Σέριφος Σεριφος

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Αμέ!:) http://serifosolympia.blogspot.gr/2011/06/blog-post_15.html
ήσυχα, καθαρά, με πολύ όμορφη θέα στην παραλία των Λιβαδακίων κ λιγότερο από 10λεπτά περπάτημα ως εκεί (τιμές δεν αναφέρω γιατί δεν γνωρίζω ακόμη την ισοτιμία των νομισμάτων:haha:) Αν 'εχετε αμάξι μπορείς να κοιτάξεις κ Χώρα πιστεύω.. Για Σίφνο κανένα όμορφο δωμάτιο;:rolleyes: ( πμ ή στα αντίστοιχα τόπικσ)
 

magic_jim

Member
Μηνύματα
72
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Δυσκολη επιλογη!
Ταξίδι-Όνειρο
Αστυπαλαια
Ευχαριστω πολυ καλο φαινεται κ δεν το ειχα δει καπου οσο εψαχνα!;) Η χωρα θα χει παρκινκ ομως??
Δυστυχως σ αυτο που εμενα σιφνο δεν βρισκω και κανεναν θετικο λογο να στο προτεινω,ηταν καπως μετριο.:icon_evil:Μονο η τοποθεσια ηταν καλη! Απολλωνια η Αρτεμωνα παντως κοιτα μονο για να σαι κεντρικα χωρις αυτοκινητο.Sorry για το off topic!
 
Μηνύματα
9
Likes
2
καλησπερα. πολυ χρησιμες πληροφοριες.
σκεφτομαι κι εγω φετος με το συντροφο μου να παμε σεριφο κι ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για το κτελ.
θα παμε αυγουστο και σκεφτομαστε να μην παρουμε αυτοκινητο, να παιρνουμε κτελ για καμμια παραλια ή να νοικιασουμε καμμια γουρουνα κανα δυο μερες ισως.
ποια ειναι η γνωμη σας?
ευχαριστω!
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
καλησπερα. πολυ χρησιμες πληροφοριες.
σκεφτομαι κι εγω φετος με το συντροφο μου να παμε σεριφο κι ηθελα να ρωτησω τη γνωμη σας για το κτελ.
θα παμε αυγουστο και σκεφτομαστε να μην παρουμε αυτοκινητο, να παιρνουμε κτελ για καμμια παραλια ή να νοικιασουμε καμμια γουρουνα κανα δυο μερες ισως.
ποια ειναι η γνωμη σας?
ευχαριστω!
\


Δες στα προηγούμενα ποστ που έγραψα τη γνώμη μου για το κτελ (οι συγκοινωνίες στη Σέριφο είναι μάλλον κακές, αν κ αυτό εξαρτάται κ από την περίοδο που θα πας, επίσης αν είσαι τύπος που δεν έχει πρόβλημα να περπατά κάνα μισάωρο-40λεπτο δεν θα χάσεις τις βασικές ομορφιές του νησιού)..αναλυτικά το περσινό πρόγραμμα των κτελ για παραλίες τέλη Ιούλη με αρχές Αυγούστου:
DSC02116.JPG


Για Χώρα έχει πολύ συχνά εκείνη την περίοδο (μέχρι 2-2:30 μετά τα μεσάνυχτα)κ επίσης έχει κ για κάποια χωριουδάκια κάτι ελάχιστα κουλά πρωινά δρομολόγια αν κάποιος ενδιαφέρεται..
 
Μηνύματα
9
Likes
2
\


Δες στα προηγούμενα ποστ που έγραψα τη γνώμη μου για το κτελ (οι συγκοινωνίες στη Σέριφο είναι μάλλον κακές, αν κ αυτό εξαρτάται κ από την περίοδο που θα πας, επίσης αν είσαι τύπος που δεν έχει πρόβλημα να περπατά κάνα μισάωρο-40λεπτο δεν θα χάσεις τις βασικές ομορφιές του νησιού)..αναλυτικά το περσινό πρόγραμμα των κτελ για παραλίες τέλη Ιούλη με αρχές Αυγούστου:
View attachment 125375

Για Χώρα έχει πολύ συχνά εκείνη την περίοδο (μέχρι 2-2:30 μετά τα μεσάνυχτα)κ επίσης έχει κ για κάποια χωριουδάκια κάτι ελάχιστα κουλά πρωινά δρομολόγια αν κάποιος ενδιαφέρεται..
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!
διαβασα ολα τα ποστ πριν, για αυτο εγραψα οτι θα παμε αυγουστο, ελπιζοντας πως θα ειναι καπως εξυπηρετικα για να μην αναγκαστουμε να παρουμε αυτοκινητο.
θα παρω και τηλεφωνο καποια στιγμη για να δω τι θα ισχυει φετος.
και παλι ευχαριστω!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Προσαρμόζεσαι με τα λεοφωρεία για να δεις βασικές ομορφιές του νησιού.
Επίσης και το ταξάκι δεν είναι κακή ούτε ακριβή λύση, αρκεί να παιχτεί τηλεφωνικό ραντεβού πρώτα, γιατί σπανίζουν!!
 

vandamme

New Member
Μηνύματα
1
Likes
3
Στο Μ.Λιβάδι έχει και μια πιτσαρία με το όνομα Κύκλωπας, όχι παραλιακή, αλλά χωμένη σε στενό, αρκετά καλό φαγητό και φθηνό...
Γενικά άμα θέλει να τη βγάλει κάποιος οικονομικά η βγάζει.
Δεν είναι ανάγκη να φάει καν σε εστιατόριο. Ούτε να πίνει 7 ποτά στα μαγαζιά.
Όλα γίνονται σε τέτοια νησιά!
Θα ήθελα να καταθέσω την προσωπική μου εμπειρια απο το μαγαζι Κυκλωπας στο Mεγαλο Λιβαδι επειδή ακούω πολύ διαφήμιση για αυτο το μαγαζι και πραγματικα δεν κατάλαβαινω γιατί!!
Απαράδεκτο σερβις, αγενεστατος σερβιτορος και αφεντικό, βρωμικα τραπεζοκαθισματα και τραγικό φαγητό!! Για να μην τα πολυλογώ, έφαγα μετα απο 1 ωρα αναμονης τελείως ανοστη ντοματα, προψημενους μαραθοκεφτεδες και στο τέλος μονο που δεν πλακωθηκα με το αγενεστατο αφεντικό!! NEVER AGAIN!!!

Την Mαραθοριζα στην χωρα την προτείνω ανεπιφύλακτα!!
 

xristina21

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Γειά σας παιδιά αύριο φεύγω για σεριφο. Κοίταξα λίγο το μετεο και είδα ότι όσες μέρες θα είμαστε εκεί θα έχει γύρω στα 6-7 μποφόρ. .Στεναχωρεθηκα λίγο .Άραγε με τόσο αέρα θα μπορέσουμε να κάνουμε μπάνιο? ?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
399
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Γειά σας παιδιά αύριο φεύγω για σεριφο. Κοίταξα λίγο το μετεο και είδα ότι όσες μέρες θα είμαστε εκεί θα έχει γύρω στα 6-7 μποφόρ. .Στεναχωρεθηκα λίγο .Άραγε με τόσο αέρα θα μπορέσουμε να κάνουμε μπάνιο? ?
Σίγουρα παίζει ρόλο ο προσανατολισμός του ανέμου αλλά στην ψιλή άμμο θα έχεις πρόβλημα....
 

Petant

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας! Ετοιμαζομαι τελος της βδομαδας για 3ημερο με την κοπελα μου στην Σεριφο... Αναρωτιεμαι : Θα υπαρχει συγκοινωνια μιας και δεν θα βρισκομαστε σε καλοκαιρινη σεζον? Επισης εχετε να προτεινετε καποιο καλο ξενοδοχειο/εστιατοριο? Ευχαριστω!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γεια σας! Ετοιμαζομαι τελος της βδομαδας για 3ημερο με την κοπελα μου στην Σεριφο... Αναρωτιεμαι : Θα υπαρχει συγκοινωνια μιας και δεν θα βρισκομαστε σε καλοκαιρινη σεζον? Επισης εχετε να προτεινετε καποιο καλο ξενοδοχειο/εστιατοριο? Ευχαριστω!
Καλημέρα!
Ανάλογα το μπατζετ εγώ θα πρότεινα τα παρακάτω.
Για μένα το ιδανικό μέρος να μείνεις στην Σέριφο είναι τα bungalows του camping ( οχι τα apartments). Μπροστά στην θάλασσα, ξυπνάς το πρωι κ κάνεις την βουτιά σου ή πίνεις το καφέ σου στην παραλία. Σαν δωμάτια κάποια είναι πιο καινούρια κ κάποια πιο παλιά, basic σαν παροχές.
Από εκεί κ πέρα πολύ ωραία δωμάτια αλλά αδικημένα λόγω σημείου (χωμενα σε ενα στενακι), είναι στο λιμάνι το Αλίκτυπο.
Το πιο ωραίο ξενοδοχειο (κ ακριβό) του νησιού είναι οι Ρίζες, αλλά θέλουν μεταφορικό.
Για φαγητό θα πρότεινα την ταβέρνα της Καλής κ τον Τάκη για ψαρικά στο λιμάνι, την Μαραθόριζα στην είσοδο της Χώρας, μεζέδες στον Λούη & ρακομελα στην πλατεία (συνήθως στον Στρατο).
Συγκοινωνία θα έχει αλλά σιγουρα θα είναι περιορισμένα τα δρομολόγια.
Αν υπάρχει δυνατότητα νοικιάστε ενα μηχανακι/αυτοκινητο για να δείτε καλύτερα το νησι.
πχ στην παραλία του Αγιου Σωστη δεν πάει τιποτα.
 
Μηνύματα
9
Likes
2
καλησπερα.
περυσι δυστυχως λογω μπατζετ οι μονες διακοπες που καναμε ηταν στην "γραφικη" κατω αχαια(εξοχικο οικογενειας).
φετος ομως που ειναι λιγο καλυτερα τα οικονομικα μας θεωρω θα καταφερουμε σχεδον σιγουρα να παμε σεριφο, και με το αυτοκινητο μας. το μονο προβλημα ειναι πως μαλλον πριν τον αυγουστο αποκλειεται να μπορεσουμε να παρουμε αδεια και το φοβαμαι αν θα βρουμε δωματιο κατω απο 80 ευρω τη βραδια.
αν παει καποιος φετος στο νησι μεχρι τον αυγουστο ας γραψει εντυπωσεις, θα ειμαι stand by ;)
υ.γ. εχω μια συναδελφο που ειναι απο εκει οποτε θα προσπαθησω να παρω και περισσοτερες πληροφοριες!
καλες διακοπες σε ολους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom