ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Γεια σας, για να κάνουμε αίτηση για lottery πρέπει να περιμένουμε μέχρι τον Οκτώβριο 2016?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση
....σωστά...όταν ''ανοίξουν'' οι αιτήσεις.
 

Jim9875

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ενας φιλος που ταξιδεψε προσφατα στην Αμερικη μου ειπε οτι ψαχνουν και επιδοτουν ατομα για να καλλιεργησουν χωραφια και επειδη η κατασταση με την ελληνικη αγροτια εχει φτασει στο απροχωρητο και οι αγροτες δεν μπορουν να επιβιωσουν πλεων θα ηθελα να ρωτησω αμα ξερει καποιος για το θεμα αυτο αν ψαχνουν και επιδοτουν αλλοδαπους αγροτες γιατι θα ηθελα πολυ με την οικεγενεια μου να μεταναστευσουμε στις ΗΠΑ ....
 

Gewrgia1996

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπερα σας..θα ηθελα να παω για μονιμη διαμονη στις ηπα σε ενα θειο μου συγγενη β βαθμου μαζι με το αγορι μου που ειμαστε 2 χρονια μαζι εγω ειμαι 20 και αυτος 25..σχεση μονο ουτε παντρεμενοι ειμαστε ουτε αρραβωνιασμενοι..ποια ακριβως διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησουμε συμφωνα με τις βιζες,τα διαβατηρια και αυτα?θα πρεπει να κανει κατι και ο θειος μου εκει να ενημερωσει δηλαδη τους αμερικανους οτι προκειται να ερθουν 2 ελληνες μεταναστες?θα χαιρομουν πολυ αν με βοηθουσατε εστω και λιγο..
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Νομιζω καλλιτερα να ψαξεις αμερικανικη πρεσβεια για να εχεις σιγουρες απαντησεις για την δικη σου περιπτωση.για τετοιου ειδους σοβαρες αποφασεις ενα ταξιδιωτικο φορουμ δεν αρκει.η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη απο οπιοαδηποτε αλλη.
 

Gewrgia1996

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ναι αλλα πιστευω οτι παρολαυτα θα ναι ευκολο να παμε εφοσον εχω συγγενη εκει σωστα?
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
ναι αλλα πιστευω οτι παρολαυτα θα ναι ευκολο να παμε εφοσον εχω συγγενη εκει σωστα?
Οχι,δεν νομίζω οτι μπορείτε να κανετε αίτηση για μονιμη διαμονή,με
β´βαθμού συγγενή εκεί.Πολλά χρόνια υπάρχει οτι και με Ά βαθμου συγγενή μάλλον δεν πας....Αυτό που γινόταν παλιότερα,μάλλον δεν ισχύει πια.
Οπως,σου είπαν κάνε ερωτηση στην Αμερ.πρεσβεία.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
464
Likes
1.514
καλησπερα σας..θα ηθελα να παω για μονιμη διαμονη στις ηπα σε ενα θειο μου συγγενη β βαθμου μαζι με το αγορι μου που ειμαστε 2 χρονια μαζι εγω ειμαι 20 και αυτος 25..σχεση μονο ουτε παντρεμενοι ειμαστε ουτε αρραβωνιασμενοι..ποια ακριβως διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησουμε συμφωνα με τις βιζες,τα διαβατηρια και αυτα?θα πρεπει να κανει κατι και ο θειος μου εκει να ενημερωσει δηλαδη τους αμερικανους οτι προκειται να ερθουν 2 ελληνες μεταναστες?θα χαιρομουν πολυ αν με βοηθουσατε εστω και λιγο..
Γεωργία όπως προείπαν όλοι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις με την Αμερικανική Πρεσβεία. Γενικά το "2ου βαθμού συγγένεια" δεν λέει απολύτως τίποτα. Η πρόσκληση γίνεται από Α βαθμού συγγενή και εκεί καθορίζονται κριτήρια προτεραιότητας, ηλικιακά, συγγενική σχεση κτλ. Αλλη προτεραιότητα έχει ενας αδερφός/η, σε σύγκριση με ένα τέκνο. Και άλλη προταιρεότητα έχει ενα τέκνο κάτω απο 18 ετών σε σχέση με ένα π.χ 30...Δεν γνωρίζω κάν αν είναι εφικτή πρόσκληση απο συγγενή Β βαθμού..Καλύτερα να πάρεις ένα τηλέφωνο στην Πρεσβεία.
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
καλησπερα σας..θα ηθελα να παω για μονιμη διαμονη στις ηπα σε ενα θειο μου συγγενη β βαθμου μαζι με το αγορι μου που ειμαστε 2 χρονια μαζι εγω ειμαι 20 και αυτος 25..σχεση μονο ουτε παντρεμενοι ειμαστε ουτε αρραβωνιασμενοι..ποια ακριβως διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησουμε συμφωνα με τις βιζες,τα διαβατηρια και αυτα?θα πρεπει να κανει κατι και ο θειος μου εκει να ενημερωσει δηλαδη τους αμερικανους οτι προκειται να ερθουν 2 ελληνες μεταναστες?θα χαιρομουν πολυ αν με βοηθουσατε εστω και λιγο..
Nα πω και εγώ κάτι χωρίς να είμαι νομικός..
Eίμαι σχεδόν σίγουρος ότι η πρεσβεία δεν είναι αρμόδια για να σου απαντήσει..και προφανώς όχι γιατί δεν γνωρίζει..αλλά έχω την εντύπωση ότι είναι εκεί περισσότερο για να διεκπεραιώνει υποθέσεις παρά για να κατευθύνει σωστά κάποιον να βρει μια λύση να μεταναστεύσει στην αμερική..
O σωστός δρόμος είναι να πας σε έναν μεταναστευτικό δικηγόρο και να μάθεις τα δικαιώματα σου πάνω στο θέμα..
για την ιστορία να ξέρεις ότι εγώ για τα αδέλφια μου χρειάζομαι διαδικασία 5++ χρόνια.. αντιθέτως τους γονείς μου μπορώ να τους δώσω πράσινη κάρτα σε 3 με 5 μήνες..φαντάσου για συγγενή B βαθμού..
Mπορεί να σε βοηθήσει σε άλλα πράγματα σίγουρα..αλλα όχι σε κάτι που έχει να κάνει με πρόσκληση λογω συγγένειας..
 

litsa-aris

Member
Μηνύματα
17
Likes
6
καλησπερα σας..θα ηθελα να παω για μονιμη διαμονη στις ηπα σε ενα θειο μου συγγενη β βαθμου μαζι με το αγορι μου που ειμαστε 2 χρονια μαζι εγω ειμαι 20 και αυτος 25..σχεση μονο ουτε παντρεμενοι ειμαστε ουτε αρραβωνιασμενοι..ποια ακριβως διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησουμε συμφωνα με τις βιζες,τα διαβατηρια και αυτα?θα πρεπει να κανει κατι και ο θειος μου εκει να ενημερωσει δηλαδη τους αμερικανους οτι προκειται να ερθουν 2 ελληνες μεταναστες?θα χαιρομουν πολυ αν με βοηθουσατε εστω και λιγο..
Αν κανεις μια αναζητηση στο διαδικτυο θα βρεις τι τροποι υπαρχουν (ελαχιστοι κ πολυ δυσκολοι) για να παρεις πρασινη καρτα για την Αμερικη. Κ σιγουρα ο θειος σου δε συγκαταλεγεται σε αυτους τους τροπους.
Φυσικα, αν καταφερει ο ενας απο τους δυο να παρει την πρασινη καρτα, δεν μπορει να παρει τον αλλον μαζι του, εφοσον δεν ειστε παντρεμενοι.
 

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
καλησπερα σας..θα ηθελα να παω για μονιμη διαμονη στις ηπα σε ενα θειο μου συγγενη β βαθμου μαζι με το αγορι μου που ειμαστε 2 χρονια μαζι εγω ειμαι 20 και αυτος 25..σχεση μονο ουτε παντρεμενοι ειμαστε ουτε αρραβωνιασμενοι..ποια ακριβως διαδικασια θα πρεπει να ακολουθησουμε συμφωνα με τις βιζες,τα διαβατηρια και αυτα?θα πρεπει να κανει κατι και ο θειος μου εκει να ενημερωσει δηλαδη τους αμερικανους οτι προκειται να ερθουν 2 ελληνες μεταναστες?θα χαιρομουν πολυ αν με βοηθουσατε εστω και λιγο..
...στο πιο κάτω site...τον Οκτώβρη του 2016 για μετάβαση στις ΗΠΑ-αν και εφόσον- το 2018 https://www.dvlottery.state.gov/
 

KusariGama

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα! Για να αρχισω, ειμαι 16 χρονων φετος τελειωσα την 1η λυκειου, και αρχιζω τον σεπτεμβρη αριζω την δευτερα λυκειου. Λοιπον απο μικρο παιδι μου αρεσε η Αμερικη, και ηθελα (και ακομα θελω) να μεινω μονιμα εκει περα. Απο οτι διαβασα καταλαβα οτι ειναι αρκετα δυσκολο να μπορεσεις να φυγεις και στην περιπτωση μου δεν εχω καποιον κοντινο συγγενη. Η μονο λυση μου ειναι οι σπουδες. Θα θελα να μου πειτε την γνωμη σας στο θεμα μου, θελω να περασω Ιατρικη/Οδοντιατρικη και δεν σκεφτομαι για σπουδες στην Ελλαδα, αλλα στην Ρουμανια μιας και εχω ακουσει οτι η Ιατρικη της βρικσεται στις 5 καλυτερες παγκοσμιος.
Κατα την γνωμη σας, στον κλαδο μου θα χω ανταποκριση? τελειωνοντας πρωτα τις σπουδες μου, μετα σκεφτομουν για ενα μεταπτυχιακο κατι ποιο εξειδικευμενο (πχ στην οδοντιατρικη εξειδικευση στις ριζες )..
Επισης αρχικα σκεφτομουν να ασχοληθω με την τεχνη πχ ηθοποιος η σκηνοθετης αλλα ξερω οτι ειναι αρκετα δυσκολο και λιγο απιαστο.. Τελος θα θελα να σας ρωτησω κατι τελευταιο, γενικα ειμαι μαθητης του 19 στις φυσικες επιστημες (Φυσικη χημεια βιολογια τα μαθηματα που με ενδιαφερουν δηλαδη) εχω Μ.Ο 20, στην θεση μου θα προσπαθουσατε να εγκατασταθειτε στην Ελλαδα η στο Εξωτερικο? απο οσο εχω ρωτησει καθηγητες μου και γνωστους μου, μου ειπαν οτι στον κλαδο μου να μην το σκεφτομαι καν για Ελλαδα, Εξωτερικο κατευθειαν.. καθε γνωμη μετραει.... Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.613
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom