Τανζανία βοήθεια για Τανζανία!

Kalm

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Μιλησα με μια γνωστή μου που είχε πάει πριν 1-2 χρόνια και είχαν κλείσει σαφάρι 8 ημερων περιπου. Μου είπε οτι ηταν πολλές οι μέρες και βαρέθηκε..Αυτη μου πρότεινε 2 μέρες Serengeti, 1 Ngorongoro να δουμε 1-2 φυλές και αν θέλουμε μονοήμερη στο Κιλιμάντζαρο. Μου έδωσε ενα mail σε ενα γραφειο εκέι που δουλεύει μια ελληνίδα..Της έστειλα πριν λίγο mail και περιμένω απάντηση. Αν δεν έχεις κλείσει τίποτα ακόμα οταν μου απαντήσει σου λέω. Της είπα ομως για το πρόγραμμα που αναφέρω παραπάνω. Εσυ πότε ακριβώς θα είσαι Αρούσα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η δική μου εμπειρία είναι ότι αν κλείσεις από το εξωτερικό πληρώνεις 40-70% παραπάνω. Τα τοπικά πρακτορεία βγάζουν το πολύ κέρδος από όσους κλείνουν από τη χώρα τους και μετά για να γεμίσουν τις θέσεις πουλάνε στη μισή τιμή σε όσους πάνε last moment.

Επίσης θέμα γούστου είναι, αλλά εγώ την εμπειρία της σκηνής με τους βούβαλους και τους ελέφαντες να προχωράνε δίπλα σου δεν την αλλάζω για κανένα λοτζ.

Για μένα η ιδανική διάρκεια για τουρ είναι 5 μέρες. Περνάς από 4 πάρκα -πολύ διαφορετικά μεταξύ τους και ως φύση- και δε βαριέσαι. Παραπάνω ναι, καταντά λίγο βαρετό, λιγότερο μένεις με την αίσθηση ότι κάτι έχασες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω ακούσει οτι έχει πολύ βρώμα σε σκηνή..
Δεν είδα κάτι τέτοιο, κάθε άλλο... πεντακάθαρα, εξαιρετική οργάνωση και το φαγητό το καλύτερο που έχω φάει ποτέ στην Αφρική, ωραία ατμόσφαιρα ανάμεσα στα μέλη, καταπληκτική εμπειρία γενικώς.

Το άλλο πλεονέκτημα (πέραν της τιμής) του να κλείσεις επιτόπου είναι ακριβώς ότι παίρνεις feedback από αυτούς που μόλις τελείωσαν το τουρ. Γενικώς ο κόσμος κάθεται στην Αρούσα 1-2 μέρες μετά το σαφάρι και όλοι έχουν διάθεση να σου πουν τι άξιζε και τι όχι και υπάρχει μέτρο σύγκρισης και φρέσκο μάλιστα. Ενπω από το ίντερνετ διαβάζεις πράγματα δεύτερο χέρι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.310
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και φυσικά πληρώνοντας επί τόπου δεν είναι απαραίτητο να πληρώσεις με τη μία. Εμείς πληρώναμε στο τέλος κάθε μέρας, οπότε οι διοργανωτές είχαν κίνητρο να μένουμε κάθε μέρα ευχαριστημένοι, όχι αρπακόλα σας τα πήραμε και γεια χαρά νταν μάγκες.
 

Kalm

Member
Μηνύματα
30
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΜΕΞΙΚΟ
Κι εγώ μάλλον έτσι θα το κάνω..Θα κλείσω οταν φτάσω εκεί. Εμεις θα είμαστε εκεί στης 31 εκει οποτε θα ξεκινησουμε το σαφαρι απο 1/1 λογικά. Yorgos θυμάσαι πόση ώρα είναι απο Κιλιμάντζαρο - Αρούσα? και πώς θα πάμε?
 

konstantinos1982

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χαιρετώ όλους τους συνταξιδιώτες,νέο μέλος κι εγώ!
Μετά από δεκάδες ταξίδια στον ελλαδικό χώρο,ώρα κι εγώ να πραγματοποιήσω το πρώτο μακρινό ταξίδι και μάλιστα εκτός Ευρώπης. Προορισμός και μάλιστα μεταγαμήλιος Τανζανία και Ζανζιβάρη. Η περίοδος επίσκεψης θα είναι τέλη Αυγούστου - αρχές Σεπτεμβρίου 2016. Λαμβάνοντας προσφορές από ταξιδιωτικά πρακτορεία της Αττικής τα νούμερα είναι εξωπραγματικά αφού δύσκολα βρίσκεις κάτω από 3500/άτομο.
Όπως το έχω σκεφτεί στο μυαλό μου,στοχεύω σε ένα σαφάρι 5-6 ημερών σε πάρκα της Τανζανίας και μια διαμονή 4 ημερών στη Ζανζιβάρη (στο σύνολο ένα ταξίδι περίπου 10 ημερών)
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει να μου προτείνει τοπικά πρακτορεία στην Τανζανία ή κάποια συγκεκριμένα site! Επίσης έχοντας τον αδερφό μου στο Λονδίνο,σκέφτηκα μήπως κλειστεί από κάποιο πρακτορείο του Λονδίνου ένα τέτοιο ταξίδι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε πρόταση-προτροπή .......

Γνωρίζει κάποιος κατά πόσο είναι αξιόπιστο https://www.safaribookings.com/ !
??????????
 
Last edited by a moderator:

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
Γεια σου Κωνσταντίνε!! Μ' αρέσεις!! Πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας και είσαι έτοιμος να πέσεις στα βαθιά αλλά τέλεια δίχτυα της Τανζανίας.

Η αλήθεια είναι ότι κάναμε ακριβώς το ίδιο ταξίδι το Φλεβάρη του 2014 σε μέρη και χρόνο... και μετά από αρκετά ή τουλάχιστον μερικά μακρινά ταξίδια που έχουμε κάνει είμαστε σε σύγχυση γιατί μάλλον αυτό ήταν το καλύτερο!!

Η αλήθεια είναι ότι γενικά πρόκειται για ακριβό ταξίδι!! Αλλά νομίζω ότι αξίζει.. όχι όμως από ελληνικό πρακτορείο!! Έχω όμως να προτείνω κάτι υβριδικό... μια Ελληνίδα.. που έχει παντρευτεί ένα Τανζανό πράκτορα στην Αρούσα... Εγγυημένο και δοκιμασμένο!! Και ελληνικό!!

Εμάς μας οργάνωσε το σαφάρι και για τη Ζανζιβάρη το ανέλαβα μόνη μου με κάποια καθοδήγηση της!!

Σου παραθέτω τα στοιχεία
Mary Kourkoumeli
Active Tanzania Adventures
Managing Director
+255 784 605 785
[email protected]
www.activetanzania.com

Για το σαφάρι κάναμε το 4ημερο Tarangire, Serengetti, Ngorongoro, Lake Manyara

Στη Ζανζιβάρη μείναμε στην πόλη (Beyt Al Salaam 120$/night by booking.com)

και στο Nungwi (Hotel Langi Langi 100$/night)

Τα προτείνω όλα ανεπιφύλακτα!! Και ό,τι άλλο χρειαστείς... Εδώ είμαστε!!
 

konstantinos1982

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γεια σου Κωνσταντίνε!! Μ' αρέσεις!! Πρώτο ταξίδι εκτός Ελλάδας και είσαι έτοιμος να πέσεις στα βαθιά αλλά τέλεια δίχτυα της Τανζανίας.

Η αλήθεια είναι ότι κάναμε ακριβώς το ίδιο ταξίδι το Φλεβάρη του 2014 σε μέρη και χρόνο... και μετά από αρκετά ή τουλάχιστον μερικά μακρινά ταξίδια που έχουμε κάνει είμαστε σε σύγχυση γιατί μάλλον αυτό ήταν το καλύτερο!!

Η αλήθεια είναι ότι γενικά πρόκειται για ακριβό ταξίδι!! Αλλά νομίζω ότι αξίζει.. όχι όμως από ελληνικό πρακτορείο!! Έχω όμως να προτείνω κάτι υβριδικό... μια Ελληνίδα.. που έχει παντρευτεί ένα Τανζανό πράκτορα στην Αρούσα... Εγγυημένο και δοκιμασμένο!! Και ελληνικό!!

Εμάς μας οργάνωσε το σαφάρι και για τη Ζανζιβάρη το ανέλαβα μόνη μου με κάποια καθοδήγηση της!!

Σου παραθέτω τα στοιχεία
Mary Kourkoumeli
Active Tanzania Adventures
Managing Director
+255 784 605 785
[email protected]
www.activetanzania.com

Για το σαφάρι κάναμε το 4ημερο Tarangire, Serengetti, Ngorongoro, Lake Manyara

Στη Ζανζιβάρη μείναμε στην πόλη (Beyt Al Salaam 120$/night by booking.com)

και στο Nungwi (Hotel Langi Langi 100$/night)

Τα προτείνω όλα ανεπιφύλακτα!! Και ό,τι άλλο χρειαστείς... Εδώ είμαστε!!
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση....είπαμε να πέσουμε λίγο στα βαθειά, οπότε και επιλέξαμε αυτόν τον προορισμό! Θα επικοινωνήσω άμεσα με το γραφείο αυτό,και ότι άλλο χρειαστώ θα το παραθέσω...
Άσχετο,κάπου είδα για safari balloon στο Serengeti γενικά,βέβαια κόστος 530 ευρώ,αξίζει ή όχι ???έτσι για κερασάκι της εκδρομής ;-)
 

cathy-κι

Member
Μηνύματα
156
Likes
163
Επόμενο Ταξίδι
Τανζανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ξέμεινα από όνειρο??
Άσχετο,κάπου είδα για safari balloon στο Serengeti γενικά,βέβαια κόστος 530 ευρώ,αξίζει ή όχι ???έτσι για κερασάκι της εκδρομής ;-)
Δεν το ξέρω... σίγουρα το να είσαι στο αερόστατο από ψηλά θα έχει άλλη αίσθηση... αλλά από την άλλη αυτό που βλέπεις τα ζώα να παιρνούν δίπλα σου... να νιώθεις ότι κινούνται γύρω σου... έχει άλλη αίσθηση!!
Ίσως αν κάποιος έχει και τις 2 εμπειρίες μπορεί να βοηθήσει καλύτερα!!
 

konstantinos1982

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Αξιοποίησα αρκετές από τις πληροφορίες που μου έδωσες cathy-κι, και ομολογώ κατάφερα πολλά!!!!
Κάτι τελευταίο, επειδή πολλά ακούγονται για τα εμβόλια εντός, εκτός κι επί τ'αυτά, αν και ο καθένας οργανισμός από εμάς είναι διαφορετικός. Σαφώς υπάρχουν κάποια που οφείλουμε όλοι να τα έχουμε κάνει και κάποια υποχρεωτικά ή προτεινόμενα για ένα τέτοιο ταξίδι. Μάλλον πρέπει να απευθυνθούμε στο τμήμα ταξιδιών εξωτερικού του υγειονομικού να μας καθοδηγήσει..... τα οποία θα πρέπει και εκεί να γίνουν???Σου ζητάνε κάποια χαρτιά με τα εμβόλια κατά την είσοδο στη χώρα???
Ή ας πούμε μπορείς και να τα κάνεις σε ένα δικό σου γιατρό παθολόγο ????
Thanx a lot
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom