Γενικά Οικονομικές διακοπές για νεαρό ζευγάρι

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερίζω την παρέα μιας και είναι το πρώτο μου μήνυμα εδώ.
Λοιπόν είμαστε ζευγάρι 25 χρονών και ψάχνουμε νησάκι για 5 μέρες διακοπών μέσα στον Αύγουστο.Δεν είμαστε από αυτούς που θέλουν beach parties και χαμό από μπαράκια, περισσότερο θέλουμε όμορφες παραλίες και όμορφα μέρη.Το ιδανικό θα ήταν να βρίσκαμε παραλίες όπως αυτές στις ταινίες με πεντακάθαρα νερά και σπηλιές.:p

Προσανατολιζόμαστε περισσότερο σε Κυκλάδες για φθηνότερα ακτοπλοϊκά από Πειραιά και η διαμονή να μην ξεπερνάει τα 50 την βραδιά ώστε να μπορέσουμε να νοικιάσουμε και όχημα για να απολαύσουμε και να γυρίσουμε καλύτερα το νησί που θα επιλέξουμε.:)
Καλώς τον.
Εφόσον είσαι λάτρης των τοπίων και των παραλιών, μια πολύ καλή επιλογή είναι η Μήλος. Με το σχετικό ψάξιμο θα βρείς και την τιμή που ζητάς, δεδομένου ότι έχει πληθώρα επιλογών διαμονής.
Νομίζω οτι τα τοπία που μπορεις να δεις στο συγκεκριμένο νησί είναι παρα πολλα και οι εναλλαγές δινουν και παίρνουν.
Εκτος αν θέλεις να πας σε κάτι πιο μικρό, αν και νομιζω οτι οι 5 μερες ειναι καλα.
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Η αλήθεια είναι ότι η Μήλος είναι πολύ ψηλά στις επιλογές μας.
Το μόνο κακό από ότι βλέπω είναι ότι το συγκεκριμένο νησί δεν συνδυάζεται με την προσφορά της cosmote με την δωρεάν επιστροφή, κάτι που μας είχε βολέψει πολύ τα προηγούμενα καλοκαίρια, και έτσι τα εισιτήρια μόνο θα μας βγούν περίπου 200 ευρώ.Αν συνυπολογίσουμε και ενοικίαση αυτοκινήτου υπολογίζουμε τουλάχιστον άλλα 200 και αυτά μόνο για ακτοπλοικά και μετακίνηση.:rolleyes-80:

Αλήθεια εσείς από που ψάχνεται για ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα εκτός από booking;Ρωτάω μήπως θα μπορούσαμε να βρούμε από κάπου αλλού ευκαιρίες που δεν υπάρχουν σε τέτοια sites.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η αλήθεια είναι ότι η Μήλος είναι πολύ ψηλά στις επιλογές μας.
Ποια άλλα νησιά είναι στις επιλογές σας, για να σας πούμε τη γνώμη μας;
Αλήθεια εσείς από που ψάχνεται για ξενοδοχεία και ενοικιαζόμενα εκτός από booking;Ρωτάω μήπως θα μπορούσαμε να βρούμε από κάπου αλλού ευκαιρίες που δεν υπάρχουν σε τέτοια sites.
Βρίσκω τη λίστα με τα ενοικιαζόμενα στο νησί, στα μέρη που με ενδιαφέρουν και αρχίζω τα τηλεφωνήματα, ενώ παράλληλα προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες για αυτά τα καταλύματα από οπουδήποτε.
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Ποια άλλα νησιά είναι στις επιλογές σας, για να σας πούμε τη γνώμη μας;
Αμοργός και κουφονήσι που επίσης ήταν ψηλά μάλλον απορρίπτονται αφού βλέπω να ξεφεύγει το μπάτζετ.Στην λίστα υπάρχουν επίσης κήθυρα,ικαρία και αλλόνησος αλλά ακόμη ψαχνόμαστε αρκετά και στο τέλος μπορεί να διαλέξουμε κάτι άλλο.
Να πω την αλήθεια είχα ψηθεί πολύ για Μήλο από όσα έχω διαβάσει και δει σε φωτογραφίες.:icon_redface:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αμοργός και κουφονήσι που επίσης ήταν ψηλά μάλλον απορρίπτονται αφού βλέπω να ξεφεύγει το μπάτζετ.Στην λίστα υπάρχουν επίσης κήθυρα,ικαρία και αλλόνησος αλλά ακόμη ψαχνόμαστε αρκετά και στο τέλος μπορεί να διαλέξουμε κάτι άλλο.
Να πω την αλήθεια είχα ψηθεί πολύ για Μήλο από όσα έχω διαβάσει και δει σε φωτογραφίες.:icon_redface:
Αμοργός & Κουφονήσι όμως έχεις την ''πολύτέλεια'' να μη χρειάζεσαι όχημα, αντε το πολύ μια ημέρα στην Αμοργό. Και είναι κάτι που μπορείς να επιλέξεις, μιας και ανταποκρίνεται σ αυτό που ψάχνεις, και υπάρχει οικονομικός τρόπος μετακίνησης αφού αυτό σε προβληματίζει.
Τώρα βέβαια το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να βιαστείς, γιατί το θέμα της διαμονής σε όποιο νησί τελικά διαλέξεις αρχίζει και δυσκολεύει.
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Αμοργός & Κουφονήσι όμως έχεις την ''πολύτέλεια'' να μη χρειάζεσαι όχημα, αντε το πολύ μια ημέρα στην Αμοργό. Και είναι κάτι που μπορείς να επιλέξεις, μιας και ανταποκρίνεται σ αυτό που ψάχνεις, και υπάρχει οικονομικός τρόπος μετακίνησης αφού αυτό σε προβληματίζει.
Τώρα βέβαια το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να βιαστείς, γιατί το θέμα της διαμονής σε όποιο νησί τελικά διαλέξεις αρχίζει και δυσκολεύει.
Στο Κουφονήσι ξέρω είναι μικρές οι αποστάσεις αλλά και στην Αμοργό δεν θα χρειαστούμε αυτοκίνητο;
Πως είναι οι παραλίες και τα τοπία της Αμοργού μοιάζουν με αυτά της Μήλου;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στο Κουφονήσι ξέρω είναι μικρές οι αποστάσεις αλλά και στην Αμοργό δεν θα χρειαστούμε αυτοκίνητο;
Πως είναι οι παραλίες και τα τοπία της Αμοργού μοιάζουν με αυτά της Μήλου;
Η γνώμη μου είναι ότι μπορείς να προσαρμοστείς χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα στο δρομολόγιο των λεωφορείων της Αμοργού.
Το αμάξι μπορείς να το νοικιάσεις μια ημέρα, και να κατευθυνθείς προς Αιγιαλή για μπάνιο, και μετά στα χωριά απο πάνω.
Τώρα αν είσαι τύπος που θέλει να φεύγει απο τη παραλία 8 το απόγευμα και να πηγαίνει ότι ώρα τύχει... Εκεί δε μπορεις παρα να πάρεις αυτοκίνητο.
Τώρα για την άλλη ερώτηση σου, οχι, οι παραλίες της Μήλου είναι κάτι το ξεχωριστό.
Οκ η Αμοργός έχει τοπία που σε καθηλώνουν, έχει και δυο εκπληκτικές παραλίες, με πιο ωραία μακράν το Μούρο (με βράχια,σπηλιές κτλ) , αλλά η Μήλος είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Βλέπεις πράγματα που δε συναντάς αλλού (όπως και στα κουφονήσια βέβαια).
Δε πρέπει όμως να συγκρίνουμε τα νησιά έτσι. Το καθένα έχει τη μαγεία του.
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Τελικά μάλλον καταλήξαμε στα Κουφονήσια.Έχω βρει και ξενοδοχείο και αρχίζω να ψάχνω πληροφορίες.:clap:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τελικά μάλλον καταλήξαμε στα Κουφονήσια.Έχω βρει και ξενοδοχείο και αρχίζω να ψάχνω πληροφορίες.:clap:
Είσαι πολύ τυχερός που βρήκες ξενοδοχείο τέτοια εποχή.
Κατά τη γνώμη μου προσπάθησε να κλείσεις σε κανένα νησάκι ακόμα απο τις μικρές κυκλάδες. 5 μέρες είναι νομίζω πολλές για Κουφονήσια..
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Σκεφτόμασταν την Δονούσα για την τελευταία μέρα αλλά μετά δεν βολεύει το δρομολόγιο να φύγουμε κατευθείαν για Πειραιά.Ίσως μια ενδιάμεση μέρα σαν μονοήμερη χωρίς διανυκτέρευση θα ήταν καλύτερα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σκεφτόμασταν την Δονούσα για την τελευταία μέρα αλλά μετά δεν βολεύει το δρομολόγιο να φύγουμε κατευθείαν για Πειραιά.Ίσως μια ενδιάμεση μέρα σαν μονοήμερη χωρίς διανυκτέρευση θα ήταν καλύτερα.
Μπορείς να το δεις τότε σαν αρχή, να ξεκινήσεις πχ απο Δονούσα και μετά να κατέβεις κουφονήσια.
Εναλλακτικά έχεις και τις πιο κοντινές επιλογές Ηρακλειάς-Σχοινούσας.
Ευτυχώς υπάρχει ο θρύλος express Σκοπελίτης και όλα βολεύονται!
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Ναι υπάρχουν και αυτές οι επιλογές.Ξέρεις πόσο κοστίζουν τα εισιτήρια για αυτα τα νησάκια και αν έχει τακτικά δρομολόγια;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.751
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom