Γενικά Like the islands...nowhere!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τελικα η Καρπαθος ειναι δυσκολη περιπτωση. Καλα για καραβι δεν το συζητω.. Δεν μπορεις να βγαλεις σωστη αδεια μιας βδομαδας. Φευγει Δευτερα... Γυρναει την αλλη Τριτη στις εντεκα μετα απο ολονυχτιο ταξιδι. Πρεπει να παρεις αδεια κ Δευτερα κ Τριτη. Μονο με αεροπλανο που ειναι στα πεντακοσια ευρω τα τρια ατομα. Η Σαμος τωρα. Εχει καλουτσικα αεροπορικα. Το καραβι κ αυτο δεν φςυγει ΣΚ αλλα Δευτερα ...βραδυ κιολας.Χανεις τρεις μερες δηλ απο την εβδομαδα της αδειας. Η Χιος μου φαινεται μονοδρομος. Εχει πολυ καλες ωρες στα καραβια κ κανει γυρω στις εφτα ωρες.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τελικα η Καρπαθος ειναι δυσκολη περιπτωση. Καλα για καραβι δεν το συζητω.. Δεν μπορεις να βγαλεις σωστη αδεια μιας βδομαδας. Φευγει Δευτερα... Γυρναει την αλλη Τριτη στις εντεκα μετα απο ολονυχτιο ταξιδι. Πρεπει να παρεις αδεια κ Δευτερα κ Τριτη. Μονο με αεροπλανο που ειναι στα πεντακοσια ευρω τα τρια ατομα. Η Σαμος τωρα. Εχει καλουτσικα αεροπορικα. Το καραβι κ αυτο δεν φςυγει ΣΚ αλλα Δευτερα ...βραδυ κιολας.Χανεις τρεις μερες δηλ απο την εβδομαδα της αδειας. Η Χιος μου φαινεται μονοδρομος. Εχει πολυ καλες ωρες στα καραβια κ κανει γυρω στις εφτα ωρες.
Για την Κάρπαθο έχεις απόλυτο δίκιο. Ακόμα και το Blue Star 1 που μπήκε φέτος κάνει αρκετές ώρες μέσω Ρόδου (φεύγει Κυριακή βράδυ και φτάνει Δευτέρα νωρίς απόγευμα στην Κάρπαθο). Το αεροπλάνο μονόδρομος....Όμως η Σάμος έχει κάθε Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή και Σάββατο καλά πρωινά δρομολόγια από Πειραιά με το ΝΗΣΟΣ ΜΥΚΟΝΟΣ (Τσέκαρε το site της εταιρίας...μήπως δεν τα πρόσεξες?). Αναχωρεί 8 το πρωί και φτάνει κατά τις 4 το απόγευμα στο Καρλόβασι. Δεν είναι και άσχημα Με την προσφορά μάλιστα της COSMOTE μπορεί μάλιστα να σου βγει και πολύ καλά. Για τη Χϊο πάντως δεν το συζητώ...¨Οντως ΠΣΚ έχει εξαιρετικά ημερήσια δρομολόγια σε λιγότερο από 7 ώρες, όπως σου είχα ξαναπεί
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Αυτο με το νησος Μυκονος θα το δω γιατι ειχα ρωτησει σε ενα πρακτοριο τα δρολογια κ δεν μου ειπαν γιαυτο το σαββατιατικο δρομολογιο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και όμως ζώ!
Βρε Κλεοπάτρα, γιατί δε στέλνεις πμ να το δω μέσω μέιλ; Δεν μπαίνω πολύ συχνά εδώ. Ο κολλητός έκλεισε την περασμένη Τετάρτη ή Πέμπτη για Αύγουστο με 105€ πήγαινε έλα (αεροπορικώς φυσικά).

Όσον αφορά λίγο το θέμα της στολής και της παράδοσης που έγινε λόγος, Κλεοπάτρα θυμάσαι πολύ καλά. Οι γιαγιάδες φορούν την παραδοσιακή στολή, γιατί αυτήν έχουν. Δεν έχουν αλλα ρούχα ή παπούτσια εκτός από τα στηβάνια. Δε νοείται πχ η γιαγιά μου όπως καλά θυμάσαι, να φορέσει κάτι άλλο, ποτέ.
Και ευτυχώς δεν είναι μόνο η γιαγιά μου, όμως από την άλλη οι μεγάλες γυναίκες γίνονται μεγαλύτερες, οι νεότερες δεν τη φορούν Και σύντομα σχετικά δε θα υπάρχουν. Για μερικά μέλη που ανέφεραν ότι στα σπίτια δεν τη φορούν, όντως μπορεί να δουν γυναίκα της Ολύμπου και να μην τη φοράει, πχ η θεία μου. Όμως δεν τη φοράει έξω και τη βγάζει μέσα. Απλώς δεν τη φοράει γενικώς.
Όμως η παράδοση για μένα είναι κάτι βαθύτερο από τη στολή, το οποίο είναι αυτό που βλέπει άμεσα ο επισκέπτης. Η παράδοση για μένα έχει να κάνει με τον τρόπο που γίνονται τα πανηγύρια, με τον τρόπο που γίνονται τα έθιμα όσον αφορά το χορό και κάποιες συγκεκριμένες διαδικασίες και άλλα παρόμοια πράγματα που μόνο κάποιος που κατάγεται από εκεί μπορεί να νιώσει. Ωραία η στολή, μακάρι να κρατούσε ακόμη εκατό χρόνια, όμως η παράδοση είναι κάτι βαθύτερο από αυτό.

Επίσης να συμπληρώσω για το οδικό δίκτυο ότι δεν υπάρχει ούτε ένα μέτρο δρόμου που δεν είναι ασφαλτοστρωμένος εδώ και 2-3 χρόνια.

Κλεοπάτρα κάθε εμπόδιο για καλό!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Και όμως ζώ!
Βρε Κλεοπάτρα, γιατί δε στέλνεις πμ να το δω μέσω μέιλ; Δεν μπαίνω πολύ συχνά εδώ. Ο κολλητός έκλεισε την περασμένη Τετάρτη ή Πέμπτη για Αύγουστο με 105€ πήγαινε έλα (αεροπορικώς φυσικά).

Όσον αφορά λίγο το θέμα της στολής και της παράδοσης που έγινε λόγος, Κλεοπάτρα θυμάσαι πολύ καλά. Οι γιαγιάδες φορούν την παραδοσιακή στολή, γιατί αυτήν έχουν. Δεν έχουν αλλα ρούχα ή παπούτσια εκτός από τα στηβάνια. Δε νοείται πχ η γιαγιά μου όπως καλά θυμάσαι, να φορέσει κάτι άλλο, ποτέ.
Και ευτυχώς δεν είναι μόνο η γιαγιά μου, όμως από την άλλη οι μεγάλες γυναίκες γίνονται μεγαλύτερες, οι νεότερες δεν τη φορούν Και σύντομα σχετικά δε θα υπάρχουν. Για μερικά μέλη που ανέφεραν ότι στα σπίτια δεν τη φορούν, όντως μπορεί να δουν γυναίκα της Ολύμπου και να μην τη φοράει, πχ η θεία μου. Όμως δεν τη φοράει έξω και τη βγάζει μέσα. Απλώς δεν τη φοράει γενικώς.
Όμως η παράδοση για μένα είναι κάτι βαθύτερο από τη στολή, το οποίο είναι αυτό που βλέπει άμεσα ο επισκέπτης. Η παράδοση για μένα έχει να κάνει με τον τρόπο που γίνονται τα πανηγύρια, με τον τρόπο που γίνονται τα έθιμα όσον αφορά το χορό και κάποιες συγκεκριμένες διαδικασίες και άλλα παρόμοια πράγματα που μόνο κάποιος που κατάγεται από εκεί μπορεί να νιώσει. Ωραία η στολή, μακάρι να κρατούσε ακόμη εκατό χρόνια, όμως η παράδοση είναι κάτι βαθύτερο από αυτό.

Επίσης να συμπληρώσω για το οδικό δίκτυο ότι δεν υπάρχει ούτε ένα μέτρο δρόμου που δεν είναι ασφαλτοστρωμένος εδώ και 2-3 χρόνια.

Κλεοπάτρα κάθε εμπόδιο για καλό!
Αντωνακη μου που εισαι παιδι μου. Ωραια η Ιαπωνια; Κοιταξα αεροπορικα κ μου εβγαζε τα τρια ατομα πεντακοσια τριανρα τοσα ευρω για τελευταια βδομαδα Ιουλιου συν την ενοικιαση αυτοκινητου συν τη διαμονη οποτε ανεβαινε πολυ ρο μαλλι.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Τελικα η Καρπαθος ειναι δυσκολη περιπτωση. Καλα για καραβι δεν το συζητω.. Δεν μπορεις να βγαλεις σωστη αδεια μιας βδομαδας. Φευγει Δευτερα... Γυρναει την αλλη Τριτη στις εντεκα μετα απο ολονυχτιο ταξιδι. Πρεπει να παρεις αδεια κ Δευτερα κ Τριτη. Μονο με αεροπλανο που ειναι στα πεντακοσια ευρω τα τρια ατομα. Η Σαμος τωρα. Εχει καλουτσικα αεροπορικα. Το καραβι κ αυτο δεν φςυγει ΣΚ αλλα Δευτερα ...βραδυ κιολας.Χανεις τρεις μερες δηλ απο την εβδομαδα της αδειας. Η Χιος μου φαινεται μονοδρομος. Εχει πολυ καλες ωρες στα καραβια κ κανει γυρω στις εφτα ωρες.
Με μία επιφύλαξη αλλά νομίζω ότι κάποια στιγμή θα ξεκινήσουν δρομολόγια του μπλου σταρ για Καρλόβασι. Δεν ξέρω μέρες και πότε (και αν) ξεκινά, αλλά πέρσι άργησε λίγο αλλά μπήκε τελικά.
Ψάξε λίγο μήπως σε βολεύει. (Πού θα πάει, θα σε πείσω!) :haha:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντωνακη μου που εισαι παιδι μου. Ωραια η Ιαπωνια; Κοιταξα αεροπορικα κ μου εβγαζε τα τρια ατομα πεντακοσια τριανρα τοσα ευρω για τελευταια βδομαδα Ιουλιου συν την ενοικιαση αυτοκινητου συν τη διαμονη οποτε ανεβαινε πολυ ρο μαλλι.
Ναι βρε, ήταν ακριβά, έτσι είναι. Απλώς περιμένεις κ κάποια στιγμή πέφτουν οι τιμές. Δεν πειράζει, τέλεια θα περάσετε ούτως ή άλλως, νησί κ θάλασσα, όπου κ να πάτε...

Η Ιαπωνία είναι υπέροχη, τουλάχιστον τέτοια εποχή που πήγα εγώ...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Περιμενουμε ιστοριουλα μην τα βλεπουμε μονο στο φεις. Αντε στρωσου. Χτες ξανακοιταξα κ το 530 εχει γινει 580.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Περιμενουμε ιστοριουλα μην τα βλεπουμε μονο στο φεις. Αντε στρωσου. Χτες ξανακοιταξα κ το 530 εχει γινει 580.
Εμ, δε ρωτάς τον ειδικό
Τώρα πρέπει να έχουν εξαντληθεί τα φτηνά. Αλλά εγώ πχ έκλεισα της γιαγιάς μου (που έρχεται από Αμερική) 65€ το Αθήνα Κάρπαθο και 43€ την επιστροφή., πριν καμία εβδομάδα. Τώρα όντως θα έχουν τελειώσει πάλι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Με μία επιφύλαξη αλλά νομίζω ότι κάποια στιγμή θα ξεκινήσουν δρομολόγια του μπλου σταρ για Καρλόβασι. Δεν ξέρω μέρες και πότε (και αν) ξεκινά, αλλά πέρσι άργησε λίγο αλλά μπήκε τελικά.
Ψάξε λίγο μήπως σε βολεύει. (Πού θα πάει, θα σε πείσω!) :haha:
Καλέ σε σας θα έρθει! Για πήγαινε στο άλλο θέμα, να δώσεις τα φώτα σου.
 

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
παιδια εψαχνα για φολεγανδρο και απελπιστηκα..!!καταρχας δεν βρισκεις με τιποτα δωματιο μεχρι τελος αυγουστου,πηρα παντου...αλλα το θεμα ειναι οτι δενξερω και που αλλου να παω..ηθελα ενα νησι να ειναι λιγες ωρες απο πειραια και να μη θες να νοικιασεις αμαξι.και να ειναι και γρααφικα...εχετε κατι να μου προτεινετε;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Λιγες ωρες απο Πειραια δεν το λες νομιζω.Προτεινω Συρο η Σιφνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom