Σάμος Βοήθεια για Σάμο

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ωχ, δεν είναι στο Καρλόβασι η Βιολέττα, είναι προς τα Κοντακέικα, εκεί που είναι οι Ψαράδες με τα θαλασσινά. Για ηρεμία, ψάρεμα, θαλασσινό φαγητό, καλά είναι. Μπαράκι δύσκολο να υπάρχει, πολλή ερημιά για τα γούστα μου, θα χρειάζεστε αυτοκίνητο για τα πάντα. Μήπως να μετακινηθείς προς Καρλόβασι, έστω στο Anema αν θες να βλέπεις θάλασσα; Ή να μοιράσεις τις διανυκτερεύσεις ανατολικά και δυτικά; Ας πει όποιος ξέρει ακριβώς τις συνθήκες, εγώ λέω μάλλον όχι.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η βραδυνη διασκεδαση σε κλαμπ δε μας απασχολει απλα να εχουμε μια επιλογη απο ταβερνες η κανενα μπαρ. Και δεκα χιλ να ειναι καπου εμεις παμε για βραδυ.. Δεν εχουμε προβλημα .Αλλα αν ειναι σαραντα λεπτα το Βαθυ οπως μου ειπαν κ στο Βαθυ ειναι μαζεμενα τα πιο ωραια, ε οχι δεν μπορουμε βραδιατικα να κανουμε μια ωρα για να φτασουμε. Αν καταλαβα καλα παραπανω απο Καρλοβασι πας νοτιες παραλιες απευθειας χωρις να κανεις το γυρο Κοκκαρι- Βαθυ- Πυθαγορειο;
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Ναι, πας απευθείας, δες χάρτη. Υπάρχει βόρεια και νότια αρτηρία που διατρέχουν το νησί κατά μήκος. Απλά ο νότιος δεν είναι παραλιακός δρόμος, δηλαδή δεν περνάει από Σεϊντάνια, Δρακαίους και Καλλιθέα. Περνάει στο περίπου από Αγίους Θεοδώρους, διασταύρωση με Μαραθόκαμπο, διασταύρωση με Πλάτανο, με Κουμέικα, μέσα από Πύργο, Χώρα και φτάνει Ηραίον, Πυθαγόρειο και Βαθύ από τα νότια. Για να πας στις νοτιοδυτικές παραλίες, είτε στρίβεις από διασταύρωση Μαραθοκάμπου, περνάς μέσα απ' το χωριό και κατεβαίνεις νοτιώτερα στο γιαλό του, είτε στρίβεις στη διασταύρωση Κουμεϊκων και δεξιά για τις παραλίες. Υπολόγισε κανένα μισάωρο από Καρλόβασι μέχρι Βοτσαλάκια (=Κάμπος Μαραθοκάμπου). Αν δεν στρίψεις για χωριά αλλά ακολουθήσεις το νότιο κεντρικό, φτάνεις στις νοτιοανατολικές παραλίες. Δες χάρτη, μη θεωρείς κεντρικό μόνο τον Καρλόβασι-Κοκκάρι-Βαθύ. Εξίσου κεντρικός ο Καρλόβασι-Πύργος-Χώρα/Ηραίον- μετά ή Πυθαγόρειο ή Μυτιληνιοί- Βαθύ.
Από εκεί που έκλεισες χρειάζεσαι κανένα μισάωρο για Βαθύ, 20λεπτο για Κοκκάρι, 10λεπτο για Καρλόβασι. Eκεί μία ταβέρνα θα έχεις σίγουρα, θα βρεις και φαγητό στο κοντινό χωριό, μπαράκια δε νομίζω. Για τα υπόλοιπα στο Καρλόβασι. Αν σου αρέσει ως χώρος, μείνε 4-5 μέρες στην ερημιά και μετά Βαθύ (ή Πυθαγόρειο να ανοίξει το μάτι σου)!
ΥΓ. Αυτό που περιγράφεις (κάποιες ταβέρνες, λίγα μπαράκια, νότιες παραλίες) το έχουν τα Βοτσαλάκια. Όμως απέχουν πολύ από το ανατολικό νησί που έχει πολλά αξιοθέατα και κοσμοπολίτικη αύρα.
 

Aris_Kat

Member
Μηνύματα
12
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Japan-Korea
Στην Σάμο θα έλεγα πως τα ωραία μέρη για να περάσει κάποιος τις διακοπές του είναι must το Πυθαγόρειο,το Κοκκάρι,η Ψ.Άμμος... το Καρλόβασι έχει κάποια στοιχειώδη νυχτερινή ζωή αλλά δεν είναι τόσο ωραίο μέρος όσο τα υπόλοιπα. Το Βαθύ έκτος από την τοποθεσία του δεν έχει να προσφέρει κάτι άλλο νομίζω. Το Ηραίο... βαρετό... Πέρασα την στρατιωτική μου θητεία πρόσφατα στην Σάμο και ομολογουμένως πέρασα αρκετά καλά.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να αναφέρω ότι 1) βλέπω τρομερά ενημερωμένους μερικούς και 2) είχα χάσει το θέμα και για αυτό δεν μπήκα να βοηθήσω!
Λίγο πολύ είδα σωστές πληροφορίες, εκτός από την διασκέδαση του Καρλοβάσου. Υπάρχουν πολλά μαγαζιά (μπορώ να πω και δυσανάλογα σε σχέση με τον πληθυσμό) και όλων των ειδών. 4-5 μπαράκια- καφέ, 3 κλαμπάκια (τα δύο ίσως κλείνουν το καλοκαίρι), ένα τεράστιο κλαμπ, 3 μεζεδοπωλεία, πολλές καφετέριες, 3-4 εστιατοριοταβέρνες, όλα στο κέντρο. Όσο για το λιμάνι υπάρχουν 2 ταράτσες - μπαρ που πάνε μέχρι το πρωί, ενώ στο ποτάμι υπάρχει και το ντελ μούντο που λειτουργεί όλη τη μέρα, από καφέ μέχρι κοκτέιλ το βράδυ. Χώρια άλλες καφετέριες στο λιμάνι.

Πολλές επιλογές και δεν τα αναφέρω και όλα.

Όντως Πυθαγόρειο, Κοκκάρι, Βαθύ είναι πιο γραφικά αλλά και πιο ακριβά!
Όντως Βοτσαλάκια ούτε εγώ προτείνω.
Καραβάκι για Σειτάνι πλέον δεν πάει. Δεν ξέρω αν σκοπεύει να συνεχίσει κάποιος άλλος το δρομολόγιο.
Ο νότιος δρόμος είναι εσωτερικός και μπορείς να απολαύσεις μέχρι και φαράγγια(!) αλλά έχει άπειρες στροφές! Για γερά στομάχια. Από αυτόν τον δρόμο πάντως μπορείς να επισκεφτείς και το μοναστήρι της Μεγάλης Παναγιάς, αξίζει τον κόπο.

Αντικειμενικά οι καλύτερες παραλίες είναι στα νότια με κορυφαίες την Γλυκόριζα και το Ποτοκάκι. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι φέτος θα είναι οι μοναδικές παραλίες της Σάμου με γαλάζια σημαία. Εξαίρεση το Σειτάνι, αλλά είναι απομονωμένο. Εκεί πραγματικά είναι λες και είσαι στον παράδεισο. Ούτε κινητά ούτε τίποτα. Μόνο που πρέπει να πας οργανωμένος.

Στο άβατάρ μου βλέπετε την παραλία Ποτάμι, στο Καρλόβασι. Πίσω ακριβώς υπάρχουν και οι καταρράκτες, ένα σημείο απείρου κάλλους το οποίο παραμένει ανέγγιχτο από παρεμβάσεις και όποιος επισκεφτεί την Σάμο επιβάλλεται να τους εξερευνήσει.

Περιμένω ερωτήσεις!
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Και μια πολυ ευχάριστη είδηση της τελευταίας στιγμής για όσους θέλουν να επισκεφθούν φέτος το καλοκαίρι τη Σάμο. Κάθε Σάββατο πρωί απευθείας δρομολόγιο από Πειραιά για Καρλόβασι σε 7 ώρες με το εξαιρετικό πλοίο Αριάδνη. Εννοείται ότι εξακολουθούν να ισχύουν και τα πρωινά δρομολόγια του Νήσος Μύκονος κάθε Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή-Κυριακή (μέσω Σύρου-Μυκόνου-Ικαρίας)
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αχα αυτο δεν το ηξερα για να το ψαξω κ αυτο γιατι μεχρι τωρα υπολογιζα με το νησος Μυκονος. Κριμα που κοψανε το καραβακι για Σειτανι γιατι ηλπιζα σε αυτο. Βρε παιδια εβαλα να ψαξω για Κουσαντασι κ βρηκα κατι πλοια που φευγουν απογευμα. Μας υποχρεωσαν!!
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και μια πολυ ευχάριστη είδηση της τελευταίας στιγμής για όσους θέλουν να επισκεφθούν φέτος το καλοκαίρι τη Σάμο. Κάθε Σάββατο πρωί απευθείας δρομολόγιο από Πειραιά για Καρλόβασι σε 7 ώρες με το εξαιρετικό πλοίο Αριάδνη. Εννοείται ότι εξακολουθούν να ισχύουν και τα πρωινά δρομολόγια του Νήσος Μύκονος κάθε Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή-Κυριακή (μέσω Σύρου-Μυκόνου-Ικαρίας)
Κατά πάσα πιθανότητα θα συνδέει την Σάμο και με την Θεσσαλονίκη το συγκεκριμένο δρομολόγιο.

Αχα αυτο δεν το ηξερα για να το ψαξω κ αυτο γιατι μεχρι τωρα υπολογιζα με το νησος Μυκονος. Κριμα που κοψανε το καραβακι για Σειτανι γιατι ηλπιζα σε αυτο. Βρε παιδια εβαλα να ψαξω για Κουσαντασι κ βρηκα κατι πλοια που φευγουν απογευμα. Μας υποχρεωσαν!!
Το καραβάκι για Κουσάντασι ξεκινάει το πρωί νομίζω, και αυτό από Βαθύ. Τουλάχιστον όταν είχα πάει εγώ, και δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι....
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Θα το δω με καποιο πρακτορειο εκει γιατι απο το ιντερνετ δεν εβγαλα ακρη η πτωχη πλην τιμια ξανθια. :haha:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και μια πολυ ευχάριστη είδηση της τελευταίας στιγμής για όσους θέλουν να επισκεφθούν φέτος το καλοκαίρι τη Σάμο. Κάθε Σάββατο πρωί απευθείας δρομολόγιο από Πειραιά για Καρλόβασι σε 7 ώρες με το εξαιρετικό πλοίο Αριάδνη. Εννοείται ότι εξακολουθούν να ισχύουν και τα πρωινά δρομολόγια του Νήσος Μύκονος κάθε Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή-Κυριακή (μέσω Σύρου-Μυκόνου-Ικαρίας)
Βρε Θανο μου που το ειδες αυτο με το Αριαδνη?Μπηκα στο σαιτ της Hellenic Seaways και εχει το πλοιο για Χιο και Λεσβο.Που αλλου να κοιταξω?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom