Νησιώτικα διλήμματα

alexvovo

Member
Μηνύματα
35
Likes
8
Καλή επιλογή η Φολέγανδρος φίλε @alexvovo . Απο τα αγαπημένα μου νησιά σίγουρα.
Να διευκρινήσω κάπου εδώ ότι δεν είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο.
Μια χαρά μπορείς να κάνεις πρόγραμμα με τα δρομολόγια του λεοφωρείου, αρκεί να μη τα θες ολα δικά σου!
@KLEOPATRA Οντως απο Καραβοστάση υπάρχουν δρομολόγια προς τις παραλίες, με γνωστότερο αυτό προς το κάτεργο που είναι φανταστική. Πάντως δεν ισχύει να ξέρεις αυτό που λες για Σίκινο, πόσο μάλλον για Ανάφη οτι είναι μικροσκοπικά. Στα ίδια δεδομένα με τη Φολέγανδρο είναι. Επίσης δε χρειάζεσαι αυτοκίνητο στα νησια αυτά.
Φίλε @psilos3 τα κανόνισα όλα και έφτιαξα και πρόγραμμα..είμαι και πολύ του περπατήματος, οπότε θα παιχτεί καλή πεζοπορία! Αν τύχει και βρεθεί κάποιος Φολέγανδρο γύρω στις 10 του μήνα θα με πετύχει σίγουρα να περπατάω στις ερημιές! :pPP
 

parva

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χαιρετώ την ομάδα του travel stories. Θα ήθελα την βοήθεια σας .Σκεφτόμαστε με την γυναικά μου να πάμε 5 μέρες διακοπές ή στην σκιάθο ή στην κέρκυρα προς το τέλος του ιουνίου . Ο βασικός μας σκοπός ειναι να ξεκουραστούμε και να χαλαρώσουμε. που μας προτείνετε να πάμε ?? ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθειαα σας .
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Για 5 μέρες θα προτιμούσα Σκίαθο.Οι διαδρομές στο νησί είναι μικρές και το γυρίζεις εύκολα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Καλή επιλογή η Φολέγανδρος φίλε @alexvovo . Απο τα αγαπημένα μου νησιά σίγουρα.
Να διευκρινήσω κάπου εδώ ότι δεν είναι απαραίτητο το αυτοκίνητο.
Μια χαρά μπορείς να κάνεις πρόγραμμα με τα δρομολόγια του λεοφωρείου, αρκεί να μη τα θες ολα δικά σου!
@KLEOPATRA Οντως απο Καραβοστάση υπάρχουν δρομολόγια προς τις παραλίες, με γνωστότερο αυτό προς το κάτεργο που είναι φανταστική. Πάντως δεν ισχύει να ξέρεις αυτό που λες για Σίκινο, πόσο μάλλον για Ανάφη οτι είναι μικροσκοπικά. Στα ίδια δεδομένα με τη Φολέγανδρο είναι. Επίσης δε χρειάζεσαι αυτοκίνητο στα νησια αυτά.
Ψηλεα σε ανακηρυσσω δικαιως τον Κυκλαδες- man του φορουμ. Και σε ρωτω; Ιος η Φολεγανδρος. Κριτηρια : παραλιες, προσβασιμοτητα χωρις αυτοκινητο κ οικονομικη διαμονη.
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Κι εγώ Σκιάθο θα έλεγα, λόγω μεγέθους. Και, όπως έχει γραφτεί ξανά, βρείτε τρόπο (μηχανάκι) να πηγαίνετε στις παραλίες της βόρειας πλευράς του νησιού. Απάτητα μέρη, φοβερή θάλασσα και απόλυτη ηρεμία ;)
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Έχω πάει και Κέρκυρα και Σκιάθο, αλλά η Σκιάθος είναι πραγματικό διαμάντι (όχι ότι δεν αγαπώ την Κέρκυρα) και πολύ πιο κοντινή. Γεμάτη κόσμο (δεν είναι Μύκονος όμως), έχει ήσυχα μέρη και πολλές επιλογές ακόμα κι αν πας χωρίς μεταφορικό μέσο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.957
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ψηλεα σε ανακηρυσσω δικαιως τον Κυκλαδες- man του φορουμ. Και σε ρωτω; Ιος η Φολεγανδρος. Κριτηρια : παραλιες, προσβασιμοτητα χωρις αυτοκινητο κ οικονομικη διαμονη.
Χαχα, βαρύς ο τίτλος, μεγάλη η τιμή αγαπητή @KLEOPATRA , αλλά νομίζω είναι άλλοι που το δικαιούνται πρίν απο 'μένα:) Τουλάχιστον μέχρι φέτος, που έχω σκοπό να δω οτι δεν είδα ως τωρα..;)

Στο θέμα μας, ρωτάς για δύο πολύ διαφορετικά νησιά. Σαφως μεγαλύτερο απο κάθε άποψη η Ιος. Εξαιρούμε το κακό (η καλό) χαμό που γίνεται βέβαια απο τουρίστες & πιτσιρικαρία, και πάμε στα βασικά.

Παραλίες ένα κλικ επάνω η Ιος. Είπαμε μεγαλύτερο νησί με ότι αυτό σημαίνει. Ψάθη, Αγ.Θεοδότη, Μυλοπότας κοντά στη χώρα, και το ξακουστό μαγγανάρι! Οχι βέβαια οτι είναι άσχημα στη Φολέγανδρο, με Κάτεργο & Αγκάλη να έχουν τα πρωτεία.

Προσβασιμότητα χωρίς αυτοκίνητο, Φολέγανδρος μόνο. Η Ίος έχει πολύ συχνά δρομολόγια, και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση. Αλλά για να γυρίσεις το νησί και να ανακαλύψεις τις ομορφιές του χρειάζεσαι αμάξι τουλάχιστον 2 μέρες. Το μαγγανάρι ας πούμε είναι περίπου 40 λεπτά απόσταση απο τη χώρα. Η για να ανέβεις στο unique για φαγητό π.χ. (απο τα καλύτερα εστιατόρια που χω φάει στις κυκλαδες), χρειάζεσαι μέσο. Δε γίνεται με το λεωφορείο.. Αντίθετα στη Φολέγανδρο κινείσαι βάσει του προγράμματος του λεωφορείου και βλέπεις τα περισσότερα μέσα σε 3-4 μέρες.

Τέλος, οικονομική διαμονή τους μήνες αιχμής σίγουρα Ιος, γιατί η Φολέγανδρος έχει λίγα σχετικά καταλύμματα και θέλει ψάξιμο. Αλλά αν μιλάμε για μέτα τις 20 Αυγούστου οι τιμές πέφτουν αρκετά. Δεν είναι απαγορευτικές πάντως ακόμα και μέσα στην υψηλή σεζόν.

Εδώ είμαστε για ότι χρειαστεις
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Η Κερκυρα ειναι η απολυτη αρχοντισσα. Εχω παει κ στις δυο. Αλλα ειναι οντως μακρια, εκτος αν πας με Ραιαν κ πεντε μερες ειναι πολυ λιγες. Οποτε Σκιαθος.
 

parva

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
να στε καλά για τις πληροφορίες που μας δώσατε. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε σκιάθο. που είναι καλύτερα να μείνουμε στην σκιάθο?
'
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Κοντά στο λιμάνι, στη χώρα δηλαδή. Ακόμα κι αν δεν κλείσετε ξενοδοχείο/δωμάτιο πριν πάτε, θα βρείτε φτάνοντας με το καράβι. Και φυσικά οι τιμές παίζουν πολύ, οπότε μπορείτε να βρείτε και πολύ φθηνά αν δε θέλετε τίποτα πολυτέλειες.
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
12/10/1944
Συμφωνώ με τον psilos3 για Ανάφη και Σίκινο: βολεύεσαι με το κτελ (στη δεύτερη ίσως κ κάνα βαρκάκι) κ μάλιστα ως πολύ αργά το βράδυ αν μιλάμε για Ιούλιο-Αύγουστο...τουλάχιστον αυτό ίσχυε πριν 4-5 χρόνια... για κάποιον που βαριέται λιγάκι μπορεί να τα συνδυάσει...αν όμως βαριέται ΠΟΛΥ τότε πάμε σε άλλα..
 
Μηνύματα
9
Likes
2
καλησπερα, απο οτι ειδα αποφασισατε σκιαθο, απλως επειδη εχω παει 3 φορες σαμο(καμμια με μεταφορικο) ηθελα να πω κι εγω οτι ειναι λιγο αικημενο νησι ενω ειναι πανεμορφο.
εχω παει κ ως φοιτητρια με φιλες αλλα και με μαμα+γιαγια και μια χαρα βολευτηκαμε με τη συγκοινωνια για τις παραλιες. καναμε κι ενα γυρο του νησιου μονοημερη εκδρομη κι ηταν πολυ ομορφα. ανετα θα ξαναπηγαινα σαμο.
εχει ακομη πρασινο, υπεροχες παραλιες και καλυπτει ολα τα γουστα πιστευω.

οπως και να χει καλα να περασετε και μολις γυρισετε γραψτε μας τη γνωμη σας να εχουμε γνωμες για του χρονου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom