Γενικά Μιλια απο αεροπορικες!

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Δηλαδή πρέπει να κάτσω στο τηλέφωνο 5 ώρες να τους πω να ψάξουν όλα τα δεκαπενθήμερα του 2016 και 2017; Έτσι λειτουργεί; Έχει καποιος εξαργυρώσει μίλια σε ακριβές πτήσεις; Κάτι μου λέει οτι είναι απίθανο!
Ναι μόνο έτσι θα μπορέσεις να βρεις σε ποιες ημερομηνίες έχει διαθέσιμα εισιτήρια εξαργύρωσης.
Στην aegean τουλάχιστον δεν κάνουν κάποιο αίτημα αλλά το κοιτάνε εκείνη τη στιγμή, οπότε οπλίσου με υπομονή και ελπίζω να έχεις δωρεάν χρόνο ομιλίας!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ξεπέρασέ το, το θέμα είναι γενικό.
Κανενα προβλημα, αρκεί να εισαι σαφης με ποιο προγραμμα εκλεισες. Αλλο της aegean αλλο της air france. Ετσι οπως πεταει ο καθενας νουμερα κ προορισμους δεν βοηθα κανενα. Και ορθοτατα δεν ειναι πλεον γενικο το θεμα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μετά από τη μίνι σύγχυση που ενέσκηψε, το θέμα "Μίλια από αεροπορικές! Τι γίνεται με αυτά???" χωρίστηκε στα δυο:

Στο παρόν θα γράφουμε για όλα τα προγράμματα επιβράβευσης τακτικών πελατών όλων των εταιριών πλην της aegean (Miles+Bonus)

και στο http://www.travelstories.gr/community/threads/Πρόγραμμα-τακτικών-επιβατών-miles-bonus.20180/ θα γράφουμε μόνο για το πρόγραμμα επιβράβευσης τακτικών πελατών Miles+Bonus της aegean.

Στο παρόν θέμα έχουν μείνει όλα τα παλιά θέματα μέχρι τον Νοέμβριο του 2014, οπότε ξεκίνησε το νέο πρόγραμμα της aegean. Το δεύτερο θέμα, ίσως, κάποια στιγμή, καθαριστεί από τα μηνύματα για τα προγράμματα μελών άλλων εταιριών.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι. Ολες οι εταιρειες ετσι δεν κανουν για οπου δεν πετούν οι ιδιες η καποιες πολυ στενα συνεργαζομενες?
H Avianca όχι, το online της για εξαργύρωση μιλίων είναι εξαιρετικό, ακόμη και στο κομμάτι που αφορά πιο "κουφές" εταιρείες της συμμαχίας. Δε χρειάζεται να τους πάρεις τηλέφωνο ποτέ.
Δηλαδή πρέπει να κάτσω στο τηλέφωνο 5 ώρες να τους πω να ψάξουν όλα τα δεκαπενθήμερα του 2016 και 2017; Έτσι λειτουργεί; Έχει καποιος εξαργυρώσει μίλια σε ακριβές πτήσεις; Κάτι μου λέει οτι είναι απίθανο!
Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα, η διαδικασία που ακολουθώ είναι να έχω ψάξει από πριν σε κάποιο ψαχτήρι ποιες πτήσεις έχουν διαθεσιμότητα στην οικονομική πτήση και μετά τους καλώ και ζητώ επακριβώς τις ημερομηνίες που ξέρω πως υπάρχει διαθεσιμότητα. Συνήθως είναι για πτήσεις εντό9ς της ιδίας ηπείρου, αλλά και μια φορά που το έκανα για υπερατλαντική δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ξέρω πως υπάρχει διαθεσιμότητα.
Βεβαια αλλο η διαθεσιμοτητα που βλεπουμε κ άλλο η διαθεσιμοτητα των award που δεν εχει καμμια σχεση...κ μαλιστα award άλλων εταιρειων..βλεπουμε απλα στα ψαχτηρια μια ενδειξη οχι σιγουρια οτι θα παρουμε το award μας..τα award είναι συγκεκριμενα/ πτηση. Εχω πληρωσει τικετ που δεν πηρα award με 60% πληροτητα.Α3.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
H Avianca όχι, το online της για εξαργύρωση μιλίων είναι εξαιρετικό, ακόμη και στο κομμάτι που αφορά πιο "κουφές" εταιρείες της συμμαχίας. Δε χρειάζεται να τους πάρεις τηλέφωνο ποτέ.

Εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα, η διαδικασία που ακολουθώ είναι να έχω ψάξει από πριν σε κάποιο ψαχτήρι ποιες πτήσεις έχουν διαθεσιμότητα στην οικονομική πτήση και μετά τους καλώ και ζητώ επακριβώς τις ημερομηνίες που ξέρω πως υπάρχει διαθεσιμότητα. Συνήθως είναι για πτήσεις εντό9ς της ιδίας ηπείρου, αλλά και μια φορά που το έκανα για υπερατλαντική δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Yorgo αυτό έκανα έκανα και εγώ και ενώ υπήρχε διαθεσιμότητα θέσεων, μου είπαν οτι δεν παει έτσι. Οτι και καλα οι θέσεις με εξαργύρωση που δίνουν ανά πτήση ειναι συγκεκριμένες (τύπου 1-2) και αφορούν πτήσεις με χαμηλή ζήτηση. Μπορεί δηλαδή για δρομολόγιο που ζήτησα και μου είπαν οτι δεν διατίθενται θέσεις την δεδομένη στιγμή, αν η ημερομηνία της πτήσης πλησιάζει κ δεν υπάρχει ζήτηση, ενδέχεται να δώσουν τις θέσεις την τελευταία στιγμή. Έτσι ομως πως να προγράμματισεις;! Θα ξανάπροσπαθήσω εννοείται, απλά έχω λίγο απογοητευτεί η αλήθεια ειναι...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βεβαια αλλο η διαθεσιμοτητα που βλεπουμε κ άλλο η διαθεσιμοτητα των award που δεν εχει καμμια σχεση...κ μαλιστα award άλλων εταιρειων..βλεπουμε απλα στα ψαχτηρια μια ενδειξη οχι σιγουρια οτι θα παρουμε το award μας..τα award είναι συγκεκριμενα/ πτηση. Εχω πληρωσει τικετ που δεν πηρα award με 60% πληροτητα.Α3.
σ ωστα αλλα εστω την επομενη η την προηγουμενη πάντα βρίσκω. Τι να πω, ισως επειδή δεν πεταω υψηλη περίοδο ποτε; αυτη την εβδομάδα μόνο εκλεισα 4εισιτηρια χωρίς πρόβλημα...
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
σ ωστα αλλα εστω την επομενη η την προηγουμενη πάντα βρίσκω. Τι να πω, ισως επειδή δεν πεταω υψηλη περίοδο ποτε; αυτη την εβδομάδα μόνο εκλεισα 4εισιτηρια χωρίς πρόβλημα...
Προσπαθώ να βρω εδώ και καιρό για Βαρκελώνη, Μαδρίτη, Λονδίνο και δεν μπορώ να βρω ή βρίσκω σε bussiness ή μόνο τη μία διαδρομή. Μη σου πω για Κατάνια που εμφάνισε θέσεις για κανένα 2ωρο και μετά ξανά τίποτα!
Και όλα αυτά ενώ υπάρχει διαθεσιμότητα για να αγοράσεις εισιτήρια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Ε, μα γι αυτο αρχισαμε τις ταρζανιές. Λόγω έλλειψης award εισιτηριων από Λονδινο, πεταμε με 10 ευρω για Γερμανία και εξαργυρώνουμε μίλια απο κει για Ελλάδα. Τελική τιμή 43 ευρω, που είναι πάτος για τις πανακριβες επιστροφές απο Λονδίνο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μη σου πω για Κατάνια που εμφάνισε θέσεις για κανένα 2ωρο και μετά ξανά τίποτα!
Και όλα αυτά ενώ υπάρχει διαθεσιμότητα για να αγοράσεις εισιτήρια.
Οταν κοιταμε award σε seasonal εναν μηνα πριν αυτα παθαινουμε..οταν το κοιταζα ευρισκομενος σε χιονισμενο τοπίο ειχε διαθεσιμοτητα ολο το καλοκαιρι, ολες οι πτησεις και τον αυγουστο εννοειται. Των φρονιμων τα παιδια κλεινουν τα awards τους 11 μηνες πριν ει δυνατον..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Των φρονιμων τα παιδια κλεινουν τα awards τους 11 μηνες πριν ει δυνατον..
Eκτος αν η Ryan βγαλει ξαφνικα τον προορισμό αυτό σε πιο βολική ώρα ή/και πιο βολικό αεροδρόμιο και φτηνότερο ναύλο από τους φόρους μόνο της Aegean (2 φορές την πάτησα φέτος και βρέθηκα να ακυρώνω εισιτήρια για να παρω πίσω και τα μίλια).
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Οταν κοιταμε award σε seasonal εναν μηνα πριν αυτα παθαινουμε..οταν το κοιταζα ευρισκομενος σε χιονισμενο τοπίο ειχε διαθεσιμοτητα ολο το καλοκαιρι, ολες οι πτησεις και τον αυγουστο εννοειται. Των φρονιμων τα παιδια κλεινουν τα awards τους 11 μηνες πριν ει δυνατον..
Ειδικά για Μαδρίτη-Βαρκελώνη κοιτάζω συνέχεια και εμφανίζει πτήσεις μία στο τόσο. Δεν κοίταξα τώρα για τον επόμενο μήνα.
Άσε που για Κατάνια κοιτούσα από τότε που έβγαλε την προσφορά η volotea αλλά στο σύστημα δεν εμφάνιζε πτήσεις. Κοιτούσα κάθε μέρα, πήρα και τηλέφωνο στην aegean που μου έλεγαν πως δεν υπάρχουν πτήσεις(!!) και τελικά για κανένα 2ωρο άνοιξε η διαθεσιμότητα και ευτυχώς κοίταξα και πρόλαβα και έκλεισα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.740
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom