Γαλλία Προτάσεις και συμβουλές για Νότιο Γαλλία - Προβηγγία

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγω ετοιμαζω για αρχες Ιουνι , 2 νυχτες Σεν Ραφαελ, 3 Αβινιον και 3 Νικαια [πτησεις Θεσσ/νικη - Νικαια],αν σε βοηθαει, για τις περιοχες που θελεις
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Εγω ετοιμαζω για αρχες Ιουνι , 2 νυχτες Σεν Ραφαελ, 3 Αβινιον και 3 Νικαια [πτησεις Θεσσ/νικη - Νικαια],αν σε βοηθαει, για τις περιοχες που θελεις
Αρα κι εσύ 3 μερες και 5 μερες θα αφιερώσεις. Κι εγώ από Θεσσαλονίκη κοιτάζω πτήσεις για νικαια, η Alitalia ειναι η πιο οικονομική.
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ναι με Αλιταλια, παμε πρωτα Σεν τροπε , μετα Αβινιον και αφηνουμε στο τελος Νικαια Μονακο Μεντον , Βενσ κλπ
 

demi kreb

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
θα προσθετα και μια μονοημερη εκδρομη στο πανεμορφο φαραγγι του Βερντον...
Καλησπέρα

Ετοιμάζω ένα 10ημερο οδικό ταξίδι στις αρχές Ιουνίου για Cote d azur και Προβηγκια. Σχεδιάζω μεταξύ άλλων απο τα χωριά της Προβηγκίας να παω στο χωριό Moustiers και απο εκεί στο Balcon de Mescla για την θέα στο φαραγγι του Βερντόν. Θα συνεχίσω μετά για Νίκαια. Αυτή την διαδρομή σχεδιάζω να την κάνω σε μια ημέρα. Δηλαδή Lourmarin - Moustiers - Balcon de Mescla - Nice. Η ερώτηση μου αφορά στην ασφάλεια της διαδρομής σε σχέση με το φαράγγι και επειδή έχω δει κάποια πολύ στενά τούνελ.
Ευχαριστώ
 

demi kreb

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σου γραφω μερικές εντυπωσεις μου από νότια γαλλια

η Νικαια είναι μια πολύ καλή βάση...προτεινω grasse οπωσδηποτε και saint paul de vence είναι κοντά στη grasse,23 χλμ αν θυμάμαι καλά....

η Αvignon εχει πραγματα να δεις και είναι καλή σκέψη να μεινεις εκει...εγώ ομως ερωτευτηκα την αρλ...και φυσικά μην αφήσες την aix en provence...εμεις κάναμε μια στάση 3ωρη και μου άρεσε παρα πολυ
αν θες ριξε μια ματιά εδώ που έχω γραψει μερικά για αυτά τα μέρη (από το μέσο περιπου της σελιδας και μετα΄)
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%FD%F1%E1-%EC%E5%F3%EF%E3%E5%E9%E1%EA%DE.html

Καλησπέρα
Αρχές Ιουνίου ετοιμάζω οδικό δεκαήμερο ταξίδι στην Νότια Γαλλία και θα ήθελα την άποψη σου σχετικά με τα μέρη και την ισοκατανομή. Σχεδιάζω τα κάτωθι:
1. Antibes -Cannes
2. Cannes-Mougin-st Tropez
3. Aix en provence-Les Beaux de Provence-Arles (βραδυ)
4. Arles- Pont DuGard (απόγευμα)-Avignon(βραδυ)
5. Avignon
6. Gordes-Roussillon-Lourmarin
7. Moustiers- Φαράγγι Verdon-Nice
8. Saint Paul de Vince-Villa Erphusi-Nice
9. Monaco-Eze-Nice
10. Nice

Ευχαριστω
 

tou dromou

Member
Μηνύματα
141
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλησπέρα

Ετοιμάζω ένα 10ημερο οδικό ταξίδι στις αρχές Ιουνίου για Cote d azur και Προβηγκια. Σχεδιάζω μεταξύ άλλων απο τα χωριά της Προβηγκίας να παω στο χωριό Moustiers και απο εκεί στο Balcon de Mescla για την θέα στο φαραγγι του Βερντόν. Θα συνεχίσω μετά για Νίκαια. Αυτή την διαδρομή σχεδιάζω να την κάνω σε μια ημέρα. Δηλαδή Lourmarin - Moustiers - Balcon de Mescla - Nice. Η ερώτηση μου αφορά στην ασφάλεια της διαδρομής σε σχέση με το φαράγγι και επειδή έχω δει κάποια πολύ στενά τούνελ.
Ευχαριστώ
η διαδρομη ειναι ασφαλης, περιπου σε 750 μετρα υψος, αξιζει η θεα, κανονιστε να ταξιδευετε μερα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom