Ινδία 15 ημέρες στην Ινδία

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τι διαμάντι ιστορια ανακαλυψα !
Πανιους δεν σε ειχα παρει ειδηση τόσο καιρο αν και ειμαι χρόνια στο φορουμ και μπαινω κάθε μέρα σχεδον . Μετά βεβαια ειδα οτι οταν εγραφες ιστορία ( στη κυριολεξια ) ημουν εκτος Ελλαδας σε χωρα με ανυπαρκτο σχεδον ιντερνετ .
Διαβασα ηδη 4 απολαυστικά κεφαλαια και αυριο θα συνεχισω .
Εν τω μεταξυ χτυπας με χωρες που ειναι η αδυναμία μου . Μετα την Ισπανια σε βρισκω στην Ινδία , την πρωτη χώρα που ταξιδεψα στη ζωη μου .
Καταλαβαινεις πως γυρισα πισω ...απιστευτο ταξιδι σε μια χωρα εμπειρια .
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τι διαμάντι ιστορια ανακαλυψα !
Πανιους δεν σε ειχα παρει ειδηση τόσο καιρο αν και ειμαι χρόνια στο φορουμ και μπαινω κάθε μέρα σχεδον . Μετά βεβαια ειδα οτι οταν εγραφες ιστορία ( στη κυριολεξια ) ημουν εκτος Ελλαδας σε χωρα με ανυπαρκτο σχεδον ιντερνετ .
Διαβασα ηδη 4 απολαυστικά κεφαλαια και αυριο θα συνεχισω .
Εν τω μεταξυ χτυπας με χωρες που ειναι η αδυναμία μου . Μετα την Ισπανια σε βρισκω στην Ινδία , την πρωτη χώρα που ταξιδεψα στη ζωη μου .
Καταλαβαινεις πως γυρισα πισω ...απιστευτο ταξιδι σε μια χωρα εμπειρια .
Πρώτη χώρα εξωτερικό και πήγες Ινδία??? Τα σέβη μου! Έτσι απλά!
Την Ινδία ή θα την μισήσεις ή θα την λατρέψεις. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο. Όπως και να 'χει σε σημαδεύει ανεξίτηλα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Πρώτη χώρα εξωτερικό και πήγες Ινδία??? Τα σέβη μου! Έτσι απλά!
Την Ινδία ή θα την μισήσεις ή θα την λατρέψεις. Δεν υπάρχει ενδιάμεσο. Όπως και να 'χει σε σημαδεύει ανεξίτηλα!
Οντως σε σημαδευει , μετά πηγα αλλες δυο φορές γιατι τι να πρωτοδεις ; Ειναι απέραντη . Αλλά το πρώτο ταξιδι ηταν μοναδικό . 20 χρονων, πρωτη φορά εξωτερικό ,Ινδια και το κυριότερο μόνη μου .
Μεγάλο μάθημα σε πολλους τομεις . Ασε που μετά όλα τα ¨δυσκολα" ταξίδια μου φαινονταν απλά οδοντοκρεμες :lol:
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Οντως σε σημαδευει , μετά πηγα αλλες δυο φορές γιατι τι να πρωτοδεις ; Ειναι απέραντη . Αλλά το πρώτο ταξιδι ηταν μοναδικό . 20 χρονων, πρωτη φορά εξωτερικό ,Ινδια και το κυριότερο μόνη μου .
Μεγάλο μάθημα σε πολλους τομεις . Ασε που μετά όλα τα ¨δυσκολα" ταξίδια μου φαινονταν απλά οδοντοκρεμες :lol:
Καλα, εισαι φοβερη! Μπραβο σου που εκανες τετοιο ταξιδι!!! Τωρα βλεπω οτι εχεις φτιαξει και ιστορια για Ινδια. Ξεκιναω διαβασμα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Καλα, εισαι φοβερη! Μπραβο σου που εκανες τετοιο ταξιδι!!! Τωρα βλεπω οτι εχεις φτιαξει και ιστορια για Ινδια. Ξεκιναω διαβασμα!
Ξεκινας διάβασμα ; Θα σου παρει 5 λεπτα μαζι με τα σχόλια !!
Τοτε που το εγραψα ημουνα ψάρακας στο φορουμ και δεν ηξερα που πάνε τα τεσσερα! Αν δεις τα σχόλια θα καταλάβεις:haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τωρα τελείωσα την ιστορία σου , δεν μπορουσα να σταματησω το διαβασμα .
Τι να πω ;Θα ηθελα πολλά αλλά θα γίνω κουραστικη .

Μπραβο και πάλι μπράβο !

Δηλώνω μελος του φαν κλαμπ " Ο πανιους και οι ιστορίες του "
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τωρα τελείωσα την ιστορία σου , δεν μπορουσα να σταματησω το διαβασμα .
Τι να πω ;Θα ηθελα πολλά αλλά θα γίνω κουραστικη .

Μπραβο και πάλι μπράβο !

Δηλώνω μελος του φαν κλαμπ " Ο πανιους και οι ιστορίες του "
Να μην πεις τιποτα και να γραψεις τη δικη σου πρωτη εμπειρια απο το παρθενικο σου solo ταξιδι... πώς το αποφασισες, τι βρηκες, τι σου εμεινε... θα ηθελα πολυ να μαθω!!!

Σε ευχαριστω πολυ πολυ και παλι. :icon_redface: Στειλε μου διευθυνση να σου ταχυδρομησω την καρτα μελους Panius Productions Fun Club Platinum Card, εντελως δωρεαν! :) :) :)
 

oblivionn

New Member
Μηνύματα
2
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βραζιλία
Χάρηκα πολύ διαβάζοντας την ιστορία σου γιατί το ταξίδι σου είχε κομμάτια του δικού μου ταξιδιού στην Ινδία. Πιστεύω ότι αν είσαι άτομο που μπορεί να προσαρμοστεί στις διαφορές που παρουσιάζονται στην αρχή και επενδύσεις χρόνο, είσαι "καταραμένος" να ερωτευτείς αυτόν τον ποικιλόμορφο τόπο. Προσωπικά σκοπεύω να επιστρέψω για όσο περισσότερο χρόνο μπορέσω.

Γνώμη μου είναι πάντως ότι αδίκησες την Jaipur. Ως η πρωτεύουσα του Rajasthan συνδέει το αστικό τοπίο με την παράδοση και την ιστορία. Έχει πάρα πολλά μέρη να δεις μέσα και στα περίχωρα -όπου υπάρχει και συγκοινωνία με κόστος 0,15 ευρώ η διαδρομή- όπως το Nahargar fort, Galtaji (ή αλλιώς ναός των μαϊμούδων), Jaigarh Fort (ακριβώς δίπλα στο Amer με καλύτερη θέα) καθώς και πολλοί άλλοι ναοί, πάρκα κλπ. Φυσικά όλα αυτά χρειάζονται χρόνο για να τα δεις και εννοείται πως σε μια μέρα θα δεις μόνο τα πιο γνωστά! Οπότε όταν επιστρέψεις, δώσ' της μια δεύτερη ευκαιρία!

Όσο για το μασάλα τσάι, δεν ξέρω αν τελικά βρήκες τον τρόπο να το φτιάξεις. Η συνταγή που πήρα από φίλους Ινδούς και σου γράφω, περιλαμβάνει υλικά που μπορείς εύκολα να βρεις στην Ελλάδα - μαύρο τσάι, ζάχαρη, γάλα, τζίντζερ και κάρδαμο (εγώ χρησιμοποιώ και ένα μείγμα μπαχαρικών που αγόρασα στην Ινδία).
Αναλογικά 4 φλιτζάνια νερό + 2 φλιτζάνια γάλα ~ 6 φλιτζάνια τσάι. Συνταγή:
Αφού βράσει το νερό, ρίχνεις μερικά κομματάκια τζίντζερ και 6 κ. γλυκού τσάι. Το αφήνεις για 10 λεπτά και στην συνέχεια ρίχνεις το γάλα και 6 κ. γλυκού ζάχαρη. Μετά από 5 λεπτά ρίχνεις ένα κάρδαμο, και το σβήνεις 5 λεπτά αργότερα. Το στραγγίζεις και είναι έτοιμο! Να σημειώσω ότι πρέπει να είναι σε μεσαία φωτιά και ότι μπορείς να μειώσεις ή να βγάλεις τελείως την ζάχαρη αναλόγως πως σου αρέσει.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Όσο για το μασάλα τσάι, δεν ξέρω αν τελικά βρήκες τον τρόπο να το φτιάξεις. Η συνταγή που πήρα από φίλους Ινδούς και σου γράφω, περιλαμβάνει υλικά που μπορείς εύκολα να βρεις στην Ελλάδα - μαύρο τσάι, ζάχαρη, γάλα, τζίντζερ και κάρδαμο (εγώ χρησιμοποιώ και ένα μείγμα μπαχαρικών που αγόρασα στην Ινδία).
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!! Θα το δοκιμάσω!!! :)
 

zoi

Member
Μηνύματα
146
Likes
312
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού
...κάτι οι απίστευτα πολλές κατσαρίδες ......
φίλε μου, σε ευχαριστώ για την ωραία ιστορία και για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές.
Σε ένα μήνα θα είμαι εκεί και επειδή έχω ένα θέμα με τις κατσαρίδες λέω να πάρω μαζί μου κάτι πιο εξειδικευμένο από τα απλά κατσαριδοκτόνα. Επικοινώνησα λοιπόν με μία εταιρεία απεντόμωσης για να αγοράσω το πολύ αποτελεσματικό τζελ που χρησιμοποιούν, αλλά με ρώτησαν εάν είστε ξανθές/κοκκινωπές ή μαύρες η κατσαρίδες στην Ασία. Εχεις κάποια ανάμνηση για το χρώμα τους?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom