Απορία σε θέμα με ταξιδιωτικό γραφείο

MayaGr

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία και μπορεί να βοηθήσει.
Κλείσαμε ταξίδι με ταξιδιωτικό γραφείο (για πρώτη φορά σε ταξίδι μου και προφανώς κακώς) για τα Χριστούγεννα, δώσαμε προκαταβολή, αλλά το δελτίο εγγραφής που μου ζήτησαν να υπογράψω αναφέρει υψηλότερη τιμή από αυτή που συμφωνήθηκε λεκτικά και πλέον δεν αποδέχονται ότι μου έκαναν τη συγκεκριμένη προσφορά. Δεδομένου ότι δεν έχω υπογράψει και δεν έχουν ούτε φωτοτυπίες των διαβατηρίων παρά μόνο τα ονόματα μπορώ να ζητήσω να χρήματά μου πίσω ή θα χρεωθώ ακυρωτικά; Από το πρακτορείο δε μου δίνουν απάντηση επί του θέματος, με παραπέμπουν στα ακυρωτικά του εγγράφου το οποίο όμως δεν έχω υπογράψει.
Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
λεκτικά και πλέον δεν αποδέχονται ότι μου έκαναν τη συγκεκριμένη προσφορά. Δεδομένου ότι δεν έχω υπογράψει και δεν έχουν ούτε φωτοτυπίες των διαβατηρίων παρά μόνο τα ονόματα μπορώ να ζητήσω να χρήματά μου πίσω ή θα χρεωθώ ακυρωτικά; Από το πρακτορείο δε μου δίνουν απάντηση επί του θέματος, με παραπέμπουν στα ακυρωτικά του εγγράφου το οποίο όμως δεν έχω υπογράψει.
Φαντάζομαι ότι πήρες απόδειξη αλλά δεν φρόντισες να γράφει το υπόλοιπο του ποσού ως την εξόφληση. Το "λεκτικό" δεν....
Αν δεν πήρες απόδειξη, ακόμη πιο δύσκολο να βγάλεις άκρη.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
'Οπως έγραψε κι η Paefstra το λεκτικό δε μπορείς να το χρησιμοποιήσεις πουθενά.Δεν είναι απαραίτητα παγίδα,μπορεί και να έκανε λάθος η κοπέλα που σου πούλησε το ταξίδι.Για να αποφύγω κατί τέτοια που χαλάνε τη διάθεση είτε έχω αγοράσει από ελληνικό είτε από ξένο πρακτορείο πάντα ζητάω εκτυπωμένο το πρόγραμμα με την τιμή στο τέλος αναλυτικά.Το γραπτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς.Επίσης απόδειξη με τα χρήματα που δίνω συν το υπολειπόμενο ποσό.Αν δεν έχεις υπογράψει συμβόλαιο ίσως και να γίνεται κάτι,κάνε ένα τηλέφωνο στο συνήγορο του πολίτη.
 

MayaGr

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Περού
H κοπέλα που μου πούλησε το ταξίδι τυχαίνει να είναι και η ιδιοκτήτρια του γραφείου! Οπότε όπως καταλαβαίνετε τίθεται σοβαρό θέμα εμπιστοσύνης αν και κατά πόσο και τα υπόλοιπα που έχουν υποσχεθεί θα υλοποιηθούν. Θα σας ενημερώσω για την πορεία των γεγονότων, είμαι σίγουρη ότι θα φανεί χρήσιμο και σε άλλους. Αν στο μεταξύ έχει κανείς ιδέα για τι μπορώ να κάνω ας μου πει. Σας ευχαριστώ και πάλι.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ναι πες μας σε παρακαλω τι εγινε.το λεκτικο δεν μετραει δυστυχως...στην εποχη μας δεν υπαρχει τσιπα κοινως!:rolleyes-80:
τα ταξιδιωτικα πακετα παντως συμφερουν οταν αποφασιζεις κατι τελευταια στιγμη κανατε σωστα.
προσωπικα: επειδη το εψαχνα για προρισμους εκτος ευρωπης που κολλαω να παω μονη μου διαπιστωσα οτι το μονοκλινο ειναι ενα +30% του ολου ταξιδιου!
εκει κολλησα διαφορετικα θα δεχομουν να παω σαν προβατο με το ταξιδιωτικο γκρουπ.(ποσο πιο χαμηλα να πεσει κανεις;:bleh:)
καλα να περασετε και μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα γιατι ετσι πρεπει :icon_redface:
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Η σύμβαση σου μπορεί να είναι είτε προφορική είτε έγγραφη. Το γραφείο λοιπόν μπορεί να εμμεινει και να σε χρεώσει ακυρωτικα σύμφωνα με τους γενικούς όρους του ταξιδιού. Τώρα αν τους ζαλίσεις μπορεί και να στα επιστρέψουν. Αλλά αν είναι μικρή η διαφορά γιατί να χαλάσεις το ταξίδι σου.

Κατά τα λοιπά να ξέρεις ότι υπάρχουν ελάχιστα γραφεία στην Ελλαδα που διοργανώνουν δικές τους εκδρομές. Τα υπόλοιπα γραφεία είναι απλά μεσολαβήτες και πουλάνε με την ανάλογη προμήθεια πακέτα εκδρομών που οργανώνουν άλλοι.
Αυτό στο λέω επειδή θέτεις θέμα εμπιστοσύνης για τα υπόλοιπα.
Μάθε ποιο γραφείο οργανώνει την εκδρομή.

ΥΓ Καλά το γραφείο που έκλεισες δεν έχει έντυπο ιστοσελίδα με τιμοκατάλογο;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λιγο μπερδεμενα τα λες. Πηρες τελικα αποδειξη ή εδωσες προκαταβολη ετσι; Εχουμε ολη την καλη διαθεση να σε πιστεψουμε αλλα γιατι να μην πιστεψουμε και την πρακτορα, τη στιγμη που αυτη εχει αποδειξεις ενω εσυ οχι.
Το να μην εχει καταλαβει ο πελατης καλα ειναι κατι που συμβαινει συχνα.
Οταν εδωσες προκαταβολη, τι σου εδωσε για ανταλαγμα; Αποδειξη, συμβαση, τιποτα;
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Κλείσαμε ταξίδι με ταξιδιωτικό γραφείο για τα Χριστούγεννα, δώσαμε προκαταβολή, αλλά το δελτίο εγγραφής που μου ζήτησαν να υπογράψω αναφέρει υψηλότερη τιμή από αυτή που συμφωνήθηκε λεκτικά και πλέον δεν αποδέχονται ότι μου έκαναν τη συγκεκριμένη προσφορά.
τι δικαιολογία σου λένε για την διαφορά της τιμής?
μήπως η προσφορά που σου είχαν δώσει ήταν για early booking?
μήπως σου είπαν ότι τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία έχουν εξαντληθεί και σου δίνουν ακριβότερο ξενοδοχείο?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
τι δικαιολογία σου λένε για την διαφορά της τιμής?
μήπως η προσφορά που σου είχαν δώσει ήταν για early booking?
μήπως σου είπαν ότι τα συγκεκριμένα ξενοδοχεία έχουν εξαντληθεί και σου δίνουν ακριβότερο ξενοδοχείο?
Ή μήπως στην προσφορά που πήρε οι φόροι αεροδρομίου δεν περιλαμβάνονταν;
 

alexadrak93

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδια :) εχω μια απορια δεν ξερω αν μπηκα σε ασχετο θεμα ειδα τον τιτλο καθως εψαχνα και λεω να ρωτησω παρολα αυτα :p
Λεμε με το αγορι μου να παμε αρχες ιουλιου διακοπες στα Χανια και αναρωτιεμαι αν συμφερει πιο πολυ οικονομικα να κλεισουμε μονοι μας μεταφορικα και δωματιο ή μεσω ταξιδιωτικου γραφειου. Δεν εχω ιδεα απο αυτα και ειμαι λιγο στα χαμενα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Δεν εχω ιδεα απο αυτα και ειμαι λιγο στα χαμενα.
Από την στιγμή που δεν γνωρίζεις θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιο
γραφείο,για να μην κάνετε κάποιο λάθος και μετά τρέχετε.Όταν με τον καιρό
αποκτήσετε πείρα με τα ταξίδια,τότε τα κανονίζετε μόνοι σας.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.195
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom