Τήνος Πληροφορίες για Τήνο

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Το πόσες μέρες είναι πολύ σχετικό. Πες μας πόσες μέρες έχεις στο σύνολο για να απαντησουμε σχετικά. Να ξέρεις πάντως ότι είναι μεγαλούτσικο νησί η Τήνος και θέλει το χρόνο του.
Ο συνδυασμός σου είναι πολύ λογικός, μιας και όλα τα νησιά είναι σε απόσταση ούτε ώρας. Απο το αεροδρόμιο της Μυκόνου, σε 10-15 λεπτά είσαι στο νέο λιμάνι.
Η Τήνος απέχει 40 περίπου λεπτά με συμβατικό πλοίο (20 με το γρήγορο), και η Σύρος 50. Διαλέγεις και ξεκινάς, παίζουν και συχνά δρομολόγια.

Θα έχω συνολικά 13 διανυκτερεύσεις και με προβληματίζει το πως θα τις κατανέμω στα τρία νησιά. Το σίγουρο είναι ότι την τελευταία νύχτα θα πρέπει να μείνω Μύκονο για να φύγω από εκεί στις 11,50 της επόμενης μέρας.Επίσης Σύρο θα μείνω σίγουρα προς το τέλος αλλά πόσες μέρες δεν ξέρω ακόμη.Σύρος και Μύκονος έχουν την ίδια έκταση περίπου,Τωρα η Τήνος είναι πιο μεγάλη και δεν ξέρω πόσες μέρες να μείνω.

Θέλω συμβουλες και για την τοποθεσία που θα ειναι πιο βολικά να μείνω στο κάθε νησί όπως και την γνώμη σας για το πότε πρέπει να κλείσω ακτοπλοικά εισητήρια αφου δεν έτυχε να ταξιδέψω ποτέ με τα πλοία της γραμμής και δεν έχω ιδέα. Οι συμβουλές σας με βοήθησαν και στο παρελθόν και σας ευχαριστώ πολύ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα έχω συνολικά 13 διανυκτερεύσεις και με προβληματίζει το πως θα τις κατανέμω στα τρία νησιά. Το σίγουρο είναι ότι την τελευταία νύχτα θα πρέπει να μείνω Μύκονο για να φύγω από εκεί στις 11,50 της επόμενης μέρας.Επίσης Σύρο θα μείνω σίγουρα προς το τέλος αλλά πόσες μέρες δεν ξέρω ακόμη.Σύρος και Μύκονος έχουν την ίδια έκταση περίπου,Τωρα η Τήνος είναι πιο μεγάλη και δεν ξέρω πόσες μέρες να μείνω.

Θέλω συμβουλες και για την τοποθεσία που θα ειναι πιο βολικά να μείνω στο κάθε νησί όπως και την γνώμη σας για το πότε πρέπει να κλείσω ακτοπλοικά εισητήρια αφου δεν έτυχε να ταξιδέψω ποτέ με τα πλοία της γραμμής και δεν έχω ιδέα. Οι συμβουλές σας με βοήθησαν και στο παρελθόν και σας ευχαριστώ πολύ!
Με 13 διανυκτερεύσεις είσαι άπλα! Προλαβαίνεις να δεις πράγματα σε όλα.
Χώρισε τα ισάξια κατά τη γνώμη μου, για να μη σου φανεί και η μετακίνηση.
Αφου θες να μείνεις προς το τέλος Σύρο, ξεκίνα απο Μύκονο, μετά Τήνο, Σύρο & επιστροφή.
Καλό θα ήταν να έχεις αμάξι, τουλάχιστον 1 μέρα σε κάθε νησί, και στη Τήνο σίγουρα περισσότερες.
Ακτοπλοϊκά να κλείσεις αφού ξεμπερδέψεις με τις διαμονές. Φυσικά θα τσεκάρεις πρώτα ότι σε βολεύουν, μη ξεμείνεις σε κανένα νησί και δεν εχει πλοίο να φύγεις (αν και για τα συγκεκριμένα δε νομίζω).
Τέλος, προσωπικά θα έμενα Μύκονο σίγουρα χώρα, Τήνο επίσης, και Σύρο θα κοιτούσα λίγο πιο έξω αν και η Ερμούπολη δε θα με χαλούσε, δεδομένου ότι είναι και Σεπτέμβριος μήνας. Μπορείς να βρεις εξαιρετικές επιλογές διαμονής εκείνη τη περίοδο σε πολύ καλή τιμή!
 

marsal

Member
Μηνύματα
10
Likes
12
Επειδή σκοπεύω να επισκεφτώ την Τήνο τον Σεπτέβριο συνδιάζοντας την με Μύκονο και Σύρο, θα ήθελά την άποψη σας σχετικά με το πόσες μέρες θα ήταν καλό να αφιερώσω στο νησί για να δω αυτά που εισηγήστε. Επίσης η μετάβαση από Μυκονο είναι εύκολη, αφου μέχρι την Μύκονο θα φτάσω με αεροπλάνο?
Γεια σας. Θα σας προτεινα να μεινετε στο νησι γυρω στις 4-5 μερες. Θα προλαβετε να γυρισετε το νησι και να δειτε τις ομορφιες του. Απο Μυκονο η προσβαση ειναι πολυ ευκολη. Η αποσταση που χωριζει τα δυο νησια ειναι μικρη. Σε 40 λεπτα περιπου θα βρισκεστε στην Τηνο. Για διαμονη, εκτος απο τη χωρα, θα σας προτεινα χωρια λιγο εξω, αλλα κοντα στη χωρα π.χ στον Αι-Γιαννη στο Πορτο, στον Αγιο - Φωκα ή στα Κιονια. Μη ξεχασετε να επισκεφθειτε το Μοναστηρι της Αγ.Πελαγιας, το ταφειο στον Πυργο, καθως ειναι ιδιατερο λογω των γλυπτων, το χωριο Καρδιανη και το Κτικαδο στο οποιο βρισκεται η ταβερνα του Βασιλη με εξαιρετικη με θεα το Αιγαιο! Στη διαθεση σας για επιπλεον πληροφοριες. Καλη διαμονη!
 

marsal

Member
Μηνύματα
10
Likes
12
Θα έχω συνολικά 13 διανυκτερεύσεις και με προβληματίζει το πως θα τις κατανέμω στα τρία νησιά. Το σίγουρο είναι ότι την τελευταία νύχτα θα πρέπει να μείνω Μύκονο για να φύγω από εκεί στις 11,50 της επόμενης μέρας.Επίσης Σύρο θα μείνω σίγουρα προς το τέλος αλλά πόσες μέρες δεν ξέρω ακόμη.Σύρος και Μύκονος έχουν την ίδια έκταση περίπου,Τωρα η Τήνος είναι πιο μεγάλη και δεν ξέρω πόσες μέρες να μείνω.

Θέλω συμβουλες και για την τοποθεσία που θα ειναι πιο βολικά να μείνω στο κάθε νησί όπως και την γνώμη σας για το πότε πρέπει να κλείσω ακτοπλοικά εισητήρια αφου δεν έτυχε να ταξιδέψω ποτέ με τα πλοία της γραμμής και δεν έχω ιδέα. Οι συμβουλές σας με βοήθησαν και στο παρελθόν και σας ευχαριστώ πολύ!
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

marsal από πιο χωριό είσαι; να υποθέσω το στολίδι των Κυκλάδων τον Πύργο;
Σωστα μαντεψες! Απο τον αγαπημενο Πυργο, το στολιδι των Κυκλαδων! Ειναι ενα υπαιθριο μουσειο μαρμαρογλυπτικης! Περα ομως απο ολα ειναι γραφικο, καθαρο και με πολυ φιλοξενους και καλοκαρδους ανθρωπους!!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Λατρεμενη Τηνος,για μενα το πιο ενδιαφερον νησι των Κυκλαδων.Τα χωρια της ειναι ολα τα λεφτα.Να προσθεσω στα οσα ειπωθηκαν,Υστερνια και Καρδιανη πραγματικα μπαλκονια στο Αιγαιο-στο Βασιλη στον Κτικαδο πηγαινετε πριν δυσει ο ηλιος να προλαβετε τη θεα,παρτε και κανενα μπουφανακι.50 μετρα πιο περα η εκκλησια του χωριου για ακομα πιο απιστευτη θεα-λιγα μετρα μετα το μοναστηρι στον Αρναδο υπαρχει ωραια ταβερνα αλλα και το ιδιο το χωριο πολυ ομορφο-αξεχαστο μου εχει μεινει ενα βραδυ στο γραφικο Σμαρδακι για φαγητο στη μικρη πλατεια του χωριου...Θα μπορουσα να μιλαω ωρες για την Τηνο:)
 

Cleopatre

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Φέτος λέμε με τον αγαπημένο να περάσουμε μια εβδομάδα στην Τήνο! Κάπου προς τα τέλη Αυγούστου...
Ποια νομίζετε πως είναι γραφικά μέρη για διαμονή εκτός χώρας;Αξίζει να μείνουμε σε κάποιο από τα πολλά χωριά;!Ψάχνω μέρη κομβικό , ώστε να γυρίσουμε το νησί....παρατηρώ πως έχει πολλές ομορφιές που δεν πρέπει να χάσει κανείς!
Επίσης, θα μας ήταν χρήσιμες και κάποιες διευθύνσεις διαμερισμάτων ή ξενοδοχείων (με θέα πάντα)
Ευχαριστούμεεεεε!
 

Cleopatre

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Χίλια ευχαριστώ! !!
Αυτό που με προβληματιζει όμως είναι η διαμονή. ...Πού να ψάξω εκτός από τον Νότο; ;Αξίζει να μείνουμε πιο βόρεια; ...
 

ChriZ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετώ την παρέα! Κλείσαμε με την φίλη μου να πάμε 30/7-6/8 στην Τήνο με μηχανή.. Μας αρέσουν οι εξερευνήσεις και εκτιμούμε τις ερημικές παραλίες και το καλό φαγητό.. Διάβασα κάποια θέματα αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε.. Άλλαξε κάτι; Νέες προτάσεις; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλό καλοκαίρι σε όλους

Χρηήστος
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Πριν λιγες μερες επεστρεψα απο Ροδο και Συμη και ηδη κανω σκεψεις για το επομενο ταξιδακι.
Προορισμος; Τηνος
Ημερομηνια; Τελη Σεπτεμβριου
Θεωρειται ειναι καλη περιοδος για να κανουμε και κανενα μπανακι;!
Εχει καταλυσει καποιος στο ξενοδοχειο TINOS BEACH 4* για να μου πεις εντυπωσεις;
Ποσες μερες θα προτεινατε να μεινουμε, σκεφτομαι για 6 ημερες δεδομενου οτι δεν θα νοικιασουμε μεταφορικο μεσο.
Υπαρχει υποδομη για μετακινησεις με κτελ;
Γενικα οποιεσδηποτε πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες.
Ααααα να επισημανω οτι σκεφτομαι το ταξιδι αυτο να το κανω με την μανουλα μου και οχι με τον συζυγο...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Πριν λιγες μερες επεστρεψα απο Ροδο και Συμη και ηδη κανω σκεψεις για το επομενο ταξιδακι.
Προορισμος; Τηνος
Ημερομηνια; Τελη Σεπτεμβριου
Θεωρειται ειναι καλη περιοδος για να κανουμε και κανενα μπανακι;!
Εχει καταλυσει καποιος στο ξενοδοχειο TINOS BEACH 4* για να μου πεις εντυπωσεις;
Ποσες μερες θα προτεινατε να μεινουμε, σκεφτομαι για 6 ημερες δεδομενου οτι δεν θα νοικιασουμε μεταφορικο μεσο.
Υπαρχει υποδομη για μετακινησεις με κτελ;
Γενικα οποιεσδηποτε πληροφοριες ειναι ευπροσδεκτες.
Ααααα να επισημανω οτι σκεφτομαι το ταξιδι αυτο να το κανω με την μανουλα μου και οχι με τον συζυγο...
Η περίοδος είναι μια χαρά φίλη perixvra....και ο πολύς κόσμος έχει φύγει και πολύ άερα δεν έχει. Ουσιαστικά μόνο τα ΣΚ γεμίζει το νησί εκείνη την περίοδο και κυρίως από προσκυνητές της Μεγαλόχαρης. Οι καθημερινές είναι πολύ ήρεμες. Βέβαια τα τέλη Σεπτεμβρίου πάντα εμπεριέχουν ένα ρίσκο. Για παράδειγμα πέρσι στην πολύ νοτιότερη Κω είχε ρίξει στις 22 Σεπτεμβρίου πάνω από 100 χιλιοστά βροχής, οπότε απόλυτα σίγουρος κανείς δεν μπορεί να είναι. Κατά κανόνα πάντως οι βροχές έρχονται στις Κυκλάδες προς τον Οκτώβρη. Ναι έμεινα στο Tinos Beach το καλοκαίρι του 2009. Από τις πολύ καλές επιλογές διαμονής στο νησί. Είχε πολύ πλούσιο πρωινό μπουφέ, μεγάλη πισίνα, ενά αξίζει να φας στο παραλιακό εστιατόριο του ξενοδοχείo ammos. Τους ωραιότερους ντοματοκεφτέδες στη ζωή μου εκεί τους έφαγα. Το μόνο αρνητικό που βρήκα στο ξενοδοχείο ήταν η ηχομόνωσή του, η οποία ήταν σε πολύ μέτρια επίπεδα. Επίσης και μια μικροανακαινισούλα γενικά στα δωμάτια τότε δεν θα ήταν άσχημη. Ίσως τώρα που μιλάμε να έχει ήδη γίνει. Επίσης ένα άλλο θετικό είναι ότι το ξενοδοχείο προσφέρει με βανάκι ανά τακτά διαστήματα μετακίνηση προς τη χώρα της Τήνου, οπότε μπορείτε να γλιτώνετε και το περπάτημα (καλό φαντάζομαι ειδικά για τη μητέρα σου) Αν και πίστεψέ με είναι ωραία η βόλτα από τα Κιόνια που βρίσκεται το ξενοδοχείο μέχρι τη Χώρα (3 χλμ περίπου). Βλέπετε καθοδόν και του ιερό του Ποσειδώνα και της Αμφιτρίτης.
Ως προς τα ΚΤΕΛ, μπορώ να σου πω πως από τη Χώρα προς τις παραλιακές περιοχές του νησιού (Άγιο Φωκά, Αη Γιάννη Πόρτο κλπ) είναι πολύ συχνά. Προς τα χωριά τα εσωτερικά είναι πιο αραιά. Τέλη Μαιου φέτος που βρέθηκα στην Τήνο παρατήρησα ότι π.χ. για Πύργο-Υστέρνια είχε 4 δρομολόγια την ημέρα. Το ίδιο και προς Καλλονή/Κώμη. Επομένως θα πρέπει λίγο να οργανώσετε κάπως τις μετακινήσεις σας στα εκπληκτικά χωριά του νησιού. Σε κάθε περίπτωση πάντως προσπαθείστε να μη χάσετε χωριά όπως η Καρδιανή, ο Πύργος, τα καθολικά χωριά του Ξώμπουργκου (Ξυνάρα, Κουμάρος), αλλά και το σεληνικό Βώλακα
 

perixvra

Member
Μηνύματα
310
Likes
214
Επόμενο Ταξίδι
.....
Ταξίδι-Όνειρο
εχει πραγματοποιηθει.. :)
Η περίοδος είναι μια χαρά φίλη perixvra....και ο πολύς κόσμος έχει φύγει και πολύ άερα δεν έχει. Ουσιαστικά μόνο τα ΣΚ γεμίζει το νησί εκείνη την περίοδο και κυρίως από προσκυνητές της Μεγαλόχαρης. Οι καθημερινές είναι πολύ ήρεμες. Βέβαια τα τέλη Σεπτεμβρίου πάντα εμπεριέχουν ένα ρίσκο. Για παράδειγμα πέρσι στην πολύ νοτιότερη Κω είχε ρίξει στις 22 Σεπτεμβρίου πάνω από 100 χιλιοστά βροχής, οπότε απόλυτα σίγουρος κανείς δεν μπορεί να είναι. Κατά κανόνα πάντως οι βροχές έρχονται στις Κυκλάδες προς τον Οκτώβρη. Ναι έμεινα στο Tinos Beach το καλοκαίρι του 2009. Από τις πολύ καλές επιλογές διαμονής στο νησί. Είχε πολύ πλούσιο πρωινό μπουφέ, μεγάλη πισίνα, ενά αξίζει να φας στο παραλιακό εστιατόριο του ξενοδοχείo ammos. Τους ωραιότερους ντοματοκεφτέδες στη ζωή μου εκεί τους έφαγα. Το μόνο αρνητικό που βρήκα στο ξενοδοχείο ήταν η ηχομόνωσή του, η οποία ήταν σε πολύ μέτρια επίπεδα. Επίσης και μια μικροανακαινισούλα γενικά στα δωμάτια τότε δεν θα ήταν άσχημη. Ίσως τώρα που μιλάμε να έχει ήδη γίνει. Επίσης ένα άλλο θετικό είναι ότι το ξενοδοχείο προσφέρει με βανάκι ανά τακτά διαστήματα μετακίνηση προς τη χώρα της Τήνου, οπότε μπορείτε να γλιτώνετε και το περπάτημα (καλό φαντάζομαι ειδικά για τη μητέρα σου) Αν και πίστεψέ με είναι ωραία η βόλτα από τα Κιόνια που βρίσκεται το ξενοδοχείο μέχρι τη Χώρα (3 χλμ περίπου). Βλέπετε καθοδόν και του ιερό του Ποσειδώνα και της Αμφιτρίτης.
Ως προς τα ΚΤΕΛ, μπορώ να σου πω πως από τη Χώρα προς τις παραλιακές περιοχές του νησιού (Άγιο Φωκά, Αη Γιάννη Πόρτο κλπ) είναι πολύ συχνά. Προς τα χωριά τα εσωτερικά είναι πιο αραιά. Τέλη Μαιου φέτος που βρέθηκα στην Τήνο παρατήρησα ότι π.χ. για Πύργο-Υστέρνια είχε 4 δρομολόγια την ημέρα. Το ίδιο και προς Καλλονή/Κώμη. Επομένως θα πρέπει λίγο να οργανώσετε κάπως τις μετακινήσεις σας στα εκπληκτικά χωριά του νησιού. Σε κάθε περίπτωση πάντως προσπαθείστε να μη χάσετε χωριά όπως η Καρδιανή, ο Πύργος, τα καθολικά χωριά του Ξώμπουργκου (Ξυνάρα, Κουμάρος), αλλά και το σεληνικό Βώλακα
Αχ τι πολλες και χρησιμες συμβουλες σε ευχαριστω παρα πολυ φιλε Θανο!!!
Βασικα η μανουλα ειναι μικρουλα σε ηλικια οποτε δεν εχει θεμα με το περπατημα.
Απο παραλιες ποιες προτεινεις;
Αααα και κατι ακομα υπαρχει η δυνατοτητα εκδρομων σε αλλα κοντινα νησακια με τουριστικα καραβακια οπως σε αλλα νησια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom