Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Καλα που δεν ετριψες,η φιλεναδα μου ουτε σερνικο γατο δεν βρηκε εκτοτε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
image.jpeg
Για του λόγου το αληθές, ανεβάζω φωτό από το μενού του εστιατορίου La Molinara στη Βερονα με τα πιάτα με άλογο.Πολυ συμπαθητικό εστιατόριο, χωρίς τουρίστες και λίγο πιο έξω από τους τουριστικούς δρόμους, αν σε ενδιαφέρει.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
τιποτα χωρις κρεας παιζει??ααααα και τι να μη χασω στη Φερραρα και Παντοβα?
 

ser_kav

Member
Μηνύματα
51
Likes
138
Η Φερράρα είναι μια εκπληκτική πόλη, σίγουρα off the beaten track, χωρίς πολλούς τουρίστες. Πρόκειται για περιτειχισμένη πόλη ( περί τα 10 χλμ τείχη) με το κέντρο της να περιέχει το Kαστέλο Εστένσε , μια ολόκληρη περιοχή μεσαιωνική , μία αναγεννησιακή , ακόμα και βυζαντινή.
Ο καλύτερος τρόπος να τη δεις είναι σίγουρα νοικιάζοντας ποδήλατο ( Η Φερράρα είναι γνωστή ως η πόλη του ποδηλάτου στην Ιταλία) και κάνοντας τον γύρο των τειχών.
Σου προτείνω για φαγητό την κεντρική οστερία http://www.osteriaiquattroangeli.it/#_=_ με πολύ καλό καπελέτι αλ μπρόντο (ταρτελινια σουπα) και καπελατσι ντι ζουκα ( ραβιόλι με κολοκυθα) και την πιτσαρία
http://www.pizzeriaorsucciarmando.it/#_=_ με το εξαιρετικό ceci ( κάτι σαν ρεβυθόπιτα).
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Για ποδηλατο δεν με βλεπω,οτι κανω με το ποδι,λεω να μεινω 2 βραδυα.Σ ευχαριστω πολυ για την βοηθεια,θα ψαξω και μονη μου τι αλλο ειναι να δω για να μοιρασω το χρονο μου.Αν μπορεις μου λες πως λενε την κεντρικη πλατεια για να κλεισω ξενοδοχειο.Και παλι ευχαριστω!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Ευχαριστω,θα ριξω μια ματια,να σαι καλα και να ταξιδευεις.
 

Sugar

Member
Μηνύματα
197
Likes
122
Επόμενο Ταξίδι
Ψάχνεται....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Απ' άκρη σ' άκρη
Kαλησπέρα σας,
Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Προσγειωνόμασε τη Παρασκευή το πρωί (οικογένεια με 2 8χρονα) στη Μπολώνια και έχω κλείσει για 2 βράδια στο Noceto κοντά στη Πάρμα. Μετά θα ανεβούμε Κόμο και Γκάρντα. Εχετε να μου προτείνετε κάποιο πρόγραμμα από τη Μπολώνια φθάνοντας και για το 2ημερο που θα μείνουμε κοντά στη Πάρμα?
Ευχαριστώ πολύ
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Καλησπέρα, ετοιμάζω ταξίδι αρχές Ιουλίου οδικώς για λίμνη Κόμο. Μέχρι στιγμής έχω διαμορφώσει το εξής πρόγραμμα:
3 Ιουλίου 2016
Ελλάδα-Zagreb
1 βράδυ
4 Ιουλίου 2016
Zagreb-Como
1 βράδυ
5 Ιουλίου 2016
Como-Bellagio
Στο δρόμο σταματάμε στο Nesso
Στο Bellagio πηγαίνουμε στους Giardini di Villa Melzi και στη Villa Serbeloni Park
1 βράδυ
6 Ιουλίου 2016
Bellagio-Lecco-Varenna-Mennagio
Επίσκεψη από τη Varenna στη Villa Monastero
Επίσκεψη στο Castello di Vezio στη Varenna
2 βράδια
7 Ιουλίου 2016
Mennagio
Επίσκεψη στη Villa Carlotta, Tremezzo
Επίσκεψη στη Villa Balbianello, Lenno
8 Ιουλίου 2016
Mennagio-Lugano-Locarno-??
1 βράδυ
9 Ιουλίου
Επιστροφή Ελλάδα

Θα ήθελα να μου προτείνει κάποιος αλλαγές ή εναλλακτικές και γενικά να μου πείτε τη γνώμη σας
Ευχαριστώ!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
@marianna k. Καταρχάς δεν ξέρω γιατί προτιμάς να πας οδικώς μέχρι το Κόμο, αλλά να ξέρεις πως θα είναι σαφώς πιο ξεκούραστο το ταξίδι σου αν πετάξεις μέχρι Μιλάνο ή Μπέργκαμο κι από κει νοικιάσεις αυτοκίνητο για να κάνεις τις διαδρομές που σε ενδιαφέρουν. Και οικονομικά θα σου βγει μία η άλλη.
Στα του προγράμματος τώρα:
α) Δεν βρίσκω πως έχει κάτι το ενδιαφέρον το Lecco, όταν η περιοχή που θα κινηθείς έχει απείρως πιο όμορφα μέρη να δεις. ΟΚ έχει ένα ενδιαφέρον κάποιο κομμάτι της διαδρομής από Varenna εως Lecco (στην αρχή της οποίας περνάς εναλλάξ τούνελ και γέφυρες και βλέπεις από ψηλά τη λίμνη) ή ακόμα καλύτερα από Lecco μέχρι Bellagio, αλλά και πάλι η παραλίμνια γύρα που θα κάνεις στον δυτικό βραχίονα της λίμνης είναι κλάσεις ομορφότερη και πιο γεμάτη από εικόνες, αφού εκεί είναι στενή η λίμνη και χαζεύεις συνεχώς τα χωριουδάκια και τις βιλλες της απέναντι πλευράς.
β) Δεν έχεις λόγο να σπάσεις τις διανυκτερεύσεις σου σε Bellagio -Mennagio. Τα δυο αυτά χωριά βρίσκονται σχεδόν απέναντι και η διαδρομή με το φέρρυ διαρκεί κανα 10λεπτο. Προτίμησε να διανυκτερεύσεις στο Bellagio που είναι πιο μικρό και πιο κουκλίστικο.
γ) Αφού θα έχετε μέρες βρίσκω σωστη την απόφαση για μια διανυκτέρευση στο Κόμο, το οποίο εμένα μου άρεσε αρκετά και το βρήκα πολύ ζωντανό σε σχέση με τα υπόλοιπα χωριά. Βέβαια εγώ ήμουν στην περιοχή Μάρτιο μήνα και επικρατούσε αρκετή ησυχία πέριξ της λίμνης. Φαντάζομαι μες στο καλοκαίρι θα έχει περισσότερο κόσμο, οπότε να είσαι προετοιμασμένη για μποτιλιαρίσματα καθώς οι παραλίμνιοι δρόμοι είναι στενοί και τις περισσότερες φορές περνάνε μέσα απ' τα χωριά. Γι' αυτόν τον λόγο (κι όχι μόνο) αξίζει να κάνετε και κάποια διαδρομή με καραβάκι. Αφού λοιπόν θα 'χετε χρονο στο Κόμο, θα σου πρότεινα από κει να ανέβεις με το τελεφερίκ στο Brunate. Είναι όμορφα για μια βολτούλα και για να απολαύσεις την θέα της λίμνης από ψηλά (εγώ δυστυχώς δεν είχα αυτήν την τύχη γιατί έπεσα σε ομίχλη).
δ) Η Varenna είναι άχαστη! Πας άνετα με το φέρρυ απ' το Bellagio. Γενικά τα χωριά συνδέονται μεταξύ του με καράβι.
ε) Έχεις βάλει πολλές βίλλες για επίσκεψη. Νομίζω πως είναι υπερβολή αν δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος.

Θα περάσεις τέλεια! Καλό ταξίδι!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Η Varenna είναι άχαστη!
Δε χάνει με τίποτα?Δε χάνεσαι, θα τη βρεις? Δεν είναι χαμένη πόλη?
Μεγάλη μου συμπάθεια ή φιλόλογος είσαι ή ο...Αλέφαντος!!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom