Ιταλία Κλήση τροχαίας από Ιταλία

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Εχω ταξιδεψει πολυ με το αυτοκινητο με εχουν γραψει αρκετες φορες δεν πληρωνω τιποτα ειδικα σε ξενη χωρα δεν υπαρχει τιποτα να σας κανουν εδω δεν πανε στην εφορια οι κλησεις στην ελλαδα θα πανε οι ξενες μην ψαρωνετε ρωτηστε λιγο κανεναν εφοριακο ποιον ξενο γραφει η δικια μας τροχαια αφου γνωριζουν οτι δεν τους κανουν τιποτα μολις φυγουν απο τη χωρα ουτε με τις νταλικες στους παραδρομους ασχολουνται μονο στις χωρες που πληρωνεις το προστιμο επιτοπου τα παιρνουν
Θα διαφωνήσω μόνο στο ότι οι κλήσεις στην Ελλάδα δεν πάνε στην εφορία! ΟΛΕΣ οι κλήσεις, και από τροχαία και από Δημοτική Αστυνομία πάνε στην εφορία και προσαυξάνονται μέχρι ποσοστό 100%! Στο λέω ως πρώην δημόσιος υπάλληλος (Ναι, παραιτήθηκα), που ήμουν υπέυθυνος και για αυτό το κομμάτι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ήμουν υπέυθυνος και για αυτό το κομμάτι.
ε τοτε για λυσε μας την απορια. ελληνων πολιτων κλησεις απο χωρα της ΕΕ πανε ή όχι στην Εφορια? αν οχι θα πανε καποτε, τι ξερεις?
 

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Παρέλαβα ειδοποίηση για πρόστιμο από το 2012 στη Φλωρεντία, από ελβετική ιδιωτικη εταιρεία (το επισυνάπτω), η οποία μου λεει οτι σε περίπτωση που δεν το πληρωσω μεσα σε 30 ημερες από την παραλαβη, θα κινησει ολες τις νομιμες διαδικασιες οι οποιες προκυπτουν απο τις διεθνεις συμφωνιες με την Ελλαδα. Μου λεει επισης οτι ολα τα εξοδα θα επιβαρυνουν εμενα! Τι λετε? Ειναι δυνατον μετα από μια "παραβαση" πριν απο 4 χρονια να εχουν αυτο το δικαιωμα? Και οντως μπορουν να με χρεωσουν μεσω εφοριας?
 

Attachments

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ε τοτε για λυσε μας την απορια. ελληνων πολιτων κλησεις απο χωρα της ΕΕ πανε ή όχι στην Εφορια? αν οχι θα πανε καποτε, τι ξερεις?
Οχι, οσο ημουν εγω εκει (παραιτηθηκα το 2013) δεν υπηρχε τετοιο θεμα...
 

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
προσεχε τι γραφεις. δεν υπηρχε ειρωνεια ούτε αλλο φαντασμα. χρησιμοποιησες τη θεση σου και εμπειρια για να υποστηριξεις τα λεγομενα σου. αν υπηρχε τετοιο ενδεχομενο θα το ηξερες καλυτερα λοιπον. μην αρπαζεσαι αγαπητε.
Και για να μην το ξεχασω: Ευχαριστω πολυ για την παραπομπη σου σε προηγουμενη αναρτηση. Η αληθεια ειναι οτι ειμαι 50-50 αν πρεπει να το πληρωσω, και ο βασικοτερος λογος ειναι οτι στην πραγματικοτητα δεν υπηρχε παραβαση, ειναι γνωστη η "βιομηχανια" κλησεων των Ιταλων στη Φλωρεντια και αλλες τουριστικες πολεις.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
στην πραγματικοτητα δεν υπηρχε παραβαση, ειναι γνωστη η "βιομηχανια" κλησεων των Ιταλων στη Φλωρεντια και αλλες τουριστικες πολεις.
είναι δυνατό να δίνουν κλήσεις χωρίς να υπάρχει παράβαση? είσαι σίγουρος?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
είναι δυνατό να δίνουν κλήσεις χωρίς να υπάρχει παράβαση?
όχι βεβαια. ωφελει σε κατι τετοια συζητηση? δεν υπαρχουν αδικες κλησεις ουτε καμμια βιομηχανια παραγωγης κλησεων. υπαρχουν ιστορικα κεντρα με μεγαλη κινηση, πολλες απαγορευσεις που χρηζουν προσοχης και εξοικειωσης με τα σηματα του ΚΟΚ και την πυκνη κυκλοφορια. οποιος δεν αισθανεται τετοια εξοικειωση καλυτερα να μενει εκτος του κεντρου των ιταλικων μεγαλουπολεων και κλησεις να μην παιρνει και αγχος να μην εχει. αυτη ειναι η συμβουλη μου προς τους φιλους που διαβαζουν.
ZTL Φλωρεντια
30-ztl-firenze-ok.jpg


(η αναφερομενη κληση αφορα παραβαση της λωριδας αυτης)
corsie-preferenziali.jpg
 

cheesed

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΕΛΒΕΤΙΚΕΣ ΑΛΠΕΙΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
είναι δυνατό να δίνουν κλήσεις χωρίς να υπάρχει παράβαση? είσαι σίγουρος?
Εχεις δικιο, το ανεφερα με μια δοση υπερβολης. Πχ στην Γερμανια με γραψανε γιατι σε καποια γεφυρα της Κολωνιας ειχε οριο 50 χλμ και εγω πηγαινα με 52! Με το γραμμα του νομου εκανα παραβαση, με το πνευμα του νομου πιστευω πως οχι. Ετσι πληρωσα περιπου 20 ευρω...
Οσον αφορα την Ιταλια, εχω αλλη αποψη, το πιστευω οτι υπαρχει βιομηχανια κλησεων κυριως σε τουριστες, θυμιζει χωρες οπως Σκοπια και Μαροκο...Παρεπιμπτοντως να αναφερω οτι στο Μαροκο με σταματησε τροχονομος, οχι για παραβαση, αλλα για να του δωσω χρηματα για καφε!!! True story!
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
στην Γερμανια με γραψανε γιατι σε καποια γεφυρα της Κολωνιας ειχε οριο 50 χλμ και εγω πηγαινα με 52! Με το γραμμα του νομου εκανα παραβαση, με το πνευμα του νομου πιστευω πως οχι.
Στη Γερμανία δεν υπάρχει "πνεύμα του νόμου", υπάρχει νόμος και εφαρμόζεται.
Παρεπιμπτοντως να αναφερω οτι στο Μαροκο με σταματησε τροχονομος, οχι για παραβαση, αλλα για να του δωσω χρηματα για καφε!!! True story!
Σ' αυτό που αναφέρεις, η άποψή μου είναι ότι και στα ταξίδια γίνονται πράγματα που δεν λέγονται και λέγονται πράγματα που δεν γίνονται.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
1.654
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Να καταθέσω μια "χαζή" σκέψη;
Η εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτου έχει τα στοιχεία σου (απ´όπου τα παίρνει και η τροχαία της εκάστοτε χώρας) και σε χρεώνει το πρόστιμο στην πιστωτική κάρτα. Κάνω λάθος ; Οπότε γιατί συζητάμε για μη καταβολή του προστίμου;
Τώρα υπάρχει και η άλλη λύση, επιστρέφοντας πίσω, αν υποψιάζεσαι ότι έχεις παρανομήσει να ακυρώσεις την πιστωτική. Τότε λογικά δεν υπάρχει τροπος να σε χρεώσουν...
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Να καταθέσω μια "χαζή" σκέψη;
Η εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτου έχει τα στοιχεία σου (απ´όπου τα παίρνει και η τροχαία της εκάστοτε χώρας) και σε χρεώνει το πρόστιμο στην πιστωτική κάρτα. Κάνω λάθος ; Οπότε γιατί συζητάμε για μη καταβολή του προστίμου;
Τώρα υπάρχει και η άλλη λύση, επιστρέφοντας πίσω, αν υποψιάζεσαι ότι έχεις παρανομήσει να ακυρώσεις την πιστωτική. Τότε λογικά δεν υπάρχει τροπος να σε χρεώσουν...
Δε νομίζω ότι καμία εταιρεία ενοικίασης να μπορεί να σου χρεώσει την πιστωτική χωρίς την έγκρισή σου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.705
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom