Πάρος Πληροφοριες για Παρο

paraskevi78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Το πλοίο των 4 από Πάρο που φτάνει Πειραιά στις 19.05 να ξέρεις ότι είναι το Highspeed 4 το οποίο σε ενημερώνω ότι είναι ταχύπλοο και έχει και πιο ακριβό εισιτήριο (50 ευρώ). Γενικά προλαβαίνεις άνετα την πτήση σου στις 22.30 εάν προτιμάς αυτή τη λύση, ειδικά εάν η πτήση σου είναι εσωτερικού (Να υπολογίζεις ότι Πειραιάς-αεροδρόμιο με μετρό είναι γύρω στη μία ώρα και κάτι). Πρόβλημα ίσως υπάρξει μόνο εάν πετάς μετά για εξωτερικό και έχεις να παραδώσεις και αποσκευή. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται να είσαι νωρίτερα στο αεροδρόμιο, οπότε τα πράγματα στριμώχονται κάπως χρονικά. Εάν όμως ταξιδεύεις μόνο με χειραποσκευή (και ειδικά για εσωτερικό) κανένα πρόβλημα...προλαβαίνει ανετότατα. Όσο για το να μην ξεκινήσει το Highspeed από την Πάρο λόγω αέρα το θεωρώ αρκετά δύσκολο. Είναι αρκετά μεγάλο ταχύπλοο (παίρνει και αυτοκίνητα), και μόνο από 7 μποφώρ και πάνω μπορεί να βγει απαγορευτικό. Συνήθως πρόβλημα έχουν τα seajets & τα Flyingcats. Πάντως για να είμαι απόλυτα ειλικρινής.... στη θέση σου θα προτιμούσα τη λύση του Blue Star Patmos που φεύγει 10.45 από την Πάρο. Είναι εκπληκτικό πλοίο, έχει φθηνότερο εισιτήριο, και σε περίπτωση αέρα δεν κουνάει (το highspeed με αέρα 6 μποφώρ ναι μεν ταξιδεύει αλλά κουνάει και αρκετά), και με το χρόνο στο αεροδρόμιο θα είσαι εντάξει
ευχαριστω ! ταξιδευω μονο με χειραποσκευη για θεσσαλονικη οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα . το πρωινο πλοιο ειναι οντως πιο φθηνο ( 14 ευρω πιο φθηνο) απλα σκεφτομουν να ευχαριστηθω την μερα στο νησι μεχρι το μεσημερι οσο πρλαβαινω .. ευχαριστω παντως λυσατε το προβληματισμο μου !!

Εξαρτάται με ποιο πλοίο θα φύγεις. Νομίζω οτι σε παίρνει χρονικά, αλλά τσέκαρε το λίγο τι έχεις για επιστροφή. Αν πχ μιλάμε για το Seajet/Superjet, τη χειρότερη μακράν ακτοπλοϊκή εταιρία της Ελλάδας, εγώ μια ανησυχία θα την είχα.
Τώρα αν μιλάμε για bluestar κτλ, δε νομίζω, πρέπει να έχει 12 μποφωρ για να καθυστερήσει τόσο πολύ πια... Ας απαντήσει και κάποιος που γνωρίζει καλύτερα ίσως.
Τώρα όσον αφορά το Πειραιάς-Αεροδρόμιο, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις το λεωφορείο Χ96 express, απο το λιμάνι απευθείας για το Βενιζέλος.
Υπολόγισε περίπου 1 ώρα και 20 λεπτά απόσταση.
Εναλλακτικά, ηλεκτρικό απο Πειραιά και αλλαγή με Μετρο στο Μοναστηράκι, αν και δε γλιτώνεις χρόνο έτσι..
ωραια . το πλοιο ειναι highspeed οποτε με τον χρονο δεν θα εχω προβλημα. ευχαριιστω παρα πολυ για το λεωφορειο θα μας βοηθησει αρκετα .
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
ωραια . το πλοιο ειναι highspeed οποτε με τον χρονο δεν θα εχω προβλημα. ευχαριιστω παρα πολυ για το λεωφορειο θα μας βοηθησει αρκετα .
Το λεωφορείο είναι νομίζω η καλύτερη και οικονομικότερη λύση.
Ασε που δε χρειάζεται μετεπιβίβαση.
Τσέκαρε τα δρομολόγια και φρόντισε να είσαι στο τέρμα για να φυγεις κατευθείαν!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
ευχαριστω ! ταξιδευω μονο με χειραποσκευη για θεσσαλονικη οποτε αυτο δεν ειναι προβλημα . το πρωινο πλοιο ειναι οντως πιο φθηνο ( 14 ευρω πιο φθηνο) απλα σκεφτομουν να ευχαριστηθω την μερα στο νησι μεχρι το μεσημερι οσο πρλαβαινω .. ευχαριστω παντως λυσατε το προβληματισμο μου !!
Προλαβαίνεις ανετότατα τότε και με το Highspeed. Και στις 21.30 να είσαι στο αεροδρόμιο εάν έχεις κάνει e-check in είσαι μια χαρά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Στις Λεύκες θα μένατε για καλοκαιρινές διακοπές έχοντας αυτοκίνητο; Θέλω ήρεμα πράγματα, όχι τρελή ζωή.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Στις Λεύκες θα μένατε για καλοκαιρινές διακοπές έχοντας αυτοκίνητο; Θέλω ήρεμα πράγματα, όχι τρελή ζωή.
Αν ήθελα ήρεμες καταστάσεις, ναι. Είναι πολύ όμορφο, γραφικό χωριό, έχει τις ταβερνούλες και τις καφετέριές του! Παραθέτω κάποιες φωτογραφίες.
 

Attachments

demy.mon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πάρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
Γεια σας παιδιά,
Λοιπόν είμαι 17 και μόλις τελείωσα με σχολεία και πανελλαδικές και με την παρέα μου αποφασίσαμε να πάμε τον Αύγουστο(συγκεκριμένα τέλη Αυγούστου λίγο μετά τον δεκαπενταύγουστο) στην Πάρο.Γενικότερα έχουμε κανονίσει μεταφορικά και διαμονή την οποία μπορώ να πω βρήκαμε σε πολυυυύ καλή τιμή για μια εβδομάδα.Μεταφορικό μέσο δεν υπάρχει θα βασιστούμε στις συγκοινωνίες του νησιού που απ΄ότι έχω ακούσει είναι μια χαρά:).Πάνω κάτω ξέρω τις τοποθεσίες ,τις παραλίες , τα αξιοθέατα και γενικά τα μέρη που επιβάλλεται να επισκεφτεί κανείς στο νησί και γνωρίζω και για τη νυχτερινή ζωή .:xalara:
Το κύριο θέμα που με απασχολεί είναι οι τιμές και το κόστος τόσο για τα μπαράκια,τα beach bar,τα μαγαζιά,τα φαγάδικα..όσο και για τα μεταφορικά π.χ. τα λεωφορεία-κτελ αλλά και για τα καραβάκια.Είναι προσιτές ή είναι πολύ υψηλές?Γενικά πόσο να υπολογίζω για τα μεταφορικά?Απ'όσο έχω ψάξει στο ίντερνετ σχεδόν όλες οι πηγές που έχω βρει λένε πως σαν νησί είναι σχετικά φθηνό..αλλά δεν το πολυπιστεύω γιατί όσους έχω ρωτήσει από οικογένεια που έχουν πάει είτε για φοιτητικές διακοπές είτε για οικογενειακές διακοπές λένε ακριβώς το αντίθετο:cry:.Γενικά τι ποσό πιστεύετε θα ήταν λογικό να έχει ένα παιδί στην ηλικία μου..δλδ για να είμαι σχετικά άνετη..?Γενικά κάποια συμβουλή από κάποιον που έχει πάει?

Ευχαριστώ πολυυύ και σορρυ για τις απανωτές ερωτήσεις απλά είναι σε αυτή την ηλικία οι πρώτες "ενήλικες" διακοπές και θέλω να ξέρω όσα περισσότερα γίνεται:clap:....ααααα είμαι και καινούργια εδώ:pΑυτααά:icon_redface:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@demy.mon Αρχικά καλώς ήρθες. Και καλή τύχη με τις πανελλαδικές.
Κλασσική επιλογή νησιού για άτομα στην ηλικία σου, αν και τέλος Αυγούστου έχει ίσως λίγο μεγαλύτερο κόσμο.
Ευτυχώς βρήκες φθηνή διαμονή όπως αναφέρεις. Ελπίζω να κλείσατε Νάουσα, που είναι όλη η νυχτερινή κίνηση του νησιού. Όντως οι μετακινήσεις είναι πολύ καλές με τα λεωφορεία. Οι τιμές στα εισιτήρια είναι οι συνηθισμένες ενός Κυκλαδίτικου νησιού, απο 1,60€ το φθηνότερο εισιτήριο και πάει λέγοντας
Τώρα θα βρεις αρκετή πληροφόρηση εδώ για όλα, παραλίες, μέρη κτλ.
Σχετικά με αυτό που ρωτάς, δε θα έλεγα ότι το νησί είναι φθηνό, αλλά όχι ότι είναι και ακριβό. Οι τιμές στα νυχτερινά μαγαζιά είναι λίγο πολύ τυπικές όπως στα μεγάλα αστικά κέντρα, τύπου 5 € μπύρα και 8€ ποτό μέσο όρο.
Στο Punda Beach αντίστοιχα και λίγο προς τα επάνω ίσως.
Στο φαγητό μπορείτε να βολευτείτε. Έχει αρκετές επιλογές, και θα τη βγάλετε και φθηνά.
Τώρα ποσό δε μπορεί να σου πει κανένας συγκεκριμένα... Εξαρτάται τι ζωή θέλεις να κάνεις.
Υπολόγισε τι μέσο όρο χρημάτων σε παίρνει να ξοδεύεις τη μέρα, και κινείσου βάσει αυτού για να πέσεις μέσα.
Και το βασικότερο, φρόντισε να χαρείς τις πρώτες ''ενήλικες'' διακοπές όσο πιο πολύ γίνεται. Η Πάρος ενδείκνυται για κάτι τέτοιο ;)
 

demy.mon

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Πάρος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αίγυπτος
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.:DΠέρα από τη Νάουσα έχετε να μου προτίνετε κάποιο άλλο μέρος με καλή νυχτερινή ζωή?
 

olivia9

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα σααας! Κλείσαμε για Πάρο 5 μέρες με την φίλη μου και έχω αρκετές ερωτήσεις! Λόγω οικονομικών κλείσαμε να μείνουμε Παροικιά (προτιμήσαμε να κλείσουμε δωμάτιο εκεί παρά να μην πάμε καθόλου, οπότε μην πείτε ότι κάναμε βλακεία ! :p ).. Είναι εύκολη η συγκοινωνία για να πηγαίνουμε Νάουσα κλπ; 5 μέρες (4,5 βασικά γιατί την 5η φεύγουμε απόγευμα) είναι αρκετές; Τι προτείνετε να δούμε κλπ σε αυτές τις λίγες μέρες; Έχετε να προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό,ποτό; Επίσης οι μέρες πέφτουν μέσα στον Αύγουστο λόγω δουλειάς! Θα μπορούμε να εξερευνησουμε το νησί η δεν θα μπορούμε να περπατήσουμε από τον κόσμο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σααας! Κλείσαμε για Πάρο 5 μέρες με την φίλη μου και έχω αρκετές ερωτήσεις! Λόγω οικονομικών κλείσαμε να μείνουμε Παροικιά (προτιμήσαμε να κλείσουμε δωμάτιο εκεί παρά να μην πάμε καθόλου, οπότε μην πείτε ότι κάναμε βλακεία ! :p ).. Είναι εύκολη η συγκοινωνία για να πηγαίνουμε Νάουσα κλπ; 5 μέρες (4,5 βασικά γιατί την 5η φεύγουμε απόγευμα) είναι αρκετές; Τι προτείνετε να δούμε κλπ σε αυτές τις λίγες μέρες; Έχετε να προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό,ποτό; Επίσης οι μέρες πέφτουν μέσα στον Αύγουστο λόγω δουλειάς! Θα μπορούμε να εξερευνησουμε το νησί η δεν θα μπορούμε να περπατήσουμε από τον κόσμο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
Καλησπέρα.
Βλακεία δε το λες, απλά θα σας φάνε οι μετακινήσεις, δεδομένου ότι όλη η νυχτερινή κίνηση της Πάρου είναι στη Νάουσα. Λεωφορεία έχει πολύ συχνά προς Νάουσα, και ξεκινούν διπλα απο κει που σ' αφήνει το πλοίο στο λιμάνι.
5 μέρες ποτέ δεν είναι αρκετές για νησιά όπως η Πάρος :haha::haha:
Αν είναι πρώτη φορά, προτιμήστε να δείτε τα πολύ "τουριστικά μέρη", όπως Κολυμπήθρες, Χρυσή ακτή, Punda beach, Santa Maria κτλ. Αν μπορείτε Αντίπαρο, αν και θα σας φάει μια μέρα ολόκληρη. Γενικότερα στο φόρουμ θα βρεις πολύ πληροφόρηση σχετικά.
Τέλος αυτό που περιγράφεις, να μη μπορείς να περπατήσεις απ το κόσμο, άντε να συμβεί σε ένα-δυο σημεία το βράδυ στη Νάουσα, αλλά σε καμία περίπτωση το ενοχλητικό που έχεις στο μυαλό σου, όπως π.χ. της Μυκόνου.
 

The Newbie

Member
Μηνύματα
22
Likes
30
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Βόρειο Σέλας
Καλησπέρα σααας! Κλείσαμε για Πάρο 5 μέρες με την φίλη μου και έχω αρκετές ερωτήσεις! Λόγω οικονομικών κλείσαμε να μείνουμε Παροικιά (προτιμήσαμε να κλείσουμε δωμάτιο εκεί παρά να μην πάμε καθόλου, οπότε μην πείτε ότι κάναμε βλακεία ! :p ).. Είναι εύκολη η συγκοινωνία για να πηγαίνουμε Νάουσα κλπ; 5 μέρες (4,5 βασικά γιατί την 5η φεύγουμε απόγευμα) είναι αρκετές; Τι προτείνετε να δούμε κλπ σε αυτές τις λίγες μέρες; Έχετε να προτείνετε κάποια μέρη για φαγητό,ποτό; Επίσης οι μέρες πέφτουν μέσα στον Αύγουστο λόγω δουλειάς! Θα μπορούμε να εξερευνησουμε το νησί η δεν θα μπορούμε να περπατήσουμε από τον κόσμο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D
Fyi http://ktelparou.gr/bus-schedules.html
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σε όλους. Για να μην ανοίξω καινούριο θέμα ρωτάω εδώ. Έχει κανείς να προτείνει 2-3 ωραία μαγαζιά στην Πάρο για φαγητό, κυρίως με ενδιαφέρει ταβέρνα για φρέσκο ψάρι χωρίς να πληρώνεις μια περιουσία. Δεν είναι για μένα, θα πάει συνάδερφος 55άρης με την οικογένειά του οπότε να μην είναι φοιτητοκατάσταση. Εγώ δεν έχω πάει καθόλου στο νησί οπότε δεν έχω ιδέα πώς είναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom