Σαντορίνη Σαντορίνη Ερωτήσεις

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Γεια σας. Φέτος μία απ'τις επιλογές μου για καλοκαιρινές διακοπές είναι και η Σαντορίνη. Ακούω συνεχώς ότι είναι πανάκριβη όμως και με προβληματίζει. Αυτό βέβαια είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και γι αυτό θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει περιπου τιμές για φαγητό και ποτό. Προφανώς δε μιλάω για τα τοπ εστιατόρια με θέα την καλντέρα που καταλαβαίνω ότι είναι υψηλές οι τιμές τους αλλά για αξιοπρεπείς ταβερνούλες.
ΥΓ: για τέλος Αυγούστου μ' ενδιαφέρει πιο πολύ
Καλησπέρα, Κατερίνα!

Έχοντας επισκεφθεί αρκετές φορές τη Σαντορίνη, έχω καταλήξει στο ότι έχει τιμές Αθήνας, αναλόγως και το μέρος που επισκέπτεσαι. Π.χ. το ποτό από 7 ευρώ και πάνω, αξιοπρεπείς μερίδες φαγητού από 8 ευρώ και πάνω. Εμένα μου φαίνεται πιο φθηνή από τη Μύκονο. (Δεν μιλώ φυσικά για την Οία και τα Φηρά.) Βέβαια, δεν ξέρω τι παίζει από εδώ και μπρος με τις αλλαγές στον Φ.Π.Α. ...
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Καλησπέρα, Κατερίνα!

Έχοντας επισκεφθεί αρκετές φορές τη Σαντορίνη, έχω καταλήξει στο ότι έχει τιμές Αθήνας, αναλόγως και το μέρος που επισκέπτεσαι. Π.χ. το ποτό από 7 ευρώ και πάνω, αξιοπρεπείς μερίδες φαγητού από 8 ευρώ και πάνω. Εμένα μου φαίνεται πιο φθηνή από τη Μύκονο. (Δεν μιλώ φυσικά για την Οία και τα Φηρά.) Βέβαια, δεν ξέρω τι παίζει από εδώ και μπρος με τις αλλαγές στον Φ.Π.Α. ...
Δηλαδή ποτό και φαγητό στην καλντέρα είναι απαγορευτικό (για το μέσο Έλληνα)?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας. Φέτος μία απ'τις επιλογές μου για καλοκαιρινές διακοπές είναι και η Σαντορίνη. Ακούω συνεχώς ότι είναι πανάκριβη όμως και με προβληματίζει. Αυτό βέβαια είναι κάτι πολύ υποκειμενικό και γι αυτό θα ήθελα όποιος ξέρει να μου πει περιπου τιμές για φαγητό και ποτό. Προφανώς δε μιλάω για τα τοπ εστιατόρια με θέα την καλντέρα που καταλαβαίνω ότι είναι υψηλές οι τιμές τους αλλά για αξιοπρεπείς ταβερνούλες.
ΥΓ: για τέλος Αυγούστου μ' ενδιαφέρει πιο πολύ
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.
Πολύ υποκειμεντικά.
Αν επιθυμείς να κινηθείς στα τοπ, θα πληρώσεις και τοπ.
Υπάρχει όμως πληθώρα επιλογών και μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά.
Ταβερνάκια σε χωριά εκτος Φηρών, η ακόμα και μέσα στα στενά, όχι τόσο τουριστικά.
Επίσης σε ποτά, δεν ήταν πανάκριβη. Απλά δεν είχε ωραία διασκέδαση...
Και στη διαμονή ο ίδιος κανόνας ισχύει πάνω κάτω.
Δεν είναι και το φθηνότερο νησί φυσικά, αλλά νομίζω με το κατάλληλο ψάξιμο δε θα χεις θέμα.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Πριν 2 χρόνια σε μαγαζί πάνω στην Καλντέρα στα Φηρά, θυμάμαι ότι το πιο φθηνό στον κατάλογο ήταν ένα ποτήρι κρασί με 6,5 ευρώ. Σε καφετέρια, πάλι στην ίδια τοποθεσία, ο καπουτσίνο είχε 4,50 ευρώ.
Φαγητό δεν έφαγα ποτέ με θέα την Καλντέρα. Στην πλατεία στα Φηρά το σουβλάκι είχε 2,50 ευρώ.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για φαγητό έχω να προτείνω τα παρακάτω τα οποία και εμένα μου τα πρότεινε φίλη που μένει στο νησί. Όλα πολύ ομορφα σα χώροι, με φοβερή κουζίνα, αλλά κανένα δεν έχει θέα καλντέρα. Απο τιμές φυσιολογικές αθήνας.
1. Ρόκα - στην Οία
2. Μεταξύ μας - στην Έξω Γωνιά
3. Ανώγι - στο Ημεροβίγλι

Για καφέ για εμένα την καλύτερη θέα - καλντέρα στο νησί, την έχει το Cafe Galini στο Φηροστεφάνι. (καφές κάπου στα 4€, πρωινό από 10-12 €).

Και φυσικά το must είναι το SantoWines για οινογευσία και ηλιοβασίλεμα!
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Σας ευχαριστώ όλους. Έχετε να προτείνετε κάτι και για διαμονή? Είναι ουτοπικό να ψάχνω για 26-31 Αυγούστου γύρω στα 60 το βράδυ? (θα υπάρχει μεταφορικό μέσο)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Είχα μείνει εδώ μέσα ιουλίου με 45€.
http://www.villadanezis.gr/
Άψογες εγκαταστάσεις κ άνθρωποι. Κάποια δωμάτια βλέπουν θάλασσα. Δεν είναι καλντέρα, δεν είναι πάνω στη θάλασσα όμως είναι στο κέντρο του νησιού - κοντά στα Φηρά και βολεύει. Ειδικά αν έχεις μέσο, δεν θα 'χεις κανένα θέμα... Για τις ημερομηνίες που θες το δίνει 60€/βράδυ, αλλά θα σου πρότεινα να τους πάρεις τηλ. αν σε ενδιαφέρει...
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σας ευχαριστώ όλους. Έχετε να προτείνετε κάτι και για διαμονή? Είναι ουτοπικό να ψάχνω για 26-31 Αυγούστου γύρω στα 60 το βράδυ? (θα υπάρχει μεταφορικό μέσο)
Οχι δεν είναι καθόλου ουτοπικο.
Είναι μια τιμή που μπορείς να βρεις αρκετά καταλύματα. Εκεί στα 60 με 70 €.
Παίζουν και προσφορές για Φηρά.
Τσέκαρε όμως απο τώρα, μη περιμένεις τις μέρες να περάσουν.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@panlek30 @psilos3 Σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι η περίοδος που προσπαθώ να αποφασίσω το φετινό νησί ;);)
Παρακαλώ.
Να ξέρεις πάντως απο πρόσφατη εμπειρία μου στις ημερομηνίες αυτές (έψαχνα για την αδερφή μου), οι τιμές στη διαμονή αρχίζουν και κάνουν βουτιά.
Οπότε μπορείς να βρείς και καταλύματα που θα ήταν πολύ δύσκολο να μείνεις σε φουλ σεζον. Και δε μιλάω για Σαντορίνη απαραίτητα, αλλά κυρίως για τα υπόλοιπα νησιά ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom