Ικαρία Ικαρία

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Από εμπειρία μου σχετικά με την οδήγηση στην Ικαρία,έχω να πω τα εξής

Το ανώτατο όριο ταχύτητας στους δρόμους της Ικαρίας είναι τα 30 χιλιόμετρα, οχι γιατί απαγορεύεται να τρέξεις περισσότερο αλλά γιατί υπάρχουν συνεχώς στροφές και σε ορισμένα σημεία οι δρόμοι στενεύουν.Επίσης υπάρχουν και πολλοι χωματόδρομοι.

Αν θα νοικιάσετε αυτοκίνητο έχετε υπόψην ότι τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα στο νησί είναι λιγοστά γι αυτο κανονίστε το πριν φτάσετε στο νησί.Τον Αύγουστο κυρίως θα υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση.

Τώρα σχετικά με την διαμόνη, αν θα μείνετε στο νησί πολλές μέρες μοιράστε τη διαμονή σε δύο μέρη.Στον Αρμενιστη αξίζει να μείνετε περισσότερες μέρες γιατι είναι κοντά οι πιο ωραίες παραλίες του νησιου(Μεσακτή, Νας κ.α.),όπως επίσης και το χωριο Χρήστος Ραχών που αξίζει επισκέψεις κυρίως τα βράδια.Δείτε επίσης που γίνονται πανηγύρια τις μέρες που θα είστε εκεί και φροντίστε να μείνετε όσο πιο κοντά γίνετε για να μην χρειαστει να οδηγήσετε μακρινές αποστάσεις μετά από ξενύχτι και ποτό.

Τώρα όσον αφορά τον Άγιο Κύρηκο,αξίζει να αφιερώσεις 2-3 βράδια εκεί.Το απόγευμα η πλατεία γεμίζει κόσμο όλων των ηλικιών και γίνονται εκει διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις. Εκτός αυτού έχει και την γραφικότητα του, αν περπατήσεις πίσω τα στενά δρομάκια.Ακόμη και τα Θέρμα που πολλοι τα σνομπάρουν, είναι μια ξεχωριστή εμπειρία αν κολυμπήσεις μέσα στην σπηλιά,κοντά στους βράχους απ΄όπου βγαίνει καυτό ραδιούχο νερό.Επίσης οι ταβέρνες στα Θέρμα έχουν φρέσκο και ποιοτικό φαγητό.

Τέλος η Ικαρία αποτελεί ένα ξεχωριστό προορισμό, πολύ διαφορετικό από τα υπόλοιπα κοσμοπολίτικα νησιά, έχει πολλές φυσικές ομορφιές, ωραίο φαγητό και ιδανικό τρόπο ζωής για να χαλαρώσεις και να ξεφύγεις από την καθημερινότητα.
 

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
Καλησπέρα!
Εχω κλεισει να παω Ικαρια καλοκαίρι περιοδο 15αυγουστου χωρις να το εχω ψαξει συγκεκριμένα απλα επειδη ακουγα ολο καλα λογια.
Εκλεισα ξενοδοχείο μεσω booking στον Αγιο Κυρηκο (η ποιότητα του ξενοδοχειου δε με απασχολεί-ενταξει μην ειναι κ σταβλος φυσικα) και τωρα διαβαζω εδω οτι ολα "κινουνται" στη βόρεια μερια του νησιου οποτε με κάνει να αναρωτιέμαι αξιζει να εισαι αγ. Κυρηκο ή να ακυρώσω κ να κλεισω καπου προς τα πανω? Ξερω οτι οι αποστάσεις ειναι μεγάλες κ αυτο ειναι το επόμενο σκελος της ερώτησης μου, σκέφτομαι να παρω το αυτοκίνητο μου παρα να νοικιασω μιας και το καράβι μου βγαίνει φθηνοτερα, ειναι καλη κινηση ή οχι? Ευχαριστώ εκ των προτέρων
στην βορεια πλευρα είναι πολύ καλυτερα κι οντως ειναι μεγαλες οι αποστασεις αλλα ειναι και ακριβροτερα. εσυ θα διαλεξεις τι θέλεις να θυσιάσεις από τα 2.εγώ πάντως θα πάω φέτος και προτίμησα τη βόρεια πλευρά.εκτος οτι οι αποστασεις ειναι μεγαλες οι δρομοι δεν ειναι και πολυ καλοι εχουν πολλες στροφες
 

xristinagiouxou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά!

Έχω διαβάσει το θέμα από την πρώτη σελίδα, ξέρω πού να πάω, πού να φάω, πού να μείνω, γενικά παρακολουθώ όσα γράφονται και είμαι έτοιμη για 15αύγουστο στην Ικαρία! Ένα πράγμα θέλω μόνο από εσάς τους πιο έμπειρους, περισσότερο σαν συμβουλή. Σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και μία φίλη μου(όχι η οδηγός) είναι φοβισμένη με το θέμα των δρόμων και της οδήγησης σε σημείο να ξανασκέφτεται αν θα έρθει. Πείτε μου τι μπορώ να της πω για να την καθησυχάσω.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!
 

illiana

Member
Μηνύματα
15
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική γενικά
αν είναι συνετός ο οδηγός δεν έχει τιποτα απολύτως να φοβιθεί...εντάξει δεν έχει καλους δρόμους, έχει λακούβες και στροφές αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κάτι θα πάθετε....Πρέπει απλώς να οδηγάτε προσεκτικά χωρίς να είστε φοβισμένες...Ολα καλά!Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα...τι ακριβώς φοβάται? να είστε θετικές και να έρθει μαζί σας γιατί προσωπικά πιστεύω πως θα είναι ένα ταξίδι που δεν θα ξεχάσει ποτέ !!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα παιδιά!

Έχω διαβάσει το θέμα από την πρώτη σελίδα, ξέρω πού να πάω, πού να φάω, πού να μείνω, γενικά παρακολουθώ όσα γράφονται και είμαι έτοιμη για 15αύγουστο στην Ικαρία! Ένα πράγμα θέλω μόνο από εσάς τους πιο έμπειρους, περισσότερο σαν συμβουλή. Σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και μία φίλη μου(όχι η οδηγός) είναι φοβισμένη με το θέμα των δρόμων και της οδήγησης σε σημείο να ξανασκέφτεται αν θα έρθει. Πείτε μου τι μπορώ να της πω για να την καθησυχάσω.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!
Καλημέρα και καλώς ήρθες.
Να της πεις ότι θα ζήσει μια μοναδική εμπειρία στο νησί αυτό, και ότι δε πρέπει να άγχεται με τέτοια ζητήματα να υπάρχει η κατάλληλη προσοχή.
Ναι μεν οι δρόμοι είναι έτσι όπως περιγράφουμε στις προηγούμενες σελίδες, αλλά αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην αναπτύσονται ταχύτητες και όλοι να είναι δυο φορές πιο προσεκτικοί.
Και δε το λέω με αφορμή μόνο τη δική μου εμπειρία.
Πριν 2 χρόνια πήγε φίλή στα 25, μόνη οδηγός, και παρ όλο που είχε το ίδιο και μεγαλύτερο άγχος, μια χαρά το κατάφερε το θέμα οδήγηση.
Ότι ισχύει και σε άλλα μέρη δηλαδή με λίγα λόγια. Είναι κρίμα να χάσει την Ικαριά..
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Καλησπέρα παιδιά!

Έχω διαβάσει το θέμα από την πρώτη σελίδα, ξέρω πού να πάω, πού να φάω, πού να μείνω, γενικά παρακολουθώ όσα γράφονται και είμαι έτοιμη για 15αύγουστο στην Ικαρία! Ένα πράγμα θέλω μόνο από εσάς τους πιο έμπειρους, περισσότερο σαν συμβουλή. Σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και μία φίλη μου(όχι η οδηγός) είναι φοβισμένη με το θέμα των δρόμων και της οδήγησης σε σημείο να ξανασκέφτεται αν θα έρθει. Πείτε μου τι μπορώ να της πω για να την καθησυχάσω.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

Γεια σας και από μένα!Θα ήθελα να σας πω ότι είμαι από Κύπρο κι όπως όλοι γνωρίζετε, στην Κύπρο οδηγούμε στην αντίθετη πλευρά του δρόμου.Πέρσι πήγαμε Ικαρία και οδηγήσαμε παντού, ακόμη και σε μακρινές αποστάσεις μετά τα μεσάνυχτα.Δεν είχαμε κανένα απολύτως πρόβλημα. Το μόνο που θα σας έλεγα να προσέξετε, ειναι να είστε πολύ προσεχτικές και να οδηγείτε με χαμηλές ταχύτητες μόνο και μόνο επείδη δεν γνωρίζετε καλά τους δρόμους.Επίσης να μην καταναλώνετε μεγαλη ποσότητα κρασιου σε πανηγύρια αν θα οδηγήσετε.Κατα τα άλλα η Ικαρία είναι ένα γνήσιο νησί και θα περάσετε πολύ ωραία εκεί.Πηγαίνετε και μην σκέφτεστε τίποτα αρνητικό.
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Παίδες, αν όλα πάνε καλά, ετοιμάζω ταξίδι μια βδομαδούλα για τέλος Ιουνίου με αρχές Ιουλίου για το νησί.
Ψιλο πάγια τακτική μου, όταν πάω σε μεγάλο νησί με πολλά να δω, είναι να μένω τουλάχιστον σε 2 διαφορετικά μέρη, ώστε να τα ζω κ να μοιράζω τις αποστάσεις κ να μην είμαι με το άνγχος κάθε μέρα να προλάβω να δω πράγματα.
Ειδικά, αν το νησί έχει 2 λιμάνια, φτάνω το ένα κ φεύγω απο το άλλο......

Οπότε οι δικές σας γνώμες για τις 2, βάσεις που θα επιλέξω, όπως και αν εκείνο το καιρό, παίζουν τίποτα καλές εκδηλώσεις...

Ευχαριστώ σας.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φίλε @VALANTIS_p ξεκίνα το διάβασμα στο συγκεκριμένο τοπικ, προκειμένου να σου λυθούν όλες οι απορίες.
Προσωπικά, θα σου έλεγα να επιλλέξεις Αγ. Κύρηκο για 2-3 ημέρες προκειμένου να εξερευνήσεις την απο κει πλευρά του νησιού (μαζί με Φούρνους), και τις υπόλοιπες Αρμενιστή. Αν βολέψει φεύγεις απο Εύδηλο.
Να ξέρεις ότι τα περισσότερα αξιοθέατα είναι στη δυτική πλευρά του νησιού, πέριξ του Αρμενιστή.
 

Vasia12

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλημέρα !θα πάω στην ικαρια 22 έως 28 Αυγούστου κ θα μείνω στον κάμπο !έλεγα να νοικιάσω σκούτερ είναι καλή επιλογή ?κ αν μπορείτε να μου πείτε μέρη που πρέπει να δω κ μαγαζιά για φαγητό ποτό !σας ευχαριστώ!
 

Μαριορή

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα!!! Σκεφτόμαστε να πάμε στο νησί μέσα Ιουλίου. Το θέμα είναι ότι είμαστε οικογένεια με δύο παιδιά (8 και 10 χρονών) και προβληματίζομαι σχετικά... Να το επιχειρήσουμε????? Σας ευχαριστώ!!!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα !θα πάω στην ικαρια 22 έως 28 Αυγούστου κ θα μείνω στον κάμπο !έλεγα να νοικιάσω σκούτερ είναι καλή επιλογή ?κ αν μπορείτε να μου πείτε μέρη που πρέπει να δω κ μαγαζιά για φαγητό ποτό !σας ευχαριστώ!
Γειά σου @Vasia12
Καλούτσικο σημείο ο κάμπος, αν και θα σε φανε λιγο οι μετακινήσεις.
Ειδικά για βράδυ (φαγητό & ποτό) στο Χριστό Ραχών.
Με προσεκτικό διάβασμα εδω θα βρείς αρκετά πράγματα να επισημάνεις για τις διακοπές σου στην Ικαρία.
Εγώ θα σου πω τα προφανή, τα οποία ίσως ήδη να ξέρεις.
Μπάνιο οπωσδήποτε Σεϋχέλλες, Μεσακτή, Νας (συνδυαστικά με φαγητό).
Διασκέδαση Χριστό ραχών, Αρμενιστή, και μετά Εύδηλο.
Επίσης επίσκεψη στα χωριά των Ραχών, και στο οινοποιείο Αφιανέ.
Αυτά τα λίγα, για καλή αρχή στο ψάξιμο στο φόρουμ :)

Καλησπέρα!!! Σκεφτόμαστε να πάμε στο νησί μέσα Ιουλίου. Το θέμα είναι ότι είμαστε οικογένεια με δύο παιδιά (8 και 10 χρονών) και προβληματίζομαι σχετικά... Να το επιχειρήσουμε????? Σας ευχαριστώ!!!!!!
@Μαριορή δε βρήσκω το λόγο γιατί να μη το επιχειρήσετε.
Προφανώς για να το σκέφτεστε, θέλετε να το δείτε το νησί. Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.
Προτιμήστε διαμονή προς Αγιο Κύρηκο, απο τη λεγόμενη ''ήσυχη'' πλευρά του νησιού, και όλα καλά!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom