Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
2) από τσιαμπινο αεροδρόμιο πως πάω κέντρο Ρωμη; Να δώσω τα έξτρα συν 5-10 ευρώ.ανά άτομο που λέει ή ryanair? Ή μπορώ.να πάω.με άλλο τρόπο εύκολα και οικονομικά;
Οπως λέιε και ο Tenedor το λεωφορείο είναι η πιο οικονομική επιλογή.
Άλλωστε, τρένο δεν υπαρχει και τα ταξί είναι πανάκριβα!

Σχετικα με την αποσκευή για Ryanair, σύμφωνοι για τις διαστάσεις, την ζυγίζουν ομως κιόλας?
Δεν μπορώ να φανταστώ τι θες να πάρεις μαζί :lol: αλλά είναι λίγο δύσκολο, αν πάρεις μόνο ρούχα και παπούτσια, να ξεπεράσεις τα κιλά που προβλέπονται, λόγω των μικρών διαστάσεων της βαλίτσας.
Τις δύο φορές που έχω ταξιδέψει Ιταλία με Ryanair, κανείς δεν ζύγισε την αποσκευή.
 

rena88

Member
Μηνύματα
55
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Καλημερα σε ολους.Λοιπον οσο αφορα τον ξεναγο στον οποιο αναφερομαστε πιο πανω τελικα εμεις αντιμετοπισαμε προβλημα.Δεν ξερω τι αλλαγες γινονται στο Βατικανο παντως ενω ειχαμε κλεισει τα εισητηρια μεσω ιντερνετ και συναντηθηκαμε μαζι του παμε να μπουμε μεσα και πιο κατω οι φυλακες δεν επετρεψαν στο ξεναγο να περασει γιατι επρεπε να ειχε και αυτος εισητηριο.Με αποτελεσμα να μην γινει η ξεναγηση αφου για να βγαλει εισητηριο επρεπε να περιμενει κανα δυωρο.Και δεν ξερω κιολας χωρις να ειμαι σιγουρη κατα ποσο ειναι πιστοποιημενος ξεναγος για το Βατικανο.Εαν καποιος παντως θελει ακομα τα στοιχεια του εννοειτε πως μπορω να σας τα δωσω.Απλα ηθελα να σας ενημερωσω μην την πατησει και αλλος...
 

Vee

Member
Μηνύματα
11
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη την Ιταλία!
Φίλοι μου καλησπέρα! :) Αποφασίσαμε με τον σύζυγο τώρα που ξεπετάχτηκαν κάπως τα 4 κουτσουβελα μας, να πάμε και εμείς οι ταλαίπωροι γονείς μια βδομάδα Ιταλία. Δεν έχουμε ταξιδέψει ποτέ εξωτερικό και δεν έχουμε ιδέα. Βασικά όλοι έχουν πάει εκτός απο εμάς. :D Δεν θέλω να απομακρύνομαι πολύ απο την Ελλάδα και φοβάμαι να πάω χωρίς γκρουπ. Είπαμε να συνδιάσουμε το τερπνόν μετά του ωφελίμου και να έχουμε το γκρουπ για τα βασικά (και έναν άνθρωπο να απευθυνθείς αν χρειαστείς κάτι) και αν θέλουμε κάτι παραπάνω να πηγαίνουμε μόνοι μας. Δε μιλάω Ιταλικά και δεν ξέρω πόσο συνεργάσιμοι μπορεί να είναι οι Ιταλοί με Αγγλικά και Γερμανικά, οπότε με βλέπω με κανα λεξικό στο χέρι! Ελπίζω στο μέλλον να ταξιδέψουμε περισσότερο και όταν ξεπεταχτεί αρκετά ο....στόλος μας, :rolleyes-80:να πηγαίνουμε και με τα παιδιά μας. Μπορείτε να μου προτείνετε -αν επιτρέπεται βεβαίως και απο τους κανόνες του φόρουμ- ένα πρακτορείο που να κάνει γι αυτή την δουλειά; Να οργανώνει γκρουπ αλλά χωρίς να είναι τελείως...-πως να το πω- τουριστική ξεπέτα; Αν υπάρχει δηλαδή τέτοιο πράγμα. Επίσης, αεροπορικά εισητήρια βρίσκεις μόνος σου, ή και αυτό το αναλαμβάνει το πρακτορείο; Συγνώμη αν οι ερωτήσεις μου σας φαίνονται λίγο αφελείς. Είμαι ολίγον τι αδαής η αλήθεια είναι
! :oops:
 

sakis777

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα! Θα ταξιδέψω, μόνος, πρώτη φορά, στη Ρώμη από 25/06 έως 29/06 και βρίσκομαι σε αναζήτηση ενός οικονομικού καταλύματος. Το budget μου είναι μέχρι 40-50€/βραδιά. Για κάποιον που το έχει επιχειρήσει, πως θα οργανώνατε για 4 μέρες, χονδρικά, ένα τέτοιο ταξίδι, υποθέτοντας πως έβρισκα ένα τέτοιο κατάλυμα στο ευρύτερο κέντρο. Ευχαριστώ!
 

George V

Member
Μηνύματα
82
Likes
31
Καλησπερα! Απο Ciampino ξερω ειναι τα λεωφορεία εξω απο το αεροδρόμιο (ειχα βρει και μια φωτογραφία καπου εδω) . Στο fiumicino που βρίσκετε η σταση με τα λεωφορεία;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.052
Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας πρώτα από όλα και να τα βλέπετε να μεγαλώνουν με υγεία και ευτυχία. Ναι αν πας με πρακτορείο κανονίζει τα πάντα,εισητήρια,διαμονή,ξεναγήσεις...Αν σας δώσουν και ελεύθερη μέρα εκεί βλέπετε που προτιμάτε να πάτε...Δεν έχω κανένα πρακτορείο να σου προτείνω συγκεκριμένα πρώτον γιατί ποτέ δεν έχω πάει Ιταλία με πρακτορείο και δεύτερον γιατί πάει πολύς καιρός από τότε που γενικά ταξίδεψα κάπου με γραφείο...Δες τα προγράματα τους και εστίασε εκεί...για μένα π.χ. κάτι διαφημίσεις πρακτορείων με "γύρο Ιταλίας σε πέντε,έξι,εφτά μέρες" μου φαίνεται σκέτο τρέξιμο και ταλαιπωρία. Εστιάστε σε ένα-δυο πόλεις για μια εβδομάδα που έχετε, να το απολαύσετε καλύτερα....
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
από fiumicino έχει τρένο.
 

georgeofi

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Σχετικα με την αποσκευή για Ryanair, σύμφωνοι για τις διαστάσεις, την ζυγίζουν ομως κιόλας?

Παιδια όμορφη περιοχή στη Ρωμά για βραδινό ποτό που ειναι?
Επισης υπαρχουν και πιο δυνατά μαγαζιά σε στυλ κλαμπ με πιο δυνατή μουσική κτλ?
Οπωσδήποτε Trastevere,περάσαμε το Μεγάλο Σάββατο εκεί και πραγματικά ήταν υπέροχα και κυκλοφορεί και σχετικά καλός κόσμος.Για κλαμπ τσέκαρα το Goa, ShariVari και Akab!
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
δες τα https://www.booking.com/hotel/it/vatican-city-guest-house.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-it-innvatican-unspec-gr-com-L:el-O:windowsSxp-B:chrome-N:yes-S:bo-U:salo;sid=62eb9a24dc6c9b4d85c2857a0be60a6f;dcid=4;checkin=2016-06-25;checkout=2016-06-26;ucfs=1;highlighted_blocks=29794004_89617802_0_1;room1=A,A;hpos=1;dest_type=city;dest_id=-126693;srfid=3615e0f4c0d1632abad30da78fd715685f5406daX1;highlight_room=#tab-reviews ειναι κοντα στο μετρο και καθαρα με πρωινο (εχει 75 ομως το δικλινο και 58 το μονοκλινο.... ισως και να το πετυχεις κ πιο κατω). Ειχαμε μεινει κ για την τιμη τους ηταν πολυ καλα, τα αλλα στο κεντρο ηταν πανακριβα ολα τοτε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom