Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

margarita1992

Member
Μηνύματα
26
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
ελπιζω Ισπανια!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικο!
Η τελευταία φορά που έγραψα μια ιστορία μου εδώ ήταν για το 2008 όταν πήγα το πρώτο ταξίδι μόνη μου στο εξωτερικό, στη Βαρκελώνη. Ήταν και εκείνο το ταξίδι που με οδήγησε σε όλα τα υπόλοιπα, ταξίδια και επιλογές. Σήμερα βρίσκομαι στη Ρώμη. Επέλεξα να έρθω εδώ για το μεταπτυχιακό. Σκέφτηκα θα βελτιώσω τα ιταλικά μου, θα γνωρίσω απο κοντά τη Ρώμη που όλοι συνέχεια μιλάνε για το πόσο όμορφη είναι και κυρίως θα σπουδάσω αυτό που θέλω, Τουρισμό και επικοινωνία.
Έφτασα εδώ στις 10 Ιανουαρίου, μετά απο δέκα μέρες στο Παλέρμο ( από εκεί είναι ο φίλος μου). Δεν είχα επισκεφτεί ποτέ αυτή τη πόλη, δεν είχα ιδέα που πέφτει το termini ( ούτε τι είναι εδώ που τα λέμε), και τα ιταλικά μου ήταν σε ένα καλό επίπεδο άλλα όχι αρκετό όπως αποδείχτηκε στη πορεία για τους ρυθμούς ζωής εδώ.
Η πρώτη βδομάδα μπορώ να πω ήταν λίγο δύσκολη. Δεν καταλάβαινα εύκολα όταν μου μίλαγαν, και οι Ρωμαίοι δεν έχουν μάλλον και τόση υπομονή για να επαναλάβουν και πολλά. Ο ταξιτζής κατάλαβε ότι δεν έχω ιδέα από αυτή τη πόλη και μου πήρε 50 ευρώ για μια διαδρομή των 20. Το πρώτο σπίτι που βρήκα δεν είχε καμία σχέση με αυτό που περίμενα ( υγρασία, μούχλα στους τοίχους αράχνες), μπήκα και βγήκα κατευθείαν σε αναζήτηση ξενοδοχείου. Χανόμουν άπειρες φορές και δεν έβρισκα πώς να γυρίσω πίσω. Τώρα πια που το σκέφτομαι μου φαίνεται τόσο εύκολο αλλά όχι. Αν δεν ξέρεις τους δρόμους, θα κάνεις σίγουρα κύκλους.
έφτασα ευτυχώς σε μια περίοδο με λιγότερους τουρίστες. Για να καταλάβετε, έκατσα χαλαρή μπροστά στη fontana di trevi και πέταξα και το νόμισμα μου χωρίς καμία πίεση από τα selfie stick τουριστών.
όταν πια βρήκα και σπίτι όλα άρχισαν να γίνονται πιο εύκολα. Γύρισα όλο το κέντρο μαζί με τους συγκατοίκους μου, τα έμαθα όλα και κυρίως έμαθα κατευθείαν που έχει το καλύτερο παγωτό ( κόντα στο parlamento) , που θα βγω να φάω όπως οι Ιταλοί ( garbatella, piramide) και ποια είναι τα ωραία μέρη της Ρώμης που συνήθως δεν έχουμε χρόνο μέσα στις 2-3 μέρες να δούμε ( tivoli, villa borghese...θα προσπαθήσω να τα αναφέρω όλα στη πορεία)
Απο τη στιγμή που ξεκίνησα και τα μαθήματα στο Πανεπιστήμιο, είχα την ευκαιρία να επισκεφτώ μέρη όπως το Δημαρχείο, την Πρεσβεία της Βραζιλίας ή να κάνω μονοήμερη εκδρομή έξω απο τη Ρώμη, στην Farfa.
Συνήθισα να πίνω καφέ όρθια στο μπαρ, να πίνω τον espresso σαν φάρμακο και να πηγαίνω για μάθημα. Μπορώ να πω ότι άρχισε και να μου αρέσει! έφαγα τις τυπικές μακαρονάδες της Ρώμης, carbonara, amatriciana και caccio e pepe ( η τελευταία είναι και η αγαπημένη μου) . Την παρασκευή θα πάω σε μια παραδοσιακή tratoria, που μου έχουν πει ότι πάνε μόνο ιταλοί ( άρα είναι απο τις καλύτερες) Κατάφερα να μάθω να τρώω μια ολόκληρη πίτσα μόνη μου, γιατί έτσι κάνεις όταν βγαίνεις να φας σε πιτσερία. Ο καθένας τη δική του ( εδώ κάπου σαν να ακούω τη μαμά μου να γκρινιάζει ότι δεν τρώω λαδερά παρά μόνο μακαρόνια και πίτσα). Ο παγωτατζής πλέον περιμένει να ακούσει απλά το μέγεθός στο κυπελλάκι που θέλω γιατί τη γεύση την ξέρει. Μόνο σοκολάτα (μπορείς να διαλέξεις απο 2 έως 5 διαφορετικές γεύσεις ανάλογα το μέγεθος που διάλεξες) και χωρίς pana ( ω ναι, βάζουν και σαντιγί στο παγωτό αν θες).

Την Παρασκευή κλείνω 5 μήνες που είμαι εδώ και ακόμα είναι πολλά τα μέρη που θέλω να δω. Μπορεί η σχέση μου με τη Ρώμη να ξεκίνησε επεισοδιακά αλλά νομίζω είναι πολλά υποσχόμενη...
 

kill_bill

Member
Μηνύματα
183
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη
@apostolosap

Σε ευχαριστώ πολύ για τις παρατηρήσεις και τις διορθώσεις σου. Άλλωστε όλα είναι υποκειμενικά και κάθε άποψη που προβάλλεται με ευγένεια και σεβασμό είναι ευπρόσδεκτη. Ειδικά για τα μαγαζιά εστίασης πάντως πολλές φορές αλλάζουν τα δεδομένα, αλλάζουν οι ιδιοκτήτες, οι μάγειρες, άλλα είναι τα γούστα και οι επιθυμίες του καθενός. Υποκειμενικό βέβαια είναι και το ενδιαφέρον που προκαλεί στον κάθε άνθρωπο ένα αξιοθέατο. Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλά ταξίδια! :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
σε ευχαριστούμε για τον χρόνο σου και σου ευχόμαστε να περνάς καλά ότι και αν κάνεις.
θα θέλαμε μια πιο λεπτομερέστερη ανταπόκριση από μέρη για φαγητό για παγωτό για ποτό καθώς και για κοντινές εξορμήσεις εκτός πόλης.
 
Μηνύματα
17
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Σαλτσμπουργκ
Όποιος πάει Ρώμη πρέπει να δει όσα περισσότερα μπορεί. Όλα αξίζουν.
Για φαγητό στο Trastevere. Il duca για λαζάνια και Pizzeria Da Ivo για πίτσα. Μπείτε σε όσες περισσότερες εκκλησίες μπορείτε. Επίσης αξίζει να επισκεφτείτε την αγορά Trionfale. Η Ρώμη είναι Υπέροχη.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Για πίτσα στο χέρι στο trastevere έχετε υπόψη σας και την la boccaccia. (Κλικ πάνω στο όνομα για περισσότερες πληροφορίες)Βρίσκεται κοντά σε αυτό το σημείο
02.jpg
 

hamurabi

Member
Μηνύματα
246
Likes
13
Παιδια προσπαθώ να κλείσω ΕΙσητηριο για το Βατικανού μεσω Ίντερνετ με την καρτα μου.
Αφου εχω γράψει τα παντα και πατάω στο τέλος ν πληρωσω μου βγαζει ενα verification της τράπεζας μου να βαλω τα στοιχεία μου κ της κάρτας για να αλλαξω κωδικο.
Το κανω και οταν πατάω οκ κολαει και μενει εκει.
Τι να κανω;;;α
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλημέρα. Έχω κλείσει ξενοδοχείο κοντά στο τέρμινι (Augusta Lucilla Palace) και διαβάζω αρνητικά σχόλια για τη περιοχή, μήπως να το ακύρωνα και να επιλέξω κάπου αλλού; Δε ξέρω αν τα αρνητικά σχόλια αφορούν ολόκληρη τη περιοχή η κάποιο συγκεκριμένο σημείο της. Βράδυ στη περιοχή έχω κινηθεί από Piazza della Repubblica και μέχρι τη μέση της via Nazionale.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική

EMBER

Member
Μηνύματα
122
Likes
128
Επόμενο Ταξίδι
its a surprise!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΘΙΒΕΤ
επειδη ο καθενας λεει την γνωμη του (και καλα κανει) θα ηθελα να πω οτι το Κολοσσαιο ειναι εντυπωσιακο τοσο εξωτερικα οσο κ εσωτερικα. εννοειται πως πρεπει να το δεις κ απο μεσα κ επιπλεον να συμπληρωσω οτι καλο θα ηταν να παρεις κ το audioguide να μαθεις κ τπτ παραπανω.. εγω το εκανα κ δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη!
επισης η vickokka με καλυψε απολυτα! μα ειναι δυνατον στην Ρωμη να φας mc donalds? σιγουρα δεν εχουν ολοι το ιδιο budget αλλα γι αυτο υπαρχουν κ επιλογες εστιατοριων και με λιγο ψαξιμο μπορεις να βρεις κατι στα μετρα σου.. καλυτερα να φας ενα κομματι πιτσα απο φουρνο (που εγω τα τσακιζα για πρωινο) παρα fast food. ειναι σαν να λεμε να μην φαμε παγωτο σε gelateria αλλα να βρουμε κανα ψυγειο με algida.. ε δεν γινεται!!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Καλημέρα. Έχω κλείσει ξενοδοχείο κοντά στο τέρμινι (Augusta Lucilla Palace) και διαβάζω αρνητικά σχόλια για τη περιοχή, μήπως να το ακύρωνα και να επιλέξω κάπου αλλού; Δε ξέρω αν τα αρνητικά σχόλια αφορούν ολόκληρη τη περιοχή η κάποιο συγκεκριμένο σημείο της. Βράδυ στη περιοχή έχω κινηθεί από Piazza della Repubblica και μέχρι τη μέση της via Nazionale.
Μια χαρά είναι η περιοχή εκεί....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα. Έχω κλείσει ξενοδοχείο κοντά στο τέρμινι (Augusta Lucilla Palace) και διαβάζω αρνητικά σχόλια για τη περιοχή, μήπως να το ακύρωνα και να επιλέξω κάπου αλλού; Δε ξέρω αν τα αρνητικά σχόλια αφορούν ολόκληρη τη περιοχή η κάποιο συγκεκριμένο σημείο της. Βράδυ στη περιοχή έχω κινηθεί από Piazza della Repubblica και μέχρι τη μέση της via Nazionale.
Δεν κουραζομαι να το λεω...
Η περιοχη ειναι μια χαρα. Μενω εκει πανω απο 20 χρονια οποτε παω κ με βολευει. Και ποτε βολευει?(καποιος ρωτησε ρητορικα σε αλλο θεμα..) βολευει οικονομικα και απο συγκοινωνιες οταν πρεπει να κινηθω εκτος κεντρου, να παρω μετρο κλπ. Παιρνω καλυτερο χοτελ με τα μισα χρηματα. Οκ η περιοχη δεν ειναι η ωραιοτερη αλλα ειναι η ασφαλεστερη (βαρια αστυνομευση 24/24) και η βολικοτερη. Αν το οικονομικο δεν είναι θεμα παω piazza di Spagna, via Veneto, Trastevere. Με αυτη τη σειρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom