Ικαρία Ικαρία

Μαριορή

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Γειά σου @Vasia12
Καλούτσικο σημείο ο κάμπος, αν και θα σε φανε λιγο οι μετακινήσεις.
Ειδικά για βράδυ (φαγητό & ποτό) στο Χριστό Ραχών.
Με προσεκτικό διάβασμα εδω θα βρείς αρκετά πράγματα να επισημάνεις για τις διακοπές σου στην Ικαρία.
Εγώ θα σου πω τα προφανή, τα οποία ίσως ήδη να ξέρεις.
Μπάνιο οπωσδήποτε Σεϋχέλλες, Μεσακτή, Νας (συνδυαστικά με φαγητό).
Διασκέδαση Χριστό ραχών, Αρμενιστή, και μετά Εύδηλο.
Επίσης επίσκεψη στα χωριά των Ραχών, και στο οινοποιείο Αφιανέ.
Αυτά τα λίγα, για καλή αρχή στο ψάξιμο στο φόρουμ :)



@Μαριορή δε βρήσκω το λόγο γιατί να μη το επιχειρήσετε.
Προφανώς για να το σκέφτεστε, θέλετε να το δείτε το νησί. Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.
Προτιμήστε διαμονή προς Αγιο Κύρηκο, απο τη λεγόμενη ''ήσυχη'' πλευρά του νησιού, και όλα καλά!
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!:) Απλά ανησύχησα λίγο διαβάζοντας όλα αυτά για τους πολύ δύσκολους δρόμους και τις επικίνδυνες θάλασσες... (ελληνίδα μάνα:eek::lol:)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!!!:) Απλά ανησύχησα λίγο διαβάζοντας όλα αυτά για τους πολύ δύσκολους δρόμους και τις επικίνδυνες θάλασσες... (ελληνίδα μάνα:eek::lol:)
Τίποτα:)
Πρόσοχή να έχεις και όλα θα πάνε καλά.
Τώρα αν δεις κόκκινη σημαία έξω, εννοείται δε χρειάζεται να βουτήξετε:haha:
Στην ανατολική πλευρά του νησιού που σου πρότεινα να μείνεις, θα βρεις και απάνεμες-οικογενειακές παραλίες!
 

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα παιδιά!

Έχω διαβάσει το θέμα από την πρώτη σελίδα, ξέρω πού να πάω, πού να φάω, πού να μείνω, γενικά παρακολουθώ όσα γράφονται και είμαι έτοιμη για 15αύγουστο στην Ικαρία! Ένα πράγμα θέλω μόνο από εσάς τους πιο έμπειρους, περισσότερο σαν συμβουλή. Σκοπεύουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και μία φίλη μου(όχι η οδηγός) είναι φοβισμένη με το θέμα των δρόμων και της οδήγησης σε σημείο να ξανασκέφτεται αν θα έρθει. Πείτε μου τι μπορώ να της πω για να την καθησυχάσω.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!
Αγαπητή Χριστινα και γω θα είμαι στην Ικαρία τον 15Αυγουστο για δεύτερη χρονιά...είχα πάει κ πέρυσι ! Οι δρόμοι ναι μεν είναι στενοί με πολλές στροφές αλλά ως συνήθως είναι έρημοι....ούτως ή άλλως πάνω απο 40 δεν παίζει να τρέξεις... δεν έχει ευθείες! Οπότε κορίτσια τολμήστε το! ΤΟ ΘΕΜΑ είναι οτι δυσκολεύτηκα να βρω αυτοκινητο εκείνη την περιόδο...είναι όλα κλεισμένα!!!!!!!! Με πολύ υπομονή βρήκα μετά απο μια ακύρωση εντελώς τυχαία ένα σαραβαλάκι!!!!!!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Παίδες κλείνω δωμάτια :D :D
Ερώτηση: Αρμενιστή υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να μείνω μέσα, γιατί βρήκα κάτι που με ενδιαφάρει λίγο δυτικότερα, στις Ράχες..
 

Tereza1812

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεια σας και καλώς σας βρίσκω! Διάβασα μεγάλο μέρος της συζήτησης - πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: Θα πάω solo φέτος τον Αύγουστο διακοπές και σκέφτομαι για Ικαρία. Με συμβούλεψαν να μείνω στο Νοτιοανατολικό κομμάτι και συγκεκριμένα στο Φάρο με το επιχείρημα ότι ο Αρμενιστής και τα πέριξ έχουν παραγίνει τουριστικά, ενώ στην ανατολική πλευρά είναι πιο παρεΐστικο το κλίμα (κάτι που μας ενδιαφέρει :). Ποια είναι η γνώμη σας;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παίδες κλείνω δωμάτια :D :D
Ερώτηση: Αρμενιστή υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να μείνω μέσα, γιατί βρήκα κάτι που με ενδιαφάρει λίγο δυτικότερα, στις Ράχες..
Δεν είναι άσχημη επιλογή, ειδικά αν υπάρχει αυτοκίνητο. Έτσι κι αλλιώς το βράδυ ο δρόμος θα σε βγάζει στο Χριστό Ραχών, που γίνεται όλο το ώπα. Τώρα αν δεν υπάρχει μέσο είναι ένα θέμα.

Γεια σας και καλώς σας βρίσκω! Διάβασα μεγάλο μέρος της συζήτησης - πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής: Θα πάω solo φέτος τον Αύγουστο διακοπές και σκέφτομαι για Ικαρία. Με συμβούλεψαν να μείνω στο Νοτιοανατολικό κομμάτι και συγκεκριμένα στο Φάρο με το επιχείρημα ότι ο Αρμενιστής και τα πέριξ έχουν παραγίνει τουριστικά, ενώ στην ανατολική πλευρά είναι πιο παρεΐστικο το κλίμα (κάτι που μας ενδιαφέρει :). Ποια είναι η γνώμη σας;
Δε βρίσκω το λόγο να μείνεις στο ανατολικό κομμάτι του νησιού. Κανένα ομως!
Ναι να το δεις, αλλά μέχρι εκεί.
Διακοπές solo κιόλας. Δε συμφωνώ προσωπικά.
Να πεις οτι ήταν και κανένα εύκολο νησί στις μετακινήσεις εντάξει, αλλα ούτε αυτό.
Τσέκαρε και καμιά άλλη γνώμη βέβαια.
 

Tereza1812

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Δεν είναι άσχημη επιλογή, ειδικά αν υπάρχει αυτοκίνητο. Έτσι κι αλλιώς το βράδυ ο δρόμος θα σε βγάζει στο Χριστό Ραχών, που γίνεται όλο το ώπα. Τώρα αν δεν υπάρχει μέσο είναι ένα θέμα.



Δε βρίσκω το λόγο να μείνεις στο ανατολικό κομμάτι του νησιού. Κανένα ομως!
Ναι να το δεις, αλλά μέχρι εκεί.
Διακοπές solo κιόλας. Δε συμφωνώ προσωπικά.
Να πεις οτι ήταν και κανένα εύκολο νησί στις μετακινήσεις εντάξει, αλλα ούτε αυτό.
Τσέκαρε και καμιά άλλη γνώμη βέβαια.
κι εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό που μου είπαν... Σ' ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, θα ξανατσεκάρω!
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα και από μένα παιδιά!!σκεφτόμαστε να πάμε φέτος Ικαρία αλλά παίρνουμε άδεια τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη. Αξίζει ή θα είμαστε εμείς και ο κούκος;
 

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παίδες κλείνω δωμάτια :D :D
Ερώτηση: Αρμενιστή υπάρχει ιδιαίτερος λόγος να μείνω μέσα, γιατί βρήκα κάτι που με ενδιαφάρει λίγο δυτικότερα, στις Ράχες..
Μείνε Ράχες! Ετσι κ αλλιώς η Ικαρία είναι όλη μέρα μία διαδρομή ! Μεσσαχτή-Αρμενιστής-Νας-Χριστός!
 

ksanthipi25

Member
Μηνύματα
14
Likes
18
καλησπερα παιδια! σκεφτομαστε για ικαρια τελος ιουλιου. πραγματικα ανυπομονω!!!! εχουμε βρει δωματιο μονο στα θερμα κ μηχανακι για τις μετακινησεις! εχω δει οτι οι αποστασεις για ευδηλο, αρμενιστη κλπ ειναι μεγαλες. μπορει καποιος να μου προτεινει καποια οικονομικη λυση για καποιο δωματιο σ αυτες τις περιοχες κοντα????
 

sourtouko

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
καλησπερα παιδια! σκεφτομαστε για ικαρια τελος ιουλιου. πραγματικα ανυπομονω!!!! εχουμε βρει δωματιο μονο στα θερμα κ μηχανακι για τις μετακινησεις! εχω δει οτι οι αποστασεις για ευδηλο, αρμενιστη κλπ ειναι μεγαλες. μπορει καποιος να μου προτεινει καποια οικονομικη λυση για καποιο δωματιο σ αυτες τις περιοχες κοντα????
Μπορείς να κοιτάξει στο Να !Εγώ είδα ένα δωμάτιο που ονομάζεται όπως η θεά του κυνηγιού στο 12θεο....(μην νομίζουν ότι κάνω καμιά διαφήμιση !!!) . Ψάξε τηλέφωνο ... ίσως έχουν!
 

ksanthipi25

Member
Μηνύματα
14
Likes
18
Μπορείς να κοιτάξει στο Να !Εγώ είδα ένα δωμάτιο που ονομάζεται όπως η θεά του κυνηγιού στο 12θεο....(μην νομίζουν ότι κάνω καμιά διαφήμιση !!!) . Ψάξε τηλέφωνο ... ίσως έχουν!
σ ευχαριστω! θα το κοιταξω! γνωριζεις μηπως αν υπαρχουν λεωφορεια απο κ προς το αεροδρομιο τον Ιουλιο

Καλημέρα σε όλους! Γνωρίζει κάποιος αν υπαρχει λεωφορείο τον Ιούλιο απο κ προς το αεροδρομιο της Ικαριας? Υπαρχει καποιο website που να μπορω να ενημερωθω ή καποιο τηλ? καποιος μου ειπε οτι θέλει περίπου 50 ευρώ το ταξι απο Ευδηλο...Heeelppp!!!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.464
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom