Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Και εγώ δεν καταλαβαίνω πως καταφέρνετε να βγάζετε εισιτήρια για υπερατλαντικά. Όσες φορές έχω προσπαθήσει τζίφος.
Π.χ παίρνω τηλ. στην aegean και ζητάω αεροπορικό για Φρανκφούρτη - Λίμα. Tους δίνω 10 -15 διαφορετικές ημερομηνίες και δεν υπάρχει ποτέ διαθεσιμότητα.
Τους λέω, πείτε μου πότε υπάρχει διαθεσιμότητα σε βάθος 4 μηνών και μου λένε οτι δεν γίνεται έτσι και πρέπει να τους πω συγκεκριμένες ημερομηνίες!!! Πως να βγάλεις έτσι άκρη;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πως να βγάλεις έτσι άκρη;
Εγω το ειπα παντως πριν. Υπαρχει συγχυση μια και μιλανε για προγραμματα αλλων εταιρειων σε θέμα της Aegean. Θα παρακαλουσα να διορθωθει ο τιτλος σε Miles and bonus αφου το παρον θεμα αφορα την Aegean και το προγραμμα της μονο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πάντως εντός Αμερικής (και ιδίως ex-Brazil) τα taxes είναι στον πάτο. Πήρα πρόσφατα ένα GRU-EWR με €30...
Με το miles and bonus?
Επειτα να τα λες ολα κ ξεκαθαρα..δηλ οτι ηταν one way, σε τι class, κ ποσα μιλια χρειαστηκαν μια κ δεν εχουν ολοι 500.000 στο λογαριασμο τους. Επειτα ο καθενας κρινει. Εμενα one way κ τσαμπα να ναι με 80.000 μιλια μου φαινεται πολυ κακο ντιλ. Ετσι για πχ το λεω..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καταλαβες οτι οι αλλοι λενε για το miles and more της Lufthansa?
Ναι! Αυτό ακριβώς κατάλαβα! Και για την Lufthansa και για την Turkish και για την Avianca και για την εξαργύρωση των μιλίων της Αegean σε όλο τον όμιλο Star Alliance.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι! Αυτό ακριβώς κατάλαβα! Και για την Lufthansa και για την Turkish και για την Avianca και για την εξαργύρωση των μιλίων της Αegean σε όλο τον όμιλο Star Alliance.
Γι αυτη ακριβως τη συγχυση μιλησα. Οι άλλοι μιλουν για εξαργυρωση μιλιων της Lufthansa στον ομιλο της σταρ αλαινς..καμμια σχεση με aegean. Κατανοητο τωρα?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γι αυτη ακριβως τη συγχυση μιλησα. Οι άλλοι μιλουν για εξαργυρωση μιλιων της Lufthansa στον ομιλο της σταρ αλαινς..καμμια σχεση με aegean. Κατανοητο τωρα?
Α, οκ το αντίθετο δλδ! Γιατί, άλλη διαδικασία τηρείται ανά εταιρία; Δεν υπάρχει κοινή γραμμή για τα μίλια σε όλες της εταιρίες του ομίλου;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Α, οκ το αντίθετο δλδ! Γιατί, άλλη διαδικασία τηρείται ανά εταιρία; Δεν υπάρχει κοινή γραμμή για τα μίλια σε όλες της εταιρίες του ομίλου;
Για ποια κοινη γραμμη μιλας? Για νουμερα? Η Lufthansa στις πτησεις της εννοειται οτι θα εξυπηρετησει πρωτα (κ καλυτερα) τους πελατες του προγραμματος της και οχι της Ethiopian η της Aegean...ηδη η Thanasis μιλησε οτι αλλαζει κ με ποιας χωρας το γραφειο κλεινεις..
Για να λαβει περας η συγχυση εδω θα επρεπε να μιλαμε μονο για την Aegean κ το προγραμμα της. Με το οποιο για να πεταξεις με αλλες εταιρειες της συμμαχιας θα πρεπει να το αιτηθεις μονο μεσω της Aegean και οχι φυσικα καλωντας το miles and more USA..
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για ποια κοινη γραμμη μιλας? Για νουμερα? Η Lufthansa στις πτησεις της εννοειται οτι θα εξυπηρετησει πρωτα (κ καλυτερα) τους πελατες του προγραμματος της και οχι της Ethiopian η της Aegean...ηδη η Thanasis μιλησε οτι αλλαζει κ με ποιας χωρας το γραφειο κλεινεις..
Για να λαβει περας η συγχυση εδω θα επρεπε να μιλαμε μονο για την Aegean κ το προγραμμα της. Με το οποιο για να πεταξεις με αλλες εταιρειες της συμμαχιας θα πρεπει να το αιτηθεις μονο μεσω της Aegean και οχι φυσικα καλωντας το miles and more USA..
Οκ κατανοητό. Σε ότι αφορά το ερώτημά μου, πώς μπορώ να κλείσω μέσω της Aegean αεροπορικό για πτήση της Lufthansa (Φραγκφούρτη - Λίμα); Μόνο τηλεφωνικά; Δλδ πρέπει να πάρω τηλ. και να ψάξουν μέρα-μέρα όλο το ημερολόγιο του 2016, για να μου πουν πότε υπάρχει διαθεσιμότητα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μόνο τηλεφωνικά;
Ναι. Ολες οι εταιρειες ετσι δεν κανουν για οπου δεν πετούν οι ιδιες η καποιες πολυ στενα συνεργαζομενες? Διορθωστε με αν καποια κανει αλλιως. Για να πας Αυστραλια με τα μιλια της lufthansa η της aegean θα παρεις τηλ και θα μεταφερουν το αιτημα σου σε συνεργαζομενες εταιρειες της συμμαχιας τους που πανε εκει.
Παρε τηλ, πες τις ημερομηνιες κ θα σου απαντησουν εν ευθετω χρονω. Μολις τους απαντησουν οι αλλοι που πετουν εκει δηλ ι οποιοι με τη σειρα τους εχουν να εξυπηρετησουν τους δικους τους πελατες πρωτα...δηλ οπλισου με υπομονη κ προγραμματισε ει δυνατον 11 μηνες πριν το ταξιδι σου για να δεις διαθεσιμότητα οπου κ οπως τη θες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με το miles and bonus?
Επειτα να τα λες ολα κ ξεκαθαρα..δηλ οτι ηταν one way, σε τι class, κ ποσα μιλια χρειαστηκαν μια κ δεν εχουν ολοι 500.000 στο λογαριασμο τους. Επειτα ο καθενας κρινει. Εμενα one way κ τσαμπα να ναι με 80.000 μιλια μου φαινεται πολυ κακο ντιλ. Ετσι για πχ το λεω..
Τα απαιτούμενα μίλια διαφοροποιούνται ανά πρόγραμμα. Οι φόροι όχι.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Ναι. Ολες οι εταιρειες ετσι δεν κανουν για οπου δεν πετούν οι ιδιες η καποιες πολυ στενα συνεργαζομενες? Διορθωστε με αν καποια κανει αλλιως. Για να πας Αυστραλια με τα μιλια της lufthansa η της aegean θα παρεις τηλ και θα μεταφερουν το αιτημα σου σε συνεργαζομενες εταιρειες της συμμαχιας τους που πανε εκει.
Παρε τηλ, πες τις ημερομηνιες κ θα σου απαντησουν εν ευθετω χρονω. Μολις τους απαντησουν οι αλλοι που πετουν εκει δηλ ι οποιοι με τη σειρα τους εχουν να εξυπηρετησουν τους δικους τους πελατες πρωτα...δηλ οπλισου με υπομονη κ προγραμματισε ει δυνατον 11 μηνες πριν το ταξιδι σου για να δεις διαθεσιμότητα οπου κ οπως τη θες.
Κοιτα τουλάχιστον στην aegean που πήρα δεν χρειαζόταν να κάνω κάποιο αίτημα. Online κοιτούσαν τις πτήσεις της Lufthansa και μου απαντούσαν! Το θέμα είναι ότι φτάσαμε στο σημείο να έχω πει 15-20 συνδυασμούς πτήσεων και να μην υπάρχει τίποτα. Όταν τους είπα "πείτε μου πότε υπάρχει κάτι σε διαστημα 5 μηνών" μου απάντησαν οτι αυτό δε γίνεται και πρέπει να τους πω συγκεκριμένες ημερομηνίες. Δηλαδή πρέπει να κάτσω στο τηλέφωνο 5 ώρες να τους πω να ψάξουν όλα τα δεκαπενθήμερα του 2016 και 2017; Έτσι λειτουργεί; Έχει καποιος εξαργυρώσει μίλια σε ακριβές πτήσεις; Κάτι μου λέει οτι είναι απίθανο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom