Γενικά δωμάτιο πάνω στο κύμα

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Πολύ ωραίες οι ιδέες για Σίφνο!!!
Σαν νησί σας άρεσε? Παραλίες βόλτες χαλαρές και λοιπά???
Πάω χρόνια στη Σίφνο τέλος Ιουλίου, αλλά η περσινή εικόνα ήταν κάπως απογοητευτική. Τα μαγαζιά δεν γέμιζαν ούτε με σφαίρες και ο κόσμος έκανε ουρά στα σουβλατζίδικα. Τα ακριβά ακτοπλοϊκά σε συνδυασμό με την κρίση έχουν περιορίσει την κίνηση στον Αύγουστο και τα σαββατοκύριακα του Ιουλίου. Η παραλία στον Πλατύ Γιαλό δεν είχε ούτε τον μισό κόσμο. Οι τιμές όμως, δυστυχώς στα ίδια επίπεδα.
Σε προηγούμενο post που αναφέρθηκα σε υπερτιμημένα δωμάτια, θα έλεγα ότι με 75 ευρώ τον Ιούλιο θα περίμενα ένα στοιχειώδες πρωϊνό, είναι κρίμα να πληρώνεις τόσα και να τρέχεις το πρωί για τυρόπιτες.
Αν είστε ζευγάρι με παρόμοια τιμή θα έλεγα να ψάξετε στο Κάστρο με θέα τη θάλασσα, παρά στον οικογενειακό Πλατύ γιαλό.
 

konstantinaki86

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Μήπως θυμάσαι στο περίπου τιμές για το villaglaros?
Ρaefstra έχεις να προτείνεις κάποιο άλλο ήσυχο σχετικά νησάκι για ζευγάρι?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Δεν είναι δύσκολο να επιλέξεις: αν βγάλεις απ' τη λίστα τη Μύκονο, τη Σαντορίνη, την Πάρο και την Ίο που έχουν έντονη νυχτερινή ζωή και μαζεύουν πάρα πολλούς ξένους και αποφύγεις τον Δεκαπενταύγουστο, όλα καλά είναι. Βάζεις κάτω αποστάσεις και το κόστος και αποφασίζεις.
Δες και Άνδρο, Τζιά και Αμοργό.
Κορυφαία επιλογή, αν και ακριβή, θεωρώ τη Σύμη.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ενδιαφέρον το θέμα, όχι μόνο για κυκλάδες, για πείτε...

Από παλιότερες εμπειρίες, ξενοδοχεία-όχι δωμάτια- πάνω στη Θάλασσα, ακριβά, όπως Αιγιάλη Αμοργού, Αγιος Ιωάννης Μυκόνου και Ios palace.
Αμοργός, το νησί των ψαγμένων, γοητευτικότατη, τα φθηνά δωμάτια είναι στο στυλ πίσω από το δρόμο αλλά και το σπαστικό ουρλιαχτό μη Γιαννάκη κλπ. Πολύς νέος κόσμος όμως, κυρίως στα ψηλά στη χώρα.
Για τη Μύκονο στο στυλ που θέλεις, είχα πληρώσει πολλά και δεν ξέρω κάτι φθηνό, οπότε δεν προτείνω. Παραταύτα δε νομίζω ότι τίθεται πιά θέμα ήσυχου και μη νησιού. Και στη Μύκονο αν θέλεις ησυχία εχεις ησυχία.

Προτείνω Ιο, οπουδήποτε, λόγω μικρών αποστάσεων. Αν δεν αντέχεις Ios palace το 100άρικο, βρίσκεις και δωμάτιο και κάμπιγκ. Μυλοπότας αλλά και περιοχή Γυαλός που είναι πιο ήσυχη. Περιοχή Κουμπάρα πάνω στο κύμα, παντελώς ήσυχη, αλλά γλυφό νερό στα μπάνια, λούσιμο δύσκολο για τις βαμμένες.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να αλλάζεις πάντα νησάκι, εφόσον δεν έχεις παιδιά κλπ, μη κοιτάς οι γονείς θέλουν να ξεκουρασθούν κι έτσι καταλήγουν στα ίδια.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Το villa glaros πρόκειται για ένα σπίτι που σου δίνουν τα κλειδιά μόλις πας και τους ξαναβλέπεις όταν φεύγεις για να παραδώσεις. Δεν σου παρέχουν πρωινό αλλά έχεις όλες τις ανέσεις όπως στο σπίτι σου. Καθαριότητα κάθε τρίτη μέρα. Κοιμίζει έξι άτομα και το κόστος πριν δύο χρόνια για μέσα Ιουλίου ήταν 15ο ευρώ την ημέρα.
Εμείς είμασταν οικογένεια με δύο παιδιά, το ένα μωρό, και μας βόλεψε πάρα πολύ.
Η παραλία του Πλατύ Γιαλού δεν ήταν και η φοβερή. Είχε πέτρες στο μεγαλύτερο μέρος, ευτυχώς στο σημείο που μέναμε και προς το ξενία, καθάριζε. Σε άλλες δεν πήγαμε λόγω του μωρού.
Για βράδυ στη χώρα ήταν πολύ γραφικά με αρκετές επιλογές για φαγητό και κάποια μπαράκια για ποτό όλα όμως περιορίζονταν σε ένα δρόμο το γνωστό "στενό".
Έχω γράψει, αφού γύρισα, στο άρθρο για τη Σίφνο κάποια πράγματα που μπορεί να σε βοηθήσουν.
Γενικά πάντως είναι πολύ γραφικό νησί και μπορώ να πώ ότι μου άρεσε και περάσαμε καλά.
 

sotiris11

Member
Μηνύματα
35
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
milano-komo
Ολα τα παρακατω πληρουν τις προυποθεσεις ειναι δοκιμασμενα και μαλιστα με μικρα παιδια, τα προτεινω ανεπιφυλακτα ios palace στην ΙΟ πολυ καλο απο την μια η θαλασσα απο την αλλη η πισινα,τα ιδια στην Παρο στο Saint George.Κρητη στην Γεωργιουπολη στο Pilot resort .Λημνος στην παραλια του Θανου στο Πετρινο της κυρίας Γιώτας. Κως στο Norida του mitsi. Zάκυνθος στο

The Bay Hotel & Suites στο Βασιλικο διπλα στην παραλια Μπανανα.με ιδιωτικη παραλια.
 
Last edited by a moderator:

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Σωτήρη, έχουν ανοίξει σχετικό θέμα για την Σκύρο όπου προτείνονται κάποια καταλύματα. Ρίξε μια ματια. :)
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Αν δεν έχεις κλείσει κάτι, προτείνω ασυζητητί Αστυπάλαια (κι ας μην είναι "Κυκλάδα"), και συγκεκριμένα Πέρα Γυαλό. Ασυζητητί όμως! Σχετικά ήσυχο νησί ακόμη και τον Αύγουστο, γραφικότατο και ρομαντικότατο, νέος κόσμος, ωραίες παραλίες, μαγευτικές θέες, από τις καλύτερες τιμές, δωμάτια οικονομικότατα (40 Ευρώ Αύγουστο μήνα) όχι απλώς δίπλα αλλά πάνω στο κύμα, από τη μια το απέραντο γαλάζιο του Αιγαίου από την άλλη η μαγευτική Χώρα και το Κάστρο της φωτισμένο.... δεν έχω καλύτερο!!!!
 
Μηνύματα
33
Likes
9
Αν δεν έχεις κλείσει κάτι, προτείνω ασυζητητί Αστυπάλαια (κι ας μην είναι "Κυκλάδα"), και συγκεκριμένα Πέρα Γυαλό. Ασυζητητί όμως! Σχετικά ήσυχο νησί ακόμη και τον Αύγουστο, γραφικότατο και ρομαντικότατο, νέος κόσμος, ωραίες παραλίες, μαγευτικές θέες, από τις καλύτερες τιμές, δωμάτια οικονομικότατα (40 Ευρώ Αύγουστο μήνα) όχι απλώς δίπλα αλλά πάνω στο κύμα, από τη μια το απέραντο γαλάζιο του Αιγαίου από την άλλη η μαγευτική Χώρα και το Κάστρο της φωτισμένο.... δεν έχω καλύτερο!!!!
Θα μπορούσα να έχω το όνομα του ξενοδοχείου; ευχαριστώ πολύ
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Σε όλο τον Πέρα Γυαλό υπάρχουν τέτοια δωμάτια με μαγευτική θέα θάλασσα κ Κάστρο, μπορείς να ρίξεις μια ματιά στα σχετικά σάιτς π.χ. εδώ: http://www.astypalea.net/el/diamoni/peragyalos κ να ξεκινήσεις τα τηλ! Για πιο συγκεκριμένα, σου έχω στείλει κ προσωπικό μήνυμα..
 

gotthard

Member
Μηνύματα
74
Likes
40
Επόμενο Ταξίδι
kusadasi
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Ψάχνω και εγώ ένα οικονομικό προορισμό με αυτούς τους όρους ΑΛΛΑ, θέλω να υπάρχει και πισίνα και το μέρος προσβάσιμο με αμάξι ή φτηνό καράβι τύπου θάσου- Κέρκυρας. Στα + η ημιδιατροφή ή έστω πρωινό. Ένα μήνα έκλεισα που κοιτάω και όλα μου μοιάζουν ακριβά πάντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.726
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom