Ηνωμένο Βασίλειο Travelcard London.

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.344
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
α ναι; και γω που ειχα διαβασει οτι ηταν 3η ζωνη.... ευχαριστω και παλι!
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
α ναι; και γω που ειχα διαβασει οτι ηταν 3η ζωνη.... ευχαριστω και παλι!
Είναι στα όρια 2ης με 3η και η χρέωση γίνεται είτε ως 2η είτε ως 3η ανάλογα με το τι συμφέρει τιμολογιακά. Για να μην μπλέκεσαι, στην περίπτωση σας η Travelcard 1-2 το καλύπτει.
 
Μηνύματα
36
Likes
8
Η εβδομαδιαία θέλει φωτογραφία ναι, τουλάχιστον ήθελε μέχρι κάτι μήνες πριν σίγουρα. Το greenwich είναι και ζώνη 2 οπότε δεν χρειάζεται να βγάλεις 1-3.
Γεια σας
Θα πάω λοιπον Λονδινο τον Αύγουστο και θα βγάλω την 7 days travelcard. Θα εκτυπωσω και κάποια vouchers.
Όμως θέλω να κλείσω από το internet κάποια εισιτήρια π.χ. madame tussauds.
Ήθελα να ρωτήσω θα αγορασω μεσω internet 1 εισιτήριο και θα πάμε εκεί 2 άτομα παρουσιάζοντας το voucher;
Θέλω να πω ότι στην αγορά γινεται κράτηση για 1 θέση ενώ είμαστε 2 άτομα ;
Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ.
Υπάρχει προβλημα;πρέπει να τους στείλω mail;
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Γεια σας
Θα πάω λοιπον Λονδινο τον Αύγουστο και θα βγάλω την 7 days travelcard. Θα εκτυπωσω και κάποια vouchers.
Όμως θέλω να κλείσω από το internet κάποια εισιτήρια π.χ. madame tussauds.
Ήθελα να ρωτήσω θα αγορασω μεσω internet 1 εισιτήριο και θα πάμε εκεί 2 άτομα παρουσιάζοντας το voucher;
Θέλω να πω ότι στην αγορά γινεται κράτηση για 1 θέση ενώ είμαστε 2 άτομα ;
Πιστεύω να καταλάβατε τι εννοώ.
Υπάρχει προβλημα;πρέπει να τους στείλω mail;
Στην ιστοσελίδα λέει ότι για το madame Tussauds δεν μπορείς να κάνεις προκράτηση κλπ.
https://www.daysoutguide.co.uk/terms-and-conditions.aspx
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Ευχαριστω φιλε πολυ διαφωτιστικο. Αν αγορασω χαρτινη τραβελκαρτ εβδομαδιαια ποσα πληρωνω για την εκδοση της; τα λευτα μετα τα παιρνω πισω; τελος το londonpass τι ειναι;
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Γειας παιδια. Επειδη εχω διαβασει αρκετα και δεν εχω καταλαβει τι ειναι το λονδον πας μπορει καποιος να με βοηθησει?
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Γειας παιδια. Επειδη εχω διαβασει αρκετα και δεν εχω καταλαβει τι ειναι το λονδον πας μπορει καποιος να με βοηθησει?
Εγώ προσωπικά δεν το πήρα... έκλεισα απλά σε κάθε τι που ήθελα εισητηρια από Ελλάδα για να έχω fast entry γτ μιλάμε για ουρές χιλιόμετρα... και θα χάναμε πολύ χρόνο. ..
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Ας κανω κι εγώ την ερώτηση μου.
Θα βρίσκομαι Λονδινο για 4μιση μέρες. Κ απ'ότι κατάλαβα συμφέρει να πάρω την travelcard να εκμεταλλευτώ κ το 2for1. Μια απο αυτές τις μέρες ομως εχω σκοπό να βγω εκτός και συγκεκριμένα στο σταθμο watford junction που απ'ότι βλέπω σε ενα χάρτη είναι ζώνη 8(;;) για αυτή τη διαδρομή θα πρέπει να βγαλω εισητήριο κανονικό? Προσπαθω να δω ποσο κοστίζει μια τέτοια διαδρομη αλλά ένα site μου βγάζει μια τιμη περιπου 5 λίρες με oyster. Μπορεί να κανω κ εγω βλακεία. Πως θα βρω τις μεμονομενες τιμες εισητηρίων για τα τρένα? Ευχαριστώ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ας κανω κι εγώ την ερώτηση μου.
Θα βρίσκομαι Λονδινο για 4μιση μέρες. Κ απ'ότι κατάλαβα συμφέρει να πάρω την travelcard να εκμεταλλευτώ κ το 2for1. Μια απο αυτές τις μέρες ομως εχω σκοπό να βγω εκτός και συγκεκριμένα στο σταθμο watford junction που απ'ότι βλέπω σε ενα χάρτη είναι ζώνη 8(;;) για αυτή τη διαδρομή θα πρέπει να βγαλω εισητήριο κανονικό? Προσπαθω να δω ποσο κοστίζει μια τέτοια διαδρομη αλλά ένα site μου βγάζει μια τιμη περιπου 5 λίρες με oyster. Μπορεί να κανω κ εγω βλακεία. Πως θα βρω τις μεμονομενες τιμες εισητηρίων για τα τρένα? Ευχαριστώ.
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares/single-fare-finder?intcmp=1660

Εσύ αφού θα έχεις Travelcard για ζώνες 1-2 θα πληρώσεις επιπλέον, εφόσον πας με Overgroud , για τη διαδρομή Willesden Junction-Watford Junction. Τώρα ανάλογα την ώρα που θα πας, βάζεις στο παραπάνω λινκ τους σταθμούς που γράφω και θα σου βγάλει την τιμή.
Με 5 λίρες σε Off peak είναι το τρένο από Euston.
 

mmmm28

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Για σας,

Θα πάω Λονδίνο αρχές Δεκεμβρίου και έχω κάποιες απορίες όσον αφορά την Travelcard.

1) Για να μπορέσω να αγοράσω την 7 day travelcard από ένα σταθμό τραίνου, πρέπει να έχω και εκδωμένα εισητήρια για οποιαδήπτε διαδρομή ή μπορώ να βρώ ένα σταθμό τραίνου που με βολεύει και απλά να ζητήσω από έκει να αγοράσω δύο 7 day travelcard παίρνωντας μαζί μου μόνο 2 φωτογραφίες μικρές. (θα ζητήσω και βιβλιαράκι με τις προσφορές 2 for 1, αλλά για σιγουριά θα τα έχω και τυπωμένα).

2) Αν τελικά χρειάζομαι εισητήρια (απορία της 1ης μου ερώτησης), από και προς Gatwick με easy bus ή gatwick express ή national rail enquiries ή ό,τι άλλο μου προτέινετε, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για να βγάλω την τραβελκαρτ:

3) Κατεβαίνουμε Gatwick στις 20.00, άρα στον σταθμό τραίνου θα είμαστε γύρω στις 22.00-22.30. Θα έχει κάποιο ταμείο ανοιχτό για να μας εξυπηρετήσουν με τις τραβελκαρτ και αν όχι θα μπορούμε με τα εισιτήρια μας την επόμενη μέρα να βρούμε άλλο σταθμό που θα μας βολεύει περισσότερο και να αγοράσουμε από εκεί;

Συγνώμη παιδιά αν σας κουράζω, αλλά θα με ξελασπώσετε.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Για σας,

Θα πάω Λονδίνο αρχές Δεκεμβρίου και έχω κάποιες απορίες όσον αφορά την Travelcard.

1) Για να μπορέσω να αγοράσω την 7 day travelcard από ένα σταθμό τραίνου, πρέπει να έχω και εκδωμένα εισητήρια για οποιαδήπτε διαδρομή ή μπορώ να βρώ ένα σταθμό τραίνου που με βολεύει και απλά να ζητήσω από έκει να αγοράσω δύο 7 day travelcard παίρνωντας μαζί μου μόνο 2 φωτογραφίες μικρές. (θα ζητήσω και βιβλιαράκι με τις προσφορές 2 for 1, αλλά για σιγουριά θα τα έχω και τυπωμένα).

2) Αν τελικά χρειάζομαι εισητήρια (απορία της 1ης μου ερώτησης), από και προς Gatwick με easy bus ή gatwick express ή national rail enquiries ή ό,τι άλλο μου προτέινετε, μπορώ να τα χρησιμοποιήσω για να βγάλω την τραβελκαρτ:

3) Κατεβαίνουμε Gatwick στις 20.00, άρα στον σταθμό τραίνου θα είμαστε γύρω στις 22.00-22.30. Θα έχει κάποιο ταμείο ανοιχτό για να μας εξυπηρετήσουν με τις τραβελκαρτ και αν όχι θα μπορούμε με τα εισιτήρια μας την επόμενη μέρα να βρούμε άλλο σταθμό που θα μας βολεύει περισσότερο και να αγοράσουμε από εκεί;

Συγνώμη παιδιά αν σας κουράζω, αλλά θα με ξελασπώσετε.
1. Δεν χρειάζεται να έχεις εισιτήρια τρένου. Πας σε σταθμό και βγάζεις με τον τρόπο που περιγράφεις.

2. Τα εισιτήρια του τρένου δεν είναι προυπόθεση για να βγάλεις την travelcard, απλά αν έφτανες Λονδίνο π.χ 2 Δεκέμβρη, μπορούσες να χρησιμοποιήσεις τα εισιτήρια του τρένου, μόνο για εκείνη την ημέρα, για να έχεις την προσφορά 2 for 1.

3. Από Gatwick να βάλεις στην αναζήτηση του national rail προς London Bridge. Οι ώρες λειτουργίας του σταθμού εδώ http://www.nationalrail.co.uk/stations/LBG/details.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.854
Μέλη
38.840
Νεότερο μέλος
Θωμάς Μυστικός

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom