Επιλογή ταξιδιού....Περού, Κούβα ή Ινδία???

Περού, Κούβα ή Ινδία?

  • Περού

    Votes: 13 35,1%
  • Κούβα

    Votes: 20 54,1%
  • Ινδία

    Votes: 4 10,8%

  • Total voters
    37

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εγώ πήγα Ινδία πριν λίγο καιρό, μαγική! Ονειρεύομαι να αξιωθώ να πάω Περού, ίσως πιο πολύ από κάθε άλλο προορισμό... αλλά αν σε αυτή τη φάση είχα επιλογή Περού ή Κούβα, θα πήγαινα Κούβα, γιατί το Περού εκεί θα είναι, λογικά πάνω κάτω όπως είναι και σήμερα... η Κούβα όμως ακούω ότι ήδη έχει αλλάξει και σε κάθε περίπτωση φοβάμαι ότι θα αλλάξει ραγδαία πολύ σύντομα...
Και όμως μην το λες καθόλου αυτό. Για πόσο νομίζεις ότι θα συνεχίσουν να φορούν τα χρωματιστά ρούχα οι γυναίκες στο Περού; Για πόσο θα πηγαίνεις στους δρόμους και θα βλέπεις τον κόσμο να καλλιεργεί τα χωράφια και τα παιδάκια να είναι ανάμεσα στα ζώα, όταν κλέβουν λίγο χρόνο την ώρα που κανονικά θα σκάλιζαν τη γη για να σπείρουν; Νομίζω ότι ισχύει για την Κούβα, ισχύει και για το Περού. Σύντομα οι αγρότες θα έχουν αντικατασταθεί από μηχανήματα, οι γυναίκες θα φορούν άλλα ρούχα κλπ κλπ
Η μόνη χώρα από τις παραπάνω που θα καθυστερήσει να το πάθει αυτό, είναι η Ινδία, καθώς το ποσοστό του πληθυσμού είναι τεράστιο σε σχέση με τον τουρισμό.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Γεια σας κ από εμένα....
Η αλήθεια είναι ότι προέκυψαν διάφορα κ έμεινε στον πάγο η επιλογή.
Αυτές τις μέρες αρχίζω να το επεξεργάζομαι πάλι.
Έκλεινα κ εγώ για Περού αρχικά αλλά προβληματίζομαι λίγο με τον ιό ζήκα στη λατινική αμερική....οπότε αρχίζω από το μηδέν διάφορους προορισμούς.
--------------------------------------------------
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.470
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει σχέση στο βαθμό αλλαγής στην Κούβα και το Περού. Η Κούβα του τώρα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική από την Κούβα προ οκταμήνου και θα είναι άλλη χώρα μέχρι τα Χριστούγεννα, μιλάμε για κομσογονικές αλλαγές...

Από κει και πέρα, το Περού και η Ινδία είναι σαφώς πιο εντυπωσιακές χώρες σε όλα: φύση, φαγητό, αρχαιολογία.
 
Μηνύματα
17
Likes
11
Πριν 2 μέρες γύρισα απο το Περού. Ψηφίζω ΚΟΥΒΑ. Γιατί πρωτεύουσα σαν την ΑΒΑΝΑ δεν υπάρχει. Η Λίμα είναι μέτρια. Οι άνθρωποι της Κούβας είναι φανταστικοί. Γίνεσαι ένα με αυτους και αυτό σου φτιάχνει το ταξίδι. Οι άνθρωποι του Περού είναι ψυχροί και οι καλοί είναι αδιάφοροι. Ο Αμαζώνιος είναι φανταστικός πήγα Πουέρτο Μαντονάλντο και ήταν ότι καλύτερο μαζί με το Ματσου Πίτσου. Εμβόλια δεν χρειάζονται. Η Κούβα αλλάζει δραματικά ενω το Περού θα αλλάξει στο μέλλον. Ο Αμαζόνιος είναι υπέροχος αλλά και ακριβός και δεν θα αλλάξει κάτι σε αυτό. θα σε περιμένει.... Αν δεν βαριέσαι να ψάχνεις μην πας με ταξιδιωτικό σε καμία απο αυτές τις 2 χώρες. Είναι τα διπλάσια χρήματα. Κλείσε τα πάντα απο ιντερνετ. Προσωπικά απο τα ταξίδια εκτός Ευρώπης πρώτη θέση στην καρδιά μου έχει Βιετνάμ-Καμπότζη. 2η Κούβα, 3ο Περού 4η Ταιλάνδη που ήταν και το πρώτο μου ταξίδι και το πιο τουριστικό. Τέλος, να πας όπου θές αρκεί να πας...
 
Μηνύματα
68
Likes
152
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Εχω πάει Κουβα (2007) και Περου (γύρισα πριν 1.5 μηνα!). Δεν πηγα Αμαζόνιο, αν θελεις εχω γραψει κι εγω για το Περου. Πηγα χωρίς γρουπ και στις 2 χωρες και αυτο θα συνιστούσα στον καθένα.Ειδικα στην Κουβα.Εγω εμενα σε σπιτια Κουβανων.Απιστευτη εμπειρία.
 

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Γεια σας και πάλι!!!!Επιλογή έγινε τελικά...όπως και το ταξίδι!!!Ήταν όλα υπέροχα στην μοναδική Ινδία που με ταξίδεψε!!!Σας ευχαριστώ όλους για τις ιδέες σας!!!!
 
Μηνύματα
17
Likes
11
Μπράβο. Καλωσόρισες. Όταν νιώσεις ότι μπορείς και βάλεις σε μια σειρά τις εικόνες σου, γράψε μας λίγες λεπτομέρειες. Δηλ. σε ποια μέρη πήγες, αν ένιωθες ασφαλής και πως τα πήγες με την καθαριότητα... που έχουν; Αντέχεται; Τιμές;
Πάντα να ταξιδεύεις...
 
Last edited:

zoe_kar

Member
Μηνύματα
43
Likes
23
Καλημέρα σε όλους σας!!!
Το ταξίδι το πραγματοποίησα με το versus οπότε οι μετακινήσεις ήταν πιο εύκολες κ τα ξενοδοχεία ήταν όλα πολύ καλά κ καθαρά.
Ήταν 15ήμερο πρόγραμμα. Κάναμε το βασικό τρίγωνο Δελχί - Τζαιπούρ - Άγκρα και μετά Όρτσα - Κατζουράχο - Βαρανάσι - Βομβάη. Ήταν πιεστικό σχετικά σε θέμα χρόνου ειδικά στο δεύτερο κομμάτι που είχαμε μία διανυκτέρευση σε κάθε πόλη αλλά άξιζε την κάθε στιγμή.
Είχε αρκετή ζέστη αλλά το παλέψαμε!
Η οργάνωση από το πρακτορείο ήταν πολύ καλή όπως και ο ξεναγός ο οποίος είχε μεγάλη εμπειρία από Ινδία.
Επειδή είχα διαβάσει όλες τις ιστορίες του forum για Ινδία θεωρώ ότι είδαμε αρκετά μέρη και σίγουρα τα πιο σημαντικά για τις πόλεις αυτές.
Ακολουθούσαμε το πρόγραμμα του γκρουπ και όταν υπήρχε έξτρα χρόνος κάναμε και μόνοι βόλτες νοικιάζοντας ρίκσο.
Λόγω γκρουπ δεν φοβήθηκα καθόλου αλλά ούτε κ στις βόλτες που κάναμε μόνοι.
Μου έκανε εντύπωση που παρόλο που ζουν πολύ φτωχικά είναι πολύ ευγενικοί και γελαστοί!
Βρωμιά ναι υπάρχει....στους δρόμους, στις αγορές τους...παντού...αν σκεφτούμε ότι κυκλοφορούν τόσο ζώα στους ίδιους δρόμους...
Εικόνες που δεν έχω ξαναδεί και μάλλον δε θα ξανασυναντήσω εύκολα!
Πιστεύω ότι σε όποιον αρέσουν τα ταξίδια τα μακρινά, τα διαφορετικά πρέπει να επισκεφτεί την Ινδία....
Τα ξενοδοχεία ήταν πολύ καλά κ καθαρά με το φαγητό να περιλαμβάνεται σε αυτά οπότε κ με λίγη προσοχή δεν είχαμε κανένα στομαχικό πρόβλημα.
Θα κλείσω με το Ταζ Μαχάλ που πίστευα ότι δε θα με εντυπωσιασεί γιατί θα είναι πολύ τουριστικό και όμως ήταν τόσο επιβλητικό κ όμορφο κ απλά το απόλαυσα και με το Βαρανάσι που εκπέμπει κάτι μοναδικό!
Αυτά για αρχή.....θα επανέλθω....
 

Nektarios P.

Member
Μηνύματα
62
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
Ryanairtrip
Ταξίδι-Όνειρο
ταφρος μαριανων
Δεν υπάρχει σχέση στο βαθμό αλλαγής στην Κούβα και το Περού. Η Κούβα του τώρα είναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετική από την Κούβα προ οκταμήνου και θα είναι άλλη χώρα μέχρι τα Χριστούγεννα, μιλάμε για κομσογονικές αλλαγές...

Από κει και πέρα, το Περού και η Ινδία είναι σαφώς πιο εντυπωσιακές χώρες σε όλα: φύση, φαγητό, αρχαιολογία.
Ειναι συγκεκριμενες οι περιοχες που "χανονται" ή προκειται για ολικες αλλαγες (ακομα και ανατολικη Κουβα)?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.470
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ειναι συγκεκριμενες οι περιοχες που "χανονται" ή προκειται για ολικες αλλαγες (ακομα και ανατολικη Κουβα)?
Όσο πιο ανατολικά τόσο λιγότερο εμφανείς οι αλλαγές. Αβάνα, Σιενφουέγος, Τρινιδάδ και λιγότερο το Βινιάλες έχουν αλλάξει αρκετά.
 

ΕΛΕΝΗ52

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Πριν 2 μέρες γύρισα απο το Περού. Ψηφίζω ΚΟΥΒΑ. Γιατί πρωτεύουσα σαν την ΑΒΑΝΑ δεν υπάρχει. Η Λίμα είναι μέτρια. Οι άνθρωποι της Κούβας είναι φανταστικοί. Γίνεσαι ένα με αυτους και αυτό σου φτιάχνει το ταξίδι. Οι άνθρωποι του Περού είναι ψυχροί και οι καλοί είναι αδιάφοροι. Ο Αμαζώνιος είναι φανταστικός πήγα Πουέρτο Μαντονάλντο και ήταν ότι καλύτερο μαζί με το Ματσου Πίτσου. Εμβόλια δεν χρειάζονται. Η Κούβα αλλάζει δραματικά ενω το Περού θα αλλάξει στο μέλλον. Ο Αμαζόνιος είναι υπέροχος αλλά και ακριβός και δεν θα αλλάξει κάτι σε αυτό. θα σε περιμένει.... Αν δεν βαριέσαι να ψάχνεις μην πας με ταξιδιωτικό σε καμία απο αυτές τις 2 χώρες. Είναι τα διπλάσια χρήματα. Κλείσε τα πάντα απο ιντερνετ. Προσωπικά απο τα ταξίδια εκτός Ευρώπης πρώτη θέση στην καρδιά μου έχει Βιετνάμ-Καμπότζη. 2η Κούβα, 3ο Περού 4η Ταιλάνδη που ήταν και το πρώτο μου ταξίδι και το πιο τουριστικό. Τέλος, να πας όπου θές αρκεί να πας...
Πριν 2 μέρες γύρισα απο το Περού. Ψηφίζω ΚΟΥΒΑ. Γιατί πρωτεύουσα σαν την ΑΒΑΝΑ δεν υπάρχει. Η Λίμα είναι μέτρια. Οι άνθρωποι της Κούβας είναι φανταστικοί. Γίνεσαι ένα με αυτους και αυτό σου φτιάχνει το ταξίδι. Οι άνθρωποι του Περού είναι ψυχροί και οι καλοί είναι αδιάφοροι. Ο Αμαζώνιος είναι φανταστικός πήγα Πουέρτο Μαντονάλντο και ήταν ότι καλύτερο μαζί με το Ματσου Πίτσου. Εμβόλια δεν χρειάζονται. Η Κούβα αλλάζει δραματικά ενω το Περού θα αλλάξει στο μέλλον. Ο Αμαζόνιος είναι υπέροχος αλλά και ακριβός και δεν θα αλλάξει κάτι σε αυτό. θα σε περιμένει.... Αν δεν βαριέσαι να ψάχνεις μην πας με ταξιδιωτικό σε καμία απο αυτές τις 2 χώρες. Είναι τα διπλάσια χρήματα. Κλείσε τα πάντα απο ιντερνετ. Προσωπικά απο τα ταξίδια εκτός Ευρώπης πρώτη θέση στην καρδιά μου έχει Βιετνάμ-Καμπότζη. 2η Κούβα, 3ο Περού 4η Ταιλάνδη που ήταν και το πρώτο μου ταξίδι και το πιο τουριστικό. Τέλος, να πας όπου θές αρκεί να πας...
Καλησπερα σας σε δυο μηνες θα ταξιδεψουμε Κουβα και θα ηθελα καποιες πληροφοριες,αν γνωριζετε καποιον οδηγο η καποιο σπιτι τα γνωστα casa particular!ευχαριστω πολυ!!!:)
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.639
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom