ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
δεν θα διαφωνήσω δεν θα συμφωνήσω κιόλας:) στο Mανχάτταν έρχεσαι για να ζήσεις αυτή ακριβώς την "τουριστιλα"..δεν έρχεσαι για τις "ποιοτικές" διακοπές με την έννοια ότι επισκέπτεσαι ένα μέρος με βαθιά ιστορία κτλ..έρχεσαι για να ψωνίσεις και να ζήσεις για λίγο την "αμερικανια" σου..όπως την έχει φανταστεί ο καθένας μας βέβαια..αλλά λίγο πολύ αυτή είναι η ουσία..αν αγαπάς την Νέα Υόρκη δεν μπορεί να μην αγαπάς και το Times Square..εννοείτε ότι υπάρχουν πολλά πολλά μέρη να επισκεφτείς στην Νέα Υόρκη και σίγουρα πιο ποιοτικά αλλά πως να το κάνουμε το Times Square είναι από τις σημαίες της πόλης και ειδικά για κάποιον που έρχεται για πρώτη φορά..μετά την τρίτη τέταρτη φορά ok αλλάζει το πράγμα..
Διαφωνούμε αγαπητό μου εσώρουχο. Μια φορά πήγα κι εγώ στη ΝΥ, έκατσα 8 μέρες και δεν πρόλαβα να δω όσα ήθελα και πάλι στην Times Square πάνω από 5' δεν πρέπει να έκατσα. Όχι απλά δεν είναι προορισμός τουριστίλας η Νέα Υόρκη (όπως είναι και δικαιωματικά το Βέγκας, με όλο το γέλιο που αυτό βγάζει), αλλά είναι και από τις πόλεις που έχει πάρα πολλά και πολυποίκιλλα να δεις. Και άντε, πήγες στην πλατεία την έβγαλες και μια φωτό, γέλασες και με το κιτς... το να διαμένεις εκεί δε βλέπω ποιο πλεονέκτημα έχει. Υποκειμενική βέβαια η άποψη αφού έχει να κάνει με γούστο, αλλά οι μεθυσμένες Αγγλίδες, οι διαφημίσεις και η ανυπαρξία καθημερινότητας δεν με ελκύουν για την περιοχή που θα επιλέξω να μείνω. Δέκα φορές στο Χάρλεμ, στο Σέντραλ Παρκ, στα Washington Heights, κάπου να πάρεις μια
ιδέα πώς είναι η ζωή και να είσαι σχετικά κοντά σε αυτά που θες να δεις. Ακόμη και πιο μακριά να είσαι, στο Τζέρσι ή στην Αστόρια, πιο λογικό το βλέπω από τις λάμπες και τους αστυνομικούς φωτομοντέλα, τα φυλλάδια για pub crawls και υπαίθριους κάπτεν αμέρικα. Έχει ΤΟΣΑ πράγματα η πόλη που όλοι αυτοί διεκδικούν με το ζόρι 3 με 4 λεπτά της εβδομάδας μου.

Δεν το λέω για να πείσω εσένα που μένεις εκεί, αλλά ακριβώς για κάποιον που πάει για λίγες μέρες.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
@Yorgos μιας και εγώ πάω ακριβώς για λίγο να σου πω πως με με βρίσκει σύμφωνη το σκεπτικό του @Boxerakiου . Θα είμαστε εκεί για λίγες μέρες και η αλήθεια είναι πως χαίρομαι που θα είμαι κι εγώ τουρίστας μαζί με όλο το τουριστομάνι. Το να δω πως είναι η ζωή εκεί θα το έψαχνα ίσως σε δεύτερη ή τρίτη επίσκεψη-χλωμό βέβαια. Όταν πας σε έναν τόπο πρώτη φορά θες να δεις όλα αυτά τα οποία βλέπεις μόνο σε φωτός και φόρουμ καλή ώρα και να τα έχεις όσο γίνεται πιο εύκολα προσβάσιμα. Αντίστοιχα και οι τουρίστες που έρχονται πρώτη φορά Αθήνα, στο Σύνταγμα θα ψάξουν να μείνουν κοντά, που έχουν δίπλα Ακρόπολη, Θησείο,Πλάκα, κλπ. και μετρό για τις μετακινήσεις τους. Δύσκολο να σκεφτούν να μείνουν σε πρώτη επίσκεψη,πχ. στη Νέα Ιωνία ή στον Πειραιά, για να δουν τον τρόπο ζωής μας ;)
και όποιος θέλει ας μου απαντήσει και στο ερώτημα που έθεσα πιο πάνω :)
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
@Yorgos μιας και εγώ πάω ακριβώς για λίγο να σου πω πως με με βρίσκει σύμφωνη το σκεπτικό του @Boxerakiου . Θα είμαστε εκεί για λίγες μέρες και η αλήθεια είναι πως χαίρομαι που θα είμαι κι εγώ τουρίστας μαζί με όλο το τουριστομάνι. Το να δω πως είναι η ζωή εκεί θα το έψαχνα ίσως σε δεύτερη ή τρίτη επίσκεψη-χλωμό βέβαια. Όταν πας σε έναν τόπο πρώτη φορά θες να δεις όλα αυτά τα οποία βλέπεις μόνο σε φωτός και φόρουμ καλή ώρα και να τα έχεις όσο γίνεται πιο εύκολα προσβάσιμα. Αντίστοιχα και οι τουρίστες που έρχονται πρώτη φορά Αθήνα, στο Σύνταγμα θα ψάξουν να μείνουν κοντά, που έχουν δίπλα Ακρόπολη, Θησείο,Πλάκα, κλπ. και μετρό για τις μετακινήσεις τους. Δύσκολο να σκεφτούν να μείνουν σε πρώτη επίσκεψη,πχ. στη Νέα Ιωνία ή στον Πειραιά, για να δουν τον τρόπο ζωής μας ;)
και όποιος θέλει ας μου απαντήσει και στο ερώτημα που έθεσα πιο πάνω :)
οι τουριστες εχουν λεφτα ομως :xalara:. περα απο την πλακα παιδια ειναι κριμα να δινετε πολλα λεφτα στην διαμονη. εγω εδωσα για 4 μερες 620 δολαρια για ξενοδοχειο στην times και 1250 στο ξενοδοχειο στο miami.μπορουσα να ερθω πισω με ενα iphone 6s το λιγοτερο!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Θα είμαστε εκεί για λίγες μέρες και η αλήθεια είναι πως χαίρομαι που θα είμαι κι εγώ τουρίστας μαζί με όλο το τουριστομάνι
OK,πάω πάσο, αφού αυτό θέλετε για το ταξίδι σας.
Δύσκολο να σκεφτούν να μείνουν σε πρώτη επίσκεψη,πχ. στη Νέα Ιωνία ή στον Πειραιά, για να δουν τον τρόπο ζωής μας ;)
Να το σκεφτούν μόνοι τους δεν το σκέφτονται (αν και με τις επιλογές τύπου couchsurfing/airbnb όλο και περισσότερος κόσμος κατευθύνεται προς τα κει), αλλά όταν εγώ το προτείνω σε φίλους και μένουν στην Πεύκη, το Μαρούσι ή -συμπτωματικά- τη Νέα Ιωνία και το Νέο Ηράκλειο, το καταφχαριστιούνται, κάνοντας ειδικά τη σύγκριση με περιοχές όπως η Πλάκα. Πάνε και βλέπουν τα αξιοθέατα, αλλά τους αρέσει το βράδυ να βγουν εκεί που βγάινουν οι νορμάλ άνθρωποι (κι όχι τα τσολιαδάκια, ΖορζΜυστακί και συρτάκια), να φάνε εκεί που τρώνε οι ντόπιοι, να περπατήσουν νορμάλ γειτονιές κι όχι τουριστικά γκέτο. Σίγουρα, πολλά αξιοθέατα είναι κοντά στα τουριστικά γκέτο σε κάθε πόλη (γι αυτό δημιουργούνται εκεί άλλωστε), αλλά αυτό δε σε υποχρεώνει να μένεις, να βγαίνεις και να τρως εκεί. Στην περίπτωση της Αβάνας ας πούμε, το να μείνεις, να τρως και να βγαίνεις στην παλιά πόλη είναι ο τέλειος τρόπος να μην πάρεις ιδέα του πώς είναι η ζωή στη χώρα, η κουλτούρα των ντόπιων, τι τρώνε, πού βγαίνουν, πώς ζουν, τι μουσική ακούν (με κανά Buena Vista από το πρωί μέχρι το βράδυ θα τη βγάλεις, μουσική που μισούν οι Κουβανοί). Food for thought, δεν πάω να πείσω κανέναν, αφού κοντά στην TS θέλετε να μείνετε, μια χαρά θα περάσετε.
και όποιος θέλει ας μου απαντήσει και στο ερώτημα που έθεσα πιο πάνω :)
Ε αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί. Δεν ξέρουμε πού τρώτε, πόσο πίνετε, τι σόου θα δείτε, αν θα παίρνετε ταξί, τι σας αρέσει να κάνετε, αν θα επισκεφθείτε μουσεία από αυτά που έχουν χρεώσεις ή από αυτά που κάνεις δωρεές, πόσο ψωνίζετε, αν θα τρώτε street food που δεν πληρώνεται με κάρτες κλπ κλπ. Είναι σα να σου πω εγώ "θα βγω το βράδυ στην Αθήνα, πόσα λέτε να ξοδέψω;", το εύρος είναι τεράστιο, άμεσα συνδεδεμένο με τα γούστα μου. Πες μας τι σκοπεύετε να κάνετε για να έχουμε μια ιδέα.
 

Cave_man

Member
Μηνύματα
297
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
παιδιά να κάνω και εγώ μια ερώτηση.
που είναι καλύτερο, empire state building η top of the rock? και ποια ώρα είναι καλύτερη για να ανεβει κάποιος;
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
top of the rock λεεω εγω θα βγαλεις πολυ ωραιες φωτογραφιες απο εκει πανω. παντως δεν αξιζει να ανεβεις και στα 2 να ξερεις!
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
63
Likes
135
Στο top of the rock θα βγάλεις καλύτερες φωτογραφίες, αλλά κα το empire state building έχει την μαγεία του! Αν μπορείς πήγαινε και στα δύο, εγώ αυτό έκανα και δεν το μετάνιωσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.300
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ δε βλέπω το λόγο να πας και στα δυο, εκτός από παρανοϊκά ακριβά είναι και χρονοβόρα. Η φάση είναι ότι στο top of the rock πολλοί από αυτούς που πάνε είναι εεπιδή στον οδηγό του LP λέει ότι είναι "πιο αυθεντικό" (hello???) και στην ουρά όλοι ψιθύριζαν αυτή την ατάκα ("ε ναι, είναι και πιο αυθεντικό..."). Ωραίες φωτό, καλά, μέχρι εκεί.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τι εννοει πιο αυθεντικο , γιατι το Empire δεν ειναι οριτζιναλ δηλαδη;Και γω παντως πιστευω οτι η θεα ειναι καλυτερη απο το Rockfeller κ συμπεριλαμβανει κ το Empire. Αλλα τι να λεμε... αφου δεν προλαβαμε τους διδυμους πυργους να δουμε τι θεα θα ειχε κι απο κει...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Η καλύτερη ώρα προφανώς είναι λίγο πιο πριν από τη δύση του ηλίου. Προλαβαίνεις μέρα, απολαμβάνεις τη δύση και την φωτισμένη Νέα Υόρκη. Στο Top of the Rock ουρές είχε αλλά σχετικά μικρές. Νομίζω σε κανά 20λεπτο είχαμε ανέβει πάνω
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
Διαφωνούμε αγαπητό μου εσώρουχο. Μια φορά πήγα κι εγώ στη ΝΥ, έκατσα 8 μέρες και δεν πρόλαβα να δω όσα ήθελα και πάλι στην Times Square πάνω από 5' δεν πρέπει να έκατσα. Όχι απλά δεν είναι προορισμός τουριστίλας η Νέα Υόρκη (όπως είναι και δικαιωματικά το Βέγκας, με όλο το γέλιο που αυτό βγάζει), αλλά είναι και από τις πόλεις που έχει πάρα πολλά και πολυποίκιλλα να δεις. Και άντε, πήγες στην πλατεία την έβγαλες και μια φωτό, γέλασες και με το κιτς... το να διαμένεις εκεί δε βλέπω ποιο πλεονέκτημα έχει. Υποκειμενική βέβαια η άποψη αφού έχει να κάνει με γούστο, αλλά οι μεθυσμένες Αγγλίδες, οι διαφημίσεις και η ανυπαρξία καθημερινότητας δεν με ελκύουν για την περιοχή που θα επιλέξω να μείνω. Δέκα φορές στο Χάρλεμ, στο Σέντραλ Παρκ, στα Washington Heights, κάπου να πάρεις μια
ιδέα πώς είναι η ζωή και να είσαι σχετικά κοντά σε αυτά που θες να δεις. Ακόμη και πιο μακριά να είσαι, στο Τζέρσι ή στην Αστόρια, πιο λογικό το βλέπω από τις λάμπες και τους αστυνομικούς φωτομοντέλα, τα φυλλάδια για pub crawls και υπαίθριους κάπτεν αμέρικα. Έχει ΤΟΣΑ πράγματα η πόλη που όλοι αυτοί διεκδικούν με το ζόρι 3 με 4 λεπτά της εβδομάδας μου.

Δεν το λέω για να πείσω εσένα που μένεις εκεί, αλλά ακριβώς για κάποιον που πάει για λίγες μέρες.
ήμουν σίγουρος ότι θα διαφωνούσαμε αλλα αυτό είναι το ωραίο:)

Aν πρόσεξες είπα δεν θα διαφωνήσω αλλα δεν θα συμφωνήσω κιόλας..άρα δεν διαφώνησα απλά απάντησα για την κουλτούρα που έχει το μεγαλύτερο ποσοστό τουριστών που έρχεται για πρώτη φορα στην Νέα Υόρκη..

υπάρχουν άνθρωποι που είναι πιο ψαγμένοι στα ταξίδια τους έχουν μια διαφορετική φιλοσοφία και σίγουρα οργανώνουν καλύτερα τα πράγματα με την εμπειρία τους με αποτέλεσμα όντως να μην τους λείπει η κάθε πλατεία και να αποφεύγουν τα πολύ τουριστικά που σίγουρα τις περισσότερες φορές δεν είναι και τα καλύτερα..πάντως εγώ ομολογώ ότι δεν είμαι από αυτούς γιατί την πρώτη φορά που ήρθα εδώ για τουρισμό αγάπησα την πλατεία:p και ξέρεις πιο είναι το χειρότερο..? ακόμα περνάω και μου αρέσει..μου βγαίνει η αμερικανια μου μου φαίνεται..

p.s κάθε μέρα γυρνάω από την μια άκρη της πόλης στην άλλη και κάθε μέρα περνάω από σημεία που λέω τη υπέροχη πόλη είναι αυτή και ποσο διαφορετική από το ένα τετράγωνο στο άλλο..απλά πιστεύω ότι οι 7 με 10 μέρες που έρχεται ο περισσότερος κόσμος είναι οριακές για να δεις τα βασικά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom