Πολωνία Bαρσοβία: H πόλη που αναγεννήθηκε από τις στάχτες της

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό

Όλοι με ρωτούσαν γιατί Βαρσοβία, πως κι επιλέξατε αυτόν τον προορισμό, θα χει παγωνιά, πάρτε χοντρα μπουφάν και τα σχετικά που όσο και άνιωθος και να σαι όλο και λιγουλάκι σε βάζουν σε σκέψεις. Καταρχήν απορρίψαμε κάποιες χώρες λόγω των γνωστών γεγονότων όπως Αγγλία, Βέλγιο, Γαλλία, Κωσταντινούπολη, Μόσχα....Μιας και Πράγα, Βαρκελώνη, Μαδρίτη, Βουδαπέστη κτλ έχουμε πάει, ήθελα κάτι όχι τόσο τουριστικό, όχι τόσο δημοφιλές. Αρχικά είπαμε Αγία Πετρούπολη αλλά οι μέρες και οι πτήσεις δε βόλεψαν. Τελικά κατέληξα στη Βαρσοβία απορρίπτοντας τον πρωτοκλασάτο προορισμό της χώρας, την Κρακοβία, όχι μόνο επειδή την έχω επισκεφθεί πριν καμιά 15ετία, αλλά κι επειδή είναι πίτα στους τουρίστες κάτι που προσωπικά με χαλάει. Αυτά σαν μια μικρή εισαγωγή.
Πάμε τώρα στο κυρίως πιάτο. Τα αεροπορικα τα έκλεισα πριν 1 μήνα, για 3 άτομα, εγώ, η σύζηγος και η μικρή μας κόρη 2.5 ετών. Βρήκα με Air Serbia στα 560 ευρώ για 3 άτομα, για λίγα λεπτά έχασα την προσφορά των 490. Η πτήση ήταν 1.10 λεπτά ως Βελιγράδι, 2 ώρες αναμονή και άλλη 1.30 ώρα ως Βαρσοβία. Αυτά όσον αφορά το πήγαινε έλα. Για τα της διαμονής έκανα μια χοντράδα λες και είμαι από την Άνω Ραχούλα και βγαίνω πρώτη φορά απ το χωριό μου. Aκούστε λοιπόν. Ένα μήνα πριν μαζί με τα εισιτήρια είχα κλείσει ῾ο άσχετος῾ 5 βράδια σ αυτό το hostel.
http://www.warsawdowntown.pl/en/rooms-4
Παρόλο που ταξιδεύουμε συχνά, δεν ήξερα, ναι δεν ήξερα ο άσχετος, ότι σ αυτά τα ξενοδοχεία κοιμάσαι στα ιδια δωμάτια με άλλους. Έρχεται που λέτε η γυναίκα μου μια μέρα πριν φύγουμε και μου λέει έτσι κι έτσι.
Ρε Γιώργο δες λίγο ξανά την κράτηση, μήπως θα είμαστε στο ίδιο δωμάτιο με άλλους.
Μη μου λες τέτοια τελευταία στιγμή της λέω και στέλνω μνμ στο hostel στη σελίδα τους στο fb.
Toυς λέω ότι έχουμε μαζί μας τη μικρή μας κόρη κι αν γίνετε να μας βάλουν σε δωμάτιο που θα είμαστε μόνοι μας. Δε περναέι μια ώρα με παίρνουν από τη booking.
-Δε μπορούν να σας φιλοξενήσουν μου λέει
-Γιατί ρωτάω εγώ
-Υπάρχει όρος στα Ψιλά Γράμματα της κράτησης που λέει ότι απαγορεύται παιδιά κάτω των 18 να είναι στο ίδιο δωμάτιο με άλλους πελάτες.
-Με ζώνουν τα φίδια. Άλλο δωμάτιο δεν έχουν να μας βάλουν μόνους, ρωτάω
-Όχι το χοστελ είναι γεμάτο
Εν το μεταξύ ξέχασα να πω, πως υπάρχει άλλος ένα όρος στη κράτηση που λέει ότι σε περίπτωση ακύρωσης ΔΕΝ επιστρέφεται κανένα μέρος του ποσού. Με το που το βλέπω με πιάνει κρύος ιδρώτας. Την κάναμε τη πατάτα πάλι.
-Και τώρα τι κάνουμε ρωτάω εγώ.
-Για να μη σας αφήσει ξεκρέμαστους ο ιδιοκτήτης, θα σας δώσει πριβέ δωμάτιο σε ένα δεύτερο χοστελ που έχει.
-Τουαλέτα θα έχουμε δική μας;
-Μισό λεπτό να τους πάρω και να σας πώ
Μετά από 3 λεπτά
-Η τουαλέτα δυστυχώς είναι κοινόχρηστη
Κατάρες, μπινελίκια και τα συναφή. Διάλογοι με τη γυναίκα για το τι να κάνουμε. Της λέω ενώ η κοπέλα από την booking περιμένει:
-Aς ρωτήσει αν γίνεται για πόσα άτομα είναι η τουαλέτα κι αν πει 4-5, λέμε δε γ......., το κλείνουμε.
-Έγινε....λέει η γυναίκα
-Μπορείτε σας παρακαλώ να τους ξαναπάρετε και να τους ρωτήσετε για πόσα άτομα προορίζεται η τουαλέτα;
-Φυσικά μου λέει
Θετική ενέργεια άρχισε να αντικαθιστά τον αρχικό κρύο ιδρώτα στη σκέψη ότι από αμέλεια, βλακεία, απροσεξία, θα χάναμε 200 ευρώ.
Ώσπου μετά από ένα 5 λεπτο περίπου ακούω τη φωνή της κοπέλας
-Ναι μ ακούτε
-Ναι εδώ είμαι της λέω
-Ρώτησα αυτό που ζήτησατε
-Και για πείτε μας, για πόσα άτομα τελικά είναι αυτή η περιβόητη τουαλέτα
- Για 17 μου λέει

Μόλις είχαμε χάσει 200 ευρώ(196 για την ακρίβεια)....Η συνέχεια αύριο γτ ξεκινάει και το ματς :)

 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας σου! Πήγαμε και μεις Βαρσοβία-Κρακοβία τον Οκτώβρη και το ταξίδι ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μας.. Πολύ κρίμα αυτό που πάθατε με το ξενοδοχείο, ελπίζω να βρήκατε άκρη.. Αφού δε φιλοξενούν ανήλικους θα μπορούσαν και αυτοί να ακυρώσουν την κράτηση χωρίς κόστος, ή έστω να μοιράσουν την διαφορά..
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Και η πλακα ειναι οτι η βαρσοβια ειναι φουλ στα πενταστερα κ τετραστερα με μισες τιμες σε σχεση με αλλες πολεις
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Περιμένω τη συνέχεια της ιστορίας σου! Πήγαμε και μεις Βαρσοβία-Κρακοβία τον Οκτώβρη και το ταξίδι ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μας.. Πολύ κρίμα αυτό που πάθατε με το ξενοδοχείο, ελπίζω να βρήκατε άκρη.. Αφού δε φιλοξενούν ανήλικους θα μπορούσαν και αυτοί να ακυρώσουν την κράτηση χωρίς κόστος, ή έστω να μοιράσουν την διαφορά..
Σου λένε, εγώ το γράφω έστω και με ψιλά γράμματα στους όρους της κράτησης. Αφου δε το πρόσεξες πλέρωνε τώρα. Επαγγελματίες echo.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σου λένε, εγώ το γράφω έστω και με ψιλά γράμματα στους όρους της κράτησης. Αφου δε το πρόσεξες πλέρωνε τώρα. Επαγγελματίες echo.
Κατάλαβα, κρίμα... Τουλάχιστον μετά από αυτή την ατυχία μείνατε κάπου καλά; όπως λέει και η dimitrak έχει πολλές καλές και οικονομικές επιλογές στην Βαρσοβία..
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Ναι echo. Σε καλό μας βγήκε. Θα γράψω αργότερα όμως. Το απόγευμα που με πιάνει ο συγγραφικός μου οίκτος:D
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Δεν ξερω αν αξίζει να παει κανεις με πτηση με ανταπόκριση.Εγω εκλεισα για τον Αύγουστο με Aegean στα 57 ευρώ one way (η επιστροφή θα γίνει από Ταλλίν) καί βρήκα διαμέρισμα γιά 2 άτομα στο κέντρο της παλιάς πόλης με 86 ευρώ οι τρείς διανυκτερεύσεις.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Δεν ξερω αν αξίζει να παει κανεις με πτηση με ανταπόκριση.Εγω εκλεισα για τον Αύγουστο με Aegean στα 57 ευρώ one way (η επιστροφή θα γίνει από Ταλλίν) καί βρήκα διαμέρισμα γιά 2 άτομα στο κέντρο της παλιάς πόλης με 86 ευρώ οι τρείς διανυκτερεύσεις.
Εξαρτάται και απ'την προσφορά που θα πετύχεις την περίοδο που πας.. Εμεις πήγαμε με ryan 20 ευρώ το άτομο και επιστροφή με aegean, πάλι απευθείας, με 40κάτι.. Απλά με ryan, για να μη ταλαιπωρηθείς, ήθελε ταξί από το αεροδρόμιο.. Αν θυμάμαι καλά για διαδρομή 40 λεπτών δώσαμε 40 ή 50 ευρώ αλλά είμασταν 4 άτομα και συνέφερε..
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Δεν ξερω αν αξίζει να παει κανεις με πτηση με ανταπόκριση.Εγω εκλεισα για τον Αύγουστο με Aegean στα 57 ευρώ one way (η επιστροφή θα γίνει από Ταλλίν) καί βρήκα διαμέρισμα γιά 2 άτομα στο κέντρο της παλιάς πόλης με 86 ευρώ οι τρείς διανυκτερεύσεις.
Όταν έχεις χρονικούς περιορισμούς λόγω δουλειάς και όταν οι μέρες που μπορείς να ταξιδέψεις είναι όταν ταξιδεύει όλος ο κόσμος δλδ φουλ σιζον, τότε συμβιβάζεσαι και με το λίγο μεγαλύτερο χρονικά ταξίδι(5 ώρες με ανταπόκριση στη προκειμένη) αλλά και με τις τσιμπημένες τιμές των εισιτηρίων.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Με μια μικρή καθυστέρηση συνεχίζω την ιστορία μου. Είχα μείνει στην ακύρωση της κράτησης και στα 196 ευρώ που πήγαν χαμένα..
Είναι Μεγάλη Τετάρτη, το βράδυ κατά τις 21:00 γίνεται η ακύρωση και τη Μεγάλη Πέμπτη στις 4 πετάμε ενώ είμαστε ξεκρέμαστοι από ξενοδοχείο. Θολωμένος καθώς για ώρες προσπαθούσα να λύσω το μπέρδεμα, τσέκαρα κάποια δωμάτια και στο φινάλε έστειλα ένα εμαιλ στη κάτοχο κάποιων apartments τσατισμένος από την booking θέλοντας κατά κάποιο τρόπο να τους εκδικηθώ ΜΗ δίνοντας προμήθεια στους κρυόκωλους Ολλανδούς, ερχόμενος σε άμεση επαφή με τον ιδοκτήτη. Για να μην τα πολυλογώ και κουράζω, η κοπελιά μου απάντησε, την πήραμε Πέμπτη πρωί τηλέφωνο και στο λεκτικό κάναμε την κράτηση σ αυτό το πολύ ωραίο και καθαρό διαμέρισμα σε πάρα πολύ ωραίο μέρος δίπλα ακριβώς από τη παλιά πόλη
http://www.booking.com/hotel/pl/freta-ii-apartment.en-gb.html
με 45 ευρώ τη βραδυά!

Αυτά όσον αφορά τα τα προ ταξιδιού.

Το ταξίδι ήταν μια χαρά και γύρω στις 20:00 ώρα Πολωνίας, μετά από κανά 5 ώρο δλδ, φτάνουμε στο αεροδρόμιο του Σοπέν. Ο κλασικός έλεγχος διαβατηρίων, κάνω κι ένα μικρό συνάλλαγμα κυρίως για να πληρώσω το ταξί και πάμε να πάρουμε τις αποσκεύες. 1 βαλίτσα ελήφθη, 2ο βαλιτσάκι ελήφθη, 3η τσάντα ελήφθη, καροτσάκι της μικρής; Οεο. Μάλλον έμεινε στο Βελιγραδι μας λένε. Συμπληρώνουμε μια αίτηση κι αν όλα πάνε καλά μας λένε σε 1-2 μέρες θα σας το στείλουμε στο δωμάτιο. Κι αν δε το βρουν; Πως θα γυρίσουμε την πόλη μ ενα μωρό 2.5 ετών; Θετική σκέψη όμως και φύγαμε για το διαμέρισμα. Το ταξί μας πήρε 35 ζλότι(1 προς 4.3 η αναλογία) δλδ κοντά στα 8.5 ευρώ Σε κανά 20 λεπτο(7-8 χλμ) ήμασταν στο δωμάτιο το οποίο είναι ακριβώς δίπλα στη Παλιά Πόλη. Εκεί μας υποδέχθηκε η πολύ πρόσχαρη νεαρή ιδιοκτήτρια με την οποία μιλήσαμε κανά 20 λεπτο, την πληρώσαμε και βγήκαμε να τσιμπήσουμε κάτι στα πεταχτά μιας και η κούραση άρχισε να μας κυριεύει
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Σου λένε, εγώ το γράφω έστω και με ψιλά γράμματα στους όρους της κράτησης. Αφου δε το πρόσεξες πλέρωνε τώρα. Επαγγελματίες echo.
Επειδή κλείνω τακτικά με παιδί στη booking, αν δηλώσεις το παιδί και την ηλικία του, δεν εμφανίζονται τα δωμάτια που δε δέχονται παιδιά.
 

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Εδώ είναι το εστιατόριο που φάγαμε το πρώτο μας βράδυ. Δίπλα στο φρόυριο Barbikan με ωραίο φαγητό, πολύ κόσμο και νορμάλ τιμές


Αφου χλαπακιάσαμε για τα καλά, γύρισαμε στο διαμέρισμα και πέσαμε ξεροί. Παρασκεύη συνηθισμένος και λόγω δουλειάς ξυπνάω πρώτος και βγαίνω μια βόλτα και για να κάνω συνάλλαγμα αλλά και για να πάρω μια πρώτη γεύση της χώρας μέχρι να ξυπνήσουν οι υπόλοιποι. Οι πρώτες εικόνες πανέμορφες

MEΡΑ 1Η

Περπατώντας περιφερειακά του Φρουρίου το πρώτο πράγμα που βλέπεις είναι αυτό το άγαλμα ενός παιδιού-στρατιώτη του Β' Παγκοσμίου Πολέμου


Ένα ρολόι που δεν έμαθα αν συμβολίζει κάτι


Το μουσείο της Πολωνίδας Φυσικού και Χημικού Μαρί Κιουρί στο δρόμο Freta λίγα μέτρα από την είσοδο στο Φρούριο. Η Κιουρί ανακάλυψε το Πολώνιο και το Ράδιο ενώ βραβεύτηκε με 2 βραβεία Νόμπελ. Μπήκαμε στο Μουσείο αργότερα χωρίς να μας ενθουσιάσει ιδιαίτερα


Πλατεία Stare Miasto. Ίσως το πιο κεντρικό και πολυσυχναστο μέρος της πρωτεύουσας. Εκεί βρίσκεται το Βασιλικό Ανάκτορο και το άγαλμα του Βασιλιά Sigismund. Στις 3 Μαιου οι Πολωνοί έχουν την Εθνική Γιορτή της Ανεξαρτησίας τους εξ ου και οι στρατιωτικές δυνάμεις 2 μέρες πριν(μάλον κάτι σαν εξάσκηση έκαναν)


Bασιλικό Ανάκτορο(Zamek Królewski w Warszawie) Ισως το σημαντικότερο αξιοθέατο της πόλης. Βρίσκεται στη κύρια είσοδο της Παλιάς Πόλης. Αποτελούσε την επίσημη κατοικία της Πολωνικής Μοναρχίας. Το κάστρο λεηλατήθηκε επανειλλημένα από ρώσσικα, σοθηδικά και γερμανικά στρατεύματα ενώ ολοκληρωτική καταστοφή υπέστη στον Β' Παγόσμο το '44 από όπου είναι και η 2η φωτογραφία. Το επισκεφθήκαμε πληρώνοντας 28 ζλότι(7 ευρώ περίπου) για 2 άτομα και το μωρό κούτρα. Αξίζει να πάτε. Απολείται από πολλές αίθουσες στη κάθε μια από τις οποίες υπάρχει και μια γυναίκα υπέυθυνος. Σε μια φάση η Αναστασία κουράστηκε και πήγε κι έκατσε σ ενα καναπέ που νομιζε ότι ήταν για ξεκούραση κι έγινε ένας ψιλοχαμός...έτρεξε η κυρία υπέυθυνος πανικόβλητη "νο νο νο" χαχααχα. Υπολογίστε ένα διώρο στο χαλαρό


Το άγαλμα που προανέφερα. Βασιλιάς Sigismund.Βρίσκεται δίπλα στο Βασιλικό ανάκτορο. O κύριος αυτός το 1596 μετέφερε την πρωτεύουσα της Πολωνίας από τη Κρακοβία στη Βαρσοβία. To 1945 καταστράφηκε σε μεγάλο μέρος του όπως φαίνεται στη 2η φώτο



Συνεχίζω τη βόλτα μέχρι να βρω Κantor για συνάλλαγμα και μπαίνω στη Βασιλική οδό (
Krakowskie Przedmiescie)
Ξενοδοχείο Bristol
Αν μη τι άλλο εντυπωσιακό


Προεδρικό Μέγαρο


Έκανα συνάλλαγμα και στο γυρισμό δε μπορούσα να μη βγάλω και μια φώτο το Εθνικό Στάδιο της Βαρσοβίας που βρίσκεται στι αντίπερα όχθη του Βιστούλα ποταμού


Αφού οι πρώτες εικόνες της πόλης ήταν καλύτερες απ ότι τις περίμενα, επέστρεψα σπίτι, πήρα τους υπόλοιπους και ξεχυθήκαμε στη Παλιά Πόλη για να την ξεψαχνίσουμε απ άκρη σ ακρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom