Μάλτα Μάλτα

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,

Πριν κάποιους μήνες είχαμε κλείσει με την παρέα κάτι φανταστικά οικονομικά εισιτηριάκια της ryanair για το όμορφο νησί. Τα προγράμματα μας όμως πολύ πιεστικά, έφτασε ο καιρός της αναχώρησης και δεν έχουμε προλάβει να κάνουμε έναν προγραμματισμό.
Όποιος έχει επισκεφτεί το νησί, τι μας προτείνει για 4 γεμάτες μέρες στη Μάλτα.
(Έχουμε κλείσει στη Σλιέμα διαμονή)

Καλημέρα
Πήγατε γράψε πως πέρασες να μάθουμε και εμείς που θα πάμε σε λίγο καιρό.
 

aroukos10

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Καλημέρα
Πήγατε γράψε πως πέρασες να μάθουμε και εμείς που θα πάμε σε λίγο καιρό.
καλησπερα σε ολη την παρεα..14-17 μαιου επισκεφτηκα την ομορφη και διαφορετικη μαλτα..σαββατο 14 μαιου 10 κ 20 ωρα μαλτας φτανω στο μικρο αλλα υπερσυχρονο αεροδρομιο της μαλτας βγαινοντας ειναι ολες οι στασεις για valetta st julian κτλπ..περιμεναμε πανω απο μιση ωρα για να μας παει sliema το λεωφορειο τιγκα στο κοσμο, εισητηρο βγαζεις και μεσα στο αστικο 1.5 για δυο ωρες..εμεις σταθηκαμε τυχεροι γιατι λιγο πριν μπουμε ενα ζευγαρι ηλικιωμενων γαλλων μας χαρισε την καρτα που διαρκει 7 μερες για απεριοριστες διαδρομες με 21 που εχουν τα αστικα της μαλτας και ειχε ακομα για αλλες 4 μερες οσες θα καθομασταν δλδ..γλιτωσαμε 42ευρω αμεσως αμεσως..οι οδηγοι των αστικων
οντως ηταν παλαβοι μπαιναν στις στροφες με τιγκα το λεωφορειο με τισ παντες που ακουγες τν λαμαρινα να τριζει πανω στο λαστιχο απο το πλαγιασμα..φρενο παντα την τελευταια στιγμη..μετα απο μια ωρα και..λογω αφοριτης κινησης φτανουμε στη sliema αφηνουμε τα πραγματα στο ξενοδοχειο οπου οι πριζες θελουν ανταπτορα ευτυχως ειχα αγγλικο φορτιστη απο το iphone..πρωτη μερα την φαγαμε στη βαλετα και την sliema υπεροχα κτιρια που ειχαν πανω χωμα απο την αφρικη και οταν βρεχει λασποβροχη πανω στα αυτοκινητα..σλιεμα βαλεττα 10 λεπτα με το λεωφορειο..ησυχα στη βαλεττα ειναι ωραια να την περπατας και να βγαζεις φωτο την μεσογειο απο ψηλα..εχει πολλα μαγαζακια τυπου τυροπιταδικα που τα λενε pastizeria και εχουν μπουκιτσες με μισο ευρω και εχουν τυρι η κρεας κτλπ και ειναι τελειες..ο καφες 1 ευρω η μπυρα 2 ευρω τα τσιγαρα στα 5 με 5.5 ευρω..ο κοσμος φιλικος γελαστος μιλαει αγγλικα και ιταλικα και αραβοιταλομαλτεζικα..κυριακη πηραμε το λεωφορειο για βαλεττα και απο εκει για το ψαροχωρι marsaloxx ειχε καθε 20 λεπτα απο βαλεττα και παντα με κοσμο να περιμενει..σε 40 λεπτα ημασταν στο ψαροχωρι οπου καθε κυριακη εχει παζαρι και ο κοσμος τρωει στις ψαροταβερνες..τιμες πολυ λογικες 6 με 7 ευρω η μεριδα περπατησαμε ολο το παζαρι φαγαμε σε μια ψαροταβερνα και βγαλαμε φωτο τα χρωματιστα καικακια κατσαμε 3 ωρες συνολικα και στις 2 φυγαμε για βαλεττα. απο εκει πηραμε το λεωφορειο για την σιωπηλη πολη mdina σε μιση ωρα φτασαμε..ειχε το φεστιβαλ φαγητου και ειχε πολυ κοσμο..μπαινοντας στα τειχη της πολης συναντας πινακιδες που λενε ησυχια να σεβεστε τους κατοικους..ειχε πολλα σοκακια που πραγματικα δεν ακουγες τιποτα ειχε τρομερη θεα το γηπεδο της μαλταςκαι στο βαθος την βαλεττα και την μεσογειο..κατσαμε 3 ωρες και εκει και γυρισαμε βαλεττα και απο εκει σλιεμα..ξεκουραση στο ξενοδοχειο και μετα εξω για μια μπυρα στις μπυραριες της σλιεμα που ηταν γεματες αγγλους γερμανους..γενικα το νησι ειχε πολυ τουρισμο και ολοι γυρνουσαν με τα μαγιο λες και ηταν κατακαλοκαιρο..δευτερα πρωι 10 η ωρα πηραμε το φερρυ απο την σλιεμα 20 ευρω πηγαινε ελα το ατομο και πηγαμε στο κομινο και στη γαλαζια λιμνη μια μιση ωρα διαδρομη και το φερρυ οταν ανοιχτηκε κουναγε παρα πολυ που εγω που δε ζαλιζομαι ζαλιστηκα 11 μιση αφησαμε κοσμο στο γκοζο και πηγαμε στη blue lagoon 12 παρα..φυσαγε πολυ ο ηλιος εκαιγε αλλα ειχε κρυο..γεματη η παραλια..η μια ξαπλωστρα 7,5 ευρω η ομπρελα 5 ευρω..ειχε πλλες καντινες σχετικα φτηνες..κατσαμε μια ωρα στα βραχια μαζι με εκατονταδες τουριστες και βγαζαμε φωτο την υπεροχη ριχη ιμνη με τα γαλανα νερα της και επειδη η κοπελα μου κρυωνε και δε μπορουσαμε να περιμενουμε μεχρι τις 4 που θα μασ γυρμαγε πισω το φερτυ πληρωσαμε 10 ευρω το ατομο για να μας γυρισει στη circewwa το λιμανι που ειναι δεκα λεπτα απο την blue lagoon..ανεβηκαμε σε ενα μικρο ταχυπλοο το οποιο ο οδηγος του ηταν παλαβος ετρεχε στα ορια και κοπαναγε στα κυματα τοσο δυνατα που ερχοταν το νερο ολο πανω μας και πολλες στιγμες πιστευα οτι θα τουμπαρουμε..οταν φτασαμε στο λιμανι ημασταν μαζι με αλλους τεσσερις κινεζους χλομοι απο την οδηγηση του οδηγου..απο εκει την circewwa πηραμε το λεωφορειο για το χωριο του ποπαη σε δεκα λεπτα ημασταν εκει..βγαλαμε φωτο απο ψηλα το χωριο και ειδαμε την απαγορευτικη εισοδο 10.5 το ατομο κ πηαμε το επομενο λεωφορειο που περασε μετα πο 20 λεπτα για circewwa απο εκει πηραμε το λεωφορειο για sliema που εκανε 1 ωρα και δεκα λεπτα για να φτασουμε στη διαδρομη βγαζαμε φωτο τις διαφορες πολεις οπου θυμιζε εντονα τισ τουτιστικες ξενοδοχειακες μοναδες της κρητης ολη η δυτικη πλευρα του νησιου ενω η αριστερη θυμιζε αραβια και ειχε παλια κτηρια..το βραδακι βγηκαμε στο paceville του st julian στα ''μαλια'' της μαλτας δλδ..δευτερα βραδυ και ηταν γεματο απο τουριστες μεθυσμενους ολα τα κλαμπ γεματα με 18 ευρβ το μπουκαλι και με 15 ευρω τα 25 σφηνακια κτλπ κτλπ οπως ειναι στα μαλια της κρητης η στο καβο η στο η φαληρακι της ροδου..απο εκει γυρισαμε με τα ποδια γιατι μεχρι τις 11 και 10 εχει λεωφορεια καθημερινες και παρασκευη σαββατο εχει νυχτερινα καθε μια ωρα..την τριτη πηγαμε στη σταση της σλιεμα οπου ελεγε x2 για αεροδρομιο καθε μια ωρα.πηγαμε στις 10 παρα για ναπαρουμε των 10 και 20 και τελικα περασε 11 και 10 οπου ηταν γεματο και πηρε μονο 6 ατομα και τα αλλα 10 που περιμεναν δε τα πηρε και εβρζεε ο οδηγος επισης δε σταματησε σε καμια αλλη σταση οπου περιμεναν καμια 20 ρια ατομα σε καθε σταση και του εδειχαν την ωρα και υτος δε σταματαγε..οποτε για ναειστε σιγουροι παρτε ταxi με αλλουσ τουριστες 15-20 ευρο ειναι απο σλιεμα.η διαδρομη μαρτυριο ο οδηγος ετρεχε παρα πολυ και ενα λεωφορειο γεματο σχεδον ελληνες εβριζε τον οδηγο..μετα απο μια ωρα φτασαμε στο αεροδρομιο και πηραμε την πτηση της rynair για αθηνα..γενικα ηταν πολυ ωραια στη μαλτα αξιζει να νοικιασετε αμαξι αν εειστε παρεα γιατι θα ταλαιπωρηθειτε με τα αστικα βεβεια προσοχη στουε οδηγουε κει οδηογουν οπως να ναι..
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία σου. Πολύ περιεκτική και χρήσιμη.
Εμείς θα κάνουμε το ίδιο πρόγραμμα. Σκεφτόμαστε να μείνουμε στην Βαλέττα.Πολύ ταλαιπωρία οι συγκοινωνίες... σκέψου τον Ιούλιο.
Να σε ρωτήσω
Γενικά είναι ακριβά?
Από την Βαλέττα πηγαίνει στην Γαλάζια λίμνη?
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Θα συμφωνησω και εγω ότι η Μαλτα ειναι ενα πανέμορφο νησί-χώρα, στο οποίο έχεις πολλά να δεις. Οταν πήγα και εγω τον περασμένο Φεβρουάριο δεν είχα κάνει την κατάλληλη προετοιμασία όπως συνηθίζω στα ταξίδια μου και για το λόγο αυτό δεν περίμενα και πολλά να δω. Είχα στο μυαλό μου ένα νησί.... Διαψευτηκα όμως γιατί ειχα να κανω με μια μικρή χώρα με μεγάλη ιστορία και υπέροχα διατηρημένα κτίρια. Αγάπησα την Βαλέτα και λάτρεψα την Mdna και το νησί Gozo. Δεν ξέρω πως θα μου φαινόταν το νησί το καλοκαίρι με την πολυκοσμία αλλα την περίοδο που το επισκευτηκα αποκόμισα τις καλύτερες εντυπώσεις δεδομένης και της έκτασης του νησιού. Αφου δεν πρόλαβα να γραψω καμια ιστορία όπως πολλες φορές σκεύτηκα, είπα να σας ανεβάσω μερικές φωτογραφίες από την Βαλέτα
mal1.jpg
mal3.jpg
ma4.jpg
mal2.jpg
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πολύ ωραίες φωτοφραφίες.
Ανυπομονώ να πάω, έχω πολλά να δω.
 

aroukos10

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Ευχαριστούμε πολύ για την ιστορία σου. Πολύ περιεκτική και χρήσιμη.
Εμείς θα κάνουμε το ίδιο πρόγραμμα. Σκεφτόμαστε να μείνουμε στην Βαλέττα.Πολύ ταλαιπωρία οι συγκοινωνίες... σκέψου τον Ιούλιο.
Να σε ρωτήσω
Γενικά είναι ακριβά?
Από την Βαλέττα πηγαίνει στην Γαλάζια λίμνη?
σας ευχαριστω..τον ιουλιο θα ειναι μαρτυριο τα λεωφορεια καλο θα ηταν να νοικιασετε γουρουνα ηταν 70 οι 7 μερες η 30 οι τρεις μερες..αν ειναι να χρησιμοποιειται τις συγκοινωνιες οπωσδηποτε την καρτα απεριοριστων διαδρομων που διαρκει 7 μερες απλα μπαινεις σε οποιο λεωφορειο θες ακουμπας την καρτα στο μηχανημα ακους εναν ηχο και περνας πολυ βολικο..σκεψου τηνν ημερα αλλαζαμε 8 διαδρομες μικρες και μεγαλες..απο βαλετταα θα παρετε το λεωφορειο για σλιεμα κανει 10 λεπτα και απο εκει 8α δειτε πανω απο 10 φερρυ μποτ που θα σας λενε απεξω να κλεισετε για κομινο κτλπ..εω θα προτινα να παρετε απο βαλετα το λεωφορειο και να πατε τερμα δυτικα του ωησιου στο λιμανι circewwa και απο εκει εχει καθε μιση ωρα μεγαλο καραβι για γκοζο που διαρκει 10 λεπτα να περασει απεναντι και κανει 10ευρω και για γαλαζια λιμνη 5 λεπτα με 5-10ευρω το ατομο..γενικα ειναι φτηνα στη μαλτα δε θα πεινασετε οπως στην ιταλια..
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
σας ευχαριστω..τον ιουλιο θα ειναι μαρτυριο τα λεωφορεια καλο θα ηταν να νοικιασετε γουρουνα ηταν 70 οι 7 μερες η 30 οι τρεις μερες..αν ειναι να χρησιμοποιειται τις συγκοινωνιες οπωσδηποτε την καρτα απεριοριστων διαδρομων που διαρκει 7 μερες απλα μπαινεις σε οποιο λεωφορειο θες ακουμπας την καρτα στο μηχανημα ακους εναν ηχο και περνας πολυ βολικο..σκεψου τηνν ημερα αλλαζαμε 8 διαδρομες μικρες και μεγαλες..απο βαλετταα θα παρετε το λεωφορειο για σλιεμα κανει 10 λεπτα και απο εκει 8α δειτε πανω απο 10 φερρυ μποτ που θα σας λενε απεξω να κλεισετε για κομινο κτλπ..εω θα προτινα να παρετε απο βαλετα το λεωφορειο και να πατε τερμα δυτικα του ωησιου στο λιμανι circewwa και απο εκει εχει καθε μιση ωρα μεγαλο καραβι για γκοζο που διαρκει 10 λεπτα να περασει απεναντι και κανει 10ευρω και για γαλαζια λιμνη 5 λεπτα με 5-10ευρω το ατομο..γενικα ειναι φτηνα στη μαλτα δε θα πεινασετε οπως στην ιταλια..

Ευχαριστώ πολύ.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
@ Αroukos 10

- Γουρούνα να υποθέσω οτι σου δίνουν μόνο μ'ευρωπαικό δίπλωμα - ή παίζει να σου δωσουν με ταυτότητα τπτ? o_O
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Στο Gozo πώς μετακινήθηκες? Πόδια? Λεωφορείο?
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.055
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο !!!!
Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου. Στο Gozo πώς μετακινήθηκες? Πόδια? Λεωφορείο?
Εμεις είχαμε μεσο. Με τα πόδια δεν περπατιέται το Gozo γιατι τα αξιοθέατα ειναι σε διάφορα σημεία του νησιου. Δεν ειναι μονο η πρωτευουσα που πρέπει να δεις.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το ξέρω, αλλά δρομολόγια λεωφορείων υπάρχουν όπως ακριβώς και στο κεντρικό νησί?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.197
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom