταματανε ευκολα) στις πλατειες ο κανονας ειναι αναποδος απο μας αλλα θα σας παρει μια μερα να το συνηθισετε και θα εχετε την αναεση σας και θα δειτε πολυ περισσοτερα πραγματα!

Υ.Γ +1 στο Γκοζο και απο μενα, ειχα ακουσει τα χειροτερα ευτυχως ακουσα την @underwater τελικα.... Πολυ αυθεντικο!
 

Anastazia

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Να συνεχίσω την κουβέντα για τις μετακινήσεις; Θα ήταν υπερβολή @elenara88 να μου προτείνεις κάποια εταιρεία ενοικίασης γιατί με προβλημάτισαν οι τιμές που βρήκα και με φόβισε η δέσμευση των 1000Ε της κάρτας; Πάντως περιμένω πώς και πώς την άφιξή μας στην Μάλτα!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Απέφυγε την Goldcar :)
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Εδώ θα σε στεναχωρήσω. Η συνέχεια μετά το Πάσχα. Έχουμε και μια Βαλένθια να χαρούμε :D
Την χαρήκατε την Βαλένθια;:p
Σε λίγο θα χαρείτε και την Σικελία...αλλά την συνέχεια της Μάλτας,δεν την βλέπουμε:D
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Όνειρο η Μάλτα!!! Κυρίως όσοι μένουν ή έχουν σχέση με Ρόδο και Κω επιβάλλεται μια επίσκεψη εκεί για να δουν εκτός των άλλων και τη συνέχεια της ιστορίας των δικών τους Ιπποτών. Ελπίζω σύντομα να πάω και εγώ! @katkats μας αργείς :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom