ΗΠΑ Νεα Υορκη - Πρωτη φορα - Συναλλαγμα ή καρτα ?

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
παιδιά ερώτηση:πόσα δολλάρια καλό είναι να έχουμε πάνω μας για πρώτα έξοδα φτάνοντας? Οι κάρτες εννοείται πως θα είναι ετοιμοπόλεμες, αλλά για να υπάρχει και λίγο ρευστό για παν ενδεχόμενο...είμαστε 2, εγώ και ο σύζυγος :D
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
Ε αυτό είναι δύσκολο να απαντηθεί. Δεν ξέρουμε πού τρώτε, πόσο πίνετε, τι σόου θα δείτε, αν θα παίρνετε ταξί, τι σας αρέσει να κάνετε, αν θα επισκεφθείτε μουσεία από αυτά που έχουν χρεώσεις ή από αυτά που κάνεις δωρεές, πόσο ψωνίζετε, αν θα τρώτε street food που δεν πληρώνεται με κάρτες κλπ κλπ. Είναι σα να σου πω εγώ "θα βγω το βράδυ στην Αθήνα, πόσα λέτε να ξοδέψω;", το εύρος είναι τεράστιο, άμεσα συνδεδεμένο με τα γούστα μου. Πες μας τι σκοπεύετε να κάνετε για να έχουμε μια ιδέα.
@Yorgos ευχαριστώ για την απάντηση.βασικά το ερώτημά μου αφορούσε όπως έγραψα τα πρώτα έξοδα, δηλαδή φτάνοντας να έχουμε λίγο ρευστό πάνω μας για παν ενδεχόμενο και γι'αυτό επίσης ανέφερα ότι οι κάρτες μας θα είναι ετοιμοπόλεμες. Αναλήψεις θα κάνουμε από εκεί αν χρειαστούμε, πιστωτικές έχουμε και οι δύο. Αν χρειαστεί πχ για ταξί, για κάρτα μετακινήσεων ή για ψιλολόγια ή κάτι να τσιμπήσουμε, μόλις πατήσουμε πόδι σε Αμερική, όχι για όλες τις μέρες που θα μείνουμε, αλοίμονο. 100 ή 200 δολάρια είναι καλό να υπάρχουν ή δεν είναι κ απαραίτητο, βγάζουμε κ από εκεί φτάνοντας?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Last edited:

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
απο το στομα μου το πηρες karfitsa . _angie_ γιατι δεν κανεις συναλαγμα απο Ελλαδα να εχεις δολαρια και να εισαι καλυμενη?στο λεεω γιατι δεν ειναι να τους εμπιστευεσαι τους πολιτικους μας σημερα , σημερα μπορει να εχει οριο 420 , αυριο 220. κανεις δεν ξερει τι μπορει να αλαξει στις επομενες μερες γιαυτο στο λεεω.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
@karfitsa και @Lexuss σας ευχαριστώ και τους 2 για τα σχόλια. Για το όριο των 420€ το γνωρίζω όπως επίσης και ότι δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη από πιστωτική. Ειδικά για την πιστωτική, δεν έκανα ποτέ ούτε καν εδώ, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Το ανέφερα διότι ξέρω πως στην Αμερική το πλαστικό χρήμα κινείται πολύ περισσότερο από το ρευστό και σίγουρα θα κάνουμε συναλλαγές και με τις πιστωτικές αλλά και με τις χρεωστικές. Και εδώ ακόμη, δεν έχω πολλά μετρητά πάνω μου, κινώ πολύ την χρεωστική και το έκανα και προ cc. Και μιας και οι 2 έχουμε λογαριασμούς σε πάνω από 1 τράπεζα, μπορούμε να κινούμε αρκετές κάρτες.Lexuss πολύ σωστό το σχόλιο για τους πολιτικούς :xalara:και ακριβώς επειδή σκέφτομαι κ εγώ το συνάλλαγμα, γι'αυτό ρώτησα, αν χρειάζεται να έχουμε ένα ποσό μαζί μας για πρώτη μέρα, για ψιλολόγια όπως είπα, για τα πρώτα έξοδα.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλασκα
@karfitsa και @Lexuss σας ευχαριστώ και τους 2 για τα σχόλια. Για το όριο των 420€ το γνωρίζω όπως επίσης και ότι δεν μπορείς να κάνεις ανάληψη από πιστωτική. Ειδικά για την πιστωτική, δεν έκανα ποτέ ούτε καν εδώ, δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Το ανέφερα διότι ξέρω πως στην Αμερική το πλαστικό χρήμα κινείται πολύ περισσότερο από το ρευστό και σίγουρα θα κάνουμε συναλλαγές και με τις πιστωτικές αλλά και με τις χρεωστικές. Και εδώ ακόμη, δεν έχω πολλά μετρητά πάνω μου, κινώ πολύ την χρεωστική και το έκανα και προ cc. Και μιας και οι 2 έχουμε λογαριασμούς σε πάνω από 1 τράπεζα, μπορούμε να κινούμε αρκετές κάρτες.Lexuss πολύ σωστό το σχόλιο για τους πολιτικούς :xalara:και ακριβώς επειδή σκέφτομαι κ εγώ το συνάλλαγμα, γι'αυτό ρώτησα, αν χρειάζεται να έχουμε ένα ποσό μαζί μας για πρώτη μέρα, για ψιλολόγια όπως είπα, για τα πρώτα έξοδα.
Nα έχεις μαζί σου το διαβατήριο σου (και όχι φωτοτυπία γιατί σε κάποια μαγαζιά κολλάει το μυαλό τους και δεν την δέχονται την φωτοτυπία) για όταν θα κάνεις χρήση της πιστωτικής σου κάρτας γιατί μπορεί να μην στην περνούν..αν και τώρα με τα chip έχουν αρχίσει και δεν ζητάνε αλλά καλού κακού...

Στα περισσότερα μέρη δεν θα χρειαστείς μετρητά αν δεν θες να κουβαλάς..εγώ ας πούμε συνήθως έχω μαζί μου 20$ εκ των οποίων τα περισσότερα είναι μονοδόλαρα για tips..η αν θέλω κάτι από καμιά καντίνα..επίσης σου προτείνω ότι δολάρια θες να έχεις μαζί σου κάντα από την Eλλάδα.
 

_angie_

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Miami
@Boxeraki ευχαριστώ για την απάντηση και για τη συμβουλή για το διαβατήριο.Μάλλον τότε θα κάνουμε εδώ λίγα ευρώ σε δολλάρια, για να υπάρχουν φτάνοντας. :)
 

g3org3T.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο
Καλησπέρα και απο εμένα.
Σας παρακολουθώ χρόνια αλλά μόλις τώρα πήρα την απόφαση να γράψω.
Σχεδιάζω και εγώ ενα ταξίδι στις αρχές του Ιούνη αρχικά για 10 ημέρες ΜΟΝΟ Νεα Υόρκη.
Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποιο θέμα με τα μετρητά;
πχ να έχω μαζί μου 3.000 ή 4.000€ ειναι εφικτό; Ποιό θα ήταν το κατάλληλο μέρος για να κάνω το συνάλλαγμα μου.

με εκτίμηση,
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Δεν θα προτιμούσες τις κάρτες; Για λόγους ασφαλειας πάνω απ' όλα!
 

g3org3T.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο
Σίγουρα θα έχω μαζί μου μια πιστωτική κάρτα, το όριο της πάραυτα δεν είναι πολύ υψηλό.
Δεν ενδείκνυται να ταξιδέψω με κάμποσα μετρητά;
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Εγώ θα σου έλεγα να βγάλεις μια χρεωστική να τη φορτώσεις με χρήματα και να χρησιμοποιείς αυτή. Για ποιο λόγο να κυκλοφορείς με τόσο χρήμα;
 

g3org3T.

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τόκυο
μπορώ να φορτώσω και την πιστωτική...απλά αυξάνεται προσωρινά το όριό της.
κάτι άκουσα οτι δεν μπορείς να έχεις μαζί σου πάνω απο 2000€ μετρητά κατα την έξοδο σου.
έχετε κάτι υπ' οψη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.499
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom