Σάμος Βοήθεια για Σάμο

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Βρε παιδια εβαλα να ψαξω για Κουσαντασι κ βρηκα κατι πλοια που φευγουν απογευμα. Μας υποχρεωσαν!!
Και από Πυθαγόρειο και από Βαθύ, το πρωί. Αν φτιάχνεις πρόγραμμα από πριν, πάρε τηλέφωνο σε τουρίστικο πρακτορείο να μάθεις ποιες μέρες κάνουν δρομολόγια κι από πού. Θα σου στείλω όνομα που ξέρω, χωρίς να σημαίνει ότι είναι το μοναδικό πρακτορείο.
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Καλησπέρα σε όλους!!! Είμαι η Μαρία, μόλις έγινα μέλος στο site και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το νησί της Σάμου. Θα πάω στα μέσα Ιουλίου μαζί με τα δύο μου παιδιά χωρίς αυτοκίνητο και θα ήθελα να μάθω αν κατά την άφιξη του πλοίου στο Βαθύ ("ΝΗΣΟΣ ΡΟΔΟΣ"), αν μπορώ να μετακινηθώ με λεοφωρείο στο Καρλόβασι όπου έχω κλείσει ξενοδοχείο. Σε γενικές γραμμές θα μετακινούμαι με το λεοφωρείο οπότε ας με διαφωτίσει κάποιος πως είναι τα πράγματα, αν οι αποστάσεις είναι μεγάλες & ποιές οι τιμές των εισητηρίων. Λάβετε υπόψιν σας ότι θα μείνω ένα 10ήμερο περίπου στο Καρλόβασι και μετά θα πάω και άλλες 4 μέρες στον Όρμο Μαραθόκαμπου. Η "ατυχία" μου, αν μπορώ να το πω έτσι, είναι ότι η μέρα άφιξης μου στο νησί είναι Κυριακή & η μέρα αναχώρησης Σάββατο και απο μια ματιά που έριξα στο site του ΚΤΕΛ Σάμου σ/κ υπολειτουργούν & παρότι ρώτησα, απάντηση συγκεκριμένη δεν πήρα... :rolleyes-80: Επίσεις θα ήθελα να μάθω αν απο το Καρλόβασι η τον Όρμο, υπάρχουν καραβάκια για παραλίες όπως είναι το μικρό και το μεγάλο Σεϊτάνι διότι έχω διαβάσει ότι πηγαίνεις απο μονοπάτια αλλά έχοντας μαζί μου δύο παιδιά, δε ξέρω κατά πόσο είναι εφικό να το κάνω αυτό με τα πόδια... (...οι έχοντες παιδιά, θα με καταλάβουν...!!!). Κάτι τελευταίο ακόμα, θα ήθελα να πληροφορηθώ για ταβέρνες η εστιατόρια με λογικές τιμές στα μέρη που προανέφερα αλλά και στο Βαθύ. Προκαταβολικά σας ευχαριστώ!!!
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Στο site τους βρήκα μόνο τα δρομολόγια για τον Μάιο, αλλά απ' ότι είδα υπήρχε ανταπόκριση με το καράβι. Μάλλον το ίδιο θα ισχύει και για τον Ιούλιο.
Το Βαθύ απέχει γύρω στα 50 χλμ από το Καρλόβασι και με το αμάξι κάναμε την απόσταση σε μία ώρα περίπου. Εδώ και κάμποσα χρόνια δεν υπάρχει καραβάκι που να πηγαίνει μέχρι τα Σεϊτάνια. Δεν ξέρω πόσο μεγάλα είναι τα παιδιά, εμείς είμασταν 12 χρονών όταν κάναμε την διαδρομή από το μονοπάτι για πρώτη φορά.
 
Last edited:
Μηνύματα
34
Likes
34
Στο site τους βρήκα μόνο τα δρομολόγια για τον Μάιο, αλλά απ' ότι είδα υπήρχε ανταπόκριση με το καράβι. Μάλλον το ίδιο θα ισχύει και για τον Ιούλιο.
Το Βαθύ απέχει γύρω στα 50 χλμ από το Καρλόβασι και με το αμάξι κάναμε την απόσταση σε μία ώρα περίπου. Εδώ και κάμποσα χρόνια δεν υπάρχει καραβάκι που να πηγαίνει μέχρι τα Σεϊτάνια. Δεν ξέρω πόσο μεγάλα είναι τα παιδιά, εμείς είμασταν 12 χρονών όταν κάναμε την διαδρομή από το μονοπάτι για πρώτη φορά.
Fanie ευχαριστώ για την απάντηση. Τα δικά μου είναι 11,5 και τα δύο :) πόση ώρα θα χρειαστεί να περπατήσουμε και απο που;;;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Fanie ευχαριστώ για την απάντηση. Τα δικά μου είναι 11,5 και τα δύο :) πόση ώρα θα χρειαστεί να περπατήσουμε και απο που;;;
Θα ξεκινήσετε από το Ποτάμι(παραλία) έξω από το Καρλόβασι.Μετά από 1,5 ώρα περίπου είναι το Μεγάλο Σεϊτάνη.Στην μέση της διαδρομής περίπου είναι το Μικρό.
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Θα ξεκινήσετε από το Ποτάμι(παραλία) έξω από το Καρλόβασι.Μετά από 1,5 ώρα περίπου είναι το Μεγάλο Σεϊτάνη.Στην μέση της διαδρομής περίπου είναι το Μικρό.
Ευχαριστώ πολύ fotas
t!!! Όποιος ξέρει παιδιά, ας μου πεί και για ταβέρνες με λογικές τιμές σε Καρλόβασι, Όρμο και Βαθύ. Ευχαριστώ!!!
 

Fanie

Member
Μηνύματα
256
Likes
619
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Lena's Stone Forest
Στο Καρλόβασι έχει συμπαθητικές ταβερνούλες στην πλατεία του Μεσαίου. Στο λιμάνι τίποτα αξιόλογο εδώ και καιρό, ίσως το Κύμα πάνω στον παραλιακό, αρκετά μακριά από τον λιμάνι. Στο Βαθύ δεν έχω φάει, πάμε εκεί συνήθως για καφέ. Στον Όρμο επίσης δεν έχω φάει, αλλά στα Βοτσαλάκια θα βρεις το ομώνυμο εστιατόριο που έχει φτιάξει όνομα στο νησί.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Ευχαριστώ πολύ fotas
t!!! Όποιος ξέρει παιδιά, ας μου πεί και για ταβέρνες με λογικές τιμές σε Καρλόβασι, Όρμο και Βαθύ. Ευχαριστώ!!!
Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη...

Διόνυσος στο Καρλόβασι(σε μια πλατεία-δεν θυμάμαι όνομα) και οι Νοστιμιές της Ουρανίας στο Βαθύ(άνω πόλη).
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμη...

Διόνυσος στο Καρλόβασι(σε μια πλατεία-δεν θυμάμαι όνομα) και οι Νοστιμιές της Ουρανίας στο Βαθύ(άνω πόλη).
Ευχαριστώ θερμά!!!

Στο Καρλόβασι έχει συμπαθητικές ταβερνούλες στην πλατεία του Μεσαίου. Στο λιμάνι τίποτα αξιόλογο εδώ και καιρό, ίσως το Κύμα πάνω στον παραλιακό, αρκετά μακριά από τον λιμάνι. Στο Βαθύ δεν έχω φάει, πάμε εκεί συνήθως για καφέ. Στον Όρμο επίσης δεν έχω φάει, αλλά στα Βοτσαλάκια θα βρεις το ομώνυμο εστιατόριο που έχει φτιάξει όνομα στο νησί.
Ευχαριστώ πολύ!!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
34
Likes
34
Στο site τους βρήκα μόνο τα δρομολόγια για τον Μάιο, αλλά απ' ότι είδα υπήρχε ανταπόκριση με το καράβι. Μάλλον το ίδιο θα ισχύει και για τον Ιούλιο.
Το Βαθύ απέχει γύρω στα 50 χλμ από το Καρλόβασι και με το αμάξι κάναμε την απόσταση σε μία ώρα περίπου. Εδώ και κάμποσα χρόνια δεν υπάρχει καραβάκι που να πηγαίνει μέχρι τα Σεϊτάνια. Δεν ξέρω πόσο μεγάλα είναι τα παιδιά, εμείς είμασταν 12 χρονών όταν κάναμε την διαδρομή από το μονοπάτι για πρώτη φορά.
Καλησπέρα... τελικά, μετά απο αλεπάλληλα τηλεφωνήματα στο ΚΤΕΛ Σάμου, δέησαν και σήκωσαν το κινητό για να μου πούν ότι την Κυριακή δεν υπάρχει ανταπόκριση με το καράβι με τα λεοφωρεία τους κι εκτός αυτού, με μια ποιό προσεκτική ματιά στα δρομολόγια, διαπίστωσα ότι όλλα τους τα δρομολόγια σταματούν και μετά της 5:30' το απόγευμα δεν κουνιέται φύλλο...!!! Πολύ φοβάμαι ότι τα βράδια θα εγκλωβιστώ στο Καρλόβασι και δε θα μπορώ να πάω πουθενά, έτσι για αλλαγή... Ήταν δηλαδή τόσο δύσκολο να είχαν κάποια δρομολόγια 6, 7 η 8 η ώρα για Βαθύ η Πυθαγόριο και επιστροφή 10-11 το βράδυ;;; Ο κόσμος που πάει διακοπές, θέλει να μετακινείται και το βράδυ, για τη βόλτα του, δεν είναι μόνο το πρωί να πάμε στίς παραλίες...!!! Πήγα και πέρυσι σε ένα άλλο νησί, θα το πω: στην Αμοργό και ενώ έμενα σε ένα ορεινό χωρίο, τη Λαγκάδα (όποιος έχει πάει Αμοργό γνωρίζει), ήμουνα χωρίς αυτοκίνητο και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα, είχε λεοφωρεία να μετακινηθείς μέχρι της 11:30' το βράδυ, για τους οδηγούς να πω;;; Που ΤΣΑΚΙΖΟΤΑΝ να σε εξηπηρετήσουν, που σε κάθε ερώτηση, σου είχαν αμέσως την απάντηση η τη λύση σε οτιδήποτε σε απασχολούσε σχετικά με τη μετακίνηση σου;;; Στη Σάμο μόνο μέχρι Παρασκευή ισχύουν τα δρομολόγια, Σάββατο υπολειτουργούν & Κυριακές τίποτα, απλά ΤΡΑΓΙΚΟΙ!!! Και την έχουν κι έυκολη την απάντηση, οι απο του ΚΤΕΛ έως και οι του Ξενοδοχείου: "Πάρτε Ταξί", για να με γδάρει το ταξί διότι δεν είναι 5' η απόσταση Βαθύ - Καρλόβασι... και ξέρουμε πολύ καλά τι κάνουν οι ταρίφες στα νησιά. Κρίμα, πλήρης απογοήτευση, με έχουν χαλάσει απο τώρα, πρίν κάν να πάω τη διάθεση μου και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτό μετράει στα ΜΕΙΟΝ τους, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι όπου ακούσω ότι κάποιος είναι να πάει Σάμο όλλά αυτά, θα τα μεταφέρω, όπως τα βίωσα εγώ, μπάς κι αλλάξει γνώμη και πάει πουθενά αλλού, Δόξα τω Θεό, νησιά έχουμε πολλά και μακάρι να είχα κι εγώ τη δυνατότητα να σχεδίαζα της φετινές μου διακοπές σε άλλη βάση φέτος αλλά το θέμα είναι ότι συνδιάζω της διακοπές με κάτι άλλο που θα συμβεί εκεί φέτος & δεν έχω δυνατότητα επιλογής, αλλά τώρα πλέον, έχουν γνώση οι φύλακες & αυτή τη γνώση, θα τη μεταφέρουν κι αλλού... Καλό σας βράδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom